• خانه
  • خبرهای سایت
  • تدبیر پاستور برای خانه‌دار شدن
کد خبر : 72589
/ 22:41
در آستانه استیضاح آخوندی، مدل مسکن حمایتی و اجتماعی در هیئت دولت تصویب شد؛

تدبیر پاستور برای خانه‌دار شدن

درآستانه استیضاح آخوندی، وزیر راه و شهرسازی روز گذشته هیئت دولت، پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه کشور مبنی بر تامین مسکن گروه‌های کم‌درآمد در دو قالب مسکن اجتماعی و مسکن حمایتی را بررسی و تصویب کرد.

تدبیر پاستور برای خانه‌دار شدن

به گزارش شهرآرا آنلاین

خبرنگار: موسوی زاده

این پیشنهاد بر سه اصل نهادسازی و ایجاد سیاست پایدار، استفاده از ظرفیت‌های نهادهای مردم‌نهاد، خیرین و بخش خصوصی در ساخت و اداره مسکن برای گروه‌های کم‌درآمد و حداقل‌سازی دخالت دولت در ساخت مسکن برای این گروه‌ها، تامین مسکن گروه‌های کم‌درآمد در دو قالب مسکن اجتماعی و مسکن حمایتی استوار است.

 

خرید مسکن تا عمر ۲۰سال ساخت

در مدل مسکن حمایتی (کمک به ساخت و خرید مسکن ملکی و کمک بلاعوض) بانک مرکزی موظف شد درباره تعیین بانک عامل جهت تامین تسهیلات در سقف مبلغ اعلامی اقدام کند. استفاده از این تسهیلات برای خرید بناهای تا عمر ۲۰‌سال بلامانع است.

در این مدل، کمک به ساخت و خرید مسکن ملکی و کمک بلاعوض به متقاضیان مسکن مهر فاقد متقاضی از اهداف مدنظر است.

در مسکن اجتماعی نیز کمک به ساخت مسکن استیجاری، پرداخت کمک هزینه اجاره و وام قرض‌الحسنه ودیعه مسکن مورد توجه قرار گرفته و شامل اشخاص حقیقی و حقوقی خواهد شد که دارای زمین بوده و تمایل به احداث واحدهای مسکونی استیجاری با نرخ اجاره ترجیحی و در قالب توافق با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی داشته و به ازای هر واحد استیجاری تا دو برابر سقف تسهیلات اعلامی اعطا می‌شود.

همچنین وزارت راه و شهرسازی موظف شد نسبت به تامین زمین در محدوده شهرها (دارای تاسیسات زیربنایی آب و برق و گاز) یا شهرهای جدید برای ساخت واحد استیجاری از طریق واگذاری به سازندگانی که تمایل به ساخت مسکن استیجاری- ملکی با رعایت حداقل ۴۰‌درصد اجاره‌ای دارند، اقدام کند.

 

الگوی شکست‌خورده کشورهای اروپایی

با این حال در‌حالی مسئولان دولتی تلاش دارند تا تصویب مسکن اجتماعی را گامی در راستای خانه‌دار شدن اقشار کم‌درآمد عنوان کنند که کارشناسان این نظر را رد می‌کنند.

در این رابطه فرهاد بیضایی، کارشناس اقتصاد مسکن در گفتگو با شهرآرا با بیان اینکه تجربه سایر کشورها و به ویژه کشورهای اروپایی حکایت از شکست الگوی مسکن اجتماعی دارد، گفت: مسکن اجتماعی به صورت اجاره‌ای که دولت از آن صحبت می‌کند، در درازمدت هزینه‌های زیادی برای دولت ایجاد خواهد کرد که عملا موجب متوقف شدن آن در مقیاس بزرگ می‌شود.

این کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه دولت به جای ارائه طرح مسکن اجتماعی باید به دنبال توسعه و تکمیل مسکن مهر باشد، بیان کرد: در طرح مسکن مهر تدبیری اندیشیده شده بود تا با تبدیل آن از حالت اجاره‌ای به مالکیتی هزینه‌های دولت کاهش یابد. لذا بهترین گزینه عقلانی برای دولت ادامه دادن طرح مسکن مهر البته با رفع نقایص اجرایی آن است.

 

مستاجر کردن مردم به جای صاحبخانه شدن

بیضایی تاکید کرد: مسکن اجتماعی در همه جای دنیا توسط دولت ساخته و به متقاضیان به صورت ماهانه اجاره داده می‌شود. مسکن اجتماعی یک نمونه از مسکن استیجاری است و می‌خواهند آن را به مردم بدهند. در اینجا این سوال مطرح می‌شود که این طرح چه منافعی می‌تواند برای مردم داشته باشد، همین الان هم بخش زیادی از آن‌ها مستاجر هستند و مستاجر دولت یا شخص بودن برای آن‌ها فرقی نمی‌کند.

 

مسکن اجتماعی کمکی به خروج از رکود نمی‌کند

همچنین محتشمی، عضو انجمن انبوه‌سازان کشور نیز در گفتگو با ما گفت: درحال‌حاضر که سه سال از آن اتفاق می‌گذرد، مسئولان باز هم همین پاسخ را می‌دهند. همیشه می‌گویند به زودی این طرح به مراحل اجرایی وارد می‌شود. بنابراین تا زمانی که حرف روی کاغذ باشد خوب یا بد تاثیری در وضعیت نمی‌گذارد.

وی در پاسخ به این پرسش که مسکن اجتماعی چقدر می‌تواند به بازار رکود‌ مسکن کمک کند، گفت: از آنجا که طرح مسکن اجتماعی محدود بوده و گروه‌های هدف اندکی را در بر می‌گیرد؛ از‌این‌رو اجرای آن به خروج از رکود و رونق اقتصادی منجر نمی‌شود.

وی تصریح کرد: مسکن مهر در ابعاد وسیع‌تری اجرا شده و شامل تمامی دهک‌های حقوق‌بگیر می‌شد؛ از‌این‌رو از زمانی که دولت قبل شروع به اجرای مسکن مهر کرد، برای هزاران نفر شغل ایجاد شد؛ با این حال مسکن اجتماعی به دلیل محدودیت هیچ‌گاه نمی‌تواند مانند مسکن مهر به موتوری برای تحرک اقتصاد کشور تبدیل شود.

محتشمی با اشاره به اینکه بدون برنامه برای ساخت مسکن جدید رونق در بازار ایجاد نخواهد شد، افزود: اگر توجهی به تولید مسکن داشته باشیم تا حدود زیادی می‌توانیم این روند را عوض بکنیم. طرح جدید دولت برای تأمین مسکن، طرح مسکن اجتماعی است. در طرح مسکن اجتماعی سالانه بیش از ۱۵۰‌هزار واحد ساخته می‌شود. فکر نمی‌کنم که طرح مسکن اجتماعی رونقی به بازار مسکن بدهد.

این سازنده مسکن در پاسخ به این سوال که دولت برای خانه‌دار شدن اقشار کم‌درآمد چه راهکاری را باید در پیش بگیرند، گفت: دولت برای اینکه بتواند در طرح مسکن اجتماعی موفق عمل کند، باید تسهیلات بانکی و زمین رایگان برای آن در نظر بگیرد تا با این روش‌ها سازندگان به این حوزه ورود کنند.

 

نجات از استیضاح

طرح مسکن حمایتی در شرایطی روز گذشته در هیئت دولت به تصویب رسید که در سه سال گذشته وزیر راه و شهرسازی همواره ضمن حمله به مسکن مهر وعده اجرای آن را می‌داد اما تا چند روز پیش که بحث استیضاح او جدی نشده بود، طرح مسکن اجتماعی در حد وعده باقی مانده بود. از‌این‌رو در شرایط فعلی این شبه برای افکار عمومی ایجاد می‌شود که تصویب طرح مسکن اجتماعی در دولت بیشتر از اینکه برای خانه‌دارشدن اقشار محروم باشد، راه‌حلی برای ابقای آخوندی در سمت وزارت و حرکت تبلیغی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری است.

 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی