کد خبر : 72533
/ 01:26
گفتگو با چند تن از اساتید مکتب نرجس و شاگردان استاد فاطمه طاهایی؛

بانوی انقلابی

در هفتمین سالگرد ارتحال استاد طاهایی به مکتب نرجس رفتم؛ جایی که نیم قرن در تربیت زنان مسلمان و هوشیارسازی آن‌ها نقش داشته است.

بانوی انقلابی

حمیده وحیدی- نمی‌شود مشهدی باشی و نام استاد طاهایی را نشنیده باشی. ایشان یکی از کسانی بود که چه قبل و چه بعداز انقلاب، نقش بسزایی در تبلیغ دین اسلام داشت و با تاسیس مکتب نرجس بانوان زیادی از بصیرت و آگاهی ایشان در کلاس‌ها استفاده کردند؛ به خصوص دخترانی که هرکدام با نصایح ایشان مادران موفقی شدند. در تمام گفتگوهایی که با شاگردان و دوستان استاد طاهایی که امروز خود از اساتید مطرح هستند، انجام شد، یک خصوصیت   تکرار می‌شد و آن این که استاد طاهایی فقط برای رضای خدا کار کردند و همین اخلاص باعث ماندگاری کارهای ایشان شد.

 

خانم صدیق‌زاده، باتوجه‌به سال‌ها همراهی‌تان با استاد طاهایی، چه فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی قبل‌از انقلاب انجام می دادند؟

ایشان در تمام ابعاد مختلف دین اسلام تدریس داشتند؛ بعد سیاسی، دینی، فرهنگی، اخلاقی، عبادی و... . در رژیم شاهنشاهی اگر جلسه‌ای فقط به خواندن قرآن‌کریم اکتفا می‌کرد، مانعی نداشت ولی وقتی خانم طاهایی در جلساتشان به روشنگری می‌پرداختند، بلافاصله ساواک اقدام به تعطیلی جلسات مکتب نرجس و دستگیری ایشان می‌کرد. آن‌ها مکتب را تعطیل کردند اما همچنان کلاس‌ها ادامه داشت. 

یادم هست آن زمان خانم طاهایی مرا به یکی از مدارس راهنمایی برای تبلیغ فرستادند. یک روز چند دانش‌آموز بهایی به قرآن اشکال گرفتند، بنده هم در مسئله بهائیت صحبت کردم و جوابشان را دادم، اما هفته بعد ساواک مانع ورودم به آن مدرسه شد. جلسه دیگری بود که در آن قرائت قرآن داشتم. 

خانم‌ها بدون حجاب و بدون روسری قرآن به دست به جلسه آمدند و بنده که از مکتب استاد طاهایی آموخته بودم نباید فقط اکتفا به خواندن قرآن کرد، آیات حجاب را مطرح کردم و فردای آن روز ساواک همسرم را خواست و تعطیلی جلسات را اعلام کرد. به همین دلیل جلسات تفسیر خانم طاهایی هر هفته مخفیانه در منازل برگزار می‌شد؛ به‌طوری‌که تا هفته بعد کسی نمی‌دانست جلسه تفسیر ایشان در کجا برگزار می‌شود و همان روز دوستان به همدیگر خبر می‌دادند. 

خانم طاهایی با مدیران مدارس و معلمان ارتباط تنگاتنگ داشتند. در همین جلسات اطلاعیه‌ها و نوارهای امام(ره) توزیع شده و راه‌پیمایی‌ها هر روز باشکوه‌تر برگزار می‌شد. همین‌طور با شروع انقلاب، تحصن‌ها آغاز شد و در منزل مراجع و عظام، خانم طاهایی و همه خانم‌های انقلابی متحصن شدند و همه خانم‌ها، طلاهایشان را برای پیشبرد انقلاب می‌بخشیدند اما منافقین که ظاهرا با انقلابیون فرقی نداشتند، هیچ‌گونه کمک مالی نکرده حتی روزهای تحصن که همه خانم‌های انقلابی روزه می‌گرفتند، آن‌ها مخفیانه خوراکی می‌خوردند. از آن به‌بعد، خانم طاهایی چهره واقعی منافقین را به ما شناساندند.

 

خانم معتمدی، شما از سال۴۱ با ایشان بودید. درطول این سال ها مشکلات و موانعی هم طبیعتا وجود داشت. آیا این مشکلات سبب نمی شد که ایشان دست از کار بکشند؟

باوجود تهدیدها و سختی‌ها، استاد دست از تلاش و مقاومت نمی‌کشیدند. در سخنرانی‌هایی هم که خانم در منازل داشتند، بازهم تهدید صورت می‌گرفت؛ مثلا شب احیا، منزل ما مراسم برگزار می‌شد. متوجه شدیم ساواکی‌ها سرکوچه ایستاده‌اند که ما بلافاصله خانم را توی جمعیت سوار ماشین کرده و از محل دور کردیم. یک بار ایشان را به زاهدان دعوت کردند. خانم به زابل رفتند و همان‌جا خبر دادند که «ساواک دنبال شماست». خانم طاهایی همراه با خانم اعتمادی به تهران رفتند و در همان وقت بود که آقای طاهایی را دستگیر کردند. 

ساواک برادر ایشان را هم به‌خاطر فعالیت‌های انقلابی شهید کرد. بعداز انقلاب هم در روزهای عمومی، منافقین به کلاس‌های ایشان می‌آمدند. دخترهای خیلی جوان گوشه‌به‌گوشه سالن می‌نشستند، روپوش‌های گشاد به تن داشتند و آستین‌هایشان هم کش داشت. دور مچ‌هایشان باندهای آغشته به مرکورکروم می‌بستند. همین‌طور کاردهای کوچک، قیچی و چیزهای دیگری در آستین‌ها می‌گذاشتند و سوال‌های متفاوتی از خانم می‌کردند. خانم طاهایی متوجه بود که این افراد چه کسانی هستند و قصد برهم‌زدن جو مکتب را دارند؛ پس با طمأنینه می‌گفتند «سوال‌هایتان را بنویسید، بعداز کلاس جواب می‌دهم»، اما آن‌ها شروع می‌کردند به سروصداکردن و جو را برهم‌زدن. های‌وهوی راه می‌انداختند و می‌گفتند «ببینید دست ما را زخمی کردند» و ما با زبان بیرونشان می‌کردیم.

 

خانم رثایی، شما چه خاطره‌ای از خدمات و فعالیت‌های ارزشمند خانم طاهایی دارید؟

در جلسات خصوصی و درس قبل‌از انقلاب هنگام بسته‌شدن مکتب نرجس، با کمک از نوارها و اطلاعیه‌های امام(ره) بیشترین سخنرانی را داشته و جزوات و مطالب افرادی را که در انقلاب نظر می‌دادند، تحلیل می‌کردند. در تحصن‌ها، خانم طاهایی مدام سخنرانی می‌کردند و افراد را متوجه فعالیت‌های منافقین کرده، مدام به روشنگری می‌پرداختند. ایشان بسیار باهوش بودند و جریان نفاقی که خود را به‌زور وارد انقلاب کرد، معرفی می‌کردند و می‌فرمودند «مواظب باشید در خط شما خدشه وارد نکنند». هیچ‌گاه از خط مستقیم منحرف نشده و به چپ و راست متمایل نشدند و برنامه‌هایشان با علما و بزرگان همگام بود؛ به‌عنوان‌مثال مقام‌معظم‌رهبری فرمودند «من هر برنامه‌ای در مسجد کرامت داشتم، خانم طاهایی نیز در مکتب نرجس داشتند». خانم طاهایی از اول انقلاب همگام با انقلاب و در مسیر امام(ره) بودند، به‌خصوص در انتخابات زمان ریاست‌جمهوری بنی‌صدر با اینکه یقین داشتیم او رأی می‌آورد، اما خانم می‌فرمودند «ما به شخص دیگری رأی می‌دهیم».

 

خانم شایسته‌خو، استاد طاهایی در عرصه‌های مختلف علمی، تحقیقاتی و اجرایی‌مبارزاتی فعالیت‌های گسترده‌ای داشتند؛  درباره عملکردهای اجرایی استاد چه خارج از کشور و چه در داخل کشور برایمان توضیح دهید.

مکتب نرجس در سال۴۵ رسما آغازبه‌کار کرد و اگر اخلاص خانم طاهایی نبود، نمی‌توانست تا این حد کار کند. ایشان از آغاز فعالیت‌های مکتب نرجس به پیروی از راه و روشی که از اجداد طاهرشان به ارث بردند، دیانت را با سیاست درآمیخته و با الهام‌گرفتن از قرآن و روایات پیشوایان دینی، پیوسته مردم را متوجه فساد و انحراف نظام طاغوتی می‌کردند. از فعالیت‌های قبل‌از انقلابشان می توان این گونه نام برد:

حضور فعال در مبارزات سیاسی‌فرهنگی علیه رژیم ستم‌شاهی با الهام از تفکرات و بینش اسلامی و انقلابی مقام‌معظم‌رهبری، تدریس علوم و معارف اسلامی شامل فقه و اصول و کلام و...، هدایتگری و ارشاد نسل جوان به‌ویژه دانشجویان و فرهنگیان به‌منظور جلوگیری از هرگونه انحراف و التقاط و نیز آشناکردن آن‌ها با اصول معارف اسلامی.

 

گویا ایشان در تاسیس مکاتب و حوزه‌های علمیه در دیگر شهرها هم نقش اصلی ایفا کردند، درست است؟

تاسیس و مدیریت مدارس علمیه و شعبه‌های آن در نقاط مختلف کشور ازجمله ایرانشهر، زاهدان، زابل، بیرجند، تربت‌جام، سبزوار، کاشمر و فریمان جزو کارهای اصلی ایشان بود که ثمره آن را تا سال‌ها خواهیم دید. همین‌طور استاد چه قبل و چه بعداز انقلاب در زمینه کمک به مردم فعالیت زیادی داشتند. حضور فعال استاد در جریان زلزله طبس به‌همراه جمعی از خواهران، کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان این حادثه و حضور فعال در اعتصابات و تحصن‌ها در بیت آیات عظام و مراکز مهم در دوران اوج نهضت و نشر و توزیع اطلاعیه‌ها درجهت تحصن برادران در بیمارستان امام‌رضا(ع)، از کارهای شاخص خانم طاهایی است.

 

ایشان بعداز انقلاب طلاب زیادی را تربیت کردند و در تبلیغ حوزه‌های علمیه خواهران در دیگر کشورها هم نقش بسزایی داشتند؛ درست است؟

ایشان بعداز انقلاب، تدریس و همکاری مستمری با مراکز آموزش عالی، مراکز تربیت‌معلم و دانشکده‌های الهیات و پزشکی داشتند، همین‌طور در سمینارهای متعدد و مختلفی ازجمله شرکت در کنگره پاکستان، سخنرانی‌های موثری داشتند. ایشان در تشرف به بیت‌الحرام در ۶نوبت جهت تبلیغ توسط سازمان حج‌وزیارت، کارهای شاخصی انجام دادند. جذب و تربیت طلاب جوان خارجی از کشورهای چین، پاکستان، فرانسه، آمریکا، اندونزی، تایلند، حجاز، مالزی، عراق، افغانستان، کنگو و... به صدور انقلاب به دیگر جاهای دنیا کمک زیادی کرد.

..........................................

 

حجت‌الاسلام محمد سید‌آبادی/ عضو شورای برنامه ریزی مدیریت حوزه علمیه خراسان:

ایشان همگام با زمان بودند

 

من از سال۱۳۵۰ به بعد، با فعالیت‌های فرهنگی و تبلیغی خانم طاهایی آشنایی دورادور داشتم. از سال۵۹ به بعد به‌دلیل شرایط فعالیت‌های تبلیغی خاص که برای بنده پیش آمد، با ایشان ارتباط نزدیک‌تری پیدا کردم. فعالیت های ایشان پیش از انقلاب در زمینه‌های فرهنگی و تبلیغی جلسات سخنرانی، ارتباط با مجموعه‌های خاص بانوان و همچنین فعالیت‌های سیاسی خلاصه می‌شود؛ اما بعد از انقلاب با رویکرد خاص که در مسائل فرهنگی و تبلیغی در جامعه بانوان پیش آمد، فعالیت‌هایشان بیشتر بعد آموزشی و تربیت نیرو پیدا کرد؛ به‌همین‌جهت جزو اولین کسانی بودند که به تاسیس مراکز آموزشی خواهران پرداختند. مراکز آموزشی ابتدایی تا متوسطه برای دختران و مدارس علمیه در شهرستان‌های استان و سایر استان‌ها از این دسته است. خانم طاهایی یکی از زنان ممتاز و استثنایی در قشر بانوان بودند. اخلاق و معنویت ایشان از برجستگی خاصی برخوردار بود که ریشه در شرایط خانوادگی‌شان داشت. جامعیت علمی، انگیزه بالا، نشاط فراوان، پیگیری ارتباط و معاشرت بسیار خوب، از ویژگی‌های بارز ایشان بود. به‌همین‌‌دلیل توانستند به‌عنوان یک شخصیت محوری، نیروهای زیادی را سازمان‌دهی و تربیت کنند. نکته سوم، به‌روز‌بودن ایشان همگام با زمان بود.

..........................................

 

حجت الاسلام راشدیزدی/ استاد اخلاق حوزه علمیه مشهد:

در جاهای مختلف دنیا کارهای خانم طاهایی را دیده‌ام

 

این بانوی مخدره ازلحاظ خانوادگی در یک خانواده دینی و فرهنگی پرورش یافته بود. پدر بزرگوارشان آقای سید‌عبدا... خاموشی، از تجار معروف تهران و از متقیان بازار بودند. نمونه‌ای از فرزندان ایشان همین بی‌بی مخدره محترمه است. 

مادر ایشان حاجیه‌خانم شوکت ترخانی است که خواهر آیت‌ا... میرزاجواد‌آقا تهرانی بودند. وقتی اصالت باشد، این‌ها هم محصولش است. روزی به ایشان تبریک گفتم؛ زیرا در بسیاری از کشورها آثار زحماتشان را دیده‌ام؛ در چین و مالزی که کار تبلیغ به‌دلیل شرایط فرهنگی بسیار سخت است، مشاهده کردم که چطور شاگردان ایشان برای اسلام زحمت می‌کشند. 

اگر شما به اسناد ساواک نگاه کنید، مکتب نرجس از مراکز درخورتوجه آن‌ها بوده که می‌خواستند بکوبندش؛ اما حریف نشدند. چند بار هم هجوم آوردند و ایشان ازاین‌جهت زجر کشید و مقاومت کرد. 

خانم‌های جامعه ما نگویند نمی‌شود توی چادر کار کنیم، ایشان در آن حجاب و چادر و حریم کار کردند. خانم طاهایی نمونه بود. کدام زن است که در عرصه اجتماعی مثل ایشان کار کرده باشد؟ ذکر خیرش تا قیامت باقی باد.

..........................................

 

خانم اعدادی‌خراسانی/ مسئول مدارس علمیه خواهران خراسان:

مشورت کردن ویژگی ایشان بود

 

پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال۵۸ رسما افتخار شاگردی استاد بزرگوار را پیدا کردم. در سال‌های اول بعد از انقلاب به‌خاطر برنامه انقلاب فرهنگی برخی دانشگاه‌ها تعطیل بودند. به‌همین‌دلیل بعضی از طلاب که در این مجموعه جذب شده بودند، خواهران دانشگاهی بودند. 

به‌خاطر دارم بالغ‌بر صد نفر طلبه در اولین سال پذیرش شدند و استقبال فوق‌العاده‌ای شد. پس از انقلاب در تاسیس مدارس علمیه در سطح مشهد و سایر استان‌ها کلیه برنامه‌ها از مدرسه نرجس کلید می‌خورد. 

برنامه‌ریزی آزمون‌های ورودی مصاحبه به‌صورت متمرکز و بعد هم برنامه درسی امتحانات متمرکز و طراحی سوال از مشهد به سایر شهرستان‌ها ارسال می‌شد. 

از ویژگی‌های خاص ایشان مشورت در کارها بود. استاد طاهایی مطالعات لازم را در آن موضوع به عمل می‌آوردند و دقت‌نظر هم به خرج می‌دادند و پس از مشورت آن را به سایر مراکز ارسال می‌کردند و به‌حق می‌توانیم بگوییم مکتب نرجس پیش از تاسیس مرکز مدیریت خواهران در کشور خودش نقش یک مرکز مدیریت را ایفا می‌کرد و کلیه برنامه درسی از این مجموعه به سایر مراکز ابلاغ می‌شد.

..........................................

 

  • دریچه یک/ ۱۰ کلاس درس فقط در منزل!

 

اول محرم سال۱۳۰۹، خانواده خاموشی پذیرای اولین فرزند خود یعنی  فاطمه سیدخاموشی شد. او که ندای دعای صباح، زیارت جامعه و زیارت عاشورای مادر را از همان لحظات آغازین تولد در گوشش داشت، به شدت محب اهل‌بیت(ع) شد. چند سال ابتدایی به مدرسه رفت اما بعدها، پدر برایش معلم خصوصی گرفت و دروس مدرسه را در خانه آموخت. حجت‌الاسلام سیدهاشم طاهایی معروف به «آقامیرزا آقاطاهایی» که واعظ مجالس پدر ایشان بود، فاطمه را در دوازده‌سالگی برای فرزندش سیدجلا ل الدین طاهایی خواستگاری کرد. ایشان پس‌از ازدواج با آقای طاهایی به‌احترام همسر، نام طاهایی را به‌عنوان شهرت برگزید. حدود ۱۰سال در منزل پدر همسر خود اقامت کرد و در این مدت، در محضر پدرشوهر خود دروس حوزوی را آموخت و بعضی کتاب‌ها را از همسر خود درس گرفت. در ضمن سفری به مشهدمقدس، آقای طاهایی تصمیم گرفتند به این شهر هجرت کنند؛ بنابراین خانه و مغازه تهیه کردند و خیلی زود به این شهر نقل‌مکان کردند.

 

کسب علم از محضر اساتید برجسته زمان

خانم طاهایی درباره خاطرات این دوران می‌گوید: خدا رحمت کند برادرم تقی خاموشی را که خیلی به درس علاقه داشت. خودش از همان سنین پایین بچه‌های مدرسه را جمع می‌کرد و قرآن و اخلاق درس می‌داد. به مشهد که می‌آمد، می‌گفت «خواهر شما که در مشهد تنهایی، درسی بخوان و درس بده.» او مشوق من بود. دختران همسایه هم می‌آمدند و میگفتند «شما به ما درس بده». همان موقع در خانه تدریس را شروع کردم. در منزل، ۱۰کلاس درس داشتم.

خانم طاهایی در مشهد از محضر بزرگانی نیز کسب فیض کرد؛ اخلاق را از محضر عارف بزرگ زمان آیت‌ا... میرزا جوادآقا تهرانی (دایی بزرگوارش) و اعتقادات را از آقا شیخ غلام‌حسین تبریزی آموخت. همین‌طور از محضر درس آیت‌ا... میلانی و شهید هاشمی‌نژاد بهره برد. 

چند سال نزد مقام‌معظم‌رهبری و در منزل شخصی ایشان به‌صورت خصوصی درس تفسیر گرفت. ایشان مقام‌معظم‌رهبری را پایه‌گذار تفکر انقلابی خود می‌دانست. استاد طاهایی از ابتدای تشکیل حوزه، تمام دروس را شخصا تدریس می‌کرد اما پس‌از تاسیس مکتب نرجس در سال۱۳۴۵، از شاگردان و دوستان خود در تدریس بهره برد. 

 

اهتمام برای ارائه تصویر درست از زنان مسلمان

خانم طاهایی در دوران عمر گران‌بارش که لبریز از کارهای خیر و عام‌المنفعه و هوشیارسازی بانوان مشهد بود، بر صراطی از آرامش روح، بینایی و بصیرت، سبقت در نیکی، رعایت تقوا، پایداری در عقیده، جهاد در راه خدا، تقویت شجره طیبه اسلام قرار داشت. روحیه خداترسی، دینی‌شناسی، دائم‌الذکربودن، ساده‌زیستی، شکیبایی، صدق، زمان‌شناسی و ظلم‌ستیزی از بارزترین خصوصیات ایشان است. 

سخنرانی‌های روشنگر در سال‌های مبارزه و در سه دهه بعداز پیروزی انقلاب اسلامی و اهتمام برای ارائه تصویری درست از «زن مسلمان» و کوشش آن مرحوم در جهت افشای ماهیت غرب و توطئه‌ها و حیله‌های مغرب‌زمین برای سوق و هدایت زنان به سرزمین خاکستری غرب‌باوری، از ماندنی‌های حیات پربار ایشان است. استاد طاهایی در تمام سال‌های بعداز انقلاب و همین‌طور بعداز رحلت حضرت امام(ره) سعی کرد تا پایبندی به ولایت‌فقیه را ترویج دهد و در زمانی که دشمن قلب تپنده نظام ولایت را نشانه گرفته بود، ایشان می‌فرمودند «اگر مقام مقدس رهبری در رأس جامعه نبودند، ما امنیت نداشتیم. اگر ولایت نبود، آبرو نداشتیم. اگر ولایت مقام‌معظم‌رهبری بعداز امام(ره) نبود، جامعه از هم پاشیده می‌شد». 

..........................................

 

  • دریچه دو/ اخلاص ایشان را هر کسی نداشت

 

در تابستان۶۸ در آزمون ورودی مدرسه علمیه نرجس شرکت کردم. داوطلبان بر صندلی‌های شماره‌گذاری‌شده خود در فضای آرام و معنوی سالن اجتماعات مدرسه نشسته بودند. دقایقی از آزمون، خانم طاهایی برای خوشامدگویی آمدند روبه‌روی اولین صف ایستادند و سوره نصر را خواندند. من که جوانی ۲۳ساله بودم و خودم را مسلمانی پرهیزگار می‌دانستم نه کافر، از تلاوت سوره که درباره کافران بود، بسیار ناراحت شدم. با خودم گفتم مگر ما کافریم که حالا وارد دین خدا شده باشیم! اما نمی‌دانستم که در بهشت خانم طاهایی چه نعمت‌هایی وجود دارد. در نخستین جلسه درس اخلاق خانم نشستم. سالن اجتماعات پر از طلاب تازه‌وارد و قدیمی و اساتید و کارمندان بود. خانم  طاهایی گفتند «در همه کارهایتان اخلاص داشته باشید و برای خدا درس بخوانید.» یکی از طلبه‌ها در پایان جلسه یادداشتی به خانم داد با این مضمون: «اگر ما به‌خاطر علاقه و محبتی که به معلم خاصی داریم و به‌دلیلی که او ایمانش قوی است، در کلاسش حاضر شویم، آیا با اخلاص منافاتی دارد؟ گرچه این انتخاب هم در طول عشق به خدا و اخلاص برای اوست»؛ ولی خانم طاهایی با تیزهوشی تمام به تسویل نفس این طلبه پی بردند و فرمودند «نه، این اخلاص نیست، شما باید فقط برای خدا در کلاس شرکت کنید، نه برای علاقه به معلم؛ هرچند به‌خاطر خوبی و ایمانش باشد.»

* پژوهشگر علوم دینی/ رضایی

..........................................

 

  • خودمانی/ حضور‌وغیاب در جمع دویست‌وپنجاه‌نفری

 

طلبه غیر ایرانی: تازه به ایران آمده بودم. هیچ ورودی جدیدی نبود. حتی یک نفر هم امکان پذیرش در خوابگاه مدرسه نرجس نبود. با یکی از بچه‌های خوابگاه که هم‌وطنم بود، دوست شدم. به پیشنهاد او بعد از ناهار با هم به خانه خانم طاهایی رفتیم. وقتی رسیدیم، خانم طاهایی در را به روی ما باز کردند. هنوز ناهار نخورده بودند و ما را تعارف کردند سر سفره بنشینیم. گفتیم غذا خورده‌ایم. ایشان فرمودند فایده ندارد، باید باز هم میل کنید. با اصرار ایشان شروع کردیم به خوردن. پذیرایی مفصلی از ما کردند. حال ما را کامل پرسیدند و من مشکلاتم را با ایشان در میان گذاشتم. قول دادند رسیدگی کنند و اجازه دادند در خوابگاه بمانم. هر هفته شنبه و چهارشنبه در درس عمومی ایشان شرکت می‌کردم. یک روز که به‌دلیل بیماری نتوانستم در درس حضور داشته باشم، استاد به‌محض نشستن پشت تریبون، نگاهی به طلاب انداخته بودند و گفته بودند فلانی و دوستش کجایند؟ دوستانم این خبر را به من دادند و من از این‌همه حضور ذهن و دقت خانم و همه محبت ایشان به خودم شگفت‌زده شدم.

 

کلاس خصوصی برای یک نفر

طلبه غیرایرانی: وقتی وارد مدرسه نرجس شدم، هنوز کلاس‌ها شروع نشده بود. با خانم دوست شده بودم و به خانه آن‌ها رفت‌وآمد داشتم. استاد اجازه داده بودند هر ساعتی که می‌خواستیم، به ایشان زنگ بزنیم. چون ما غیرایرانی بودیم، در تعطیلات نوروز مجبور بودیم در خوابگاه بمانیم. خانم مدام می‌آمدند و به ما سر می‌زدند و ما را به خانه خودشان می‌بردند. خانواده ایشان که تهران بودند، از خانم دعوت کردند تا تعطیلات نوروز را در تهران بگذرانند؛ اما خانم به‌خاطر ما نمی‌پذیرفتند تا اینکه خانواده ایشان زنگ زدند و ما را هم دعوت کردند و ما هم با خانم در سفر همراه شدیم. ابتدا عازم تهران بودیم و بعد به‌سمت شمال راه افتادیم. ایشان هرگز حاضر نبودند به‌خاطر خودشان تفریح کنند؛ حتی نوروز را هم به‌خاطر ما در مشهد می‌ماندند یا ما را با خود همراه می‌‌کردند. زندگی با ایشان برای ما درس عملی اخلاق بود.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی