کد خبر : 72437
/ 21:06
در طول سه سال گذشته انجام شده است؛

اخطار آتش‌نشانی به ۱۳۰ هتل، ۳۲۰ بازار و ۵۴ تالار در مشهد

ایمنی شهر مسئله‌ای ریشه‌دار است که حادثه پلاسکو باری دیگر، حداقل در سطح رسانه‌ای، حساسیت‌ها را نسبت به آن تحریک کرد، به‌ویژه اینکه در گذشته‌ای نه‌چندان دور، شوک آتش‌سوزی برج تازه‌ساز سلمان مشهد را فراگرفته‌بود.

اخطار آتش‌نشانی به ۱۳۰ هتل، ۳۲۰ بازار و ۵۴ تالار در مشهد

علیزاده- از آنجایی که سازمان آتش‌نشانی خط مقدم مقابله با بحران‌ها و حوادثی این‌چنینی است، این بار، تعدادی از اعضای تحریریه شهرآرا به «مرکز فرماندهی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد» رفتند تا در نشستی مشترک، اقدامات، تحلیل‌ها و مشکلاتی که برای حفظ ایمنی شهر وجود دارد را 

بررسی کنند.برای شروع، محمدرضا فرجی‌زاده، سرپرست مرکز فرماندهی آتش‌نشانی مشهد، به بخشی از تلاش‌ها و مشکلاتی که نیروهای آتش‌نشان دارند می‌پردازد. او شروع صحبت‌هایش را به ۲۹بهمن۱۳۸۲ و حادثه قطار نیشابور می‌رساند: در این حادثه، نیروهای آتش‌نشانی خیلی مظلوم واقع شدند و مسئله به‌خوبی پوشش داده نشد، در حالی که این واقعه بزرگ‌تر از حادثه پلاسکو بود و تعداد شهدا نیز بسیار بیشتر.

او با بیان اینکه همه نیروهای آتش‌نشانی مشهد در حادثه سنگین قطار نیشابور درگیر شده بودند، می‌گوید: آتش‌نشانی مشهد به کمک آتش‌نشانی نیشابور رفته بود، اما زیر سوال رفته بود که چرا خارج از محدوده شهری عملیات کرده و این همه تلفات داشته است.فرجی‌زاده درباره حادثه برج سلمان نیز اظهار می‌کند: شاید پس از حادثه پلاسکو، مشهدی‌ها به اهمیت حادثه برج سلمان و رشادت آتش‌نشان‌ها پی برده باشند، زیرا اگر مقاومت نیروها در داخل برج نبود، شعله‌ها به درون آن سرایت می‌کرد و حادثه‌ای به‌مراتب بزرگ‌تر از پلاسکو را 

رقم می‌زد.در عین حال، سرپرست مرکز فرماندهی آتش‌نشانی مشهد به همکاری موثر دکتر امیر عزیزی، مدیر سامان‌دهی و مهندسی بحران شهرداری، اشاره می‌کند و می‌گوید: با اقدامات ایشان، سازمان‌ها و ارگان‌های بحران‌مدار در روزهای خاص مشهد و در اتاق بحران، جلسه برگزار می‌کنند که این مسئله موجب برقراری تعامل بهتر و نزدیک‌تر و ارتباط فوری در مواقع بحرانی

شده است.او نمونه این تعامل موثر و تماس فوری را در حادثه برج سلمان بیان می‌کند و یادآور می‌شود: هیچ‌کدام از تجهیزات آتش‌نشانی کارایی نداشت. اگر شرکت برق، برق ۲۰کیلوولت اطراف برج را قطع نمی‌کرد، نیروها نمی‌توانستند با پلتفرم‌ها بالا روند و به حریق آب بپاشند، چون دچار 

حادثه می‌شدند.به گفته او، آتش‌سوزی برج سلمان تنها حریقی بود که آتش‌نشان‌ها با کمبود آب مواجه نشدند، چون با همین هماهنگی‌ها، آب به میزان لازم در اختیارمان گذاشته شده بود. به بیانی دیگر، شرکت آب، برق و گاز، هم‌زمان، پای کار آمدند تا عملیات موفق شد.

 

لزوم فرهنگ‌سازی برای مدیریت حوادث آتش‌سوزی

فرجی‌زاده که ابتدا در عملیات بود و بعد، به مرکز کنترل عملیات منتقل شده بود، اظهار می‌کند: همیشه عملیات از فرماندهی کلید می‌خورد و باید در آن واحد، پس از تماس شهروند، با توجه به نوع حادثه، طبقات ساختمان و آدرس محل، تصمیم بگیریم که چه تجهیزاتی و کدام‌یک از ۴۸ ایستگاه را اعزام کنیم، اما پس از رسیدن نیروها به محل حادثه، فرماندهی به عهده فرمانده گروه اعزام‌‌شده است.تاکید می‌کند: باید سه نوع فرهنگ‌سازی انجام شود. در صورت وقوع حادثه، شهروند نوع حادثه 

و آدرس دقیق را با خون‌سردی بگوید. برای تست گوشی‌ خود، با ۱۲۵ تماس نگیرند یا اجازه ندهند که فرزندانشان این شماره را برای سرگرمی بگیرند. همچنین در زمان حادثه تجمع نکنند و راه ماشین‌های امدادی را باز کنند.

این جلسه با توضیحات غلامحسین حاجی‌زاده، معاون آموزش، نظارت و پیشگیری سازمان آتش‌نشانی مشهد، درباره وضعیت کنونی ایمنی مکان‌های عمومی و پر‌تردد شهر همچون برج‌ها، پاساژها، سراها و بازارهای مختلف، تالارها و... ادامه می‌یابد. شمایی که حاجی‌زاده از شرایط حاکم بر ایمنیِ مهم‌ترین مکان‌های شهر ارائه می‌دهد، تهدیدی خاموش را گوشزد می‌کند که هر آن، ممکن است خطری به‌مراتب بزرگ‌تر از پلاسکو را بر مشهد تحمیل کند.

او برای شروع، به سه سال پیش و حادثه آتش‌سوزی سرای شاه‌وردیانی در پایین‌خیابان گریزی می‌زند و می‌گوید: اوضاع بسیار بحرانی اعلام شد، زیرا تکه‌های آتش حتی تا حرم مطهر نیز رسیده بود و آتش‌نشانی به‌ناچار، با انجام عملیات از سرای مرتضوی، به محدود کردن گسترش آتش و اطفای آن اقدام کرد. این حادثه تلنگری بود تا جلسات متعددی با حضور سازمان‌های بحران‌مدار برای جلوگیری از بروز فاجعه‌‌ای مشابه برگزار شود، اما پس از برگزاری بیش از ۱۰جلسه، همه‌چیز مسکوت گذاشته شد: تاکنون هیچ اقدام عملیاتی‌ای انجام نشده است و همه‌چیز در صورت‌جلسات خلاصه و بایگانی شد.

معاون آموزش، نظارت و پیشگیری سازمان آتش‌نشانی مشهد بحثش را با حادثه برج سلمان در شش ماه پیش تکمیل می‌کند: گذشته از خسارت‌های برج سلمان، این حادثه دستاوردی را به دنبال داشت که این دستاورد تهیه دستورالعمل اقدامات پیشگیرانه و ارسال آن به کمیسیون پیش‌نویس لوایح است و گویا در حال تایید است.

این یادآوری از دو حادثه بزرگ در مشهد، زمینه‌ای می‌شود برای اعلام این اخطار توسط او: در مشهد، پاساژها، سراها و بازارهای بسیاری در عرض، مهمان‌پذیرها، هتل‌آپارتمان‌ها و همچنین بیمارستان‌هایی قدیمی با بیش از ۱۰۰سال قدمت را داریم که بحرانی هستند و هیچ‌گونه اقدامات ایمنی‌ای درخصوص آن‌ها انجام نشده است.

وی می‌گوید:در سال‌های۹۳، ۹۴ و ۹۵، به ۱۳۰هتل، ۳۲۰بازار و ۵۴ تالار اخطار ایمنی دادیم، اما فقط سه هتل، چهار بازار و هفت تالار برای تکمیل ایمنی و دریافت تاییدیه آتش‌نشانی اقدام کردند.

وی تاکید می‌کند:اگر آتشی در هرکدام از آین اماکن شعله‌ور شود، خسارت و تلفاتی کمتر از پلاسکو نخواهد داشت. وی با بیان اینکه همه اخطارهای آتش‌نشانی محدود به همان برگه‌های اخطاریه و احضاریه می‌شود و هیچ اقدام عملیاتی‌ای رقم نمی‌خورد، تاکید می‌کند: این مسائل از خلأهای قانونی در این زمینه و مشخص نبودن متولی ایمنی نشئت می‌گیرد. از طرفی، روشن شدن اهمیت ایمنی ساختمان‌ها برای مردم نیز نیاز به فرهنگ‌سازی دارد. بنابراین، نهادینه شدن این مسئله نیازمند عزم ملی است.

او با متفاوت خواندن ماهیت آتش با دیگر حوادث، اظهار می‌کند: حریق، به‌ویژه با توجه به وجود بار مواد سوختنی در شهر، روندی گسترشی و تساعدی دارد، اما دیگر حوادث همان لحظه بیشترین خسارت را وارد می‌کنند و بعد، میل به کاهش دارند.

حاجی‌زاده پس از این مقایسه، تصریح می‌کند: مکان‌ها و فضاها باید یک‌سری ضوابط و مسائل مرتبط با بحث آتش‌نشانی و ایمنی مانند راه‌های خروج و سیستم‌های اعلام و اطفای حریق را به عنوان پارامترهای بسیار مهم، رعایت کرده باشند.

    ..........................................

 

مشهد با ۴۸ ایستگاه آتش‌نشانی از استاندارد معمول عقب‌‌تر است؛

  • نیاز به ۱۸ ایستگاه آتش‌نشانی دیگر در مشهد

 

اتاق کنترل مرکز فرماندهی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی مشهد مجهز به ۳۰خط تلفن دیجیتال، چندین سیستم و همچنین اتاق مانیتورینگ است.

در بازدید شهرآرا از این مرکز، احمدی، فرمانده شیفت، درباره چگونگی فعالیت مرکز فرماندهی می‌گوید: نیروها در سه شیفت کار می‌کنند که در هر شیفت ۲۴ساعته، هشت نفر به اضافه فرمانده شیفت و معاون مشغول هستند.او در توضیح مراحل رسیدگی به تماس‌های شهروندان، اظهار می‌کند: به محض اینکه شهروندی تماس می‌گیرد، اطلاعات لازم شامل آدرس دقیق و نوع حادثه را جویا می‌شویم و سپس بسته به نوع حادثه و محل آن، اقدام به اعزام از نزدیک‌ترین ایستگاه یا ایستگاه‌ها از طریق شبکه بیسیم می‌کنیم.احمدی این نکته را با اظهار اینکه هنگام تماس شهروندان، در ۳۰درصد تماس‌ها آدرس در سیستم نمایش داده می‌شود، یادآور می‌شود: با این وجود، در ۹۹درصد موارد، ما برای دریافت جزئیات دقیق‌تر، دوباره با همان شماره تماس می‌گیریم، چون بارها به واسطه استرسی که دارند، آدرس را اشتباه گفته‌اند.وی درباره اتاق مانیتورینگ هم با بیان اینکه از دو سال پیش، با همکاری سازمان ترافیک، به همه دوربین‌ها دسترسی دارند که این امکان کمک زیادی به سازمان آتش‌نشانی کرده است، می‌گوید: در صورت بروز حریق یا هر حادثه دیگری، می‌توانیم با استفاده از این دوربین‌ها، صحنه و معابر اطراف را رصد کنیم. همچنین با مشاهده بار ترافیکی منطقه، نیروها را برای رسیدن بهتر به محل، هدایت می‌کنیم.او علاوه‌بر این، به ایجاد مسیر سبز با هماهنگی مرکز کنترل ترافیک نیز می‌پردازد و می‌گوید: نیروهای آتش‌نشانی برای رسیدن به محل حادثه، در صورت لزوم، به مرکز کنترل ترافیک اعلام می‌کند تا در چراغ‌های راهنمایی‌رانندگی مسیر، دخل و تصرف کرده و در اصطلاح، مسیر سبز را برای حرکت خودروی سازمان ایجاد کند.

 

101091.jpg

 

سختی کار آتش‌نشانان در کوچه‌های باریک اطراف حرم

به گفته وی، کار نیروهای آتش‌نشانی در فصل زورای مشهد بسیار سخت‌تر می‌شود، زیرا نیروهای آتش‌نشانی مجبورند در مکان‌های خاص و پر‌ترددی که ایستگاه آتش‌نشانی نیز وجود ندارد، مانند چهارراه شهدا، در خودروهای سازمان مستقر شوند تا در صورت بروز حادثه، دسترسی بهتری به مکان داشته باشند. در این بازدید، این مسئله نیز مطرح می‌شود که در کوچه‌های باریک اطراف حرم، ساختمان‌های بلندی وجود دارد که خودروهای آتش‌نشانی نمی‌توانند وارد آن‌ها شوند و مجبورند برای رساندن آب به ساختمان، شلنگ‌کشی طولانی کنند که البته پارک‌ غیراصولی خودروها هم شرایط امدادرسانی را سخت‌تر کرده است. آن‌گونه که در این جلسه مطرح شد، مشهد دارای ۴۸ ایستگاه آتش‌نشانی است، اما برای پاسخ به نیاز شهر بزرگ و زواری مشهد، به ۱۸ ایستگاه دیگر نیز نیاز داریم تا بتوانیم خود را به استاندارد جهانی برسانیم.

 

تماس‌های غیرمرتبط شهروندان با ۱۲۵

نکته دیگری که احمدی به توضیح درباره آن می‌پردازد، مسئله برقراری تماس‌های غیر‌مرتبط با شماره‌تلفن ۱۲۵ آتش‌نشانی است: برای نمونه، در حادثه طوفان اخیر که منجر به قطع برق مناطقی از شهر شده بود، شهروندان به دلیل مشغول بودن تلفن۱۲۱ شرکت برق، با آتش‌نشانی تماس می‌گرفتند و باعث مشغول شدن خطوط ما شدند. او با بیان اینکه در فاصله ساعت ۸ تا ۱۱:۳۰ حدود ۱۶۰۰تماس شهروندی با تلفن۱۲۵ داشته‌اند، می‌گوید: از این تعداد تماس، فقط ۴۰مورد منجر به اعزام نیرو شد و ۱۵۰۰تماس دیگر مربوط به شرکت برق بود.

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی