کد خبر : 72503
/ 00:09
دبیر کل حزب‌ا... لبنان با رد شایعات رسانه‌های غربی‌-عربی عنوان کرد؛

از آشتی و صلح در سوریه حمایت می‌کنیم

دبیر کل حزب‌ا... لبنان در مراسم بزرگداشت روحانی برجسته لبنانی، شیخ حسین عُبَید، یکی از رهبران این حزب، از اذن شرعی این گروه برای جهاد از امام خمینی (ره) سخن گفت.

از آشتی و صلح در سوریه حمایت می‌کنیم

به گزارش شهرآرا آنلاین به نقل از «فارس»، از برجسته‌ترین نکات اعلام‌شده در سخنرانی دبیر کل حزب‌ا... لبنان اعلام حمایت این جنبش از آتش‌بس سوریه، پشیمانی ترکیه از حمایت از داعش و نشان دادن چهره واقعی آمریکا از سوی رئیس‌جمهور جدید این کشور بود.

بر اساس گزارش وبگاه «النشره»، سید حسن نصرا... در ابتدا شیخ عبید را از پیشگامان در ایمان و جهاد اخلاقی توصیف و تصریح کرد: وی همیشه و حتی تا آخرین لحظات از حزب‌ا... و مسیر آن حمایت کرد.

دبیر کل حزب‌ا... لبنان در ادامه شیخ عبید را پدر و برادر بزرگ‌تر خود توصیف و نقش وی در تأسیس حزب‌ا... را مهم ذکر کرد و گفت: این جنبش جهادی فقط توسط یک شخص تأسیس نشده، بلکه تجلی اراده گروه بزرگی از این‌گونه مؤمنانِ امثال شیخ عبید است.

وی در همین زمینه ادامه داد: حزب‌ا... برای جهاد از امام خمینی (ره) اذن شرعی گرفته است. هیئت مؤسسان حزب‌ا... به ایران رفت و با امام خمینی (ره) به‌عنوان امام و رهبر امت اسلام بیعت کرد. امام خمینی (ره) از هیئت مؤسسان حزب‌ا... خواست که از مقاومت دست برندارند و به خدا توکل کنند.

﷯ 

سوریه، ایران، حزب‌ا...

سید حسن نصرا... در ادامه به سوریه پرداخت و اعلام کرد آنچه رسانه‌ها درباره موافق نبودن حزب‌ا... با مذاکرات آستانه و آتش‌بس در سوریه منتشر می‌کنند فقط شایعات است.

وی گفت: برخی شبکه‌های عربی و کارشناسان عادت کرده‌اند در راستای حملات همیشگی علیه حزب‌ا... بگویند که حزب‌ا... با آتش‌بس موردتوافق در آستانه موافق نیست و ما و ایران را متهم می‌کنند که خواستار ادامه جنگ و خونریزی در سوریه هستیم. آن‌ها امور را برعکس جلوه می‌دهند. ما با تمام اقداماتی که جلوی خونریزی را بگیرد و فرصتی به راه‌حل‌های سیاسی بدهد موافق هستیم. کسانی که ما را به این موضوعات متهم می‌کنند خودشان در پشت این‌گونه برنامه‌ها هستند؛ در پشت این‌گونه کانال‌های ماهواره‌ای کشورهای عربی و خلیج (فارس) هستند که از تروریسم در سوریه حمایت می‌کنند.

نصرا... تأکید کرد: این همان موضع مورد‌تأکید ایران است که برای آتش‌بس در سوریه و رسیدن به راه‌حل سیاسی تلاش می‌کند. ما تأکید می‌کنیم که حزب‌ا... از آشتی و مصالحه در سوریه چه در آستانه برای آن توافق شود چه در هر جای دیگری حمایت می‌کند.

دبیر کل حزب‌ا... لبنان سپس تصریح کرد: حزب‌ا... تمایل شدیدی دارد که برخی بحران‌های انسانی و در رأس آن مسئله محاصره چندساله فوعه و کفریا (در ادلب سوریه) را بررسی و حل کند و در این باره با برادران خود در سوریه و کشورهای منطقه صحبت می‌کنیم.

نصرا... در ادامه سخنرانی خود گفت: تعداد کمی از اهالی برخی مناطق سوریه به خواست خود به مناطق دیگری منتقل شده‌اند و همه آنچه درباره تغییرات بافت جمعیتی سوریه (دموگرافی) گفته می‌شود و حزب‌ا... و ایران و دمشق به آن متهم هستند کذب است. گروه‌ها و هیئت‌هایی از اتحادیه عرب و ... بیایند و از نزدیک ببینند؛ هیچ تغییری در بافت جمعیتی سوریه اتفاق نیفتاده است و این‌ها کذب است.

دبیر کل حزب‌ا... لبنان در ادامه به پیروزی‌های اخیر ارتش سوریه مثل پیروزی در حلب پرداخت و گفت: این پیروزی باب را برای آشتی‌های محلی و داخلی در سوریه باز کرده است. وی افزود: امروز زندگی در حلب به حال عادی خود بازگشته و زندگی در بسیاری از نقاط مانند لاذقیه، طرطوس و ... طبیعی است.

﷯ 

تغییر موضع ترکیه

نصر‌ا... تأکید کرد: پیروزی حلب پیامدهای سیاسی و امنیتی بزرگی داشت و وضعیت سوریه نسبت به ۶ سال قبلش تغییر کرد. سوریه در خطر گروه‌های تروریستی بود و امروز این خطر رفع شده است. امروز کشورها و محورهایی که این گروه‌های تروریستی را ساخته‌اند ناامید شده‌اند؛ به عنوان مثال موضع ترکیه بسیار تغییر کرده است. همه می‌دانند ترکیه سیل کمک‌های مالی خود را برای داعش روانه کرد، ولی امروز از اقدامات خود پیشمان شده است، زیرا داعش با عملیات‌های تروریستی در داخل ترکیه به‌خوبی جواب آنکارا را داده است!سید حسن نصرا... در ادامه با تأکید بر اینکه نظر مخالفان هتل‌نشین تأثیری در سوریه ندارد گفت: دنیا امروز آمده است تا با کسانی بجنگد که ما ۶ سال پیش با ایشان جنگیدیم.

وی افزود: نخستین عامل پیروزی‌های به‌دست‌آمده در سوریه خود سوری‌ها و بعد دوستان و متحدان هستند.

﷯ 

با آواره‌ها به شکل انسانی برخورد شود

نصرا... در ادامه به مسئله آوارگان سوری در لبنان پرداخت و نسبت به سیاسی کردن این موضوع هشدار داد و گفت: باید با این آوارگان بر اساس اصول انسانی و اخلاقی برخورد شود و این‌ها باید به شهرها و روستاها و خانه‌های خود بازگردند و آواره باقی نمانند. وی افزود: لبنان در این خصوص تحت فشار است. با صراحت می‌گویم که دولت لبنان باید تکبر را کنار بگذارد و در این خصوص به‌صورت مستقیم با دولت سوریه گفتگو کند. دولت لبنان با همه از جمله پدیدآورندگان داعش گفتگو کرد، اما گفتگو با دولت سوریه را نمی‌پذیرد.

سید حسن نصرا... در ادامه به انتخابات داخلی لبنان پرداخت و گفت حزب‌ا...، «جنبش امل» و «جریان ملی آزاد» و تمامی متحدانِ ٨ مارس موافق قانون «نسبیت» هستند. برجسته‌ترین مزیت‌های سیستم نسبیت این است که انصاف در مورد گروه‌های سیاسی رعایت می‌شود.

﷯ 

یک احمق ساکن کاخ سفید شده است

نصرا... در ادامه و در پاسخ به ادعای برخی که می‌گویند حزب‌ا... از آمدن دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، نگران است گفت: چه چیزی جدید شده؟ تنها موضوع جدید این است که قبل از وی شخصی [باراک اوباما] بوده که نقابی از نفاق بر صورت خود می‌گذاشته و حرف خوب می‌زده است، اما همو تحریم می‌کرد، می‌جنگید و از جنگ‌ها حمایت می‌کرد، مانند جنگ یمن که هزاران نفر را گرسنه کرد. [اوباما] همچنین از نظام‌های استبدادی در بحرین و عربستان حمایت می‌کرد و داعش را به‌وجود آورد تا به دین، قرآن و پیامبر (ص) توهین کند، اما اکنون ترامپ این نفاق را کنار گذاشته و از وی تشکر می‌کنیم که چهره ظالم، زشت و نژادپرست آمریکا را به ما نشان داد! او از ابتدای روی کار آمدنش حقیقت دولت آمریکا را به ما نشان داد. ترس مدت‌هاست از میان ما رخت بربسته است.

وی در پایان گفت: ما خوش‌بین هستیم، چون کسی ساکن کاخ سفید شده که احمق است و این آغاز گشایش خواهد بود.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی