کد خبر : 72376
/ 00:07
گزارش میدانی از نمایشگاهی که تاریخ و هویت شهر را نمایش می‌دهد؛

مشهد دوست‌داشتنی

نمایشگاه «مشهد دوست‌داشتنی» که فعالیت خود را از روز ١٢بهمن، در مجتمع کوثر، شروع کرده است، با حال و هوایی خاص، میزبان علاقه‌مندان به تاریخ و هویت این شهر است، نمایشگاهی که راوی مشهد قدیم است و تعدادی از ساختمان‌های نوستالژیکی که نمادهای خاص شهر بهشت محسوب می‌شوند.

مشهد دوست‌داشتنی

ندا علیزاده- نمایشگاه «مشهد دوست‌داشتنی» که فعالیت خود را از روز ١٢بهمن، در مجتمع کوثر، شروع کرده است، با حال و هوایی خاص، میزبان علاقه‌مندان به تاریخ و هویت این شهر است، نمایشگاهی که راوی مشهد قدیم است و تعدادی از ساختمان‌های نوستالژیکی که نمادهای خاص شهر بهشت محسوب می‌شوند، مانند زورخانه شهدای عیدگاه، مهدیه عابدزاده، تماشاخانه، چای‌خانه، فیروزه‌تراشی، انگشترسازی، ساختمان شهرداری و سنگ‌تراشی در دل این نمایشگاه شبیه‌سازی شده‌اند.

در یکی از همین روزهای سرد زمستانی، برای بازدید، راهی نمایشگاه «مشهد دوست‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌داشتنی» می‌شوم. برای رسیدن به نمایشگاه، باید از مسیری که در دو طرف آن طرح‌ها و نقاشی‌هایی گذاشته شده عبور کرد، جایی که نمایی شبیه‌سازی‌‌شده از مشهد قدیم است. در این ماکت شبیه‌سازی‌شده بزرگ، بازار سنتی مشهد قدیم نیز جانمایی شده است با همان بقالی، پارچه‌فروشی، نوشت‌افزار و کتاب‌فروشی، چای‌خانه و دیزی‌سنگی، هرکاره، لحاف‌دوزی، عکاس‌خانه، سفالگری، معرق کاشی، نجاری، عطاری و... حتی روی کف خیابان آجرکاری‌‌شده آن نیز گاری‌های فروش میوه و سیب‌زمینی داغ خودنمایی می‌کند.

﷯ 

زورخانه شهدای عیدگاه

برای شروع، وارد زورخانه شهدای عیدگاه می‌شوم. شبیه‌سازی زیبایی از گود زورخانه انجام شده که با به نمایش گذاشتن ادوات پهلوانی و ابزار کار مرشد، جذابیت خاصی برای مردم ایجاد کرده است. مسعود جعفری‌ راد، کارشناس تربیت‌بدنی شهرداری مشهد، در توضیح غرفه زورخانه شهدای عیدگاه، می‌گوید: این غرفه شامل دو بخش اصلی گود زورخانه و نمایشگاهی شامل ادوات نقالی‌خوانی و پهلوانی، حکم پهلوانی و نقالی‌خوانی پهلوان رستم که به مقام سه‌زنگی (کهنه‌سوار) رسیده، عکس و آخرین شلوار دارای سه زنگ پهلوان، لوح‌ها، مدال‌ها و کاپ‌های پیش‌کسوت‌های ورزشی رشته‌های مختلف و عکس شهدای ورزشی است.

او درباره فعالیت بخش گود زورخانه نیز یادآور می‌شود: در نوبت صبح و عصر، اجرای برنامه ورزش باستانی و زورخانه‌ای را برای مردم داریم. به گفته او، استقبال از زورخانه به خاطر جذابیتی که برای مردم دارد، بسیار خوب بوده و در این مدت، حدود ۴هزار نفر بازدیدکننده داشته است.

﷯ 

تماشاخانه‌ای با فیلم‌های انقلابی

کمی آن طرف‌تر از زورخانه شهدای عیدگاه، تماشاخانه قرار دارد که در حال اکران فیلم است، سالن سینمایی که تماشاخانه‌های قدیمی را که فقط در فیلم‌های تاریخی دیده می‌شود به نمایش می‌گذارد. همه اجزای تماشاخانه، از گیشه گرفته تا نیمکت‌های چوبی چند‌نفره، پرده نمایش، نورپردازی و دکور دیوار جانمایی شده است. امیرحسین غنی‌آبادی، مسئول غرفه تماشاخانه، درباره فعالیت این غرفه در نمایشگاه می‌گوید: تماشاخانه در تمام ساعت فعالیت نمایشگاه، در حال اکران فیلم‌های مرتبط با انقلاب و شهدای انقلاب به‌ویژه شهدای مشهدی انقلاب است، فیلم‌هایی چون زندگی‌نامه شهید کوشه‌ای، شهیده فاطمه امیری، مجموعه «فرزند ساواک»، مجموعه «سرود سرو»، چند مستند درباره سرودهای ابتدای انقلاب و شیوه آموزش آن‌ها، مستند سبزواری و سروده‌های انقلابی او و... .

به گفته غنی‌آبادی، مردم به خاطر حس نوستالژیک تماشاخانه، استقبال خوبی از آن داشته‌اند و به فراخور زمان خود، برای تماشای فیلم‌ها نشسته‌اند.

﷯ 

از شیر مرغ تا جان آدمیزاد

در گوشه‌ای دیگر، بقالی‌ای قرار دارد که آمنه صابونیان، از ساکنان قدیمی منطقه ثامن، مسئول آن است. او که قابلمه‌ای آش روبه‌رویش دارد و در حال فروش آن به مردم است، می‌گوید: به دعوت شهرداری، برای گرداندن بقالی و پختن آش به نمایشگاه آمده‌ام، چون حدود ١۵سال پیش، برای بیرون کردن فروشندگان روس‌، خیلی تلاش کردم. صابونیان درباره بیرون کردن روس‌ها اظهار می‌کند: روس‌ها در تمام منطقه و اطراف حرم فروشندگی می‌کردند و این بین، برخی‌ها هم فسادهایی داشتند که با کمک تعدادی از هم‌محله‌ای‌ها آن‌ها را بیرون کردیم.او درباره بقالی نیز توضیح می‌دهد: این بقالی نمونه‌ای از بقالی‌های قدیم است که همه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌چیز در آن پیدا می‌شود و اجناس برای فروش عرضه می‌شوند که مردم خیلی با اشتیاق و به یاد ۴٠سال پیش، از آن خرید می‌کنند.

﷯ 

تکیه بانوان حسینیه پزندگان

تکیه بانوان حسینیه پزندگان در قسمتی دیگر از مشهد قدیم قرار دارد، ساختمانی قدیمی با حوض آبی رنگی که دور‌تا‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دور آن، گلدان‌های شمعدانی چیده شده‌ و بالکنی قدیمی به ‌زیبایی فضا افزوده است. فاطمه بخشی، پیمانکار اجرای غرفه حسینیه، می‌گوید: این حسینیه در میدان آب، محل تجمع قیام ١٧دی بانوان مشهد در سال۵۶ و سالگرد آن در سال۵٧ بوده و برای همین، به نام پزندگان مشهور شده است. بخشی درباره برنامه‌های غرفه حسینیه پزندگان اظهار می‌کند: هر‌شب گفتگوی ویژه با بانوان فعال زمان انقلاب، روایتگری از فعالیت‌ها و دلاوری‌های بانوان مشهد در طول تاریخ، آموزش‌های نظامی، پشتیبانی جنگ و کمک‌های اولیه، پخش کلیپ از انقلاب و فعالیت‌های مردم و بازسازی نمادی از تظاهرات زنان از مقابل حسینیه به سمت شهرداری میدان شهدا را داریم. حتی برخی شب‌ها سرود و تئاترهای مسجدی را اجرا می‌کنیم.

﷯ 

مسجد گوهرشاد و روایتی از سیر اتفاق‌ها تا قیام مردم

مسجد گوهرشاد که نمایشگاهی از داستان قیام گوهرشاد است، در انتهای بازار مشهد قدیم قرار دارد. مسجد گوهرشاد که خود غرفه‌بندی شده است، به روایتی از سیر اتفاق‌های تاریخی کشف حجاب می‌پردازد. مجید دشتبان، مسئول غرفه قیام گوهرشاد، در این‌باره می‌گوید: در غرفه‌ها صحنه‌سازی‌هایی از قیام گوهرشاد و اتفاقاتی که از پیش تا پس از آن افتاده روایت شده است که از روی کار آمدن رضا‌شاه و قدرت گرفتن او شروع می‌شود. او درباره دیگر بخش‌ها نیز توضیح می‌دهد: فعالیت‌های مختلف سیاسی رضاخان، جلسات روحانیان مطرح آن زمان، کشف حجاب خانواده رضاخان، سفر رضاخان به ترکیه و آشنایی با آتاتورک و سیاست‌های او، قانون کشف حجاب، تحصن و قیام گوهرشاد و حمله به مسجد گوهرشاد و کشتار مردم، کشف حجاب علنی و اجباری، خانه‌‌نشین شدن بانوان و ایجاد راه‌های مخفی برای ملاقات همدیگر و سرانجام، تبعید رضاخان به جزیره موریس از دیگر بخش‌های این غرفه است.

﷯ 

ارتش با توان تجهیزاتی، شیمیایی و فرهنگی

پس از گذر از مسجد گوهرشاد، وارد بخش دیگری از نمایشگاه «مشهد دوست‌داشتنی» می‌شوم، بخشی که در آن، شهرداری‌های مناطق ١٣گانه غرفه‌ای برای معرفی فعالیت‌ها و برنامه‌های خود دارند. همچنین غرفه‌های موضوعی دیگری همچون دو غرفه ارتش، بیمارستان‌های دکترشیخ و قائم و... نیز دیده می‌شود. 

غرفه ارتش با تجهیزات نظامی آن، بیش از همه مخاطبان را به خود جلب کرده است. یکی از این دو غرفه، به قسمت پدافند هوایی لشکر٧٧ اختصاص دارد که برخی تجهیزات سنگین همچون توپ٢٣، خودروهای سفیر، موتور، تیربار و... در آن به نمایش گذاشته شده است که هدف از آن، نشان دادن توانمندی و قدرت ارتش و علاقه‌مند کردن بچه‌ها و نوجوانان به نظام و نظامیگری عنوان می‌شود.

غرفه دیگر ارتش شامل بخش‌های فرهنگی، تبلیغی، شیمیایی، میکربی و هسته‌ای ارتش جمهوری اسلامی ایران در شمال شرق می‌شود. حسینی، مسئول روابط عمومی ارتش، در توضیح فعالیت‌های این غرفه می‌گوید: غرفه شیمیایی، میکربی و هسته‌ای توسط یگان «ش. م. ه.» لشکر٧٧ ایجاد شده است تا زمینه‌ای برای آشنایی بیشتر علاقه‌مندان به مباحث شیمیایی و مواد باشد.

او تصریح می‌کند: همچنین آثار رامین رامین‌نژاد و هفت جلد کتاب لشکر٧٧ از جمله مباحث فرهنگی ارائه‌شده در بخش دیگر این غرفه است. علاوه‌بر آن، در بخش تیراندازی با تفنگ بادی، نشانه‌گیری، نشانه‌روی و تیراندازی را به عموم آموزش می‌دهند.

﷯ 

بیمارستان‌های قائم و دکتر شیخ

بیمارستان قائم با یادآوری تحصن تاریخی این بیمارستان و مریض‌خانه دکتر شیخ با یادآوری تلاش‌های خیرخواهانه دکتر مشهدی برای بیماران نیازمند نیز شبیه‌سازی شده‌اند. در بخشی از این غرفه، برنامه «پرستارکوچولو» اجرا می‌شود که در قالب آن، روپوش پرستاری به تن بچه‌ها پوشانده می‌شود و آن‌ها را با انجام تمریناتی روی عروسک‌ها، با حرفه پرستاری آشنا می‌کنند. از دیگر برنامه‌های این غرفه ارائه مشاوره رایگان قند و فشار خون است.

 

گزارش کامل را در روزنامه شهرآرا بخوانید:
ورود به صفحه گزارش روزنامه شهرآرا ۱۸ بهمن

اشتراک گذاری
نظرات شما
کتایون اعلمی
21:06 0 1 پاســخ به ایــن نظــر

بسیار نمایشگاه زیبایی است و ممنون از مطلبتون

نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی