• خانه
  • یادداشت
  • هوای پاک، نیازمند همدلی و همزبانی
کد خبر : 72044
/ 11:35
دانیال جهانشاهی

هوای پاک، نیازمند همدلی و همزبانی

هوای پاک، نیازمند همدلی و همزبانی

یکی از دغدغه‌های کلان‌شهرهای ایران بحث آلودگی‌های زیست‌محیطی و از جمله آلودگی هواست، دغدغه‌ای که به موجب آن، از سال ١٣٧۴، روز ٢٩ دی‌ماه «روز ملی هوای پاک» نامیده شد. متکی بودن به استفاده از فرآورده‌های نفتی روزبه‌روز بر استفاده از خودروهای شخصی افزوده، و پیشرفت صنایع و کارخانجات بلای جان هوای شهرهای بزرگ شده است. در مضرات آلودگی هوا به همین می‌توان بسنده کرد که مرگ‌ومیر ناشی از آلودگی‌های هوا چهاربرابر بیشتر از مرگ‌ومیر ناشی از ایدز است، و رتبه چهارم را به خود اختصاص داده است.
روز ملی هوای پاک روزی است که به شهروندان ایرانی گوشزد می‌کند از دستیابی به هوای پاک و محافظت از این سرمایه زیست‌محیطی و حیاتی خود غفلت نکنند. معمولا دولت‌ها و جوامع، در اثر ایجاد دغدغه‌های ذهنی و مصائب و مشکلات ملی، برخی روزهای سال را به صورت نمادین نامگذاری می‌کنند. این کار، نه تنها برای پاسداشت یک روز، بلکه به دلیل ایجاد تلنگری برای مردمان و جوامع انجام می‌شود، تلنگری که نه تنها به اصلاح رویه زندگی خودشان می‌انجامد، بلکه آن‌ها را موظف و متعهد به حفظ محیط زیست در برابر رفتار دیگران هم می‌کند. روزهایی همچون «روز بدون دود»، «روز بدون خودرو» و «روز هوای پاک» از مصادیق این‌گونه مناسبت‌ها هستند. منابع آلوده‌کننده هوا ممکن است طبیعی و یا ساخت دست بشر باشند. در وهله اول، بر ماست که با کنترل خود آلودگی‌های ساخت بشر را به حداقل برسانیم و پس از آن بکوشیم و راهکارهایی برای مقابله با انواع طبیعی آن بیابیم.
در واقع، برپایی یک همایش یا بزرگداشت برای هوای پاک، به‌خودی ‌خود، هوا را پاک‌تر نخواهد کرد، بلکه تنها بر بهبود حس مشارکت و هم‌اندیشی و پیشروی دسته‌جمعی به سوی اهداف تأثیر می‌گذارد. وضع موجود نشان‌دهنده آن است که جامعه بیش از پیش به مشارکت شهروندان و مسئولان و تعهد و خواست ایشان در جهت دستیابی به شرایط مناسب زیست‌محیطی نیازمند است. اما زمانی به موفقیت در این مسیر خواهیم رسید که اهداف و باورهای بین‌فردی و بین‌سازمانی‌مان در یک راستا قرار گیرند و، فارغ از محدودیت‌ها و گلایه‌ها و بهانه‌ها، همگی به دنبال اصلاح و بهبود شرایط زیست‌محیطی خودمان باشیم. شاید قدری دلبستگی‌ به شهر و دیار و روستا و محله لازم است، تا افراد بکوشند که از تخریب محیط زیستشان جلوگیری کنند. این‌جاست که می‌توان گفت حفظ هویت‌های فرهنگی، از کوچک‌ترین جزء محله و منطقه و شهر، کاملا لازم‌الاجرا و ضروری است. باید بکوشیم که همایش‌ها و بزرگ‌داشت‌های این‌چنینی از یک نمایش نمادین و یک‌روزه و عادی شدن فاصله بگیرد. کنار هم آوردن مسئولان با دغدغه‌های مشترک زمینه را برای برداشتن گام‌های اساسی‌تر و مسئولانه‌تر فراهم می‌کند.
خداوند در قرآن کریم می فرماید: «هرکس نعمت خدا را که برای او آمده و در اختیار او گذاشته شده (از روی ناسپاسی) به نقمت مبدل سازد خدا سخت کیفرش می‌دهد.».
 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی