• خانه
  • خبرهای سایت
  • از کشف ۸هزار میلیاردی قاچاق کالا تا پیشنهاد حذف مالیات طلا
کد خبر : 72314
/ 22:44
سخن‌گوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور مطرح کرد؛

از کشف ۸هزار میلیاردی قاچاق کالا تا پیشنهاد حذف مالیات طلا

«کشف ۸هزار میلیارد تومان کالای قاچاق در ۱۰ماهه نخست سال جاری»، «پیشنهاد حذف مالیات بر ارزش افزوده طلا به دولت منظور کاهش قیمت این کالا در داخل کشور»، «کشف ۹۹درصد کالاهای قاچاق در مبادی ورودی کشور» سرفصل مهم‌ترین اظهارات سخن‌گوی ستاد مبارزه با قاچاق کشور بود.

از کشف ۸هزار میلیاردی قاچاق کالا تا پیشنهاد حذف مالیات طلا

الهام مهدیزاده- به گزارش شهرآرا، قاسم خورشیدی روز گذشته و در حاشیه کارگاه آموزشی مبارزه با قاچاق کالا، در پاسخ به شهرآرا برای حجم قاچاقی که توسط کامیون‌ها در کشور جابه‌جا می‌شود، اظهار کرد: یکی از حوز‌ه‌های که قاچاق کالا را به خود اختصاص داده مربوط به حمل‌ونقل جاده‌ای است که در این راستا تمرکز اصلی مجموعه ستاد مبارزه با قاچاق و ارز بر مبادی ورودی، مرزها و سواحل کشور قرار گرفته است.به گفته سخن‌گوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور، با در نظر گرفتن همین نکته (تمرکز بر مبادی ورودی) باید اشاره کرد که بیش از ۹۹‌درصد کشفیات قاچاق کالای کشور مربوط به مبادی ورودی کشور است.

 

۱۰ماه، ۸‌هزار میلیارد تومان قاچاق

خورشیدی در ادامه با استناد به آماری در این حوزه، بیان کرد: در دهه ماهه نخست سال جاری تاکنون در کشور، ۸‌هزار میلیارد تومان کشفیات کالای قاچاق صورت گرفت که از این میزان ۸۴‌میلیارد تومان آن مربوط به سطح عرضه و بازار است.

وی تاکید کرد: در استان خراسان‌رضوی نیز در ۱۰‌ماهه نخست سال، کشفیات قاچاق استان در حدود ۵۰‌میلیارد تومان بود که با توجه به درصد کشفیات کشور باید اذعان داشت که کمتر از پنج درصد کشفیات قاچاق کالا مربوط به خراسان‌رضوی است. علاوه بر آن این میزان کشف در حالی است که خراسان‌رضوی هزار کیلومتر مرز با دو کشور افغانستان و پاکستان دارد که خود گواه از مدیریت قوی بر مرزهای استان است.

سخن‌گوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور در پاسخ به دیگر سوال شهرآرا مبنی بر گفته‌ها رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران که چندی قبل عنوان داشته بود سالانه ۸۰۰ هزار کامیون قاچاق وارد کشور می‌شود و تایید این اظهارات، بیان کرد: آماری که برای ورود کامیونی قاچاق گفته ‌شده مبتنی بر اطلاعات نیست و تنها بر مبنای حدسیات است.

 

برآوردی از واردات کامیونی قاچاق نداریم

خورشیدی در ادامه یادآور شد: در حوزه واردات قاچاق کالا توسط کامیون برآوردی نداریم اما آنچه مشخص است حجم کالای قاچاق به کشور بالاست تا جایی که بر پایه آمارهای موجود در سال گذشته ۱۵‌میلیارد تومان برآورد حجم کالاس قاچاق صورت گرفته به کشور بود که اگر همین رقم را به کامیون و کانتینر تبدیل کنیم، ممکن است این برآوردی که عنوان شده، به دست آید.

سخن‌گوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور همچنین در ادامه به پیش‌بینی‌های حجم کالای قاچاق کشور در سال جاری نیز اشاره کرد و گفت: آمارها معمولا در سه ماهه نخست سال بعد ارائه می‌شود اما پیش‌بینی می‌کنیم با اقداماتی که در این حوزه انجام داده‌ایم در سال جاری حجم کالای قاچاق کشور در حدود ۱۰ تا ۱۵‌درصد کاهش داشته باشد.

وی هوشمندسازی ایستگاه‌های ایست و بازرسی جاده‌های مواصلاتی را یکی از اقدامات این ستاد برای مقابله با عرضه قاچاق کالا در کشور عنوان کرد و ادامه داد: اکنون بارنامه‌های کامیون‌ها کاملاً الکترونیکی صادر می‌شود. جدا از آن جاده‌ها با دوربین‌هایی علاوه بر دوربین‌های نیروی انتظامی تجهیز شده است؛ به‌نحوی‌که در هر ۲۰‌کیلومترمربع یک دوربین نصب شده است.به گفته خورشیدی، با استفاده از این دوربین‌ها و سنسورهایی که در داخل آن نصب شده است می‌توان بار کامیون یا خالی بودن آن را شناسایی کرد.

سخن‌گوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور در مورد مبارزه با قاچاق پوشاک و نساجی در ابتدا به این نکته اشاره کرد که قاچاق کالا در این حوزه سال گذشته ۶/۲ میلیارد دلار بوده است.

وی در ادامه تصریح کرد: در مجموعه نساجی که شامل کفش، کیف، البسه، پتو و سایر اقلام این حوزه است، ۱۳‌عنوان برنامه در نظرگرفته شده که برپایه این برنامه‌ها حمایت از تولید پوشاک و نساجی تا بررسی برندها در دستور کار قرار گرفت.

خورشیدی با تاکید بر آنکه در این گروه در حدود ‌۶۰درصد واردات قانونی وجود دارد، افزود: با این حال و با اجرای برنامه‌های مقابله با قاچاق کالا در حوزه نساجی توانستیم در ۹‌ماهه نخست سال جاری ۴۰‌درصد تقاضای تولید در این گروه را افزایش دهیم.

به جز بحث تشدید مبارزه با قاچاق سازمان یافته طلا و متلاشی شدن دو باند قاچاق طلا در ده ماهه نخست سال جاری، ریسک قاچاق طلا بالا رفته است و آخرین کشفیات ۱۲۵‌کیلوگرم در همین هفته قبل بود که ۱۵‌میلیارد تومان ارزش دارد.

 

پیشنهادی برای حذف مالیات بر ارزش افزوده طلا

اما سخن‌گوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور در مود طلا و قاچاق آن گفت: در ده ماهه نخست امسال و با پیگیری‌هایی که برای این حوزه صورت گرفت، ۱۰باند مافیای قاچاق طلا در کشور متلاشی شد.خورشیدی ادامه داد: در حال حاضر مشتری مالیات بر ارزش افزوده خود طلا و نیز ساخت آن را پرداخت می‌کند که همین مسئله قیمت طلا در داخل کشور را در مقایسه با کشورهای همسایه افزایش داده است.وی یادآور شد: در این راستا و برای کاهش انگیزه قاچاق موضوع حذف مالیات بر ارزش افزوده بر خود طلا به دولت ارسال شده است که در صورت تصویب قیمت طلا در داخل کشورکاهش خواهد یافت و به تبع آن رغبت برای قاچاق این کالا نیز کم می‌شود.سخن‌گوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور در ادامه استان خراسان رضوی را پس از تهران دومین بازار مصرف کشور دانست و افزود: یکی از دلایلی که خراسان‌رضوی ر‌ا در جایگاه دوم قرار داده، خیل عظیم زائرانی است که همه ساله به مشهد مشرف می‌شوند و همین مسئله آمار مصرف در این استان را در مقایسه با دیگر استان‌های کشور بیشتر کرده است.

 

پوشاک، با سود ۱۸‌درصدی نمی‌تواند ادامه فعالیت دهد

اما رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌رضوی نیز در این همایش بر لزوم حمایت از تولید محصولاتی که از قاچاق آسیب می‌بینند، تاکید کرد و گفت: صنعت پوشاک برای قدرتمند شدن از لحاظ کیفیت، مد، میزان تولید و ارزش افزوده تولید و قدرت رقابت، نیازمند تسهیلات ارزان قیمت و یارانه‌های تولید برای مدت محدود یک تا دو ساله است.راضیه علیرضایی افزود: محصولات صنایع نساجی و پوشاک از‌جمله کالاهایی هستند که برای سرمایه‌گذاری و تولید با سود ۱۸درصدی بانک‌ها نمی‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند.

وی افزود: در کنار سایر مباحث مربوط به کشف محصولات و فرآورده‌های قاچاق، نیازمند حمایت از تولید داخلی کالاهایی هستیم که بیشترین حجم قاچاق در آن کالاها انجام می شود. 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی