کد خبر : 72228
/ 23:21
موزه کوهسنگی در ۶ماه نخست سال۲۰۱۷ میزبان آثاری است که تا قبل از این برای دیدن آن‌ها باید به نقاط مختلف ایران سفر می‌کردید؛

موزه بزرگ خراسان، خلاصه همه موزه‌های ایران

اولین ماه از سال جدید میلادی هم دارد به پایان می‌رسد، سالی که قرار است مهم‌ترین سال میلادی برای فرهنگ و هویت مشهد باشد؛ چراکه هر چه نباشد، مشهد در این سال عنوان «پایتخت فرهنگی جهان اسلام» را یدک می‌کشد.

موزه بزرگ خراسان، خلاصه همه موزه‌های ایران

مسعود نبی‌دوست- اولین ماه از سال جدید میلادی هم دارد به پایان می‌رسد، سالی که قرار است مهم‌ترین سال میلادی برای فرهنگ و هویت مشهد باشد؛ چراکه هر چه نباشد، مشهد در این سال عنوان «پایتخت فرهنگی جهان اسلام» را یدک می‌کشد؛ عنوانی که حالا معلوم نیست قرار است به همین میهمان‌های رنگین‌پوست و پرخرج اول سال خلاصه شود یا قرار است باری هم از روی دوش شهر بردارد.

اما دراین‌میان، میراث فرهنگی یکی از ارگان‌هایی است که شاید با شروع سال جدید میلادی بیش از هر ارگان دیگری زیر ذره‌بین رسانه‌ها و مردم قرار گرفته است؛ چراکه اولا پیش‌تر و در آستانه این سال میلادی قول‌های ریز‌ودرشت زیادی همچون احیا و مرمت چهارده خانه و دو محور تاریخی و تملک برخی از ابنیه شاخص مشهد در رسانه‌ها منتشر شده و به‌علاوه سال جدید برای مشهدی‌ها با خبرهای تاسف‌باری مانند تخریب مهدیه و مقدمه‌چینی تخریب «کمرمقبولا» و... همراه بوده است. دراین‌میان، این ارگان که این روزها، شلوغ‌ترین روزهای کاری‌اش را پشت‌سر می‌گذارد، برای آغاز سال۲۰۱۷، نمایشگاهی را در مشهد سروسامان داده است که هر چند خبرهای زیادی درباره آن مخابره نشده، اما بدون‌شک از زمان افتتاح ساختمان موزه بزرگ خراسان، یکی از جدی‌ترین نمایشگاه‌های تاریخی و هنری این شهر است.

 

موزه بزرگ، میزبان نمایشگاه هنر اسلامی

عنوان رویدادی که این‌روزها در موزه بزرگ خراسان درحال برگزاری است، نمایشگاه «۱۴قرن فرهنگ و تمدن ایران در دوره اسلامی» است؛ نمایشگاهی که قرار است نشان‌دهنده سیر تحول هنر اسلامی در سفالگری، شیشه‌کاری، نگارگری، پارچه‌بافی، تذهیب و سایر هنرهای سنتی باشد و از تأثیر اسلام و آیه‌های مبارک قرآن بر تمدن و‌ هنر ایرانی پرده بردارد. اما آن‌چنان‌که پیش از‌این اعلام شده، این نمایشگاه درحال‌حاضر مجموعه‌ای ۱۷۸ اثر شامل قرآن‌های نفیس، کتاب‌ها و نسخ خطی، سفالینه‌ها، آثار فلزی، فرش‌ها، فرشینه‌ها، سکه‌های زرین و سیمین، آبگینه‌ها و ظروف شیشه‌ای از سده‌های نخستین تا دوره پهلوی است؛ صدالبته این آثار به این سادگی گرد هم نیامده‌اند و آن‌چنان‌که در حاشیه همه آثار موزه نقش شده، این نمایشگاه شامل آثاری از موزه‌ رضا عباسی، موزه فرش، موزه آبگینه، کاخ‌موزه سعدآباد، موزه کاخ گلستان، موزه نادری و... است. 

 

خلاصه همه موزه‌های ایران

سیدهاشم حسینی، مدیر نمایشگاه «۱۴قرن فرهنگ و تمدن ایران در دوره اسلامی» درباره ایده شکل‌گیری این نمایشگاه در موزه بزرگ خراسان می‌گوید: ایده این نمایشگاه با توجه به انتخاب مشهد به‌عنوان پایگاه فرهنگی جهان اسلام در سال۲۰۱۷ شکل گرفته است. به تعبیر دقیق‌تر، برگزاری این نمایشگاه هم یکی از مصوبات هیئت‌وزیران درباره مشهد۲۰۱۷ است؛ البته ایده اولیه این بود که نمایشگاهی مرتبط با حوزه تمدنی خراسان برگزار شود، ولی با توجه به اینکه جمع‌بندی نهایی درباره آثار هنری این محدوده جغرافیای، پروسه‌ای طولانی‌مدت را می‌طلبید، این تصمیم اتخاذ شد که نمایشگاه فرهنگ و تمدن ایران در این موزه برگزار شود.

وی درباره شیوه جمع‌آوری آثار این نمایشگاه اضافه می‌کند: خوشبختانه آثار متعددی در زمینه فرهنگ و تمدن ایران در موزه‌های مختلف سطح کشور وجود داشت. برای همین هم نیاز بود تا بررسی‌های لازم دراین‌خصوص انجام و تعیین شود که چه آثاری را می‌توان برای این نمایشگاه به امانت گرفت؛ البته اتفاق خوبی که در این بین برای این نمایشگاه رخ داد، این بود که موزه‌های سطح کشور همکاری‌های مناسبی را برای به‌امانت‌گذاشتن اشیای خودشان با این نمایشگاه داشتند.

 

نمایشگاهی با رنگ‌وبوی هنر

از ورودی اصلی نمایشگاه که وارد شوید، بخش اول نمایشگاه که در میانه سیلندر اصلی طبقه همکف موزه بزرگ واقع شده، به نمایش پانزده قرآن نفیس از سده سوم تا چهاردهم هجری قمری تعلق گرفته است. اما علاوه‌براین، این نمایشگاه در دو طبقه دیگر در شش بخش و چند سالن جانبی به نمایش آثار دیگری در زمینه سفال، فلز، منسوجات، فرش، کتاب‌آرایی و... اختصاص یافته است و در کنار آن برگ‌های ارزشمندی از شاهنامه شاه‌طهماسبی و نمونه‌هایی بی‌نظیر از نقاشی قهوه‌خانه‌ای و تزیینات معماری اسلامی به نمایش درآمده است.

مدیر نمایشگاه «۱۴قرن فرهنگ و تمدن ایران در دوره اسلامی» درباره چینش این آثار می‌گوید: به‌طور‌کلی محوریت تمامی اشیای به‌نمایش‌درآمده در این نمایشگاه مبحث هنر است. درباره چینش این آثار هم می‌توان گفت که آن‌ها را فارغ از اینکه متعلق به چه دوره‌ای از تاریخ هستند، با محوریت نفاست و زیبایی آن‌ها به نمایش گذاشته‌ایم. 

به‌گفته حسینی، علاقه‌مندان می‌توانند با بازدید از این نمایشگاه از دو قرآن‌ منسوب به امام‌علی(ع) و امام‌حسین(ع)، قرآن نفیس اورنگ زیب، قرآن‌ ارزشمند آرامگاه شیخ‌ صفی‌الدین اردبیلی، آینه شخصی ناصرالدین‌شاه قاجار، کتب مختلف دوره‌های اسلامی که با هنرهای متعدد تزیین شده‌اند، نقوش فلزی ظریف، رزم‌جامه‌های دوره‌های مختلف تاریخ ایران و... دیدن کنند. این آثار متعلق به دوره‌های مختلف تاریخ پس از اسلام بوده و از موزه‌های سراسر کشور جمع‌آوری شده است.

 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی