کد خبر : 72586
/ 20:23
۸راز عجیبی که دانشمندان از درک آن‌ها عاجز مانده‌اند؛

بن‌بست دانش

به نظر می‌رسد که دانشمندان هر آنچه در زمین وجود دارد را مورد مطالعه قرار داده‌اند اما موضوع مهم این است که آن‌ها باوجود تلاش‌های خود برای تعدادی از وقایع، تاکنون هیچ استدلال و جواب منطقی نیافته‌اند که در ادامه به تعدادی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

بن‌بست دانش

ماده تاریک (dark matter) چیست؟

۲۷درصد جهان هستی را ماده تاریک تشکیل داده است که نه از اشعه الکترومغناطیسی ساطع می‌شود و نه با آن وارد واکنش می‌شود، بنابراین امکان کشف و سردرآوردن از آن وجود ندارد. اولین نظریه‌ها 

در مورد ماده تاریک حدود ۶۰سال پیش ارائه شدند اما دانشمندان تاکنون هیچ مدرک مستدلی دال بر وجود این ماده را ارائه نکرده‌اند.

 

آیا گاوها دارای قطب‌نمای مغناطیسی هستند؟

با استفاده از نرم‌افزار گوگل ارث (Google Earth) دانشمندان به مطالعه هزاران گاو در حال چرا پرداختند و به یک نتیجه شگفت‌انگیز رسیدند. ۷۰درصد این گاوها هنگام چریدن یا نوشیدن آب، سر خود را به سمت شمال یا جنوب می‌چرخاندند. این موضوع در تمامی قاره‌ها بدون توجه به نوع زمین، آب و هوا و دیگر فاکتورها یکسان بوده است.

 

چند سیاره در منظومه شمسی وجود دارد؟

از زمانی که پلوتو (Pluto) به‌طور رسمی از جرگه سیاره‌ها خط زده شد، باور عمومی بر این است که ۸سیاره در منظومه شمسی وجود دارد. کمربند کویپر (Kuiper belt) دورتر از پلاتو از اشیای یخی تشکیل شده است. دانشمندان هزاران شی‌ء را در این منطقه کشف کرده‌اند که حتی از پلاتو نیز بزرگ‌ترند. همچنین آن‌ها متوجه شکاف عمیقی در کمربند کویپر شده‌اند که در آن یک سیاره بزرگ به اندازه زمین تمامی سنگ‌های کمربند کویپر را به سمت خود کشیده است.

 

چرا افراد راست‌دست یا چپ‌دست هستند؟

اغلب انسان‌ها (۷۰ تا ۹۵درصد) راست دست بوده و بقیه که تعداد بسیار کمتری را شامل می‌شوند، چپ دست به شمار می‌آیند. البته تعداد بسیار کمی نیز توانایی استفاده از هر دو دست خود در همه کارها را دارند و نمی‌توان آن‌ها را راست دست یا چپ دست دانست. ژن‌های افراد در این موضوع نقش دارند اما تاکنون ژن چپ‌دستی کشف نشده است. محیط اطراف نیز در چپ دست‌شدن یا راست دست‌شدن افراد موثر به شمار می‌آید زیرا وقتی که کودکان چپ دست مجبور می‌شوند با دست راست خود بنویسند، پس از مدتی به راست دست تبدیل می‌شوند.

 

چرا جانوران عظیم‌الجثه منقرض شدند؟

جانوران عظیم‌الجثه که به آن‌ها مگافاونا (megafauna) گفته می‌شود، حدود ۱۰٫۰۰۰سال پیش از روی زمین محو شدند. برخی معتقدند که تغییرات شدید آب و هوایی باعث از بین رفتن این جانوران شده و برخی دیگر نیز بر این باورند که گرسنگی و کمبود غذا نسل این جانوران را منقرض کرده است. باوجوداین دانشمندان در منطقه آلاسکا جسد یک ماموت را زیر یخ‌های قطبی پیدا کرده‌اند که معده‌اش پر از گیاه هضم نشده است.

 

چرا ما رویا می‌بینیم؟

بعضی بر این عقیده‌اند که رویاها تصاویر تصادفی و امواج مغزی هستند. برخی دیگر آن‌ها را امیال ناآگاهانه، مشکلات حل نشده و تجربیات می‌دانند. مطالعه رویاها را رویاشناسی (oneirology) می‌نامند. دانشمندان بر این باورند که رویاها نشان از چیزی پنهان در عمق روح انسان دارد اما کسی نمی‌داند در عمق روح انسان دقیقاً چه می‌گذرد.

 

غرش فضا (space roar) چیست؟

زمانی که در سال۲۰۰۶ دانشمندان در حال مطالعه در مورد ستاره‌های جوان بودند، ناگهان متوجه یک صدای غرش ناشناخته شدند. اگرچه صدا نمی‌تواند در فضا منتشر شود اما امواج رادیویی این قابلیت را دارند. اما منشاً این صدا از کجاست؟ دانشمندان فقط می‌دانند که این صداها متعلق به ستاره‌ها یا یک پدیده کیهانی نیست.

 

چرا ما گروه‌های خونی متفاوتی داریم؟

انواع گروه‌های خونی آنتی‌ژن‌های متفاوتی درون سلول‌های خونی دارند. آن‌ها سیگنال‌های آنتی‌بادی‌هایی هستند که سلول‌های غریبه را در بدن از بین می‌برند اما دانشمندان تاکنون پاسخی برای علت متفاوت‌بودن این گروه‌های خونی پیدا نکرده‌اند. برخی بر این عقیده‌اند که این تفاوت‌ها به سیستم ایمنی و انواع بیماری‌ها مربوط است، برای مثال افرادی که گروه خونیB دارند، در برابر بیماری ای کولی (E. coli) آسیب‌پذیرتر هستند و افرادی که گروه خونیO دارند، احتمال مرگشان در اثر ابتلا به مالاریا کمتر است.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی