• خانه
  • خبرهای سایت
  • واردات خودرو به بهانه بازارسنجی
کد خبر : 72480
/ 00:45
در پی واردات بیش از دوهزار دستگاه رنوی لوکس به کشور مطرح شد؛

واردات خودرو به بهانه بازارسنجی

در شرایطی که وظیفه اصلی شرکت‌های خودروساز، تولید خودروست، برخی خودروسازان با همراهی وزارت صنعت، توجه بیشتری به امور تجاری و بازرگانی دارند. نمونه این مسئله، در واردات تعداد شایان‌توجهی رنو کپچر توسط ایران‌خودرو مشاهده می‌شود.

واردات خودرو به بهانه بازارسنجی

به گزارش شهرآرا آنلاین:

خبرنگار: جزایری

 

واردات بیش‌از ۲هزار دستگاه کپچر به کشور

تا سال گذشته، بیش‌از دو هزار دستگاه کپچر توسط ایران‌خودرو به کشور وارد شده و در سال جاری نیز ۱۳۰۰دستگاه از این خودرو وارد شد. علاوه‌براین، درحال‌حاضر نیز واردات تعداد زیادی کپچر ازطریق گمرکات مختلف درحال انجام است. نکته شایان‌توجه واردات این حجم کپچر توسط شرکت ایساکوکیش است. معمولا برای ارزیابی بازار، واردات خودرو به تعداد محدود و مستقیما توسط شرکت خودروساز صورت می‌گیرد. نمونه این مسئله را در واردات ۲۰۰دستگاه کیزاشی توسط ایران‌خودرو شاهد بودیم. به‌طورکلی برای بازارسنجی یک خودرو، معمولا بیشتر از ۵۰۰ تا ۶۰۰دستگاه خودرو به‌صورت CBU وارد نمی‌شود، اما درمورد کپچر می‌بینیم که واردات حجم زیادی از این خودرو توسط یک شرکت اقماری صورت گرفته است.

ایران‌خودرو درحالی به واردات گسترده یک خودروی فرانسوی روی آورده که هاشم یکه‌زارع، مدیرعامل ایران‌خودرو مهرماه۹۳ در واکنش به بحث‌های مطرح‌شده مبنی‌بر برنامه ایران‌خودرو برای واردات خودروهای کپچر و کلیو۴ به‌صورت CBU، گفته بود «من شخصا با واردات خودرو به‌صورت CBU مخالفم؛ زیرا واردات هر کالا برخلاف منافع ملی است و فقط برای کشورهای دیگر انتفاع ایجاد می‌کند».

 

سود بیشتر علاوه‌بر بازار انحصاری

در این رابطه، دکتر مرتضی مرتضوی، مدرس اقتصاد در گفتگو با شهرآرا با بیان اینکه شرکت‌های خودروساز بازار ایران را به‌صورت انحصار در اختیار دارند، گفت: بااین‌حال برخی اقشار به‌خصوص افراد برخوردار از کیفیت خودروهای لوکس این دو شرکت راضی نیستند. ازاین‌رو این شرکت‌ها سعی می‌کنند تا با واردات خودرو، سهمی نیز از بازار خودروهای لوکس به دست بیاورند.وی تصریح کرد: همچنین درحال‌حاضر فضای نامناسب کسب‌و‌کار و رکود اقتصادی باعث شده است تا با تمامی حمایت‌های دولتی، خودروسازان ایرانی وضعیت مالی مناسبی نداشته باشند. ازاین‌رو آن‌ها سعی می‌کنند بخشی از هزینه‌های خود را به‌واسطه واردات، پوشش بدهند. این مدرس اقتصاد افزود: خودروسازان معمولا برای خودروهایی که برای بازارسنجی وارد می‌کنند، از تخفیف‌هایی گمرکی برخوردار هستند. این مسئله سبب می‌شود تا حاشیه سود عرضه این خودروها بیشتر شود. ازاین‌رو اشتیاق آن‌ها برای واردات خودرو باعنوان «بازارسنجی» بیشتر شده است.مرتضوی با بیان اینکه رنو کپچر اولین خودرویی نیست که توسط خودروسازان وارد ایران می‌شود، گفت: پیش‌ازاین، پژو۴۰۷ توسط ایران‌خودرو و برخی خودروها توسط سایپا به ایران وارد و عرضه شدند اما چون جلوی تخلف این شرکت‌ها گرفته نشده، عرضه خودروی وارداتی برای این شرکت‌ها تبدیل به حق شده است.

وی تصریح کرد: به‌طورکلی واردات خودرو در کشورمان گردش مالی چشمگیری دارد و سوژه‌ای بسیار پول‌ساز است؛ بنابراین کاملا طبیعی است که موردتوجه واردکنندگان و نهادهای مختلف قرار داشته باشد.

 

واردات مونتاژی خودرو

امین جیرانی، کارشناس‌ارشد اقتصاد نیز گفت: براساس برخی گزارشات منعکس‌شده و آمار ارائه‌شده ازسوی کارشناسان، حدود یک‌میلیاردو۸۰۰میلیون دلار در طول سال جاری مصروف واردات کالاهای منفصله و خودروهای لوکس شده است. وی افزود: اگرچه منابع ارزی برای واردات خودروهای لوکس از محل منابع بانک مرکزی نیست و این واردکنندگان هستند که دراین‌خصوص تصمیم می‌گیرند، نمی‌توان این واقعیت را نادیده گرفت که ارز موردنیاز برای واردات خودروهای اشاره‌شده از فضا وارد ایران نمی‌شود و به‌هرحال تامین آن از منابع ارزی ایران است که باید درباره این موضوع تجدیدنظر شود. وی بااشاره‌به پیشینه واردات خودرو توسط خودروسازان، گفت: ایران‌خودرو و سایپا در واردات موفق نبودند و خودروهای‌ آن‌ها نتوانست در بازار با اقبال همراه شود؛ چراکه این خودروها با قیمت‌هایی بالا به ‌فروش می‌رسیدند؛ قیمت‌هایی که به‌هیچ‌وجه مناسب این خودروها نبود. این درحالی است که شبکه گسترده خدمات پس‌ازفروش این شرکت‌ها برگ برنده آن‌ها نسبت‌به دیگر شرکت‌های وارداتی به‌ حساب می‌آمد. به‌هرحال این دو خودروساز در واردات این محصولات ناکام ماندند. جیرانی گفت: قطعا واردات خودرو در این ابعاد به‌هیچ‌عنوان منطبق با سیاست‌های اقتصادمقاومتی نیست؛ البته لازم است یادآوری کنم که باید ببینیم سیاست‌های اقتصادمقاومتی در کدام حوزه اجرایی شده است که انتظار داشته باشیم در کنترل واردات، اجرا شده باشد.

 

گرفتن حداقل بازار از قطعه‌سازان

فرهادنیا، عضو انجمن قطعه‌سازان نیز با بیان اینکه واردات خودرو توسط خودروسازان همان حداقل بازار قطعه‌سازان ایرانی را از آن‌ها می‌گیرد، گفت: خودروسازان از وقتی با شرکت‌های فرانسوی قرارداد منعقد کرده‌اند، توجه‌ای به ظرفیت‌های داخلی ندارند و باوجود وعده‌های فراوانی که داده‌اند، اقدامی برای داخلی‌سازی خودروهای جدید نکرده‌اند.

وی افزود: درحالی‌که قرار بود سهم ایران در قطعات خودروهای فرانسوی به ۴۰درصد برسد، در عمل سهم ما کمتراز ۱۰درصد است. بااین‌حال خودروسازان به این هم اکتفا نکرده و درحال واردات خودرو هستند.

وی تاکید کرد: خودروسازان باید بدانند در زمانی که شرکت‌های خارجی به‌دلیل تحریم ایران را ترک کردند، این همت شرکت‌های داخلی بود که باعث شد تا اثرات تحریم خنثی شود. ازاین‌رو انتظار نداریم بعداز عقد قرارداد با فرانسوی‌ها، شرکت‌های داخلی به فراموشی سپرده شوند.در شرایطی، دو خودروساز بزرگ کشور پا بر جای پای وارد‌کنندگان که بخش اعظمی از بازار خودروی ایران در انحصار این شرکت‌ها قرار دارد. در چنین شرایطی، یکی از خودروسازان به‌دنبال واردات خودرو چینی رفته و دیگری نیز از دُبی رنو وارد بازار ایران می‌کند. براین‌اساس باید از این شرکت‌ها سوال کرد آیا شرکت‌های بنز، بی‌ام‌و یا هر برند دیگری اقدام به واردات خودرو به بازار کشور خود می‌کنند؟ یا اینکه سعی می‌کنند با تولید بهتر سهم بیشتری از بازار به دست آورند؟

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی