کد خبر : 72347
/ 22:23
آموزش روش‌هایی برای معرفی محصولات و خدمات به مخاطبان در فضای مجازی؛

بازاریابی دیجیتال به زبان ساده

از زمانی‌که دسترسی به فضای وب و شبکه‌های اجتماعی برای همگان مهیا شد، خیلی از افراد از این ظرفیت بالقوه برای معرفی کالا و خدمات خود به مخاطبان استفاده کردند و بدون نیاز به انجام شیوه‌های سنتی مانند چاپ تراکت، اقدام به ارتباط با مشتریان و ارائه محصولات خود کردند.

بازاریابی دیجیتال به زبان ساده

اما این روش که کسب و کارهای کوچک و خانگی به معرفی محصولات و خدمات خود در شبکه‌های اجتماعی و فضای اینترنت می‌پردازند، بازاریابی دیجیتال نام دارد که اگر از قواعد خاص خود پیروی کند، قطعا به موفقیت ویژه‌ای منجر می‌شود.

 

بازاریابی دیجیتال چیست؟

منظور ما یک تعریف بسیار ساده است: «بازاریابی دیجیتال به هر نوع از بازاریابی محصولات یا خدمات گفته می‌شود که با ابزارهای الکترونیک سر و کار دارد.»

در مرحله دوم باید اهمیت بازاریابی دیجیتال را درک کنید که باز هم ساده است. مردم برای دسترسی به اطلاعات از ابزارهای الکترونیکی استفاده می‌کنند. با فرض اینکه شما در یک منطقه صنعتی یا در حال توسعه بازاریابی می‌کنید، مخاطب هدف شما به اطلاعات الکترونیکی، یعنی اینترنت دسترسی دارد. در زمان نگارش این مطلب، بیش از ۳٫۳میلیارد نفر در سیاره زمین «کاربر اینترنت» هستند.

حتی تعداد بیشتری از مردم از طریق تلفن‌های همراه خود به اینترنت متصل می‌شوند (بیش از ۴٫۴میلیارد نفر در سراسر جهان).

 

دقیقا باید چه کار کنید؟

بازاریابی دیجیتال، هفت روش اصلی دارد. فقط هفت‌تا! در آخر این مطلب ما از شما امتحان نمی‌گیریم، پس لزومی به تکرار آن‌ها نیست. فقط باید نسبت به آن‌ها آگاه و هوشیار باشید.

بازاریابی رسانه‌های اجتماعی، بازاریابی ایمیلی، جذب مشتری راغب / بازاریابی مشارکتی، بازاریابی موتورهای جستجو (SEO)، بهبود نرخ تبدیل (CRO)، بازاریابی محتوایی و تبلیغات پرداخت به‌ازای کلیک (PPC).

مورد دیگری که شاید به‌نحوی بشود آن را در این دسته‌بندی قرار داد، تحلیل سایت و فرآیندهای بازاریابی دیجیتال (analytics) است. این مورد بیشتر از آنکه یک روش بازاریابی دیجیتال باشد، روشی برای بررسی و درک کارکرد روش‌های دیگر است. در پایان این مطلب، کمی راجع‌به آن توضیح خواهیم داد.

حالا اجازه بدهید فرآیند انجام بازاریابی دیجیتال را به ساده‌ترین شکل ممکن بیان کنیم.

یک راهبرد بازاریابی دیجیتال طراحی کنید: این سخت‌ترین بخش بازاریابی دیجیتال است. اما چرا این‌قدر دشوار است؟

دلیلش این است: بازاریابی دیجیتال به اندازه‌ای پیچیده است که بازاریاب‌ها واقعا نمی‌دانند از کجا باید شروع کنند. بیشتر آن‌ها راهبرد خود را با ترکیب آشفته‌ای از تاکتیک‌ها آغاز می‌کنند.

اما در واقعیت، یک راهبرد بازاریابی دیجیتال با مشتریان شروع می‌شود، اینکه بدانید چه کسانی هستند، کجا هستند و چگونه می‌توانید به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

از متخصصان بازاریابی دیجیتال استفاده کنید: این را به ذهن خود بسپارید: بازاریابی دیجیتال چیزی نیست که خودتان بتوانید آن را تمام و کمال انجام دهید. البته اگر یک کارآفرین فردی هستید (یعنی خودتان هستید و خودتان!) ناامید نشوید. 

لزومی به انجام تک تک هفت روشی که در بالا اشاره کردیم نیست. 

شما می‌توانید یک یا دوتا از آن‌ها را انتخاب کنید، مهارت‌های خود را کمی پرورش دهید و از همان‌ها به عنوان روش‌های اصلی بازاریابی خود استفاده کنید. اما اگر می‌خواهید کار خود را گسترش دهید و از همه روش‌های بالا استفاده کنید، در این‌صورت باید کمک بگیرید.

بازاریابی دیجیتال، قلمروی متخصصان است. بله، اما پیداکردن فردی که بتواند در همه ابعاد به شما کمک کند دشوار است. بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که چند بازاریاب Tشکل انتخاب کنید. منظور ما از بازاریاب Tشکل، بازاریابی است که در بخش‌های متعددی دانش اندکی دارد و در یک یا چند بخش دانش و توان بالایی دارد.

با اطمینان کامل برنامه خود را عملی کنید: حالا زمان آن رسیده است که ترس را کنار بگذارید. هر چه برنامه‌ریزی کرده بودید، عملی کنید و جسارت داشته باشید! در اینترنت جایی برای بازاریاب‌های بزدل نیست. هر کاری که روی اینترنت انجام می‌دهید، فورا دردسترس همه افرادی قرار می‌گیرد که به اینترنت دسترسی دارند. 

به محض اینکه یک مطلب، توئیت، تبلیغ یا صفحه فرود را منتشر کنید، دردسترس عموم قرار می‌گیرد و البته این چیز بدی نیست. چیزی که لازم است، این است که خودتان را در موقعیت «قدرت» قرار دهید و نگران نباشید.

مرتبا به تجزیه و تحلیل بپردازید: آیا نقشه راه روشنی می‌خواهید که دقیقا به شما بگوید چه کاری باید انجام بدهید، کجا بروید، چگونه برنامه‌ها را اجرا کنید و نتایج کسب‌شده را نیز نشان بدهد؟

چنین نقشه راهی وجود دارد و به آن تجزیه و تحلیل (آنالیز) فرآیندهای بازاریابی می‌گوییم. خوبی بازاریابی دیجیتال این است که می‌توانید هر چیزی که در روند کار شما اتفاق می‌افتد را مشاهده کنید. تمام اطلاعات به شکل‌های مختلف موجود است: ترافیک، ویژگی‌های جمعیتی (جنسیت، سن، شغل، تحصیلات و…)، نرخ دفع کاربر (میزان کاربرانی که پس از مشاهده یک صفحه از سایت خارج می‌شوند)، نرخ تبدیل، هزینه به‌ازای کلیک، میزان بازدید، سرعت صفحه (و تقریبا یک‌میلیارد شاخص دیگر!).اما چالش پیش روی شما چیست؟ تفسیر این اطلاعات. چیزی که شما به آن نیاز دارید، یک فرد یا نرم‌افزاری است که معنای این اطلاعات را برای شما توضیح دهد. بسترهای رایگان و پولی متنوعی وجود دارند که آمار تجزیه و تحلیل فعالیت‌های شما را 

به شکل قابل درکی که تفسیر آن نیز آسان باشد، ارائه می‌کنند (مثلا آنالیزور گوگل).

قدم بعدی شما چیست؟ حالا باید عملا بازاریابی دیجیتال خود را آغاز کنید.

بهترین معلم بازاریابی دیجیتال، تجربه خودتان است. با حداکثر اطلاعات لازم از بازاریابی دیجیتال، وارد فاز عملیاتی شوید و تلاش کنید تا روی بازار هدف خود تاثیرگذار باشید.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی