• خانه
  • خبرهای سایت
  • پنجره واحد گمرکی به کار خود ادامه می‌دهد
کد خبر : 72399
/ 23:07
عقب‌نشینی وزارت صنعت از مواضع خود درباره حذف سامانه جامع گمرکی؛

پنجره واحد گمرکی به کار خود ادامه می‌دهد

در‌حالی‌که روز یکشنبه وزیر صنعت، معدن و تجارت در نامه‌ای به وزیر اقتصاد خواهان توقف سامانه جامع امور گمرکی شده بود، روز گذشته بعد از اینکه کارشناسان درباره عواقب این مسئله و رشد ورود قاچاق کالا به کشور هشدار دادند، وزارت صنعت از موضع خود عقب‌نشینی کرد.

پنجره واحد گمرکی به کار خود ادامه می‌دهد

موسوی زاده- از زمان رونمایی گمرک و وزارت اقتصاد از سامانه جامع گمرکی این سامانه که با استقبال فعالان اقتصادی و کارشناسان تجارت خارجی مواجه شد، ظاهرا برای وزارت صنعت دردسرساز شده و به نامه‌نگاری نعمت‌زاده با طیب‌نیا برای توقف سامانه جامع امور گمرکی و پنجره واحد منجر شد. در این نامه وزیر صنعت از طیب‌نیا خواسته است، گمرک ایران اطلاعات مربوط به درخواست مجوز برای ترخیص کالا در فرایندهای واردات، صادرات و ترانزیت به سامانه جامع ارسال و نتایج مورد نیاز را به صورت سیستمی از این سیستم دریافت کند. براساس قانون تمام فعالیت‌های مربوط به تجارت باید با محوریت سامانه جامع تجارت متعلق به وزارت صنعت صورت گیرد. اما با توجه به نبود بهره‌برداری کامل از این سامانه هیئت دولت تصمیم گرفت‌ فعالیت‌های تجاری تا گمرک به وسیله پنجره واحد گمرکی و امور تجاری بعد از گمرک توسط سامانه جامع تجارت و زیر سیستم‌های آن انجام گیرد. شایان ذکراست فعالیت سامانه گمرکی ضمن اینکه سبب کاهش قاچاق کالا شده، از کم‌اظهاری در واردات نیز جلوگیری کرده که این مسئله سبب رشد ۴۰درصدی درآمدهای گمرگی کشور نیز شده است.

 

پنجره واحد گمرکی به کار خود ادامه می‌دهد

با این حال سرپرست مرکز تجارت الکترونیکی وزارت صنعت، معدن و تجارت روز گذشته با اشاره به اظهارات وزیر صنعت تلاش کرد تا درخواست او برای حذف سامانه را توجیه کند. رمضانعلی صادق‌زاده با بیان اینکه سامانه جامع تجارت جایگزین پنجره واحد الکترونیکی گمرک نیست، گفت: برای جلوگیری از موازی‌کاری بین این دو سامانه تبادل اطلاعات صورت می‌گیرد. وی در مورد راه‌اندازی سامانه جامع تجارت گفت: از آنجا که راه‌اندازی سامانه جامع تجارت جزو تکالیف مرکز توسعه تجارت الکترونیکی به عنوان زیر مجموعه وزارت صنعت بود لذا‌ پس از ایجاد چنین سامانه‌ای برای اطلاع رسانه‌ای و ایجاد ارتباط بین دو سامانه تجارت الکترونیکی گمرک و سامانه جامع تجارت وزارت صنعت، نامه‌ای از سوی وزیر صنعت به وزیر اقتصاد ارسال شد. وی در پاسخ به این سوال که آیا سامانه جامع تجارت جایگزین پنجره واحد الکترونیکی گمرک شده است، بیان کرد: خیر، هر دو سامانه در کنار یکدیگر فعالیت خواهند کرد اما با تبادل اطلاعات این دو سامانه از موازی‌‌کاری‌ و تکرار کارها جلوگیری می‌شود. صادق‌زاده با بیان اینکه نامه ارسالی وزیر صنعت به وزیر اقتصاد در راستای جلوگیری از موازی‌کاری و تکرار کارها در این سامانه‌ها بوده است، تصریح کرد: ثبت سفارش واردات کالا با رعایت استانداردها از ۲۵‌دی ماه در سامانه جامع تجارت آغاز شده، اما این موضوع سبب تعطیلی پنجره واحد الکترونیکی گمرک نشده و سامانه گمرک بنا به وظایف گمرک به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

 

گمرک سیستم پنجره واحد را حفظ کند

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس، با تاکید براینکه سیستم پنجره واحد گمرکی باید حفظ شود، گفت: پنجره واحد گمرکی ورود و خروج کالا را شفاف کرده است.سیدفرید موسوی با اشاره به نامه «محمدرضا نعمت‌زاده» وزیرصنعت به «علی طیب‌نیا» وزیراقتصاد و امور دارایی درباره توقف فعالیت سامانه پنجره واحد گمرکی، گفت: گمرک در سال‌های اخیر اقدامات مناسب و مهمی برای شفاف‌سازی ورود و خروج کالا با ایجاد پنجره واحد گمرکی انجام داده و اجرای طرح توانسته برخی مشکلات و معضلات در گمرک را کاهش دهد. وی با تاکید بر اینکه ورود و خروج کالاها باید از طریق گمرک کنترل شود، تصریح کرد: در شرایطی که قاچاق یک بیماری در اقتصاد کشور است، سیستم پنجره واحد گمرکی باید در وزارت اقتصاد حفظ و تقویت شود؛ چراکه سبب شفافیت در مبادی ورودی و خروجی شده و با حذف عامل انسانی در فرایند، با مرور زمان و رفع ایرادات سیستم مزایای استقرار برای بازرگانان و نهادهای متولی امر تجاری و نظارتی بیش از پیش روشن خواهد شد.

 

حذف فرار مالیاتی

دکتر علی‌اکبر کریمی، کارشناس اقتصادی، درگفتگو با شهرآرا با بیان اینکه از زمان راه‌اندازی سامانه جامع گمرکی ورود کالای قاچاق و کم‌اظهاری واردات کاهش پیدا کرده است گفت: پیش از این برخی از واردکنندگان با کم‌اظهاری، مالیات و هزینه ورودی کمتری پرداخت می‌کردند و از این طریق بر حاشیه سود خود می‌افزودند. با این حال از زمان ایجاد سامانه جامع گمرکی جلوی این کار آن‌ها گرفته شد.

وی افزود: همچنین پیش از راه‌اندازی این سامانه برخی از افراد با سوءاستفاده از افراد کم‌درآمد به اسم آن‌ها کارت بازرگانی تهیه و اقدام به واردات می‌کردند. این مسئله موجب می‌شد تا مالیات به اسم صاحب کارت صادر شود و وارد‌کننده فرار مالیاتی بکند. وی تصریح کرد: بر این اساس راه‌اندازی این سامانه کمک کرد تا کارت بازرگانی یک‌بارمصرف از بین برود.

وی با بیان اینکه چند ماه پیش یک شرکت کره‌ای معروف با کارت بازرگانی یک‌بار‌مصرف در حال ورود لوازم خانگی به کشور بود گفت: با این حال مسئولان از طریق سامانه جامع گمرکی به این مسئله پی بردند و جلوی تخلف این شرکت را گرفتند. جالب اینجاست که وزیر صنعت در همان موقع نامه‌ای به مسئولان زد و خواهان بخشش جریمه این شرکت متخلف شد. وی با اشاره به آمارهای ورود روزانه ۳هزار کانتینر قاچاق به کشور گفت: سامانه گمرکی گامی در جهت حذف این میزان قاچاق بود، اما وزیر صنعت می‌خواهد راه را برای ورود این مقدار قاچاق باز کند. کریمی با بیان اینکه همواره حجم زیادی از کالاهای قاچاق از طریق گمرک وارد کشور می‌شود گفت: راه‌اندازی سامانه جامع گمرگی اجازه رصد و تشخیص کالاهای قاچاق را به مسئولان می‌دهد. از این رو توانایی برخورد با قاچاق در مبدأ را فراهم می‌کند. وی تصریح کرد: اگر سامانه حذف شود، نه‌تنها میزان قاچاق کالا افزایش می‌یابد، بلکه امکان فرار مالیاتی و سوءاستفاده از کارت‌های بازرگانی نیز دوباره فراهم می‌شود. کریمی در خصوص مخالفت وزیر صنعت با سامانه جامع گمرکی گفت: این احتمال وجود دارد که افرادی که دارای منافع کلانی در واردات کالا هستند و سال‌ها فرار مالیاتی می‌کرده‌اند با این کار می خواهند همچنان منافع خود را حفظ کنند. این روزها در حالی در آستانه سالگرد ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و تأکید این سیاست‌ها بر کنترل قاچاق کالا هستیم که برخی از مسئولان مانند وزیر صنعت، معدن و تجارت با در پیش گرفتن سیاست‌هایی مانند مخالفت با سامانه جامع گمرکی، نه‌تنها در مسیر کنترل قاچاق گام بر‌نمی‌دارند، بلکه ورود آن را نیز تسهیل می‌کنند.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی