کد خبر : 72606
/ 21:43
رونمایی از فیلم سینمایی «ماجرای نیمروز» در مراسم تجلیل از تهیه‌کننده و کارگردان این فیلم در مشهد؛

پرواز سیمرغ در حرم

برای اولین‌بار در تاریخ، یک فیلم سینمایی در حریم رضوی به‌طور رسمی اکران شد و از تهیه‌کننده و کارگردان آن تجلیل شد.

پرواز سیمرغ در حرم

چهارشنبه گذشته در مراسمی که در سالن همایش‌های آستان قدس رضوی با همت روابط عمومی آستان قدس رضوی و جمعی از فعالان فرهنگی استان خراسان رضوی برگزار شده بود، جمعی از خانواده‌های شهدا و ایثارگران و خانواده شهدای ترور، شهید احمدی‌روشن و سردار شهید شوشتری نیز حضور داشتند. در این مراسم فیلم سینمایی «ماجرای نیمروز» برای حضار نمایش داده شد و بعد از آن از سیدمحمود رضوی تهیه‌کننده مشهدی این فیلم و محمدحسین مهدویان کارگردان تجلیل شد. در این مراسم که تحت عنوان «هشتمین پاتوق اصحاب هنر و رسانه انقلاب اسلامی» در مشهد برگزار شد، جمعی از مسئولان کشوری و لشکری استان نیز حضور داشتند.

 

واکنش اینستاگرامی

در ابتدای مراسم تجلیل، محمدحسین مهدویان برای سخنرانی پشت تریبون دعوت شد و در صحبت‌های کوتاهی از چرایی فیلم‌سازی درباره اتفاقات دهه۶۰ گفت. کارگردان فیلم «ماجرای نیمروز» در سخنان کوتاه خود گفت: دهه۶۰ حامل تمام خاطرات دوران کودکی‌ام است و من با ساخت فیلم درباره آن دوران درواقع خاطرات آن روزها را بازآفرینی می‌کنم.

کارگردان «ماجرای نیمروز» در همان شب و در واکنش به این اتفاق، ضمن تاریخی‌خواندن این حرکت در صفحه اینستاگرام خود با منتشرکردن عکس خود و رضوی همراه با خدام امام رضا(ع) نوشت: «امشب فیلم ماجرای نیمروز را متبرک کردیم به نام نامی امام هشتم(ع). این اولین‌بار است که یک فیلم در حرم امام رضا(ع) به نمایش درمی‌آید. ان‌شاءا... این شروع خوبی باشد برای اکران موفق فیلم در نوروز ۹۶.»

 

اولین فیلمم را در حرم ساختم

سیدمحمود رضوی بعد از مهدویان برای سخنرانی دعوت شد و ضمن تشکر از دست‌اندرکارانی که مراسم را راه‌اندازی کردند، گفت: زبانم از وصف اینکه بتوانم خوشحالی‌ام را وصف کنم، قاصر است؛ چرا که اولین اکران رسمی «ماجرای نیمروز» از جوار حرم امام هشتم(ع) آغاز شد و این اولین‌باری است که یک فیلم به‌طور کامل و به این ترتیب در این حریم قدسی به نمایش درمی‌آید. خیلی برایم مایه مباهات است که این فیلم اینجا رونمایی شد. رضوی ادامه داد: امیدوارم با نظر صاحب این مضجع شریف و مدیریت تولیت آستان قدس رضوی این اتفاق فتح بابی باشد تا فیلم‌های خوب در این مکان نمایش داده شوند. و مثل فیلم ماجرای نیمروز قبل از اکران عمومی در اینجا متبرک شوند. تهیه‌کننده فیلم ماجرای نیمروز که همواره با بغض صحبت می‌کرد، گفت: من فیلم‌سازی را از همین حرم امام هشتم(ع) آغاز کرده‌ام و از همین جا با فیلم «قطعه‌ای از بهشت» خادمی خود را به این مردم و این امام رئوف(ع) آغاز کرده‌ام و هرچه دارم و اینکه شما به من لطف دارید از همان فیلم و از همان خادمی و از لطف این امام بزرگوار است.

وی افزود: امیدوارم این فیلم باعث شود تا ذره‌ای دینمان را به همه آن‌هایی که رفتند تا ما در امنیت و آسایش زندگی کنیم، ادا کنیم و بر دل خانواده‌های این عزیزان شهید تسکین باشد.

تهیه‌کننده فیلم سینمایی «دهلیز» به دیداری که قبل از این مراسم با تولیت آستان قدس رضوی داشت، اشاره کرد و گفت: بنده ساعتی قبل در حضور آیت‌ا... رئیسی بودم و از ایشان اجازه گرفتم و اینجا اعلام می‌کنم که بنده افتخار این را داشتم که از جشنواره فیلم فجر در سال‌های متمادی پنج‌سیمرغ دریافت کنم که همه آن‌ها را با افتخار به موزه آستان قدس رضوی پیش‌کش می‌کنم. این اولین‌باری است که یک سینماگر توفیق این را دارد تا جوایز خود را به گنجینه آستان قدس رضوی اهدا کند. تهیه‌کننده ماجرای نیمروز یکی از پنج سیمرغی که به این گنجینه اهدا کرد را برای جایزه ویژه تماشاگران در جشنواره فیلم فجر سال ۸۷ به‌خاطر فیلم«درباره الی» دریافت کرده است. همچنین سیمرغی را که رضوی برای فیلم سینمایی«دهلیز» ساخته بهروز شعیبی، کارگردان مشهدی در سی و یکمین جشنواره فیلم فجر در سال۹۲ به عنوان بهترین فیلم آن دوره دریافت کرد، به موزه آستان قدس رضوی اهدا کرد. سه سیمرغ دیگر را رضوی برای فیلم ماجرای نیمروز، امسال از جشنواره فیلم فجر دریافت کرده است.

 

تجلیل مردم مشهد از هنرمند مشهدی

در این مراسم به نمایندگی از حضار و اصحاب رسانه انقلاب اسلامی، سیدوحید موسویان، مشاور شهردار مشهد مقدس در سخنان خود گفت: اخلاصی که پشتوانه تولید این اثر فرهنگی است و دفاع از مظلومیت شهدایی که مظلومانه در آن سال‌ها به شهادت رسیدند و این فیلم درباره آن‌ها ساخته شده است، باعث شد تا دعوت‌نامه اولین نمایش و رونمایی فیلم از جانب حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) باشد. موسویان با بیان اینکه این محفل خودجوش و مردمی راه‌اندازی شده است، افزود: این جلسه با همکاری آستان قدس رضوی و فعالان فرهنگی جبهه انقلاب اسلامی برپا شده است. او همچنین به همکاری آستان قدس رضوی با نیروهای انقلاب اسلامی و فعالان فرهنگی اشاره کرد و گفت: درهای آستان قدس رضوی به روی بچه‌های جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی بیش از پیش باز شده است.

 

حواشی مراسم

برای اینکه اولین‌بار بود که یک فیلم سینمایی در حریم رضوی نمایش داده می‌شد، مخاطبان برای ابراز احساسات و تشویق سازندگان فیلم کف می‌زدند که به درخواست مجری مراسم کف‌زدن جای خود را با صلوات عوض کرد. از همان ابتدای مراسم که سیدمحمود رضوی با بغض صحبت می‌کرد، بعد از پایان سخنرانی‌اش بغضش را در آغوش یکی از دوستانش به اشک تبدیل کرد. مجری مراسم هم که در صدا و سیمای خراسان رضوی به‌عنوان کارشناس برنامه اجرا می‌کند، تحلیل جالبی از فیلم خوب را ارائه کرد و گفت: وقتی در طول تماشای فیلم متوجه گذر زمان نشوم، نشان‌دهنده آن است که آن فیلم، فیلم خوبی است و به استناد همین تجربه، باید بگویم فیلم ماجرای نیمروز فیلم خوبی است.

و باز هم مجری یکی از نادرترین حواشی این مراسم را رقم زد و در پایان مراسم از حضار دعوت کرد تا برای گرفتن عکس سلفی با رضوی و مهدویان به بالای سن بروند که یک‌باره صندلی‌های سالن همایش خالی شد و بیشتر جمعیت یا خود را به بالای سن رساندند یا در تلاش بودند تا خود را به بالای سن برسانند.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی