• خانه
  • خبرهای سایت
  • سود برجام در جیب فرانسه
کد خبر : 71892
/ 21:26
پژو با افزایش فروش خودرو در ایران، بهترین عملکرد سالانه خود را به ثبت رساند؛

سود برجام در جیب فرانسه

یکی از مصادیق، دستاوردسازی رسانه‌های حامی دولت درباره برجام، قرارداد خودروسازان داخلی با شرکت پژوی فرانسه است.

سود برجام در جیب فرانسه

موسوی‌زاده- درحالی بعد از اجرای برجام، بسیاری از انتظارات اقتصادی مردم از وعده لغو تحریم‌ها محقق نشده و دولت یازدهم با فشار سنگین اجتماعی مواجه شده است که برخی از افراد و رسانه ها تلاش می‌کنند تا قراردادهای خارجی منعقد‌شده را به‌عنوان سند موفقیت‌آمیز‌بودن برجام معرفی کنند. یکی از مصادیق، دستاوردسازی رسانه‌های حامی دولت درباره برجام، قرارداد خودروسازان داخلی با شرکت پژوی فرانسه است.

بااین‌حال، این چندماهه نشان داده که تفاهم‌نامه سال گذشته پژو با ایران‌خودرو، برخلاف تبلیغات فراوان دولتی‌ها، منفعتی برای اقتصاد کشور جز مونتاژ سه مدل خودروی پژو در ایران با قیمت بالاتر از قیمت آن در بازار منطقه! نداشته است؛ بلکه در این تفاهم‌نامه بار دیگر بازار ایران دراختیار فرانسوی‌ها قرار گرفته است. با‌این‌حال گویا این قرارداد بیش از آنچه پیش‌بینی می‌شد، به‌نفع شرکت پژو تمام شده؛ به‌طوری‌که سودآوری و فروش این شرکت بعد از عقد این قرارداد جهش یافته است.

 

افزایش ۱۱۲درصدی فروش خودروهای پژو

دراین‌راستا گروه خودروسازی پژو سیتروئن فرانسه اعلام کرد افزایش فروش خودروهای برند پژو در ایران و ادامه ترمیم بازار خودروی اروپا موجب شد تا این شرکت بهترین عملکرد سالانه خود از سال۲۰۱۰ تاکنون را به ثبت برساند.

گروه خودروسازی پژو سیتروئن فرانسه اعلام کرد افزایش فروش خودروهای برند پژو در ایران و ادامه ترمیم بازار خودروی اروپا موجب شده تا میزان تحویل جهانی خودروهای این شرکت در سال گذشته میلادی ۵.۸درصد افزایش پیدا کند. این شرکت با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد حجم فروش جهانی خودروهای پژوسیتروئن نسبت به ۲.۹۷۲میلیون دستگاه در سال۲۰۱۵، افزایش یافته و به ۳.۱۴۶میلیون دستگاه رسیده است.

رشد فروش خودروهای پژوسیتروئن در سال۲۰۱۶ موجب شده تا این شرکت بهترین عملکرد سالانه خود از سال۲۰۱۰ تاکنون را به ثبت برساند و برای اولین‌بار از سال۲۰۱۱، از مرز فروش ۳میلیون دستگاه عبور کرده است.

میزان فروش خودروهای پژوسیتروئن در اروپا ۳.۵۶درصد و در خاورمیانه و شمال آفریقا ۱۱۲.۸درصد رشد داشته که ناشی از لغو تحریم‌های ایران و افزایش فروش در این کشور بوده است. میزان فروش خودروهای شرکت پژو در چین و جنوب شرق آسیا ۱۵.۹۸درصد و در منطقه اوراسیا که روسیه را نیز دربر‌می‌گیرد، ۱۲.۵۸درصد کاهش یافته است.

 

بازار تضمین‌شده دراختیار پژو

دراین‌رابطه کارشناس اقتصادی شبکه کانون‌های تفکر ایران در گفتگو با شهرآرا با بیان اینکه باوجود وعده‌هایی که پژو به ایران داده بود، کمکی به داخلی‌سازی قطعات خودرو به ما نکرد، گفت: زمانی‌که پژو به‌صورت ناگهانی و به بهانه تحریم‌ها ایران را ترک کرد، به‌دلیل نیاز برخی از خودروها به واردات، خط تولید برخی از محصولات مانند پژو۲۰۶ دچار مشکل شد.

هادی حسینی افزود: درآن‌زمان برخی از قطعه‌سازان داخلی توانستند بعد از چند ماه برخی از قطعات را تولید و مشکل کارخانه‌های خودروسازی را برطرف کنند؛ اما حالا بعد از انعقاد قرارداد دوباره با پژو، خودروسازان تلاش‌های این قطعه‌سازها را فراموش کرده و دوباره به‌سمت واردات قطعه از فرانسه روی آورده‌اند. وی افزود: این مسئله سبب شده تا مسئولان بازار تضمین‌شده‌ای را دراختیار شرکت پژو قرار دهند. طبیعی است در چنین‌شرایطی شرکتی که تا چند سال پیش درحال نابودی بود، بر میزان سودش افزوده شود.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه شرکت پژو سال‌ها از فضای رانتی در بازار خودروی ایران سوءاستفاده کرد، گفت: این شرکت درواقع یک شریک برای خودروسازان ایرانی است که انحصار آن‌ها در بازار داخلی را تضمین می‌کند.

حسینی با بیان اینکه محدودشدن بازار خودروی ایران به دو یا سه شرکت خارجی کار نادرستی است، تصریح کرد: شرکت‌های بهتری مانند تویوتا، بنز، فولکس، ولوو و آئودی در دنیا وجود دارند که اگر وارد بازار ایران شوند، می‌توانند دانش فنی خوبی را به قطعه‌سازان ایرانی منتقل کنند؛ اما بازهم خودروسازان ایرانی دوست دارند همچنان بازار کشور را دراختیار پژو قرار دهند.

 

تعطیلی «سناباد خودرو» در استان

درحالی دولت با قراردادن بازار داخلی دراختیار شرکت پژو سبب افزایش سود این شرکت شده است که بی‌توجهی به ظرفیت‌های داخلی موجب شده تا یکی از کارخانه‌های تولید خودرو در خراسان‌رضوی به‌نام سناباد خودرو تعطیل شود.

دراین‌رابطه رئیس اداره صنایع فلزی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌رضوی گفت: درحال‌حاضر دو واحد خودروساز در استان خراسان‌رضوی مستقر هستند. «ایران‌خودرو» با ظرفیت تولید سالانه ۱۱۲هزار دستگاه خودرو، خط تولید خود را کامل به‌کارگیری می‌کند؛ اما «سنابادخودرو»، دیگرخودروساز استان، با ظرفیت تولید سالانه ۱۵هزار دستگاه، درحال‌حاضر تعطیل است.

قاسم کیومرثی ادامه داد: در کنار این موارد، ۳۲۰واحد قطعه‌ساز نیز در این خطه مشغول به فعالیت هستند که عملا ۲۰درصد قطعات جانبی خودرو در کشور را تولید می‌کنند و حتی از ظرفیت‌های صادراتی نیز برخوردارند.

مهدی تقوایی، رئیس گروه هماهنگی امور سرمایه‌گذاری استانداری خراسان‌رضوی نیز در گفتگو با شهرآرا نسبت به تعطیلی «سنابادخودرو» و راکد‌شدن سرمایه‌گذاری درخورتوجهی که در این شرکت صورت گرفت، عنوان کرد: به نظر می‌رسد لازم است از ظرفیت نمایندگان مجلس برای رایزنی و تحقق موضوع بهره بگیریم.

 

با یک‌سوم ظرفیت فعالیت می‌کنیم

دبیر هیئت‌مدیره انجمن خودرو و نیرومحرکه خراسان‌رضوی نیز در گفتگو با ما درخصوص تاثیر قرارداد پژو بر صنعت قطعه‌سازی گفت: باوجود اینکه از چند واحد قطعه‌سازی بازدید شده، اما هنوز اقدامی درخصوص تولید قطعات صورت نگرفته است، براین اساس هنوز بحث استفاده از ظرفیت قطعه‌سازی داخلی در حد امکان‌سنجی قرار دارد. وی با بیان اینکه قطعه‌سازان استان در وضعیت خوبی قرار ندارند، گفت: در گذشته با سه شیفت درحال فعالیت بودیم؛ اما هم‌اکنون فقط با یک شیفت فعالیت می‌کنیم. علاوه‌براین در همین یک شیفت برخی دستگاه‌ها نیز خاموش است.

 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی