• خانه
  • خبرهای سایت
  • مشمولان سهام عدالت ۱۰۰ تا ۲۰۰‌هزارتومان سود می‌گیرند
کد خبر : 72735
/ 22:16
رئیس‌کل سازمان خصوصی‌سازی:

مشمولان سهام عدالت ۱۰۰ تا ۲۰۰‌هزارتومان سود می‌گیرند

رئیس‌کل سازمان خصوصی‌سازی درباره ارزش کنونی سهام عدالت مشمولان گفت: در حال حاضر ارزش برگه‌های یک میلیونی سهام عدالت مشمولان حدود دو میلیون تومان است که سود سالیانه آن‌ها بین ۱۰۰ تا ۲۰۰‌هزار تومان برآورد می‌شود که مشمولان از سال آینده و در سالیان آتی در صورت نگه داشتن سهام خود می‌توانند از آن بهره‌مند شوند.

مشمولان سهام عدالت ۱۰۰ تا ۲۰۰‌هزارتومان سود می‌گیرند

به گزارش شهرآرا آنلاین

پوری‌حسینی گفت: از سال‌۹۶ سهام‌داران عدالت سود می‌گیرند. وی با اشاره به اینکه تنها مرجع رسمی اطلاع‌رسانی و صدور صورت حساب مشمولان سهام عدالت سامانه این سهام به نشانی

www.samanese.ir است افزود: بر این اساس هیچ سامانه و سایت دیگری در این زمینه نباید فعالیت داشته باشد. 

 

توصیه‌هایی به مشمولان

پوری حسینی در تشریح چگونگی اطلاع مشمولان از صورت‌حساب خود گفت: با توجه به نیاز به امنیت بیشتر از سرورها و امکانات داخل کشور برای راه‌اندازی این سامانه استفاده شده و به همین دلیل از خارج کشور نمی‌توان به آن دسترسی داشت.

وی گفت: افرادی که از فیلترشکن استفاده می‌کنند امکان دیدن این سامانه را ندارند؛ بنابراین مشمولانی که بر روی موبایل، تبلت و یا کامپیوتر خود فیلترشکن نصب کرده‌اند باید قبل از مراجعه به سامانه سهام عدالت آن را غیرفعال کنند.

 

مشمولان سهام عدالت زوج و فرد شدند

پوری حسینی ادامه داد: با توجه به اینکه در زمان رونمایی از سامانه سهام عدالت برای ارائه صورت‌حساب مشمولان احتمال دارد که حدود ۵۰میلیون نفر به این سامانه مراجعه کنند و ترافیک سنگینی ایجاد شود طوری برنامه‌ریزی شده که مشمولان بر اساس رقم یکان سمت راست کد ملی‌شان و متناسب با روز مراجعه به این سامانه دسترسی داشته باشند؛ به عنوان مثال مشمولانی که رقم سمت راست کد ملی آن‌ها ۶ است باید در روز ۱۶ اسفند، و مشمولانی که رقم سمت راست کد ملی آن‌ها ۷ است باید در روز ۱۷ اسفند به این سامانه مراجعه کنند. پس از پایان دوره ۱۰روزه مشمولان می‌توانند به‌صورت همزمان به این سامانه مراجعه کنند.

 

صاحبان سهام عدالت با شماره تلفن ۸۳۳۳۸ تماس بگیرند

وی گفت:سازمان خصوصی‌سازی سامانه تلفنی پاسخ‌گویی به مشمولان سهام عدالت به‌شماره ۸۳۳۳۸ را راه‌اندازی کرد.این سامانه تلفنی در راستای پاسخ‌گویی و ارائه خدمات بهتر به مشمولان سهام عدالت در کشور راه‌اندازی شده است. 

 

تعیین تکلیف متوفیان، آخر از همه

معاون وزیر اقتصاد گفت: بر اساس آمارهای موجود حدود ۲میلیون نفر از مشمولان سهام عدالت در حال حاضر فوت کرده‌اند. در صورت مراجعه به سامانه سهام عدالت با مشخصات آن‌ها این پیغام نمایش داده می‌شود که وراث در آینده با ارائه مدارک می‌توانند از سهام عدالت آن‌ها بهره‌مند شوند.

 

جزئیات ارائه اطلاعات برای ورود به سیستم

وی همچنین با بیان اینکه مشمولان در گام نخست با وارد کردن کد ملی وارد سیستم می‌شوند ادامه داد: برای امنیت بیشتر پرسش‌هایی در نظر گرفته شده که افرادی به‌غیر از مشمولان نتوانند وارد این سیستم شوند و امکان ادامه فعالیت و دیدن صورت‌حساب نهایی را نداشته باشند.

 

مشمولان نگران گم شدن برگه‌های سهم نباشند

پوری حسینی اذعان داشت: برگه‌هایی که در حال حاضر در دست مشمولان است ارزش خاصی ندارد و تنها جهت اطلاع مشمولان از سهام‌داری‌شان ارائه شده است؛ بنابراین مشمولانی که برگه‌های سهام عدالت خود را گم کرده‌اند نباید نگران باشند.

 

تعیین تکلیف جامانده‌ها

وی درباره جامانده‌های سهام عدالت نیز گفت: بر اساس قانون، سهام عدالت تنها به اتباع ایرانی تعلق می‌گیرد؛ بنابراین تا کنون حدود ۴۹میلیون نفر از مشمولان نهایی سهام عدالت شناسایی شده‌اند و سهام عدالت به آن‌ها تعلق گرفته است.

رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی با اشاره به اینکه با توجه به مصوبه شورای اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی مبنی بر اینکه در صورت ممکن به کسانی که تا کنون سهام عدالت تعلق نگرفته نیز سهام عدالت داده شود اضافه کرد: این دسته از افراد باید منتظر بمانند تا در آینده و پس از تعیین تکلیف مشمولان کنونی شرایط آن‌ها بررسی شود.

 

آزادسازی سهام عدالت غیرقانونی و انتخاباتی است

با این حال دبیر کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه تصمیم دولت مبنی بر ورود سهام عدالت به بورس غیرقانونی و انتخاباتی است گفت: سهام عدالت از رویکرد اولیه خود دور شده و اهداف سیاسی در مدیریت آن غلبه پیدا کرده است.

سیدحسن حسینی شاهرودی با بیان اینکه تصمیم دولت در وارد کردن سهام عدالت به بورس اوراق بهادار تصمیمی سیاسی و غیرکارشناختی است تأکید کرد، شفاف‌سازی مسائل مربوط به سهام عدالت دغدغه مجالس نهم و دهم بوده است و بارها این نکته به وزیر اقتصاد گوشزد شد که دولت باید لایحه سهام عدالت را به مجلس بیاورد، اما این اتفاق صورت نگرفته است.

حسینی ادامه داد، این روند به‌قدری طولانی شد که اکنون فرصت ۱۰ساله پرداخت اقساط این سهام به‌پایان رسیده است و حالا دولت قصد وارد کردن سهام عدالت به بورس اوراق بهادار را دارد، هرچند مجلس با این تصمیم دولت مخالف است.

به‌گفته این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس همین کار درباره صندوق‌های مکانیزه فروش نیز از سوی دولت انجام شد و اتاق اصناف بدون هماهنگی دولت مأمور به راه‌اندازی این طرح شد که در نهایت با توجه به غیر‌قانونی بودن این موضوع مجلس به آن ورود کرد و البته تبعاتی نیز متوجه برخی از بنگاه‌های اقتصادی مانند کنتور‌سازی شد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه نحوه واگذاری سهام عدالت در بورس با چالش اساسی رو به روست گفت: هنوز معلوم نیست کارخانجاتی که منابع سهام عدالت را مشخص می کنند چگونه در بورس تعیین قیمت شده اند. بر اساس اطلاعات ما برخی از بنگاه ها هنوز کشف قیمت نشده اند؛ بنابراین به نظر می رسد این رویکرد دولت با چالش های جدی رو به رو ست.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی