کد خبر : 72449
/ 18:56
این مرکز حقوقی و مشاوره را وکلا و مشاوران نابینا و کم‌بینا اداره می‌کنند؛

سنگ صبور

شاید خیلی به این فکر نکرده باشیم که در حضور وکیل یا مشاوری نابینا که فقط می‌تواند صدایمان را بشنود، راحت‌تر می‌توانیم صحبت کنیم و از مشکلاتمان بگوییم. چون سنگینی نگاه شنونده را بر خود احساس نمی کنیم و بدون رودربایستی و خجالت می‌توانیم حرفمان را بزنیم.

سنگ صبور

لیلا کوچک‌زاده- گوش شنوای وکلا و مشاوران مؤسسه خدمات حقوقی، قضایی و مشاوره خانواده سپیدباوران توس همان است که انگیزه تهیه این گزارش شد. موسسه ای که به همت چند شهروند نابینا و کم‌بینا راه اندازی شده تا نخستین مرکز مستقل وکلا و مشاوران نابینای مشهد را به نام خود ثبت کنند. برای آشنایی با این مجموعه با ما به محله کلاهدوز بیایید...

..........................................

 

در روزی که مشهد دمای منفی یازده درجه را تجربه می‌کند، راهی مراسم افتتاح مؤسسه خدمات حقوقی، قضایی و مشاوره خانواده سپیدباوران توس می‌شویم. ساعت ۹صبح است و باوجود سرما و یخبندان بانیان مؤسسه حاضر هستند. 

احسان نعمت‌یار، مدیر عامل مجموعه و یکی از وکیلان این‌جا که نیمه بیناست، در را به روی ما باز می‌کند و خوشامد گرمی می‌گوید. 

آقای مجید حکیم روابط عمومی مجموعه و همسرش مریم حاجی‌آبادی زوج دوست‌داشتنی هم دائم در حال رفت و آمدند. کارکنان مجموعه راحت‌تر از چیزی که فکرش را بکنید، می‌روند و می‌آیند و خود را برای مراسم افتتاحیه که قرار است مسئولانی از بهزیستی و استانداری در آن شرکت کنند، آماده می‌کنند. 

مهمان نابینای دیگری نیز از راه می‌رسد. خانم فاطمه دنیاگذشته است که همه برای او احترام خاصی قائل هستند و او را به دلیل خدمات زیادی که در دوران خدمتش در بهزیستی داشته مادر معنوی نابینایان می‌خوانند. مهمان دیگر آقای بهشاد است. او نیز در مدرسه امید، معلم نابینایان بوده است و حکم مشاوره خانواده برای بچه‌های نابینا را دارد. آقای دربهشتی و خانم غلامی هم زوج میانسالی هستند که هر دو معلم بچه‌های نابینا بوده‌اند. 

 

ارتقای بینش مردم درباره توانمندی‌های نابینایان

تا قبل از حضور مسئولان، آقای محمدرضا رامز وکیل باسابقه‌ که حامی اصلی این دوستان برای افتتاح مؤسسه بوده، درباره این مرکز توضیحاتی می‌دهد. او با بیان اینکه هدف اصلی این مؤسسه ارتقای بینش مردم درباره توانمندی‌های نابینایان و کارآفرینی برای آن‌هاست، می‌گوید: جامعه هدف این مؤسسه عموم مردم و قشر نابیناست. در این میان مؤسسه سپیدباوران توس در دوحوزه خدمات قضایی و و کالتی و روان‌شناسی و مشاوره خانواده فعالیت خواهد کرد.

و بعد هم اضافه می‌کند: در این مجموعه سه وکیل آقا داریم و یک مشاور خانم که همه نابینا یا کم‌بینا هستند. 

 

حس شنوایی در جبران نابینایی

آقای رامز، ادامه صحبت‌ها را به آقای عباس آراسته یکی از وکلای ماهر مجموعه می‌سپارد. او در حالی که به دیوار تکیه زده است، باوقار و آرامش خاص خود شروع به صحبت می‌کند و در ابتدا از ایده شکل‌گیری این مؤسسه اینطور می‌گوید: در حوزه وکالت و روان‌شناسی آمار نابینایان تحصیل‌کرده بسیار پایین است. ضمن اینکه آن‌ها با فاصله از هم فارغ‌التحصیل شده‌اند. در این میان در مجموعه ما، تحصیل‌کرده‌های حوزه وکالت در کنار هم قرار گرفته‌ایم. چون نزدیک به هم فارغ‌التحصیل شده‌ایم و همین کنار هم بودن به ما انگیزه و انرژی می‌دهد. 

از او می‌پرسیم به نظر شما چطور مراجعه‌کننده بینا، می‌تواند با مشاور یا وکیل نابینا ارتباط بگیرید؛ باتوجه به اینکه ارتباط چشمی بسیار مؤثر است. او در تأیید این صحبت می‌گوید: در تحقیقات نشان داده شده، ۹۳درصد ارتباطات به ارتباط چشمی بازمی‌گردد. اما راه‌های جبران نیز وجود دارد. تمام مراجعه‌کنندگان دوست دارند مشاور یا وکیل، خوب به حرف‌هایشان گوش کند و این مهم‌ترین درخواست آن‌هاست. بدین‌ترتیب وکلای نابینا با حس شنوایی قوی خود، این نقص را جبران می‌کنند. 

 

ثابت کردم متهم در پارکینگ خانه بوده است

آقای آراسته در ادامه صحبت‌های خود، می‌گوید: افرد نابینا بسیار باریک‌اندیش هستند و به تمام ظرافت‌های یک موضوع توجه می‌کنند. او در این باره خاطره‌ای تعریف می‌کند: خانمی از بچه‌های دانشکده، از مقابلم رد شد و من با بردن نامش، به او سلام کردم. با تعجب گفت: چطور مرا شناختید و من گفتم: ما افراد نابینا به نکات ظریفی توجه می‌کنیم. از اینکه کیف شما چسبی است یا زیپی. نوع ادکلن، نوع کفش و ... 

او بعد از این خاطره، برای ما از یکی از پرونده هایش می‌گوید: پرونده‌ای داشتم که متهم ادعا می‌کرد در روز حادثه در خانه نبوده است. تنها مدرک ما در این پرونده فقط یک مکالمه تلفنی بود که در دادگاه پخش شد. بعد از جلسه به قاضی گفتم من اثبات می‌کنم که متهم در خانه‌اش بوده است. در مکالمه صدای بوق خودروی پژو شنیده می‌شد. از طرفی انعکاس صدا نشان می‌داد که متهم در محوطه پارکینگ صحبت می‌کند. منازل محدوده زندگی آن فرد نیز همه جنوبی و پارکینگ‌دار بودند. سرانجام این دلایل، بررسی شد و کارشناسان آن را تأیید کردند. 

 

با الهام از رفتار نابینایان مشکلات کشور حل می‌شود

اما سرانجام یکی از مهمانان مراسم از استانداری می‌رسد. آقای حسینی مدیرکل اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان رضوی که با دست پر می‌آید و قرآنی ویژه نابینایان به این مؤسسه هدیه می‌دهد. اما خبری از حضور مسئولان بهزیستی نیست و میزبانان از این موضوع ناراحت هستند. 

درهرصورت مراسم افتتاحیه انجام می‌شود و آقای حسینی بعد از مراسم، نکاتی را عنوان می‌کند. او می‌گوید: اگر ما از نابینایان الهام بگیریم، بسیاری از مشکلات کشورمان حل می‌شود. چون آن‌ها با دقت رفتار می‌کنند. مثلا همین راه رفتن‌شان را در نظر بگیرند. با دقت مسیر خود را طی می‌کنند و گام بر می‌دارند. 

مدیرکل اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان رضوی در ادامه می‌گوید: حضور ما در این مراسم فقط تأییدی بر درک توانایی‌های این وکلا و روان‌شناسان نابیناست. آن‌ها که اعتماد به نفس خود را از دست نداده و به توانمندی رسیده‌اند. این کار آن‌ها بین نابینایان دیگر نیز احساس هویت به وجود می‌آورد و از طرفی مردم هم آن‌ها را باور می‌کنند. 

نظر حسینی توانمندسازی افراد مختلف است. او عنوان می‌کند: نگاه غلط جامعه، کمک خیریه‌ای به افراد است. در حالی که با توانمندکردن آن‌ها و الگوسازی این روش، نتیجه بهتری می‌گیریم. نتیجه‌ای که بدون شک برای دولت نیز کم هزینه‌تر است. 

 

101114.jpg

 

با شما راحت می‌توانم صحبت کنم

پس از افتتاح مراسم و پذیرایی گرم میزبانان با اعضای هیئت مدیره صحبت می‌کنیم. ابتدا رو به روی ما بانوی جوانی می‌نشیند که روان‌شناس این مجموعه است. خانم مریم حاجی آبادی؛ ۳۰ساله. او کارشناسی ارشد مشاوره خانواده دارد و از سه‌سال پیش مشغول به کار است. 

می‌گوید: تا پیش از افتتاح مؤسسه خودمان، در مؤسسات مختلف کار می‌کردم اما نه از نظر درآمد سوی برایم داشت و نه توانمندی‌هایم دیده می‌شد. 

دلیلش را می‌پرسیم که می‌گوید: نگاه جامعه اجازه نمی‌دهد، کارایی‌مان را خوب نشان بدهیم. البته اوایل کار خیلی استرس داشتم و فکر می‌کردم اگر مراجعه‌کنندگانم بفهمند نابینا هستند، حس خوبی به من نداشته باشند. در حالی که یک‌بار یکی از آن‌ها به من گفت: اینکه نگاه شما مرا اذیت نمی‌کند، راحت می‌توانم صحبت کنم. 

اما یک بار هم که پیش یکی از مسئولان برای گرفتن مجوز مؤسسه خودمان رفته بودم، به من گفت که بهتر است شما مشاوره تلفنی بدهید. 

از مشاور مرکز سپیدباروان توس می‌خواهیم که کمی درباره باورهای خود بگوید. چیزی که بین مردم امروز کم شده است. می‌گوید: در دانشگاه همیشه می‌دیدم که هم‌کلاسی‌هایم اعتماد به نفس بالایی دارند. در حالی که درس‌های من خیلی بهتر از آن‌ها بود. با خودم فکر کردم که اگر من مشکل بینایی دارم خوب خیلی از افراد دیگر هم مشکلات دیگر دارند. البته این را هم بگویم که همسرم کمک بسیار بزرگی برای من بوده است. 

او ادامه می‌دهد: همیشه به دوستان نابینایم که درمانده می‌شوند می‌گویم، هیچ تفاوتی بین آن‌ها و دیگران نیست. تنها تفاوت در دیدن و ندیدن است؛ اگرنه کارایی‌مان یکسان است. 

 

یک روز بعد از نابینایی خط بریل را آموزش دیدم 

مسعود رجبی نیز یکی از وکلای مجموعه است. او در سال ۸۷ رشته حقوق می‌خواند و در سال ۹۳، وکالت قبول می‌شود. جالب این‌جاست که سه‌وکیل مجموعه، از سال ۸۰ با یکدیگر آشنا هستند و در کنار هم به تحصیل ادامه داده‌اند تا امروز که این مجموعه را به همراهی هم راه‌اندازی کرده‌اند. 

آقای رجبی به دلیل بیماری مادرزادی از دوران راهنمایی کم کم بینایی‌اش را از دست می‌دهد. اما بدون ناامیدی درست یک روز بعد از نابینایی کامل، خط بریل را یاد می‌گیرد و به قول خودش اصلا احساس نمی‌کرده نابیناست. 

او برای ما خاطره کاری جالبی تعریف می‌کند: هفته گذشته برای پرونده‌ای در شعبه دادگاه نشسته بودم. تمام وکلا آرمی دارند که از روی آن شناخته می‌شوند. قاضی این آرم را ندید و فکر کرد یکی از طرفین هستم. وقتی به او گفتم وکیلم. جا خورد. طوری که پرونده را کنار گذاشت و درباره اینکه چطور وکیل شدم، شروع به صحبت کرد. 

رجبی عنوان می‌کند سال ۹۳ با قبول‌شدن در آزمون وکالت که بسیار دشوار است، خیلی‌ها تعجب کرده‌اند. می‌گوید: برخی از دوستان نابینایم همان ابتدا از حضور در دانشگاه انصراف داده بودند و می‌گفتند چه کسی حاضر است به ما پرونده بدهد. در حالی که همیشه می‌گفتم باید خودتان را باور داشته باشید. و امروز هفت تا هشت‌سال از کارکردن من می‌گذرد. 

وقتی که آزمون وکالت قبول شدم، دوستان بینایم تصور می‌کردند که منشی کمکی من در آزمون، باعث قبولی‌ام شده است. 

 

با دل چرکین آمد

مدیرعامل ۲۵ساله مؤسسه نفر بعدی است که سرحال و پرانرژی روبه‌روی ما می‌نشیند. احسان نعمت‌یار دانشجوی ترم آخر کارشناسی ارشد حقوق و جزا و جرم‌شناسی است. او نیمه‌بیناست و به گفته خودش مؤسسه به فردی نیاز داشت که بتواند کارهای اداری و نامه‌نگاری و ... را به انجام برساند. 

او هم درباره راهکارهای ارتباط‌گیری مردم با این مجموعه می‌گوید: در ابتدا ناگزیر هستیم برای دعوت از مردم، درباره نابینابودن وکلا و مشاورمان چیزی نگوییم. چون هنوز مردم ما نمی‌توانند به افراد نابینا اعتماد کنند. بنابراین بعد از حضور مراجعه‌کنندگان، بدون شک اعتماد آن‌ها را جلب خواهیم کرد. در این رابطه خاطره‌ای کوچک از دایی خود می‌گوید: دایی بنده مشکلی حقوقی داشت و او را دعوت کردم تا از خدمات ما استفاده کند. او با دل چرکین آمد اما بعد از حضورش، خیلی ترغیب شد که پرونده‌اش در اینجا پیگیری شود.

 

اشتراک گذاری
نظرات شما
رضا رسولی زاده
10:12 0 0 پاســخ به ایــن نظــر

آدرس رو لطفا بزارید ممنون

روزنامه شهرآرا

با سلام
مخاطب گرامی ، لطفا با شماره مستقیم شهرآرا
(5 - 37288881 ) تماس بگیرید تا اطلاعات در اختیارتان قرار بگیرد.
با تشکر از همراهی شما

نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی