• خانه
  • خبرهای سایت
  • ریز و درشت برنامه توسعه برای افق ۵ ساله
کد خبر : 71965
/ 21:53
پرونده بررسی لایحه برنامه ششم توسعه کشور در بهارستان بسته شد؛

ریز و درشت برنامه توسعه برای افق ۵ ساله

پرونده پر و پیمان لایحه برنامه ششم توسعه کشور پس از فراز و نشیب‌های بسیار، بالاخره با اتمام بررسی آن در مجلس شورای اسلامی، بسته شد، لایحه‌ای که دولت تدبیر و امید ۲۷دی‌ماه سال گذشته و در اواخر عمر مجلس نهم، تقدیم بهارستان کرد.

ریز و درشت برنامه توسعه برای افق ۵ ساله

امیرعلی قاسمی‌مقدم- پرونده پر و پیمان لایحه برنامه ششم توسعه کشور پس از فراز و نشیب‌های بسیار، بالاخره با اتمام بررسی آن در مجلس شورای اسلامی، بسته شد، لایحه‌ای که دولت تدبیر و امید ۲۷دی‌ماه سال گذشته و در اواخر عمر مجلس نهم، تقدیم بهارستان کرد، اما صف منتقدان و مخالفان به مفاد این برنامه از همان ابتدا به یکی از دعواهای بین مجلسی‌ها و دولتی‌ها تبدیل شد. بسیاری از کارشناسان و نمایندگان منتقد مجلس به این لایحه معتقد بودند که «متن ارائه‌شده از سوی دولت، لایحه برنامه ششم توسعه نیست، بلکه یک سری احکام است که وکلای ملت باید براساس آن‌ها برای حل مشکلات کشور در پنج سال آینده نسخه بپیچند».

در عین حال، مجلس نهم با تمام انتقاداتی که به این برنامه داشت و عمدتا نوک پیکان آن‌ها هم سهل‌انگاری دولت در ارائه لایحه برنامه ششم را نشانه می‌رفت، برای بررسی لایحه احکام و تدوین برنامه، دست‌به‌کار شد و کمیسیون تلفیق تشکیل داد. اگرچه برخی نمایندگان دوره نهم خانه ملت و حتی کارشناسان معتقد بودند که فرصت کافی برای بررسی و تصویب لایحه برنامه ششم توسعه فراهم است و هرچه سریع‌تر باید این کار انجام گیرد، از یک سو، ارائه دیرهنگام لایحه از سوی دولتمردان به بهارستان و از سوی دیگر، تعلل هیئت رئیسه مجلس کار را به جایی رساند که نمایندگان مجلس شورای اسلامی ۱۲روز مانده تا پایان سال۹۴، با ناامیدی از سرانجام لایحه برنامه ششم، تصمیم به تمدید یک‌ساله اجرای برنامه پنجم توسعه گرفتند. البته بهارستانی‌ها مقرر کردند که با تصویب برنامه ششم توسعه و ابلاغ آن، این مصوبه ملغی‌الاثر شود.در این میان، هنوز دو ماه به اتمام دوره نهم مجلس شورای اسلامی باقی مانده بود که کمیسیون تلفیق زنگ پایان بررسی لایحه برنامه ششم توسعه را به صدا در‌آورد و آن را آماده ارائه به صحن علنی خانه ملت کرد.

اواسط اردیبهشت امسال، مصباحی‌مقدم، رئیس کمیسین تلفیق برنامه ششم مجلس نهم، رسما اعلام کرد که گزارش نهایی کمیسیون متبوعش درباره لایحه برنامه پنج سال آینده کشور به رئیس مجلس ارائه شده است و حاصل بررسی‌ها هم افزودن ۸۸ماده پیشنهادی به لایحه ۳۱ماده‌ای دولت است. 

او حتی به اظهارات عارف، منتخب مردم تهران در مجلس دهم که به نمایندگان مجلس نهم توصیه کرده بود در تصویب برنامه ششم توسعه در مجلس نهم عجله نکنند و آن را به مجلس دهم ارجاع دهند، واکنش نشان داد .

 

فراز و نشیب‌های برنامه ششم توسعه

ارسال دیرهنگام و ناقص لایحه برنامه ششم توسعه از سوی دولت به مجلس از نظر نمایندگان و کارشناسان تنها به این جهت صورت گرفت که دولتمردان قصد داشتند این لایحه را در مجلس دهم که آن را همسو با خود می‌پنداشتند به تصویب برسانند.با همه این‌ها، مجلس نهم در بررسی و تصویب جزئیات لایحه برنامه ششم توسعه ناکام ماند و هفته اول خرداد امسال، رسما به فعالیت خود پایان داد. دولت هم مطابق برنامه‌ریزی خود، در همان ماه‌های اولیه آغاز‌به‌کار مجلس دهم، لایحه اصلاح‌شده برنامه ششم را تقدیم بهارستان کرد.جالب اینجاست که لایحه برنامه ششم بدون امضای رئیس‌جمهور به بهارستان ارسال شده بود و همین امر باعث شد که نمایندگان ملت با انتقادهای بسیار، آن را برگشت بزنند تا به نشانه احترام به وکلای مردم و رعایت قانون، امضای روحانی پای آن بنشیند و مجدد به مجلس تقدیم شود.دولت که گویا تصمیم نداشت لایحه برنامه ششم توسعه را به صورت کامل به مجلس ارائه کند، باز هم آن را به صورت ناقص تقدیم پارلمان کرد. علی لاریجانی، رئیس مجلس، هم که رایزنی‌هایش با دولت راه به جایی نبرده بود، به دلیل وجود برخی نواقص در لایحه برنامه ششم توسعه، نامه‌ای به رهبر معظم انقلاب ارسال کرد.با توجه به اینکه لایحه ارسالی دولت در واقع «لایحه احکام مورد نیاز برای برنامه ششم توسعه» بود، لاریجانی در این نامه دو راهکار پیشنهادی را مطرح کرد. اولین راهکار تدوین و ارائه یک لایحه جدید به مجلس از سوی دولت بود و دومین راهکار هم تکمیل و نگارش لایحه فعلی دولت در پارلمان بود.رهبر معظم انقلاب هم در پاسخ به نامه رئیس مجلس عنوان کردند که «ترجیحا باید دولت لایحه برنامه ششم را ارائه کند و اگر چنین نشد، مجلس خود می‌تواند لایحه احکام برنامه ششم را در قالب برنامه تکمیل کند».در عین حال، مجلس دهم مردادماه سال جاری، کمیسیون تلفیق بررسی لایحه ششم توسعه را تشکیل داد و از آن زمان تا همین یک ماه قبل، رسیدگی به این لایحه در دستورکار کمیسیون تلفیق قرار داشت.

 

مهر تایید بهارستان پای برنامه ششم توسعه

از حدود پنج هفته پیش و پس از اتمام کار بررسی لایحه برنامه ششم در کمیسیون تلفیق، رسیدگی به این لایحه به ایستگاه صحن علنی پارلمان رسید. وکلای ملت در مدت پنج هفته، ۲۱روز و ۴۹جلسه علنی، بررسی لایحه برنامه پنج سال آینده کشور را به اتمام رساندند و مهر تایید خود را پای اتمام بررسی این لایحه نشاندند.نخستین روز بررسی لایحه برنامه ششم توسعه کشور در مجلس شورای اسلامی ضمن تصویب کلیات آن، با حاشیه‌هایی نیز همراه بود، از واکنش انتقادی رئیس مجلس به درخواست نوبخت، معاون رئیس‌جمهور، گرفته تا پاسخ تند لاریجانی .لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی لایحه برنامه ششم در پاسخ به درخواست نوبخت مبنی‌بر اصلاح برخی بندهای این لایحه در کمیسیون تلفیق، گفت: متاسفانه دولت لایحه برنامه ششم را به مجلس نداد. اگر این لایحه را ارائه می‌داد، ما این وضع را نداشتیم.رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین در پاسخ به تذکر یکی ازنمایندگان، گفت: تذکراتی به دولت داده شد که باید لایحه برنامه ششم را تقدیم مجلس کند. بنده خودم با آقای روحانی، رئیس‌جمهور، در این زمینه صحبت کردم، اما خبری از لایحه نشد و تنها چند بند ارائه کردند که هیبت برنامه ششم را نداشت. در نتیجه، کار به مقام معظم رهبری کشید و نظر ایشان هم این بود که دولت باید لایحه بدهد، اما ندادند. چه‌کار باید می‌کردیم؟

با این اوصاف، نمایندگان خانه ملت در جلسات نوبت صبح و عصر روز گذشته، علاوه‌بر بررسی مواد ارجاعی از کمیسیون تلفیق، برخی پیشنهادهای نمایندگان برای الحاق مواد به برنامه ششم را بررسی کردند و در نهایت، مواد تنقیحی مربوط به این برنامه را به تصویب رساندند.رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان جلسه علنی روز گذشته خانه ملت، اعلام کرد که مصوبات مجلس در ارتباط با برنامه ششم توسعه برای تایید نهایی، به شورای نگهبان ارجاع می‌شود تا هرچه سریع‌تر روال قانونی آن طی شود.

در ادامه گزارش، به بررسی مهم‌ترین مصوبات بهارستان در قالب برنامه ششم توسعه کشور می‌پردازیم.

 

کاهش سالانه ۸ /۰درصد از نرخ بیکاری

در یکی از مواد لایحه برنامه ششم توسعه، ضمن تکلیف دولت برای تامین سالانه ۶۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی برای تجهیز منابع مالی مورد‌نیاز، اهداف کمّی کلان و بخش‌های اقتصادی به منظور دستیابی به رشد اقتصادی متوسط سالانه ۸درصد و ضریب جینی ۳۴/ ۰ در سال پایانی برنامه تعیین شده است. همچنین تا پایان اجرای برنامه ششم توسعه و براساس بند۱۳ تبصره۴ این برنامه، دولت مکلف است سالانه ۸ /۰درصد نرخ بیکاری را کاهش دهد.

 

بحران کم‌آبی و حفاظت از محیط‌زیست

در ماده۴۸ برنامه ششم توسعه، دولت موظف شده است که اقداماتی را جهت حفاظت از محیط‌زیست به‌ عمل آورد.نمایندگان مجلس شورای اسلامی در قالب برنامه ششم توسعه، دولت را به مقابله با بحران کم‌آبی و تعادل‌بخشی به سفره‌های زمینی در طول برنامه ششم مکلف کردند.در جریان بررسی برنامه ششم، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مصوبه‌ای، دولت را مکلف کرد شغل آتش‌نشانی و پرتوکاری اشعه را جزو مشاغل سخت و زیان‌آور به شمار آورد. همچنین سازمان‌های مناطق آزاد تجاری موظف شدند برای زدودن فقر از این مناطق، یک درصد از محل وصول عوارض ورود کالا و خدمات را از طریق سازمان‌های حمایتی به اشتغال محرومان و نیازمندان بومی اختصاص دهند.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی