• خانه
  • خراسان رضوی
  • کمالوندی: از زمان روی‌کار آمدن ترامپ تحلیل واقعی درباره "برجام" مطرح شد/صادرات ۷۰ تن آب سنگین به کشورهای پیشرفته
کد خبر : 72577
/ 14:01

کمالوندی: از زمان روی‌کار آمدن ترامپ تحلیل واقعی درباره "برجام" مطرح شد/صادرات ۷۰ تن آب سنگین به کشورهای پیشرفته

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: پیش از این گفته بودم از زمان روی‌کار آمدن ترامپ تحلیل واقعی درباره برجام مطرح می‌شود و امروز ترامپ می‌گوید که برجام بدترین معامله تاریخ آمریکا است.

کمالوندی: از زمان روی‌کار آمدن ترامپ تحلیل واقعی درباره

به گزارش شهرآراآنلاین، بهروز کمالوندی در سیزدهمین همایش سالانه اقامه نماز صنعت هسته‌ای کشور که در محل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، اظهار داشت: بشر دنبال سعادت در ابعاد مادی و معنوی بوده و تفاوت انسان مسلمان متمدن با غیر‌متمدن همین است که مسلمان متمدن ابعاد معنوی را اولویت می‌دهد.

وی افزود: هرجا صحبت از انسان و بعد مادی است خداوند آن را با حیوانات یکی می‌داند و در جنبه‌های معنوی انسان را در کنار خودش قرار می‌دهد بنابراین گمراهی غرب در این است که فقط توجه به بعد مادی دارند. جامعه‌ای که قرار است به‌سوی سعادت بروند قطعاً غیر از فرد، رهبری و سیاست‌ها در آن تأثیر دارد و اگر رهبری مسیر را مشخص نکند طبیعتاً جامعه هم نمی‌تواند به سمت درست برود.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در ادامه سخنانش خاطرنشان کرد: راه رسیدن به سعادت را بعد 38 سال می‌دانیم و آن را به جامعه بین‌المللی ارائه می‌دهیم و آن این است که "دیانت" و "سیاست" 2 روی یک سکه هستند و اگر این را جدا کنیم، دچار همان ضلالت و گمراهی می‌شویم که دنیا را فراگرفته است.

کمالوندی با بیان اینکه عدالت‌گستری ما ایجاب می‌کند جوامع بین‌المللی را بشناسیم و قدم‌های درست برداریم، گفت: رهبری مقام معظم رهبری نوعی حکومت جدید در جهان پایه گذاشت، از همین حیث همه فشارهایی که برما وارد می‌شود از همین جریان است و اگر کشوری لائیک بودیم، شاید با بسیاری از مشکلاتی که برای ما ایجاد کرده‌اند، روبه‌رو نبودیم.

وی با بیان اینکه استکبار‌ستیزی، نفی سلطه، حمایت از مظلومان و گسترش عدل و عدالت اصول انقلاب اسلامی ایران است، تاکید کرد: با توجه به مکنتی که خداوند متعال به انقلاب اسلامی داده است، مسئولیت گسترش عدالت و بیداری جهان را برعهده دارد بنابراین برای اینکه بگویند این حکومت، حکومتی نیست که مطلق خواست بشر باشد، تصویرسازی نادرستی از انقلاب اسلامی ارائه می‌دهند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: می‌گویند ما تروریست هستیم درحالی‌که خود تروریست‌پروری می‌کنند، نقض حقوق بشر را به ما نسبت دادند و آخرین آن سلاح هسته‌ای است که هنوز هم می‌گویند ما به‌دنبال آن هستیم. می‌گویند ایران می‌خواهد قدرتمند باشد و به‌دنبال زور است پس به‌دنبال سلاح هسته‌ای است درحالی که ما فتوای مقام معظم رهبری را داریم، اما این را در رسانه‌ها و مجامع بین‌المللی مطرح کرده و علیه ما پرونده،‌ 6 قطعنامه و فشارهای تحریمی وارد می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: فشارهایی که بر جمهوری اسلامی وارد شده در توان هیچ ابرقدرتی نبود و برای نمونه در جنگ تحمیلی یک‌طرف جمهوری اسلامی ایران بود و طرف دیگر تمام دنیا قرار داشت.

کمالوندی با تأکید براینکه جمهوری اسلامی سیاست را نیز به‌خوبی می‌داند، گفت: چندی پیش به‌همراه رئیس سازمان انرژی اتمی برای رفع ابهام درباره برجام خدمت مراجع عظام تقلید رسیدیم و همه آقایان بشاش‌تر از قبل بوده و با روی باز ما را تحویل گرفتند و به رئیس‌جمهور و تیم هسته‌ای کشورمان سلام رساندند.

وی تاکید کرد:‌ مهم‌ترین موضوع مسئله غنی‌سازی است، حوزه غنی‌سازی حوزه ممنوعه از طرف کشورهای ابرقدرت بود؛ ابرقدرت‌ها غنی‌سازی صفر درصد را برای ما در نظر گرفته بودند در حالی‌که اکنون هزاران سانتریفیوژ دارد می‌چرخد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: نقشه راهی را با روس‌ها امضا کردیم برای اینکه نخستین مجتمع نیروگاه را بتوانیم ایجاد کنیم که اگر برجام نبود، مسیر میسر نمی‌شد و چنین همکاری با ما نداشتند. پس از برجام غنی‌سازی ما دارد مسیر درست خود را پیدا می‌کند و تخصص تولید سوخت را نیز داریم، می‌گیریم. 

وی در ادامه با تاکید براینکه راه برای توسعه صنعت هسته‌ای کشور باز است، افزود: 70 تن آب سنگین به پیشرفته‌ترین کشورها صادر کرده‌ایم، فرآورده‌ها را نیز قرار است تولید و صادر کنیم که ارزش افزوده بیشتری دارد، ضمن اینکه محصول هسته‌ای ما امروز بازار خود را پیدا کرده و اگر این بازار نداشت، سرمایه‌ای خوابیده بود.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ادامه داد: بنده پیش از این گفته بودم از زمان روی‌کار آمدن ترامپ تحلیل واقعی درباره برجام مطرح می‌شود و امروز ترامپ می‌گوید که برجام بدترین معامله تاریخ آمریکا است.

کمالوندی با بیان اینکه برجام توافقی با 6 کشور قدرتمند است، تصریح کرد: فقط نباید داده‌ها را دید بلکه گرفته‌ها را نیز ببینید. به‌نظر بنده برجام افتخاری برای کشور است. بنده عضو هیچکدام از این جناح‌ها نیستم و بر‌اساس مبانی استاندارد، نمی‌گویم برجام توافقی عالی بوده اما توافق خوبی است.

 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی