کد خبر : 72550
/ 20:05

تکثیر گورخر یا تولید خودروی باکیفیت؟!

دیدن گور همیشه باعث عبرت گرفتن می‌شود. البته گور داریم تا گور! یک جور گور هست که به‌زودی همه در آن به دیار باقی می‌شتابیم. یک جور گور دیگر هست که اخیرا هتل اقشار زیر خط فقر محسوب شده و در آن می‌خوابند.

تکثیر گورخر یا تولید خودروی باکیفیت؟!

طنز سرسره در شهرآرا آنلاین

نویسنده: مجتبی نخعی راد

دیدن گور همیشه باعث عبرت گرفتن می‌شود. البته گور داریم تا گور! یک جور گور هست که به‌زودی همه در آن به دیار باقی می‌شتابیم. یک جور گور دیگر هست که اخیرا هتل اقشار زیر خط فقر محسوب شده و در آن می‌خوابند. یک جور گور هم هست که بهرام همه عمر آن را می‌گرفته و اتفاقا جناب نعمت‌زاده، وزیر محترم صنعت، آن را مایه عبرت نمی‌دانند و درباره آن می‌گویند: «دیدن چهار گورخر نباید مانع معدن‌کاوی شود.»

نظر ما هم همین است. وقتی شما می‌توانید به‌راحتی به باغ وحش بروید و گونه در حال انقراض گورخر ایرانی را در آنجا ببینید، چرا باید بی‌خیال استخراج معدن شویم؟! فقط این وسط می‌ماند نظر فرمانده یگان حفاظت محیط زیست دماوند که در این‌باره می‌گویند: «آقای نعمت‌زاده! اگر گورخر تکثیر کنید، من هم خودرو می‌سازم، البته باکیفیت!» ایشان البته قدری کم‌لطفی کرده‌اند و سال‌ها تکثیر کردن میلیون‌ها خر که در صنعت خودرو رنگ شده و به جای گورخر فروخته شده را نادیده گرفته‌اند. مثلا موتور پیکان را در نظر بگیرید که هنوز زنده است و تا الان روی چندین و چند خودرو نصب شده و به جای ماشین جدید، به ملت فروخته شده است. تکثیر از این بیشتر؟! ضمنا در مثال جای مناقشه نیست. فردا نگویند «سرسره» توهین کرده و نوشته پیکان خر است! نه، خیلی هم خوب است و آن را دوست می‌داریم!

 

قیمت اسطقس‌دار نان سنگک

خدا را شکر، با زحمات مسئولین، همه کالاها به شکل مطلوبی نرخ‌گذاری شده. مثلا همین نان سنگک که تا دیروز وضعیتی بلاتکلیف داشت و ممکن بود گران‌فروشی شود تا اینکه رئیس اتحادیه نانوایان نان سنگکی آب پاکی را روی دست نرخ‌های شناور ریخت و یک نرخ اسطقس‌دار تعیین کرد که نه سیخ بسوزد، نه کباب، این‌طوری که: «هر نانوایی که نان سنگک آزاد خود را بالاتر از ۲هزار تومان بفروشد، مرتکب تخلف شده است و اتحادیه و دستگاه‌های نظارتی با آن‌ها برخورد می‌کند.» ضمن تشکر از اتحادیه و دستگا‌ه‌های نظارتی که به‌سختی نرخ نان را روی ۲هزار تومان نگه داشته‌اند و با کسانی که گران‌تر بفروشند برخورد می‌کنند، سوالی که پیش می‌آید این است که با این وضعیت قیمت، مثلا در تهیه ساندویچ، باید پنیر را لای نان ۲هزار تومانی بگذاریم یا نان را روی پنیر بگذاریم؟ یا مثلا کبابی‌ها سیخ‌های کباب را لای نان سنگک بگذارند مقرون‌به‌صرفه‌تر است یا نان‌ را بین دو ردیف کباب بگذارند؟ خواهش می‌کنیم مسئولان رسیدگی کنند و ما را از ابهام درآورند.

 

چراغ راه مسئولین

اگر مسئولین همین ستون «سرسره» را نداشتند، می‌خواستند چه‌کار کنند؟ مشکلی نیست که ما برای آن راهکار نداشته باشیم. در مورد اخیر، پس از تجمع جمعی از مردم خوزستان مقابل استانداری در پی قطع متناوب آب، برق، تلفن و آلودگی‌هوا، استاندار محترم خوزستان گفتند: «ما این اعتراضات را چراغ راه خودمان قرار می‌دهیم تا اگر ضعف یا نقصانی در کارمان وجود دارد، آن‌ها را اصلاح کنیم.» 

با اینکه معلوم است که علی‌رغم شکست‌نفسی مسئولین، نقصانی در کار وجود ندارد و این مردم خوزستان هستند که پرتوقع شده‌اند، ما هم پیشنهاداتمان را ارائه می‌کنیم تا چراغ راه مسئولین کمی پرنورتر شود:

برای احترام به نظر مردم خوزستان، برنامه «نود» به صورت کاملا تخصصی نظرسنجی کند که از بین آب، برق، گاز، تلفن و اکسیژن، کدام را بیشتر دوست دارند. بعد، مسئولین روی انتخاب برتر مردم تمرکز کنند تا حداقل آن مورد قطع نشود!

یک کنسرت را در اهواز لغو کنند. مطمئنا جناب مطهری سریعا به رئیس‌جمهور نامه نوشته و ایشان دستور پیگیری می‌دهند و این‌جوری توجه مسئولین به اهواز جلب می‌شود!

تعداد زیادی کپسول را از «بوی نویی هواپیمای ایرباس» پر کنند و بین مردم خوزستان توزیع کنند تا هنگام تنگی نفس، بتوانند استفاده کنند.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی