کد خبر : 72709
/ 23:25
رحیم پور درهمایش «فضای مجازی، اندیشه و عمل» حوزه علمیه خراسان:

لیبرالیسمِ دینیِ فضایِ مجازی جدی است

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: فضای مجازی الگویی از سبک زندگی را اشاعه می‌دهد که در واقع نوعی «لیبرالیسم دینی» است.

لیبرالیسمِ دینیِ فضایِ مجازی جدی است

به گزارش شهرآرا آنلاین

خبرنگار: حمید محمدیان

حسن رحیم‌پور ازغدی در نخستین همایش «فضای مجازی، اندیشه و عمل» حوزه علمیه خراسان با اشاره به جذابیت فضای مجازی و ارائه آن به‌عنوان بازاری جهانی برای همه امور مورد‌نیاز و خواست جهانیان گفت: فضای مجازی الگویی از سبک زندگی را اشاعه می‌دهد که به‌طور مثال «زنا» و «زیارت» در کنار هم قرار می‌گیرد و در واقع نوعی «لیبرالیسم دینی» است.

وی با اشاره به اینکه همه کشورها نسبت به فضای مجازی حساس هستند و برای محدود کردن آن تلاش می‌کنند گفت: در دوره‌ای وارد فضای مجازی شدیم که کمپانی‌های جهانی هزاران متخصص را به‌کار گرفته و از این طریق وارد زندگی مردم شده‌اند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اذعان به انحرافی که در فضای مجازی نسبت به مسائل اخلاقی، مذهبی و اعتقادی وجود دارد و قدرت داوری اخلاقی و عقلانی به‌تدریج در این فضا فلج می‌شود ابراز کرد: این پروژه از سوی افرادی به‌عنوان پشت‌پرده شرکت‌های سرمایه‌گذار و عضو هیئت‌امنای برخی دانشگاه‌ها هدایت شده است. رحیم‌پور ازغدی افزود: باید در عرصه محتوا، زبان و مخاطب فضای مجازی بیشتر فکر و بحث کنیم.وی غفلت، روزمرگی و بیکاری را به‌عنوان برخی از پیامدهای فضای مجازی برشمرد و افزود: هیچ محتوای خالصی در این فضا وجود ندارد و در هیچ حوزه‌ای متوقف نیست.

 

تنها ۴درصد شبکه‌های اجتماعی مذهبی است

معاون تولید محتوای مرکز ملی فضای مجازی نیز در این همایش مخاطبان میلیونی این عرصه را فرصتی برای تبلیغ دین دانست و گفت: تنها 4درصد از کانال‌های موجود در شبکه‌های اجتماعی فعالیت مذهبی دارند. 

امیر خوراکیان موتورهای جستجو، بازی‌های رایانه‌ای، رسانه‌های اجتماعی و «اپ‌استور»ها را چهار حوزه اصلی فعالیت در فضای مجازی برشمرد و اعلام کرد: 23میلیون ایرانی با میانگین سن 21 سال روزانه 79 دقیقه را صرف بازی رایانه‌ای می‌کنند.وی استفاده بدون محدودیت از فضای مجازی و ایجاد محدودیت در استفاده از آن را دو رویکرد کلی در مواجهه با این پدیده برشمرد و با تأکید بر ضرورت مواجهه فعال و مبتکرانه با فضای مجازی در سطح کشور و فضای بین‌المللی اظهار کرد: مبنای کار ما در شورای فضای مجازی توجه همزمان به فرصت‌محوری و تهدید‌محوری است. باید از فرصت‌های آن حداکثر استفاده را کرد و به مدیریت تهدیدها پرداخت.

وی افزود: سیاست‌گذاری، بومی‌سازی و ساماندهی سرویس‌های فضای مجازی، حمایت از سرویس‌های داخلی، ایفای نقش قرارگاهی، و تنظیم برنامه‌های ملی با نگاه گسترده و نهادی از جمله مأموریت‌های این نهاد کشوری است.

 

مرعوب نشویم

همچنین در این همایش مدیر حوزه علمیه خراسان با تأکید بر اینکه باید در فضای مجازی رهبر بود نه پیرو دیگران خاطرنشان کرد: نباید در این عرصه مرعوب شویم؛ بلکه می بایست با دغدغه‌مندی فعالیت‌های مؤثری داشت.

حجت‌الاسلام مصباح عاملی با تأکید بر اینکه پیام‌رسانی مرز نمی‌شناسد بیان کرد: رسالت یک روحانی و حوزه انقلابی این است که در هر زمان و مکانی که به ابلاغ پیام یا دفاع عقلانی، منطقی و علمی نیاز است حضور داشته باشد.

در این همایش نادر طالب‌زاده، از فعالان رسانه و برنامه‌ساز تلویزیون ابراز کرد: برای فعالیت در فضای مجازی و رسانه‌ای به ایجاد مراکز تولید فکری متشکل از فعالان حوزوی و دانشگاهی نیاز داریم.وی با بیان اینکه استکبار جهانی می‌خواهد مسئله فلسطین را در درجه چندم اولویت‌های مسلمانان قرار دهد ابراز کرد: مسئله یمن و فلسطین باید برنامه درجه‌یک ما باشد و حوزه علمیه باید این امر را از نظام و مسئولان بخواهد.

در این همایش، حجت‌الاسلام مصطفی اسماعیلی، از فعالان حوزوی در فضای مجازی، نیز با بیان اینکه حوزه علمیه باید برنامه مشخصی برای تربیت مبلّغ در فضای مجازی داشته باشد گفت: دنیای غرب که اعتقادی به چارچوب‌های اخلاقی و اعتقادی ندارد سال‌هاست که در حال فعالیت در فضای مجازی است و در این زمینه ما از دشمن خیلی عقب‌تر هستیم.

 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی