کد خبر : 72706
/ 22:30
فعالان اقتصادی در شورای گفتگو : ۶۲درصد مالیات کشور را صنعت می‌پردازد؛

فشار مالیات بر تولید

سی و هفتمین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی در مشهد، در شرایطی برگزار شد که تولیدکنندگان و کارآفرینان از نبود عدالت مالیاتی در کشور انتقاد کرده و گفتند درحالی که کشور در شرایط رکود اقتصادی به سر می‌برد، فشار مالیاتی به جای بخش‌های غیرمولد برروی بخش‌های مولد قرار دارد، به‌طوری که در حال حاضر ۶۲درصد مالیات کشور را بخش صنعت می‌پردازد.

فشار مالیات بر تولید

به گزارش شهرآرا آنلاین

خبرنگار: موسوی زاده

 

بانک ها در شرایط رکود چگونه ۹ هزار میلیارد تومان سود توزیع کردند

دکترسیدمحمد بحرینیان، عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در این نشست با مقایسه نظام مالیاتی ایران با کشورهای توسعه‌یافته گفت: در شرایطی که کشورهای توسعه‌یافته بخش‌های واسطه‌ای بیشترین سهم را در مالیات داشته و بخش صنعت سهم کمتری دارد، به عنوان مثال در کره‌جنوبی صنعت ۶/۱۳درصد مالیات را می‌دهد، در ایران بخش صنعت ۶۲درصد از مالیات را می‌دهد.وی افزود: در بین کشورهای اروپایی، یونان نظام مالیاتش شبیه ایران بوده و بار مالیاتی بر دوش صنعت بوده است. همین مسئله سبب شده تا تولیدکنندگان این کشور دچار مشکل بشوند. این متخصص اقتصاد با اشاره به مشکلات نظام بانکی کشور تصریح کرد: در شرایطی که کشور در رکود اقتصادی به سر می‌برد، بانک‌ها باید توضیح دهند که چگونه در سال۹۳، ۹هزار میلیاردتومان در بین سهام‌داران خود توزیع کرده‌اند.

 

درآمدهای نفتی، گرهی از حوزه اقتصاد باز نکرد

همچنین رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: در بودجه سال۹۶ درآمد ۱۱۳هزار میلیارد تومانی از حوزه مالیات در سطح پیش‌بینی شده است که ۲۱درصد بیشتر از سال جاری است. غلامحسین شافعی افزود: پیش‌بینی مرکز پژوهش‌های مجلس نشان می‌دهد که تنها ۹۳هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی در سال۹۵ وصول خواهد شد. وی ادامه داد: متاسفانه در سال جاری فعالیت‌های اقتصادی در حوزه بخش خصوصی ۲۱درصد رشد نداشته است و این موضوع کمی ناعادلانه به نظر می‌رسد. وی با اشاره به اینکه درآمدهای رویایی نفتی در سال‌های گذشته هیچ گرهی را از حوزه اقتصاد باز نکرده است، خاطرنشان کرد: اتکا به درآمدهای نفتی مشکلات بسیار زیادی را برای اقتصاد کشور به وجود آورده است.

همچنین رئیس کانون انجمن‌های کارفرمایی صنایع خراسان رضوی با بیان اینکه نظام مالیاتی کشور تولیدمحور نیست، گفت: از نظام مالیاتی ممیزمحور تولید بیرون نمی‌آید.دکتر محسن شرکا خطاب به رئیس سازمان مالیاتی کشور گفت: امیدوارم روزی خودتان در جایگاه تولیدکنندگان قرا بگیرید تا از نزدیک مشکلات و مسائل آن‌ها را درک کنید و متوجه شوید نظام مالیاتی چه فشارهایی را بر بخش مولد کشور وارد می‌آورد.همچنین شرکا در حاشیه جلسه، در گفتگو با شهرآرا از بخشش جرایم مالیاتی استان تا خرداد سال آینده خبر داد و گفت: در شورای گفتگو مصوب شد افرادی که مالیات خود را تا خرداد۹۶ پرداخت کنند، جرایمشان بخشیده می‌شود البته ماتمایل داشتیم این زمان تا اسفند ۹۶تمدید شود. بوستانی از فعالان صنایع تبدیلی خراسان رضوی نیز در این جلسه خظاب به رئیس امور مالیاتی کشور گفت: در ایران فردی که انگور تولید می‌کند، مالیات نمی‌دهد اما فردی که آن را تبدیل به کشمش می‌کند، باید مالیات بدهد. وی افزود: در شرایطی که صنایع تبدیلی میزان ضایعات در کشاورزی را کاهش و برای هزاران روستایی شغل ایجاد می‌کنند، دولت از آن‌ها مالیات دریافت می‌کند. این در حالی است که مسئولان باید توجه داشته باشند که فعالیت ما سبب می‌شود تا از رشد حاشیه‌نشینی در شهرها جلوگیری شود.

 

فرار مالیاتی ۹۹۰میلیارد تومانی ۷۷نفر

همچنین رئیس سازمان امور مالیاتی کشور در صبحانه کاری اتاق اصناف مشهد با اشاره به ردگیری فرارهای کلان مالیاتی با توجه به اطلاعات دریافتی از سوی مودیان مالیاتی گفت: تنها در چند ماه اخیر با بررسی ۲۲۰مورد از تراکنش‌های مشکوک، از ۷۷نفر ۹۹۰میلیارد تومان مالیات گرفتیم. این درحالی است که کل یک‌میلیون و ۷۰۰هزار نفر مشمول بند(ج) ۸۰۰میلیارد تومان مالیات پرداخت می‌کنند.تقوی‌نژاد با بیان اینکه مالیات‌های اخذشده در خراسان رضوی برابر ۵۰درصد اعتبار دریافتی استان است، اظهار کرد: در سال ۱۳۹۴ اعتبارات خراسان رضوی ۳۸۵۰میلیارد تومان در نظر گرفته شد، درحالی که کل مالیات دریافتی از استان ۱۹۶۰میلیارد تومان بود.

 

نظام مالیاتی ممیزمحور نظام غلطی است

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به افزایش سقف درآمدهای خراسان رضوی از سوی سازمان امور مالیاتی در چند سال اخیر، گفت: عملکرد مالیاتی در کشور متناسب نیست. امیرحسین قاضی‌زاده با بیان اینکه به نظر می‌رسد دلیل افزایش سقف درآمدهای استان در چند سال اخیر عملکرد منضبط اداره امور مالیاتی خراسان رضوی است، اظهار کرد: عملکرد مالیاتی در کل کشور مثل هم نبوده و متناسب نیست. در ادامه محمدحسین حسین‌زاده‌بحرینی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به مشکلات نظام مالیاتی کشور، گفت: نظام مالیاتی ممیزمحور نظام غلطی است. وی با اشاره به اصطلاح قانون مالیات‌های مستقیم در مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: من معتقدم قانون فعلی، قانون خوبی است اما مشکل اصلی قانون، این است که آنچه در قانون آمده، اجرا نمی‌شود یا قابلیت اجرا پیدا نکرده است. نماینده مردم مشهد در مجلس با تاکید بر اینکه نظام مالیاتی ممیزمحور نظام غلطی است، تصریح کرد: این نظام مبتنی بر تشخیص آدم‌هاست که این غلط و فسادآور است و متاسفانه کل نظام مالیاتی ما بر این اساس است. 

 

تجمع هتل‌آپارتمان‌داران

شایان ذکراست، روزگذشته هم‌زمان با برگزاری شورای گفتگو در محل اتاق بازرگانی خراسان رضوی، برخی از هتل‌آپارتمان‌داران با تجمع در مقابل ساختمان اتاق، خواهان حل مشکل مالیات بر ارزش افزوده خود شدند. یکی از هتل‌داران در گفتگو با شهرآرا با بیان اینکه در حال حاضر کمتر از نرخ‌نامه در حال دادن اتاق به مسافران هستیم، گفت: با این حال سازمان امور مالیاتی از ما براساس نرخ‌نامه، مالیات بر ارزش افزوده دریافت می‌کند که این مسئله سبب فشار مضاعف به ما و اخراج بسیاری از کارگران از هتل‌آپارتمان‌ها شده است.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی