کد خبر : 72180
/ 20:29
آموزش پخش‌زنده ویدئویی در story اینستاگرام؛

زنده از اینستاگرام

بعداز راه‌اندازی بخش استوری و استقبال کم‌نظیر کاربران از آن، اینستاگرام ویژگی بسیار جذاب دیگری را باعنوان «Live Stories» و به‌صورت آزمایشی برای کاربران آمریکایی به وجود آورد که توسط آن، کاربر می‌توانست به‌صورت زنده، از خود ویدئو تهیه کند و در آن، با فالوورهای خود صحبت کند.

زنده از اینستاگرام

این ویژگی از همان ابتدای معرفی، سروصدای زیادی به‌پا کرد و به‌جرئت می‌توان کاربرد آن را ده‌ها برابر بیشتر از استوری‌های ساده دانست. ضبط و پخش ویدئوی زنده هرگز به این آسانی نبوده است؛ ازهمین‌رو کاربران بسیاری در سرتاسر دنیا منتظر همگانی‌شدن این ویژگی بودند.

سرانجام روز پیش، اینستاگرام به‌طور رسمی اعلام کرد که ویژگی Live Stories از حالت انحصار و آزمایشی خارج شده و هم‌اکنون به‌صورت بخش‌بخش در نقاط دنیا درحال فعال‌شدن است. این ویژگی از بامداد روز قبل، برای بسیاری از کاربران ایرانی ازجمله اکانت اینستاگرام رئیس‌جمهور حسن روحانی نیز فعال شده است و هم‌اکنون این کاربران قادر خواهند بود تنها با یک لمس، آغاز به ضبط و انتشار Live Stories از خود کنند و به‌صورت زنده برای فالوورهای خود ویدئو پخش کنند.

شخصی هم که مدیریت اکانت رئیس‌جمهور را در دست داشت، گویا برای لحظاتی کوتاه و به‌صورت ناخواسته شروع به انتشار تصاویری زنده از محل کار خود می‌کند که احتمالا نهاد ریاست‌جمهوری بوده است، اما همین زمان کوتاه در دنیای آنلاین موجب می‌شود که طرف‌داران به شوخی‌هایی با رئیس‌جمهور بپردازند.

اما جدا از این حاشیه که موجب شد اکثر ایرانی‌ها به‌سراغ آپدیت اینستاگرام خود بروند و با این قابلیت آشنا شوند، باید بگوییم که این ویژگی برای کاربران و به‌خصوص افراد مشهور می‌تواند بسیار مفید و جذاب باشد؛ برای مثال یک بازیگر می‌تواند با تعیین وقت قبلی، در ساعتی خاص اقدام به پخش ویدئوی زنده کند و علاوه‌بر صحبت با طرف‌دارانش، به‌صورت هم‌زمان کامنت‌ها را نیز مشاهده کند و پاسخ دهد. یا یک خواننده می‌تواند در زمان کنسرتش، برای آن دسته از هوادارانی که موفق به حضور در کنسرت نشده‌اند، به‌صورت افتخاری چنددقیقه‌ای را به‌شکل زنده پخش کند. همچنین خود شما هم می‌توانید در جشن تولدتان لحظه فوت‌کردن شمع‌ها را با دوستان مجازی‌تان به اشتراک بگذارید.

 

چگونه پخش‌زنده را آغاز کنیم؟

برای استفاده از این ویژگی، ابتدا از به‌روزبودن اینستاگرام خود مطمئن شوید؛ سپس زمانی که در صفحه‌ فیدها هستید، روی آیکون دوربین لمس کنید تا به صفحه‌ دوربین منتقل شوید. پیش‌از این، در این بخش شما می‌توانستید در سه حالت Normal, Boomrang و HandsFree فیلم‌برداری کنید. اگر این ویژگی برای شما فعال شده باشد، باید گزینه‌ جدیدی باعنوان Live جایگزین HandsFree شده باشد تا برای آغاز پخش‌زنده‌ ویدئوی خود از آن گزینه استفاده کنید.

بعداز انتخاب این گزینه و لمس گزینه «آغاز به ضبط»، اینستاگرام ابتدا اتصال شما را بررسی می‌کند و بعداز ثانیه‌شماری کوتاه، پخش‌زنده‌ ویدئوی شما را آغاز خواهد کرد. به‌محض آغاز پخش‌زنده، نوتیفیکیشنی به‌صورت شناور برای فالوورهای شما (که هم‌اکنون در اینستاگرام حضور دارند و آنلاین هستند) ارسال خواهد شد و آن‌ها را از پخش‌زنده‌ شما باخبر خواهد کرد. کاربران می‌توانند با مراجعه به «لایواستوری» شما، علاوه‌بر تماشای ویدئو، به ارسال کامنت بپردازند تا هم‌زمان، با شما در تعامل باشند. درصورتی‌که بنابه هر دلیلی علاقه‌ای به فعال‌بودن بخش کامنت‌ها ندارید، می‌توانید با لمس گزینه‌ «سه‌نقطه» در گوشه‌ تصویر، کامنت‌ها را خاموش کنید. در بالای صفحه نیز تعداد کاربرانی که در آن لحظه درحال تماشای این لایو ویدئو هستند، نمایش داده خواهد شد.

در کنار تعداد بازدیدکنندگان، گزینه‌ای باعنوان End وجود دارد که با لمس آن، می‌توانید به این ویدئوی زنده پایان دهید. بعداز پایان، اینستاگرام گزارشی از تعداد افرادی که در طول این پخش‌زنده شما را تماشا کرده‌اند، نمایش خواهد داد.

محدودیت زمانی برای این ویدئوهای زنده یک ساعت در نظر گرفته شده است. ضمنا پس‌از اتمام، می‌توانند به‌مدت ۲۴ساعت در صفحه «استوریز» شما باقی بمانند.

 

اگر پخش‌زنده ندارید...

همان‌طور‌که در ابتدا گفته شد، این ویژگی به‌مرور درحال فعال‌شدن است و براساس گزارش اینستاگرام، طی هفته‌ آینده به‌طورکامل در دسترس تمام کاربران قرار خواهد گرفت. درصورتی‌که این گزینه هنوز برای شما فعال نشده است، باید چند ساعت یا چند روز منتظر بمانید. در این حین، می‌توانید به مشاهده‌ ویدئوهای لایوی بپردازید که در بخش جستجوی اینستاگرام و همچنین فهرست استوری‌ها در صفحه‌ فیدها اضافه شده‌اند.

البته توجه داشته باشید که این ویژگی ابتدا در آمریکا فعال شده است و برخی کاربران به‌صورت اتفاقی برای تست این ویژگی انتخاب شده‌اند و ممکن است بسیاری از کاربران ایرانی نیز از مدتی پیش این ویژگی را دریافت کرده باشند؛ اما وبلاگ رسمی اینستاگرام تایید کرده است که هفته‌ آینده، زمان عرضه‌ رسمی این ویژگی برای کاربران سرتاسر دنیا خواهد بود.

به‌ نظر شما به‌جز کاربردهای عنوان‌شده در مطلب، چه کاربردهایی را می‌توان برای پخش‌زنده ویدئویی اینستاگرام متصور شد و این قابلیت چه فرصت‌ها و تهدیداتی را پیش ‌روی کاربران ایرانی خواهد گذاشت؟ نظرات خود را ازطریق شماره‌پیامک ۳۰۰۰۷۲۸۹ و آیدی تلگرام با ما در میان بگذارید.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی