کد خبر : 72017
/ 22:41
باوجود پایان مهلت حکم دادگاه عالی نیجریه مبنی بر آزادی شیخ ابراهیم زکزاکی، هنوز سرنوشت این عالم مبارز نامعلوم است؛

نفوذ وهابیت برای ادامه اسارت

رهبر حرکت اسلامی نیجریه، در حالی که یک روز از زمان تعیین‌شده برای آزادی‌اش سپری شده، از داخل زندان پیامی ارسال کرده است. مضمون این پیام به این شرح است: اگر ما را آزاد کردند، خیر است و اگر هم آزاد نکردند، خیر است. هیچ نگرانی‌ای نداریم، زیرا خداوند خیر را در هر شرایطی به ما هدیه می‌کند.

نفوذ وهابیت برای ادامه اسارت

در حالی که سقف مهلت تعیین‌شده دادگاه عالی نیجریه برای آزادی شیخ زکزاکی گذشته است، تاکنون هیچ نشانه‌ای از تغییر رفتار نیروهای امنیتی برای آزادی شیخ زکزاکی و همسرشان به چشم نخورده است. طبق اطلاعاتی که از آخرین تماس یکی از فرزندان شیخ زکزاکی با ایشان به دست آمده است، متأسفانه، هنوز هیچ اقدام و حتی نشانه‌ای در تغییر رفتار نیروهای امنیتی برای آزادی شیخ دیده نمی‌شود. عبداللهی مرایه ۴۵ساله، به دعوت فرهنگسرای امت و به مناسبت سالگرد دستگیری شیخ زکزاکی ، برای تبیین حمایت وحدت گرایان نیجریه از زکزاکی در مشهد حضور داشت که گفتگوی پیش رو حاصل هم صحبتی ما با اوست. وی از علمای سنی بخش کدونا است که مدتی را در سمت مشاور امور مذهبی فرماندار و دولت نیجریه مشغول بوده و همچنین در نهاد اسلامی که شیخ زکزاکی در آن به آموزش دینی مشغول بود، درباره «وحدت مسلمان» سخنرانی‌هایی داشته است. ا و هم‌اکنون در حوزه فرهنگ وحدت مسلمانان و مسیحیان در قالب گروهی مشترک فعالیت دارد. 

 

حدود یک سال از ماجرای دستگیری شیخ زکزاکی می‌گذرد، بهتر است برای مرور آن واقعه گفتگویمان را از اینجا شروع کنیم که در آن روز چه اتفاقی افتاد و چه چیزی از آن روز به خاطر دارید؟

در ۱۲‌دسامبر مسلمانان زاریا در حال برافراشتن پرچم فرزند رسول‌ا...(ص) بر بام حسینیه بودند. فرمانده ارتش هنگام عبور به دلیل ازدیاد جمعیت مجبور شد در آنجا توقف کند و سپس تصمیم به گذر از مسیر حسینیه گرفت. وی تصور کرد مردم می‌خواهند به او حمله کنند. به همین جهت نیروهای امنیتی و محافظانش به هرکسی که چشمشان می‌افتاد، شلیک می‌کردند.

 

با توجه به نزدیکی محل اقامتتان در آن روز حادثه علاوه‌بر آنچه در رسانه‌ها منتشرشده، علت دقیق حمله را چه می‌دانید؟

مسلم است که اشتباه از طرف ارتش بوده است. زیرا آن فرمانده می‌توانست از مسیر دیگری گذر کند. بعد از اینکه سربازان ارتش به مردم مسلمان شلیک کردند، در اقدامی دیگر به خانه شیخ زکزاکی حمله کردند که نباید این اتفاق می‌افتاد. زیرا خانه شیخ زکزاکی به حسینیه نزدیک هم نبود و این اشتباه دومی بود که ارتش مرتکب شده است. من آن روز در مراسم حسینیه شرکت نکردم. البته همیشه قبل از این اتفاق، در مرکز اسلامی که نزدیک حسینیه قرار دارد، سخنرانی کرده بودم. درست است که من سنی هستم، اما اتحاد مسلمانان را دوست دارم.

 

آیا قبل از وقوع حمله به مسلمانان نیجریه ارتش هشداری هم داده بود؟

خیر، فکر نمی‌کنم آن‌ها چنین کاری کرده باشند. در نیجریه، ارتش و دولت خودمحور است و برای اقداماتش هیچ اطلاعی به مردم نمی‌دهد.

نقشه‌ای که برای حمله به خانه شیخ زکزاکی انجام‌ شده است بر مبنای ظلم بوده است زیرا هیچ دلیلی وجود ندارد که پس از شلیک به هزاران مسلمان در حسینیه به خانه ایشان شبانه یورش ببرند. ارتشی‌ها به این بهانه به خانه شیخ زکزاکی حمله کردند که سلاح در خانه ایشان وجود دارد! در‌حالی‌که هیچ اسلحه‌ای از خانه ایشان پیدا نکردند و شیخ زکزاکی را به زندان بردند.

 

شما را به عنوان سخنران مذهبی در مرکز اسلامی که در نزدیکی حسینیه زاریا قرار دارد می‌شناسند. محور بحث‌های شما عمدتا چه موضوعاتی است؟

بیشتر سخنرانی‌های من در حوزه وحدت مسلمانان بود. امام خمینی(ره) بین ۱۲ تا ۱۷‌ربیع‌الاول را هفته وحدت نام نهاده است که این ایام مسلمانان را به هم نزدیک می‌کند. این(وحدت) کاری بود که شیخ زکزاکی در «مرکز اسلامی برنامه‌ریزی» آن را انجام داد. سخنرانی‌های چهار سال من در مرکز اسلامی بر محور وحدت مسلمانان بوده است. یکی از سخنرانی‌های من درباره زندگی‌نامه امام جعفر صادق‌(ع) بود تا محور اتحاد را تقویت کنم.

 

مردم چه استقبالی از این سخنرانی‌ها نشان می‌دادند؟

آن‌ها به‌دقت به سخنرانی‌ها گوش می‌کردند و نوارهای سخنرانی را هم می‌خریدند. بیشتر حاضرین در سخنرانی‌ها شیعه بودند، اما سنی‌ها هم شرکت داشتند. این برنامه توسط اهل شیعه برگزار شده بود و به همین جهت شیعیان زیادی شرکت داشتند. اما مخاطب سخنرانی‌ها تنها یک قشر از شیعه و سنی نبود؛ بلکه تمام‌ مسلمانان مخاطب بودند.

 

اختلافات زیادی در میان امت اسلامی وجود دارد که ریشه‌های متعددی می‌توان برای آن برشمرد. در آنجا(نیجریه) چه حرکاتی خلاف جهت وحدت صورت می‌گیرد؟

وهابی‌ها بیشترین تلاش را برای جدایی اهل سنت و شیعه انجام می‌دهند. وهابی‌ها در کل جهان، نبود اتحاد مسلمانان را دنبال می‌کنند. قبل از وجود وهابی‌ها مسلمانان با یکدیگر متحد بودند‌ اما وهابی‌ها امروز ما را صوفی یا غیرمسلمان می‌دانند و در پی تجزیه مسلمانان هستند. عربستان سعودی وهابی‌های نیجریه را تأمین و حمایت می‌کند. همان‌طور که می‌دانید بسیاری از وهابی‌های دیگر کشورها را، عربستان سعودی حمایت مالی می‌کند.

 

میزان شناخت مردم نیجریه از جهان اسلام چقدر است؟ آیا ایران را می‌شناسند؟

بله، مردم نیجریه ایران را می‌شناسند. فکر می‌کنم مسلمانی در جهان وجود ندارد که ایران را نشناسد. در بین این‌ها کسانی هستند که ایران را دوست دارند و عده‌ای هم از ایران متنفرند. وهابی‌ها از ایران متنفرند، اما سنی‌ها ایران را دوست دارند. من ایران را دوست دارم و به همین جهت به ایران آمده‌ام. من سنی و از پیروان «تیجانیه» هستم.

 

شما اشاره داشتید که «شیخ زکزاکی» برای وحدت مسلمانان تلاش کرد، آیا هواداران و دوستان او نیز به فراخور وضعیتی که برای ایشان پیش آمده، راه را ادامه می‌دهند؟ برای آزادی او چه تلاش‌هایی داشته‌اید؟

ما در سخنرانی‌ها احساس و خواسته خود را بیان می‌کنیم و مردم هم بر همین عقیده هستند تا ارتش شیخ زکزاکی را آزاد کند. اما وهابی‌ها دائماً به ارتش گوشزد می‌کنند تا شیخ زکزاکی آزاد نشود. آن‌ها این‌گونه القا می‌کنند که اگر شیخ زکزاکی را آزاد کنید او مشکلات فراوانی برای دولت ایجاد می‌کند. صوفی‌هایی مانند من تلاش می‌کنند تا دولتی‌ها را قانع کنیم ایشان را آزاد کنند. بسیاری بر این عقیده هستند دولت ایشان را باید آزاد کند یا به دادگاه بسپارد. زیرا نگه داشتن ایشان به مدت یک سال بدون محاکمه یا آزادی، خلاف قوانین اسلامی و قوانین نیجریه است.

پرونده‌ای برای ایشان در دادگاه فدرالی «ابودا» تشکیل شد تا ایشان آزاد شود. اخیراً دادگاه تشخیص داده که نگه ‌داشتن شیخ زکزاکی مخالف با قانون نیجریه است. بنابراین دادگاه به دولت گفته باید شیخ زکزاکی آزاد شود. بر‌خلاف نظر دادگاه، شیخ زکزاکی توسط دولت زندانی شده است ولی شیخ زکزاکی این حق را دارد تا به دادگاه برده شود و آزادی خود را باز پس گیرد.

 

به نظر شما فشارهای بین‌المللی بر دولت نیجریه باعث شده تا برخلاف رأی دادگاه، شیخ زکزاکی را در حبس نگه‌ دارند؟

حتی انگلیس و آمریکا هم به دولت می‌گویند از قوانین دادگاه پیروی و شیخ زکزاکی را آزاد کند. اما دولت نیجریه به این تذکرات هم توجهی ندارد و شیخ زکزاکی را در حبس نگه‌ داشته‌است. کسانی در دولت حضور دارند که معتقدند شیخ زکزاکی را اگر آزاد کنید مشکلاتی را برای نیجریه به وجود می‌آورد.

 

فکر می‌کنید منافع چه گروه‌هایی در گرو حبس و نابودی شیخ زکزاکی باشد؟

وهابی‌ها عامل تداوم حبس شیخ زکزاکی هستند. مهم‌ترین مشکل مسلمانان در جهان، همین وهابی‌ها هستند. اگر وهابی نباشید شمارا تکفیر می‌کنند. اکنون هم چون شیخ زکزاکی وهابی نیست از او تنفر دارند. وهابی‌ها از اندک فرصتی هم که وجود داشته باشد، استفاده می‌کنند تا به دولت فشار آورند و شیخ زکزاکی را در حبس نگه‌ دارند.

 

اگر این‌طور که شما می‌گویید باشد، پس وهابیت نفوذ زیادی در دولت و دستگاه‌های اجرایی داشته است!

وهابی‌ها در تمام گستره نیجریه حضور دارند و تنها راه تأثیرگذاری آن‌ها روی تصمیم‌ها نزدیک شدن به محورهای دولتی است. متأسفانه فرمانداران و مسئولان نیجریه درباره ادیان اطلاعات مناسبی ندارند و فکر می‌کنند وهابی‌ها مسلمانان خوبی هستند و وهابی‌ها به دولت روش‌های کمک به اسلام را می‌آموزند اما در حقیقت توصیه‌های اشتباهی به آن‌ها ارائه می‌کنند.

 

100457.jpg

 

..........................................

 

  • جنگ میان امت اسلام، وقت را هدر می دهد

 

شما به عنوان فردی که آتش تفرقه را در میان امت خود از نزدیک دیده‌اید، فکر می‌کنید وحدت چه اثری می‌تواند در التیام آلام و مشکلات مسلمانان داشته باشد؟

اگر مسلمانان با یکدیگر متحد شوند، از بسیاری مشکلات امروزی گذر خواهند کرد و اگر این اتفاق نیفتد، بیشترین آسیب به خود مسلمانان وارد می‌شود. کشورهای مسلمان منابع نفتی زیادی دارند اما همین مسلمانان بیشترین رنج را می‌کشند، زیرا اتحادی نداریم. به جای سخنرانی‌هایی که برای وحدت مسلمانان در برخی کشورها انجام می‌شود، منش وهابیت ترویج می‌شود که ما را مجبور می‌کند با یکدیگر بجنگیم. برخی افراد در بین مسلمانان، دیگری را غیرمسلمان خطاب می‌کنند و جنگ راه می‌اندازند که حقیقتاً وقت را هدر می‌دهند. اتحاد بین مسلمانان دستوری است از سوی خداوند، همان‌طور که قرآن می‌گوید: «وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ ا... جَمِیعًا وَلَا تَفَرَّقُوا» همگى به ریسمان خدا چنگ زنید و پراکنده نشوید.

برای اتحاد اسلام نیاز نداریم شیعه‌ها را سنی یا سنی‌ها را شیعه کنیم؛ بلکه هرکدام از این جریان‌ها باید آموزه‌های خود را برای درک بیشتر ترویج دهند و تمرکز روی اشتراکات باشد نه اختلافات. ما یک خداوند، یک کتاب دینی و یک پیامبر مشترک داریم. هرکسی که به خداوند واحد و پیامبر اسلام(ص) اعتقاد دارد، باید به‌عنوان مسلمان شناخته شود. اگر این اتفاق بیفتد ما به اتحاد رسیده‌ایم. با نگاهی به جنگ سوریه، عراق، سومالی و الجزیره می‌بینیم بیشتر این کشورها تجربه جنگ را دارند بااینکه کشورهای اسلامی بوده‌اند.کسانی از این جنگ‌ها بهره می‌برند که اسلام را دوست ندارند. برای مثال یهودی‌های صهیونیست و اسرائیل در کشورهای غربی همگی از جنگ بین مسلمانان در کشورهای اسلامی بهره می‌برند. کسانی که اسلام را دوست ندارند، علاقه دارند تا مسلمانان را بِکُشند. اما به‌صورت مستقیم این کار را انجام نمی‌دهند و از سلاح و سربازهای خود هم استفاده نمی‌کنند. آن‌ها کاری می‌کنند که ما مسلمانان یکدیگر را بکشیم تا کار آن‌ها را راحت کنیم. مانند این است که شما دنبال دزد باشید و دزد با پرتاب کردن پول به هوا حواس شما را پرت می‌کند تا از تعقیب دزد غافل شوید.

..........................................

 

  • چون مسلمانیم ما را می کشند

 

برای اولین بار به مشهد مشرف شده‌اید؟

من برای دومین بار است که به ایران می آیم. اما این اولین دفعه‌ای است که به مشهد آمده‌ام. اولین حضور من در ایران به مسابقات قرآنی سه سال پیش بازمی‌گردد که در تهران برگزارشده بود و خوش حالم که دو شهر بزرگ ایران را دیده‌ام.

 

با توجه به اینکه مشهد یک شهر مذهبی است به نظر شما چگونه می‌توان از ظرفیت‌های آن برای وحدت بیشتر مسلمانان استفاده کرد؟

بیشتر مسلمانان خانواده رسول خدا(ص) را دوست دارند و دراین‌باره آیه‌ای داریم که بیان داشته است: «قُل لاَ أَسْأَلُکُمْ عَلَیْهِ أَجْراً إِلَّا الْمَوَدَّةَ فِی الْقُرْبَى». در این شهر علی‌بن موسی‌الرضا‌(ع) حضور دارد که عضوی از خانواده معصوم پیامبر(ص) است. در مشهد سمبلی از اسلام دیده می‌شود که خود عاملی است که مسلمانان به‌صورت متحد دورهم جمع شوند. بسیاری از سنی‌ها می‌توانند به مشهد بیایند و توفیق زیارت اهل‌بیت پیامبر(ص) را داشته باشند.امروز در حرم بودم که برخی مسلمانان در حال خواندن قرآن بودند، برخی در حال دعا کردن و عده‌ای هم بر محمد(ص) و خاندانش صلوات می‌فرستادند که همه این‌ها من را خوش حال کرد.

 

در بسیاری از کشورهای مسلمان، گروه هایی مردم را به‌ صورت جمعی به مشهد می‌فرستند، در نیجریه هم این گروه‌ها وجود دارند؟

بله، در نیجریه گروه‌های شیعه مردم را برای زیارت به مشهد می‌آورند. اما به علت مشکلات اقتصادی و مضیقه مالی در نیجریه بسیاری از مردم توان سفر به خارج از نیجریه را ندارند. دوست دارم مسلمانان بیشتر متحد شوند. زیرا این اتحاد باعث پیشرفت اسلام می‌شود و اگر این اتحاد ایجاد شود مردمی آزاد خواهیم داشت. اگر اتحاد بین مسلمانان ایجاد شود باعث پایان یافتن تروریسم جهانی می‌شود. تروریسم در جهان باعث خدشه‌دار شدن چهره اسلام شده است. نمی‌توانیم با این جریان بجنگیم مگر اینکه ما مسلمانان با یکدیگر متحد شویم. تروریست‌ها به علت شیعه یا سنی بودنمان به ما حمله نمی‌کنند؛ بلکه برای مسلمان بودنمان ما را می‌کشند.

خبرنگار: ذالکی

..........................................

 

دریچه/ فشار آمریکا برای آزادی شیخ نمایشی است

 

آیا می‌توان گفت وهابیون در ساختار دولت نیجریه حضور دارند؟

خیر، دولت نیجریه وهابی نیست. اما رهبران به سخنرانی‌های زیادی گوش می‌دهند و سخنران‌های وهابی همیشه می‌گویند شیخ زکزاکی را آزاد نکنید. دولت به مدت یک سال شیخ زکزاکی را نگه‌ داشته و عده‌ای هم تلاش می‌کنند حبس ایشان ادامه پیدا کند. اما اگر تمام‌ مردم متحد شوند تا دولت را به محترم شمردن قوانین بخوانند، دولت نیز به‌زودی شیخ زکزاکی را آزاد خواهد کرد.

 

رفتار دولت نیجریه با مسلمانان را از گذشته اعم از اهل سنت و شیعه چطور ارزیابی می‌کنید؟

قوانین در دولت نیجریه در کل برای همه ادیان و مردم است. اما برخی افراد دولت از بینش وهابی پیروی می‌کنند. این باعث محدودیت و زنگ خطر است.

 

من هنوز جواب این سوال خودم را نگرفته‌ام. اگر وهابیت در ساختارهای دولت نیجریه نقشی ندارد، پس چطور تحت تاثیر آن‌ها دست به کشتار علیه مسلمانان و رهبران آن‌ها نظیر شیخ زکزاکی زده است؟

علت این حرف‌شنوی، کمبود اطلاعات اسلامی است. مسلمانان در بسیاری از بخش‌های جهان حضور دارند و شما نمی‌توانید تشخیص دهید آموزه‌های اسلامی را می‌دانند یا نه. وهابی‌ها عادت دارند به افرادی که در رأس قدرت هستند، نزدیک شوند. هر چقدر هم که آن‌ها را پس بزنید، خودشان را بیشتر نزدیک می‌کنند.

عربستان سعودی بیشترین نقش را در تفرقه بین مسلمانان دارد که حامی مالی بسیاری از وهابی‌های جهان است. بسیاری از جریانات وهابی در عربستان سعودی پیرو شیخ عبدالوهاب هستند و جریان تکفیری را دنبال می‌کنند. حتی از آمریکا که کشوری اسلامی نیست، اعلام می‌شود شیخ زکزاکی را آزاد کنید. اما عربستان سعودی سکوت اختیار کردهاست.

 

آیا این حرکت‌های خصمانه وهابی‌ها و عربستان سعودی علیه رهبران اسلامی تأثیرگذار است؟

خیر، وهابیت بینشی است که به دنبال صلح و اتحاد اسلام نیست. ازاین‌رو اتفاقاتی مانند کشتار زاریا، شیعیان و صوفی‌ها را به یکدیگر نزدیک کرده است. زیرا صوفی‌ها این را می‌دانند اگر کشتار ادامه پیدا کند، بعد از شیعیان نوبت به کشتار آن‌ها می‌رسد.

کشتار زاریا، وهابی‌ها را خشنود کرد. اما شیعیان و صوفی‌ها از کشتار مردم ناراحت شدند. بسیاری از مسلمانان نیجریه کشتار زاریا را اقدامی ضد‌حقوق بشر می‌دانند. برخی از کسانی که به نام اسلام خون ریزی به وجود می‌آورند، اجداد آن‌ها در واقعه کربلا خون پسر رسول‌ا...(ص) را ریختند. 

داعشی‌ها کاملا وهابی هستند، اما صوفی‌ها و شیعیان در تاریخ چنین کشتاری ندارند. وهابی‌ها از سنت کشتار پیروی می‌کنند و به همین جهت بسیاری از کشورهای اسلامی مانند مصر، کتاب‌های محمد عبدالوهاب و ابن تیمیه را توقیف کرده اند و فروش آن‌ها ممنوع است.

 

رایزنی‌های سفیر آمریکا برای آزادی شیخ زکزاکی را تایید می‌کنید؟

بله، سفیر آمریکا به دولت نیجریه فشار می‌آورد.

 

علی‌رغم تفرقه‌افکنی‌ها این اقدام آن‌ها را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

این حرکت آن‌ها برای حفظ چهره به‌ظاهر بشردوستانه آن‌هاست. حضور آمریکا و انگلیس در نیجریه برای آزادی شیخ زکزاکی و سکوت عربستان سعودی جای تعجب دارد!

خبرنگار: مجتبی بشکنی

..........................................

 

  • دیدگاه/ احتمال آزادی شیخ؛ ۵۰درصد

 

100455.jpgآذرماه سال گذشته بود که نظامیان ارتش نیجریه در اقدامی وحشیانه به منزل شیخ «ابراهیم زکزاکی»، رهبر شیعیان این کشور در منطقه «گیسلو» در شهر «زاریا» واقع‌در ایالت «کادونا» یورش بردند.

در اواسط آذرماه سرانجام مقاومت شیعیان نیجریه جواب داد و دادگاه عالی نیجریه طی حکمی اعلام کرد شیخ ابرهیم زکزاکی به‌همراه همسر وی ظرف مدت ۴۵روز آینده آزاد خواهند شد که این زمان در روز دوشنبه ۲۷دی به پایان رسید.

درخصوص آخرین تحولات نیجریه و اوضاع این کشور و همچنین آخرین وضعیت شیخ‌ابراهیم زکزاکی، خبرگزاری مهر با «شیخ‌یعقوب یحیی‌کاتسینا»، عضو ارشد جنبش اسلامی نیجریه گفتگوی کوتاهی داشته است که مشروح آن از نظر می‌گذرد:

 

همان‌طور که می‌دانید، دادگاه عالی نیجریه به آزادی شیخ‌زکزاکی و همسر وی رأی داده است و مهلت ۴۵روزه تمام شده است. آیا دولت نیجریه از آن پیروی و به این کار مبادرت خواهد ورزید؟

درباره پایبندی دولت به حکم آزادی شیخ زکزاکی باید عرض کنم که ۵۰درصد احتمال دارد ایشان آزاد شود و ۵۰درصد نیز به نظر می‌رسد که آزاد نمی‌شود. مهلت تعیین‌شده ازسوی دادگاه عالی نیجریه برای آزادی شیخ زکزاکی ساعت۱۲ شب به وقت محلی در روز دوشنبه به پایان می‌رسد و پس از این زمان، ۲۴ساعت زمان اضافی مقرر شده برای اینکه شیخ زکزاکی را به پلیس تحویل دهند. بنابراین تا پایان سه‌شنبه‌شب فرصت باقی است که ببینیم مقامات کشور دراین‌خصوص چگونه عمل می‌کنند. درباره پایبندی دولت به حکم آزادی وی باید عرض کنم که ۵۰درصد احتمال می‌رود ایشان آزاد شود. باید صبر کنیم؛ زیرا حکومت نیجریه با شیخ زکزاکی دشمنی دارد و نمی‌توان به‌صورت قطع این موضوع را اعلام کرد.

 

برخی از فعالان نیجریه که پیش‌از‌این با آن‌ها مصاحبه کردیم، شما را جانشین شیخ زکزاکی می‌دانستند. دراین‌باره توضیح دهید.

هیچ‌کس نمی‌تواند نایب و جانشین شیخ زکزاکی شود؛ زیرا ایشان شخصیتی ممتاز هستند و هیچ‌کس نمی‌تواند هم‌رتبه ایشان شود. ما به‌عنوان شاگرد شیخ زکزاکی به تکالیف خود عمل می‌کنیم، زیرا امکان ندارد امور را بدون نظارت یا هماهنگی پیش برد. بنابراین هیچ‌ کس را نمی‌توان نایب و جانشین شیخ دانست،زیرا ایشان در عصر خود منحصر‌به‌فرد است.

 

آیا در غیاب شیخ زکزاکی، مسئولیت رهبری شیعیان نیجریه با شماست؟

دیگران به من به‌عنوان جانشین ایشان نگاه می‌کنند و این موضوع را بیان می‌کنند؛ نظر آن‌ها صحیح است و این مسئولیت بر دوش بنده گذاشته شده است، اما من خودم را در این جایگاه نمی‌دانم. ما یک گروه هستیم که پس از مشورت در امور، تصمیم می‌گیریم و آن را اجرایی می‌کنیم و فردی نیست که به‌تنهایی همه این کارها را انجام دهد. 

ما تعدادی از شاگردان شیخ‌زکزاکی هستیم که این کار را انجام می‌دهیم و هرکس وظیفه مخصوص به خود را دارد. دراین‌میان، بنده به تشخیص دوستان و دیگربرادران، وظیفه سخنرانی برای مردم را برعهده دارم.

 

واکنش مردم نیجریه به اقدامات دینی و فرهنگی شیخ زکزاکی چیست؟

به لطف خداوند مردم زیادی درباره جنبش اسلامی نیجریه گرد آمده و تعداد پیروان، به‌ویژه از میان مسیحیان و صوفی‌ها افزایش یافته است. حکومت نیجریه و وهابیت در کمین هستند؛ اما پیشرفت خوبی داشته‌ایم و علی‌رغم تهدیدات، مردم خوب گرد ما جمع شده‌اند و این نوید خوبی است.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی