کد خبر : 72587
/ 21:33
خرید طلا به ظاهر ساده است اما کلی نکته فنی دارد که دانستن آن ها می تواند کلی شما را در راه معامله کمک کند. پس ما با همراه باشید؛

زرد قیمتی

یکی از چیزهایی است که پوشیدنش به عنوان زینت برای خانم‌ها مستحب است. از قدیم‌الایام بازارش سکه بوده و امروز هم که رکود خیمه‌ای سنگین بر تمام اقتصاد کشور زده است اما باز هم به نسبت سایر بازارها در حاشیه امن‌تری قرار دارد. زن‌ها به شدت آن را دوست دارند.

زرد قیمتی

به گزارش شهرآرا آنلاین

نویسنده: معین اصغری

هر خانواده‌ای برای پس‌انداز سرمایه‌های اندک خود که بیشتر از کنار گذاشتن بخشی از حقوق ماهیانه‌شان به دست می‌آید از روش‌های مختلفی استفاده می‌کنند. گروهی که اهل ریسک هستند به بازار خرید و فروش سهام، ارز یا سکه وارد می‌شوند، گروهی دیگر هم که به دنبال حاشیه امن‌تری برای پس‌اندازهای کوچک خود هستند به بازکردن یک حساب پس‌انداز تمایل بیشتری دارند. البته در تفکر سنتی ما ایرانیان بازار دیگری هم برای سرمایه‌گذاری سنتی خانواده‌ها که با ورود به آن می‌توان با یک تیر دو نشان را هدف قرار داد وجود دارد؛ خرید طلا!

طلا یکی از کالاهای مورد علاقه خانم‌هاست که در گذشته پشتوانه محکمی برای اقتصاد خانواده‌ها محسوب می‌شد. امروز هم با وجود تغییرات زیادی که در سلایق خانم‌های نسل جوان ایجاد شده است خرید طلا همچنان پیشتاز کالاهای مورد علاقه آن‌هاست. حالا اگر تفکر اقتصادی خانواده را به فاکتور علاقه خانم‌ها اضافه کنیم می‌توان ترکیب جالبی را به دست آورد که آقایان را نیز به خرید این کالا علاقه‌مند کند، به ویژه آنکه هم با بودجه اندک می‌توان قطعات کوچک طلا (با اجرت پایین یا بدون اجرت) خریداری کرد و هم آنکه گذشت زمان ثابت کرده است که بر خلاف پول نقد طلا در طول زمان می‌تواند نه تنها ارزش اولیه خود را حفظ کند؛ بلکه در مواقعی با افزایش قیمت آن سود مناسبی را به خزانه خانوارها تزریق کند. اما خرید طلا باید با رعایت چندین نکته احتیاطی همراه باشد تا بتواند جانب پس‌انداز خانواده را داشته باشد.

..........................................

 

طلا یک فلز گران‌بهاست که با گذشت زمان ارزش خود را حفظ می‌کند اما خرید آن بسیار هزینه‌بر است و به نوعی سرمایه‌گذاری در طول زندگی شخص محسوب می‌شود. به همین جهت بایستی در خرید آن نهایت دقت و حوصله را به کار ببرید تا در صورت نیاز با کمترین ضرر آن را به فروش برسانید.

 

فرق طلا با جواهرات چیست؟

فرق طلا با جواهرات این است که در کار ساخته شده از طلا هیچ‌گونه سنگ قیمتی به کار نرفته ولی در جوهرات سنگ‌های گران‌بها روی کار ساخته شده نصب می‌‌شود که این سنگ‌ها ممکن است اتمی یا اصل باشند به جواهراتی که سنگ اتمی به کار رفته جواهرات اتمی و به جواهراتی که سنگ اصل به کار رفته جواهرات اصل می‌گویند.

نوع خرید و فروش جواهرات با طلا فرق می‌کند:

۱- فروش طلا= قیمت روز هر گرم طلا+ اجرت ساخت+ سودفروشنده ( ۷یا۸درصد)

۲- فروش جواهرات= قیمت روز هر گرم طلا+ اجرت ساخت ( ارزش سنگ‌های به کار رفته+ اجرت ساخت پایه جواهر + مخارج و سایر هزینه‌ها )+ سود فروشنده (۱۵ درصد الی ۲۰درصد ) همچنان که نحوه خرید طلا با جواهر فرق می‌کند شرایط فروش آن‌ها توسط مصرف‌کننده نیز با هم فرق دارند. در کار ساخته شده از طلا، اجرت ساخت و سود فروشنده کسر و به نرخ روز خریداری می‌شود ولی نحوه فروش جواهرات که تاکید و سفارش می‌کنم در حفظ فاکتور خرید آن دقت و اهتمام لازم را به عمل آورید، از روی فاکتور بدین صورت است که سود فروشنده (۱۵ الی۲۰درصد) کسر و ترقی یا تنزل از قیمت روز درج شده در فاکتور را محاسبه و بهای آن را به صاحبش پرداخت می‌کنند.

 

طلایی که طلایی نیست

درست است که نخستین تصویری که از طلا به ذهنمان می‌رسد زرد یا سفید است اما در واقع طلا با یکسری فرایندهای شیمیایی و ترکیب با سایر فلزها و عملیات آبکاری در هر رنگی (قرمز، مشکی، زرد، صورتی، سبز و… ) می‌تواند باشد.

برای مثال طلای قرمز از ترکیب آلیاژ مس، طلای سفید از ترکیب پلادیوم یا نقره به دست می‌آید و از ایندیم برای آبی کردن طلا استفاده می‌شود. در واقع تنوع رنگی زیاد طلا غیر از طرح و مدل یکی از راهکارهای رونق بخشیدن به این صنعت شده است. بعضی از فروشندگان طلای سفید را هنگام فروش گران‌تر می‌فروشند اما ارزان‌تر از طلای زرد می‌خرند. هرچند طلای زرد موقع آب کردن مرغوب‌تر است اما این اختلاف بسیار ناچیز است و باید بدانید که چنین قانونی وجود ندارد.

 

بهترین راه برای خرید جواهرات

به طور کلی سنگ جواهر به سه دلیل ارزش پیدا می‌کند: زیبایی و درخشندگی، کمیابی و با دوام بودن. سنگ برلیان که گونه‌ای از الماس است از نظر درخشش و دوام بالاتر از دیگر سنگ‌هاست و از‌آنجایی‌که مدیریت خوبی از ابتدای اکتشاف روی آن انجام شده بازار عرضه و تقاضای خوبی هم دارد اما سنگ‌های زمرد و یاقوت کبود کمیاب‌تر هستند و کیفیت زیاد آن‌ها ارزش زیادی دارد و باعث گران‌بها شدن روزافزون آن‌ها می‌شود اما تشخیص مرغوب بودن تمامی سنگ‌ها از عهده افراد عادی خارج است. برای مثال ممکن است شما انگشتر برلیانی بخرید که فروشنده مبلغ زیادی بابت سنگ کار شده روی آن بگیرد اما هنگام فروش متوجه شوید که برلیان به کار رفته در انگشتر به دلیل تراش بد و داشتن ناخالصی و… نامرغوب بوده و ارزش پول پرداختی شما را نداشته است. برای جلوگیری از این مشکل تنها راهی که می‌ماند، این است که از جواهر‌فروشی‌هایی خرید کنید که معتبر باشند و جنس خریداری شده را تضمین کنند. جواهر‌فروشی‌های معتبر هنگام فروش تنها ۱۵ تا ۲۰‌درصد از پول پرداختی شما را کسر می‌کنند، درصورتی‌که اگر فاکتور معتبری نداشته باشید هنگام فروش جواهر ممکن است ضرر زیادی متحمل شوید.

 

مزد ساخت طلا و جواهر

مبنای مزد ساخت طلا و جواهر بر اساس طرح آن تعیین می‌شود. طلاهایی که با ماشین و در تیراژ بالا ساخته می‌شوند مزد ساخت پایین‌تر و آن‌هایی که کار دست و محدود‌تر است، مزد ساخت بیشتری دارند اما به این معنی نیست که تمام طلاهای ساخت ماشین کم‌اجرت هستند؛ بلکه پیچیدگی طرح و نوع سوار شدن سنگ‌ها روی بالا بردن هزینه اجرت تاثیر می‌گذارد.

 

طلای دست دوم را از قفل آن بشناسید

بازار طلاهای دست دوم مدت‌هاست که داغ است؛ تشخیص طلای دست اول و دست دوم شاید تا حدودی مشکل باشد. ساده‌ترین راه برای شناخت طلای دست دوم یک نگاه به ظاهر آن، به‌ویژه به قفل و بندی است که در آن به کار رفته؛ در طلای دست دوم، این قسمت‌ها در مقایسه با بخش‌های دیگر کمتر براقند و به خاطر استفاده‌هایی که از طلا شده، خش‌هایی هم در این بخش‌ها دیده می‌شود.

 

طلای۱۸ عیار

عیار واحد اندازه‌گیری خلوص آلیاژهای طلا و دیگر فلزات گران‌بهاست. سوالی که خیلی وقت‌ها مشتریان از طلافروش‌ها می‌پرسند، این است که عیار طلایی که می‌خریم چقدر باشد؟ درباره طلا و عیارش چیزی که وجود دارد و شاید شما از آن اطلاع نداشته باشید، این است که کمترین عیار طلا، یک عیار است و بیشترین آن ۲۴‌عیار. اما اگر قرار باشد بگوییم بهترین نوع عیار برای خرید ایرانی‌ها چیست؟ جواب چیزی نیست غیر از طلای ۱۸‌عیار.

‌عیار طلا معمولا از واحد کامل ۲۴ بیان می‌شود، برای مثال طلای ۲۴‌عیار طلای خالص با حداقل ۹/۹۹‌درصد طلا و طلای ۱۸‌عیار از ۷۵‌درصد طلا و ۲۵‌درصد فلز دیگر تشکیل شده است. ‌طلای خالص به دلیل نرمی زیاد برای ساخت بیشتر وسایل مناسب نیست، به همین دلیل بیشتر طلایی که در جواهرات به کار می‌رود، طلای خالص نیست و سازندگان طلا برای اینکه آن را به زیورآلات تبدیل کنند، مس و نقره به آن اضافه می‌کنند تا با پایین آمدن عیار، قابل ساخت باشد.

در ایران از عیار ۱۸ استفاده می‌شود اما در کشورهای عربی عیار طلا بین ۲۰تا ۲۴ متغیر است و در کشورهای اروپایی یا ایالات متحده معمولا از عیار ۱۴ استفاده می‌شود. پس تحت هیچ شرایطی فریب چیزی به اسم طلای ۲۴‌عیار را نخورید. تنها طلایی که ۲۴ عیار خالص است، شمش طلاست و به خاطر اینکه شمش فلز نرمی است، نمی‌شود به تنهایی از آن زیورآلات ساخت.

 

چگونه طلا را از نقره و پلاتین تشخیص دهید؟

تشخیص طلا از نقره و پلاتین کار راحتی است. بر اساس یک اصل کلی، بیشتر طلاها با حرف انگلیسی K در کنار عددی که نشان‌دهنده عیار آن است، بارگذاری می‌شوند. نقره‌ها را با علامت بیضی، مهر می‌کنند و پلاتین هم با حروف PT مشخص می‌شود، به خاطر همین برای تشخیص این تفاوت کار سختی ندارید.

 

ماشین حساب ببرید

متاسفانه برخی از فروشندگان هیچ‌گاه قیمت واحد هر گرم طلا را در فاکتور نمی‌نویسند و فقط به نوشتن وزن کل، عیار و قیمت کل بسنده می‌کنند. این موضوع باعث می‌شود که شما در همان لحظه متوجه نمی‌شوید بالاخره آیا قیمت را همان گونه که به شما گفته بودند حساب کرده‌اند یا نه. اگر شما ماشین حساب همراه داشته باشید، به راحتی با تقسیم قیمت کل به وزن کل می‌توانید این را بفهمید و در صورت مغایرت به فروشنده بگویید. سعی کنید وزن را خودتان از روی ترازو بخوانید، چون گاهی پیش آمده که در موقع خرید طلا، وزن آن را به پایین و برای فروش طلا وزن آن را به بالا رُند می‌کنند.

..........................................

 

خیلی‌ها وسعشان به خرید طلا نمی‌رسد ولی دوست دارند تغییر ایجاد کنند

تعویض طلای کهنه با نو

101293.pngطلایی که می‌خواهید بفروشید را به مغازه‌های مختلف عرضه کنید، آن وقت متوجه می‌شوید که قیمت‌های مختلفی برای یک مجموعه طلای واحد به شما گفته می‌شود که ناشی از تفاوت ترازوها، تفاوت قیمت خرید است. برخی طلافروشان وقتی مطمئن شدند که خرید طلای شما قطعی است، طلای شما را به قیمت پایین‌تر از متعارف بر‌می‌دارند. یعنی به نوعی احساس می‌کنند دست شما زیر سنگ است و هر قیمتی آن‌ها بگویند شما می‌پذیرید. در این‌گونه موارد حواستان به قیمت‌های قبلی که به شما گفته شده باشد و اگر فروشنده خیلی روی قیمت خودش اصرار کرد، ابتدا بروید در یکی از فروشگاه‌های قبلی که بیشترین قیمت را گفته، طلای خود را بفروشید و از فروشنده‌‌ آخر فقط طلا را بخرید. ضمناً به یاد داشته باشید که در زمان معاوضه شما چون به دو صورت دارید به طلافروش سود می‌رسانید او باید قیمت طلای فروخته شده را با شما ارزان‌تر حساب کند.خرید طلا یک کار دقیق و حساس است. وقتی شما روز شلوغی را برای این کار انتخاب می‌کنید با چند مشکل اصلی روبه‌رو هستید: اولاً مغازه‌ طلا‌فروش سرشار از جمعیت است و آرامش و تمرکز لازم را ندارید، ثانیاً خیلی از کارهای خوب در این روز به فروش رفته و شما توفیق کمتری برای انتخاب گزینه‌های جدید دارید، ثالثاً و از همه مهم‌تر طلافروش در روزهای شلوغ کم‌حوصله‌تر است و امکان دریافت تخفیف از وی به مراتب کمتر خواهد بود.

اصولا طلاهایی که در بازار به نام ایتالیایی عرضه می‌شود، کار ایتالیا نیست و فقط طرح ایتالیاست اما به نام ساخت ایتالیا و با قیمت‌های گزاف به مردم فروخته می‌شود. کشور ایتالیا سال‌هاست که مقدار کمی مصنوعات طلا می‌سازد و صادر می‌کند و کارش بیشتر طراحی و ساخت و صادرات ماشین‌آلات ساخت مصنوعات طلاست. طلاهای ظاهرا ایتالیایی هم کار دبی و ترکیه است.ضمنا این را هم بدانید به جز سکه بهار آزادی که قیمت مقطوعی دارد، می توانید برای همه طلاها بین ۲تا۳ درصد را چانه بزنید. اصلاً از چانه زدن خسته نشوید و مطمئن باشید با کسر این مبلغ نیز، طلافروش سود خوبی به جیب خواهد زد.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی