• خانه
  • خبرهای سایت
  • امنیت غذایی وارداتی!
کد خبر : 72137
/ 22:41
پس از گرانی‌های اخیر گوشت و برنج، دولت چراغ واردات ۸‌قلم کالای اساسی را سبز کرد؛

امنیت غذایی وارداتی!

هنوز چند هفته از گرانی‌های اخیر گوشت و برنج نگذشته است که دولتی‌ها تصمیم بر آن گرفته‌اند که چراغ واردات ۸ قلم کالای اساسی و حساس را با کاهش ۵ تا ۵۰ درصدی تعرفه واردات روشن کرده و تامین‌کننده نیاز درون کشور از خارج باشند.

امنیت غذایی وارداتی!

الهام مهدیزاده- در همین رابطه هیئت وزیران در جلسه ۲۵ /۱۰ /۹۵ به‌ پیشنهاد «معاونت اجرایی رئیس جمهور» تعرفه واردات ۸کالای اساسی و حساس شامل برنج سفید و قهوه‌ای، کره، گوشت قرمز گوسفندی، لپه، لوبیای قرمز، لوبیای چیتی، لوبیای چشم‌بلبلی و موز را بدون در نظر گرفتن لزوم حمایت از تولید داخل ۵ تا ۵۰ درصد کاهش داد. البته کاهش تعرفه وارداتی این اقلام در شرایطی توسط هیئت دولت مصوب شد که به اذعان کارشناسان اقتصادی به تولیدات داخلی و اشتغال‌های موجود در حوزه کشاورزی توجهی نشده است و این موضوع می‌تواند آسیب به اقتصاد حوزه کشاورزی کشور وارد کند.

 

با این همه ظرفیت کشاورزی، واردات بی‌معناست

در همین رابطه اسماعیل‌نیا، نایب رئیس سابق کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار شهرآرا به استعدادهای حوزه کشاورزی اشاره کرد و گفت: کشور ما با توجه اقلیمی که دارد دارای استعدادهای بسیاری در حوزه کشاورزی است که می‌توان از این استعدادها در حوزه‌های مختلف به منظور حفظ امنیت غذایی استفاده کرد.

این کارشناس حوزه کشاورزی در ادامه یادآور شد: جای سوال دارد که چرا از این ظرفیت‌ها برای تولیدات کشاورزی با مدیریت صحیح استفاده نمی‌شود و در نگاه نخست تنها چشم به واردات برای تامین مایحتاج غذایی کشور داریم. این عضو سابق کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در ارتباط با ضرورت‌های واردات محصولات کشاورزی بیان کرد: واردات محصولات کشاورزی تنها در شرایطی نظیر سرمازدگی‌ها، خشکسالی یا دیگر شرایط اضطرار کشور را که به محصولات کشاورزی کشور آسیب وارد می‌شود، می‌توان یک ضرورت دانست اما در شرایطی که به عنوان نمونه در تولید گوشت توان و ظرفیت در خور توجهی داریم چرا باید واردات گوشت را با این کاهش قابل توجه تعرفه مصوب کنیم؟

اسماعیل‌نیا در ادامه به سال اقتصاد مقاومتی و تاکیدات مقام معظم رهبری بر توجه به تولیدات داخل اشاره کرد و افزود: چندی قبل گوشت و برنج در کشور افزایش قیمت داشت که در این حوزه به دیدگاه من اگر مدیریت صحیحی در تولیدات و نیازسنجی بازار صورت پذیرد، دیگر شاهد تغییرات قیمت این چنینی و مطرح شدن ضرورت واردات اقلام اساسی از سوی متولیان امر نخواهیم بود.

به گفته اسماعیل‌نیا در حال حاضر کشور در بخش‌هایی نظیر دان مرغ و ذرت علوفه‌ای برای خوراک دام نیازمند واردات است و تا با واردات آن گوشت مورد نیاز مشهد تامین شود.

 

تاثیر مستقیم نرخ‌گذاری گندم و واردات آن

این کارشناس کشاورزی به برنج و کسری یک میلیون تنی آن در کشور اشاره کرد و گفت: در مجلس نهم یکی از مواردی که برای جبران کسری برنج مطرح شد، موضوع تناوب کشت و افزایش بهره‌وری از کشت‌های صورت گرفته بود که اگر این موضوع از سوی مسئولان کشاورزی به جد دنبال می‌شد این کسری برنج به میزان در خور توجهی کاهش می‌یافت.

وی همچنین در نگاهی به موضوع گندم به عنوان کالای استراتژیک عنوان کرد: به رغم توان و ظرفیت کشور واردکننده گندم به میزان ۶ تا ۷‌میلیون هستیم که در این رابطه نکته‌ای که باید به آن توجه داشت اینکه اگر دولت در حوزه نرخ‌گذاری گندم این نرخ‌گذاری را با مدیریت این کالای استراتژیک متناسب اجرایی کند، می‌تواند در کنار رعایت الگوی کشت، بستر را برای افزایش تولیدات گندم و کاهش واردات آن فراهم کند.

 

حمایت از مصرف‌کننده

اما عبدا... حاتمیان، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار شهرآرا برای چراغ سبز واردات ۸‌قلم کالای اساسی در حوزه کشاورزی پس از گرانی‌های اخیر گوشت و برنج با اظهار بی‌اطلاعی از گرانی گوشت، عنوان کرد: من در جریان افزایش قیمت گوشت در شهرهای مختلف نیستم اما آنچه می‌توان در حوزه واردات این کالا به ویژه در دو قلم برنج و گوشت اشاره کرد، این است که اگر این واردات صورت نگیرد به مصرف‌کننده آسیب دوچندانی وارد می‌شود.

این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که مطرح می‌شود با واردات این کالاها آن هم با کاهش تعرفه‌ای این چنینی از یک سو و ظرفیت تولید این اقلام در داخل کشور از سوی دیگر، چه آسیبی می‌تواند به تولید داخل وارد ‌شود، بیان کرد: قطع و یقین همه به دنبال حمایت از تولیدات داخل هستیم اما وقتی در تولید داخل با مشکل روبه‌رو هستیم، دولت ناچار است این اقلام را وارد کند.

حاتیمان با مثالی بیان کرد: در مورد برنج در مقطعی که واردات آن محدود شده بود، قیمت محصولات برنج محلی در بازار از کیلویی ۶۰۰۰ تومان تا ۱۳۰۰۰ تومان نیست که بی‌شک با واردات، می‌توان جلوی این افزایش قیمت را گرفت.

 

شرط خودکفایی برنج 

همچنین محمدصادق حسنی‌جوریابی، عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با بیان اینکه در بدبینانه‌ترین حالت تنها نیم میلیون تن تا خودکفایی برنج فاصله داریم، گفت: خودکفایی برنج در گرو افزایش نرخ خرید تضمینی کشت‌های پرمحصول است. این عضو کمیسیون کشاورزی در زمینه وضعیت تولید برنج در کشور، گفت: استان گیلان به تنهایی ۷۰۰۰۰۰ تن برنج کشور را تولید می‌کند، این درحالی است که با افزایش نرخ خرید تضمینی برنج‌های پرمحصول می‌توان کشاورز را ترغیب کرد که به سمت کشت‌های پرمحصول برنج حرکت کند.

شایان ذکراست؛گرانی گوشت قرمز در چند هفته پایانی دی‌ماه در شرایطی بود که قیمت گوشت در برخی شهرها مانند تهران تا مرز ۵۰‌هزار تومان و در مشهد نیز هر کیلوگرم ران و سردست ٣٧ تا ٣٨هزار تومان به فروش رسید. در کنار این قسمت برنج نیز خودی به بازار نشان داد و همانند گوشت روند افزایشی به خود گرفت.حالا بعد دو هفته نسخه دولتی‌ها در کنار اظهاراتی نظیر عضو کمیسیون کشاورزی که در گفتگو با ما بر بی‌خبر خود اشاره کرد یا تاکیداتی که مسئولان وزارت جهاد کشاورزی برای نبود دام زنده و واردات داشتند؛ واردات با کاهش تعرفه ۵۰‌درصدی همان تدبیری بود که دولت در سال اقتصادی مقاومتی برای برون‌رفت گرانی اتخاذ کرد.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی