کد خبر : 72689
/ 20:39
۸ دسته‌بندی مهم که نشان می‌دهد شما به موبایل وابستگی شدید دارید؛

بی تو هرگز

اگر احساس می‌کنید بیش از اندازه به تلفن همراه خود وابسته هستید نگران نباشید، ابتدا سناریوهای زیر را بررسی کرده و اگر به بیش از نیمی از آن‌ها مبتلا بودید به فکر چاره برای رهایی از این اعتیاد مدرن باشید.

بی تو هرگز

ابتدا لازم است بدانید که بر اساس شاخص‌های اصلی بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور تا شهریور سال جاری ضریب نفوذ موبایل در کشور ۹۹درصد است و بیش از ۲۳میلیون ایرانی از اینترنت موبایل و ۹میلیون نفر از اینترنت ADSL استفاده می‌کنند.

پس از این باید بدانید نشانه‌های اعتیاد به موبایل و اینترنت بسیارند اما می‌توان در یک دسته‌بندی نه‌گانه نشان داد که آیا شما به تلفن همراه خود وابستگی بیش از اندازه دارید یا خیر.

 

مالکیت

دسته اول مربوط به مالکیت است، همان‌طور که گفته شده ضریب نفوذ موبایل در کشور تا نیمه ابتدایی امسال ۹۹درصد بوده است و با توجه به استقبال از خرید گوشی‌های همراه و افزوده‌شدن به جمعیت دارندگان تلفن‌های هوشمند این آمار قطعا تاکنون افزایش پیدا کرده است.

 

فاصله

در گروه بعدی به‌سراغ میزان دوری شما از تلفن همراهتان می‌رویم، برخی هرگز گوشی تلفن خود را خاموش نمی‌کنند و همیشه این ابزار هوشمند را به همراه دارند حتی در زمان خواب، گروهی دیگر با وجود خطرات بسیار و نهی‌شدن از صحبت‌کردن در هنگام رانندگی از این کار اجتناب نمی‌کنند و دسته بعدی حتما پس از بیدار شدن از خواب ابتدا تلفن همراهشان را چک می‌کنند.

 

عشق پیام‌ها

دسته سوم به گروهی اختصاص دارد که بیش از اندازه به ارسال پیام علاقه نشان می‌دهند، این علاقه بیشتر در بین جوانان و نوجوان دیده می‌شود که ارتباط زیادی با شبکه‌های اجتماعی تعاملی دارند، حتی عده‌ای گفته‌اند بدون ارتباط با دیگران و ارسال پیام بخشی از زندگی‌شان مختل می‌شود و عده‌ای دیگر قادرند حتی با سرعت یا در اصطلاح چشم بسته پیام ارسال کنند.

 

برای سرگرمی در میان گروه‌هایی که برشمرده شد گروه چهارم 

به سراغ افرادی می‌رود که بیشتر در قالب سرگرمی از این ابزار الکترونیک استفاده می‌کنند، موبایل‌ها با داشتن قابلیت‌های فراوان از جمله مدیاها، شبکه‌های اجتماعی، بازی‌های آفلاین و آنلاین، خریدها و... شرایطی مطلوب را برای سرگرمی فراهم می‌کنند، این دسته افراد بیشتر ترجیح می‌دهند در زمان استراحت و در محیطی آرام و ساکت به‌سراغ موبایل خود بروند.

 

استفاده در ساعات کاری

دسته پنجم با وجود اینکه متعهد به انجام کار در ساعات اداری هستند به پیام‌های شخصی شبکه‌های اجتماعی و تلفن‌های غیرکاری نیز پاسخ می‌دهند و بخشی از ساعات کاری را صرف برنامه‌های شخصی خود در استفاده از موبایل می‌کنند، این گروه حتی در زمان تعطیلات نیز مشغول به موبایل خود و امکانات آن هستند و دوری از این ابزار برایشان بسیار مشکل است.

 

همراه با موبایل حتی در سرویس بهداشتی!

گروه ششم بی شباهت به گروه۵ نیست، چک کردن پروفایل شبکه‌های اجتماعی و بررسی دائم پیام‌ها را می‌توان از ویژگی‌های این گروه قرار داد، این افراد معمولا از هیچ پیام جدیدی در شبکه‌های اجتماعی جانمی‌مانند.

 

برای دوری از دیگران

اگر برای دوری از دیگران و عدم ارتباط رو در رو با افراد حتی در جمع‌های خانوادگی به‌سراغ موبایلتان می‌روید، در دسته هفتم قرار می‌گیرید، متاسفانه از زمان ورود موبایل و اتصال لحظه‌ای به اینترنت استفاده از آن همانند ویروسی همه‌گیر شده و جمع‌های خانوادگی و دوستانه را به محلی ساکت برای سرگرمی با موبایل تبدیل کرده است، عده بسیاری به دلیل انزوا و جلوگیری از تعامل با افراد ناشناس حتی در جمع‌های دوستانه به سراغ موبایل می‌روند.

 

پیگیرها

شاید بتوان برای گروه هشتم خطر ابتلا به اعتیاد به موبایل را بیش از سایر گروه‌ها متصور بود زیرا افراد این دسته به اندازه‌ای به تلفن همراهشان وابسته‌اند و پیام‌های شبکه‌های اجتماعی برای آن‌ها مهم است که حتی در طول شب و در هنگام استراحت نیز از خواب برمی‌خیزند و موبایل خود را چک می‌کنند.

چند ویژگی دیگر وجود دارد که کارشناسان می‌گویند از علائم اعتیاد به موبایل خواهد بود، رهاکردن کارها هنگام به صدا درآمدن زنگ موبایلتان (تماس، پیام، نوتیفیکشن)، درگیری دائمی ذهن و احساس از دریافت پیام یا تماس، چک کردن دقیقه‌ای شبکه‌های اجتماعی و نظرات افراد در خصوص پیام‌هایی که منتشر می‌کنید، به‌روزرسانی دائم برنامه‌ها و نرم‌افزارهای موبایل، ترس از جدایی از موبایل و احساس قطع‌شدن ارتباط.

 

راه‌حل چیست؟

بهرین راه ترک این اعتیاد مدرن مقاومت به خرج‌دادن برای دوری از موبایل است، دوری به معنای استفاده‌نکردن نیست و بهره‌مندی در مدت زمان مناسب و به‌درستی مدنظر است، برای این‌کار گهگاهی تلفن همراه خود را خاموش کنید و تصور کنید اصلا گوشی هوشمندی ندارید. 

هرچند ممکن است پس از روشن کردن گوشی خود به تعداد زیادی پیام و تماس مواجه شوید و حتی عده‌ای از حضورنداشتن شما نگران شوند اما دور بودن در یک مدت زمان کوتاه می‌تواند به کاهش وابستگی شما کمک کند. 

همه افراد به فراخور فعالیت خود از تلفن همراه و امکانات آن استفاده می‌کنند اما دسترسی به اینترنت، حضور در شبکه‌های اجتماعی، عکس‌برداری و فیلم‌برداری، ارسال عکس و فیلم، ارسال پیام کوتاه و چک‌کردن سایت‌های مختلف در لیست بیشترین کاربردهای موبایل قرار دارند.

 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی