• خانه
  • یادداشت
  • مشت بر سندان/ مشکل فرودگاه مشهد دقیقا چیست؟
کد خبر : 72739
/ 07:53
محمد حسین جعفریان

مشت بر سندان/ مشکل فرودگاه مشهد دقیقا چیست؟

مشت بر سندان/ مشکل فرودگاه مشهد دقیقا چیست؟

در همین ستون چند بار از آشفتگی و کیفیت خدمات شرکت‌های هواپیمایی در فرودگاه مشهد گلایه کرده‌ام. جز آنچه در محدوده فرودگاه می‌گذرد و آنچه بر سر مراجعان به آنجا می‌آید، در باب معضلات بیرونی این مجموعه هم مطلبی قلمی کردم، یعنی مسئله تاسف‌بار پرواز هواپیماها در حریم هوایی شهر آن هم برای مسیر‌هایی طولانی که -لااقل دوره‌ای- عمده شهروندان را به ستوه آورده بود. پس از آن مطالب مسئول روابط عمومی آن مجموعه پیامی داد و از زحمات کادر فرودگاهی گفت و کلی گلایه کرد که چرا این خدمات دیده نمی‌شود. محور صحبت ایشان هم این بود که تاخیر‌ها و مسیر‌ها و مواردی از این دست در حوزه مدیریت دیگری است. اگر خدمات رفاهی و گرمایشی و سرمایشی و... خلاصه نکات این‌چنینی ایرادی دارد این‌ها برعهده مدیریت فرودگاه است. البته این پاسخ اصلا قانع‌کننده نبود چراکه به‌روشنی می‌توان دریافت شان مدیری، با آن مجموعه معظم، اجل از چنین حد و حدودی است زیرا، با این وصف، ما عملا مدیریت فرودگاه مشهد را تا حد یک پیمانکار سرایداری و حفظ و نگهداری تاسیسات پایین آورده‌ایم. در ادامه هم نظر من تایید شد و مشکلات بعدی‌ای که در فرودگاه مشهد پیش آمد از یک سو ثابت کرد کاستی‌های موردبحث موجود و جدی است و از سوی دیگر دیدیم بابت همین موارد، از سوی نهادهای بالاتر در پایتخت کشور، مدیریت فرودگاه احضار و مواخذه شد.
با این مقدمه طولانی بر آنم دو نکته را تذکر دهم. اول آنکه، پس از انتشار یادداشت مربوط به تعدد پرواز‌ها از آسمان مشهد و پیامد آن، تاکید برخی مقامات دلسوز شهر بر لزوم حل این مشکل بزرگ، علی رغم آنکه در ابتدا کلی دلایل فنی مطرح می‌شد مبنی‌بر اینکه چاره‌ای جز استفاده از این مسیر نیست، خوشبختانه در عمل میزان پرواز‌ها به طرز تحسین‌برانگیزی کاهش یافت. من مطلع نیستم مدیریت فرودگاه مشهد برای حل این مشکل چه چاره‌ای کرده اما هرچه هست تا حد زیادی آرامش را به محلات آشفته پیشین، در طول شرق تا غرب، به شهر بازگردانده و، هرچند مسئله به طور کامل حل نشده، تا همین اندازه نیز جای تشکر دارد. در دوره‌ای که اغلب مدیران ما به جای پاسخ‌گویی به مردم و حل مشکلات آن‌ها به دنبال برکشیدن جناح خویش و خوش‌خدمتی به اطرافیان و مدیران بالادستی خویش‌اند همین اندازه به فکر ملت بودن هم واقعا دست‌مریزاد دارد! همین که در پی یک مطلب انتقادی، مدیر روابط عمومی چنین مجموعه بزرگی خود را موظف به پاسخ‌گویی ببیند و ترتیب اثر هم بدهد خیلی جای امیدواری است. پس تا اینجای کار، به احترام این مدیریت، کلاه از سر برمی‌داریم تا آشکار شود فقط کژی‌ها رصد نمی‌شود. عیب می‌ جمله بگفتی هنرش نیز بگوی. هنر‌هایی هم اگر دیده شود ان‌شاءا... گفته خواهد شد.
اما، در بخش دیگر، پرسش یادداشت‌های انتقادی پیشین همچنان باقی است، مواردی از قبیل اینکه تتمه این پرواز‌ها که وقت و بی‌وقت هنوز از آسمان شهر انجام می‌شود و اسباب سرسام مردم -گاه در نیمه‌شب‌ها- می‌گردد کی خاتمه خواهد یافت چراکه گفته بودند نیاز به باند جدید است. خب چه کسی و در چه زمانی باید این را پیگیری کند؟ نکته دیگر تداوم تاخیر‌ها و اتفاقات عجیبی نظیر حبس ٧ساعته مسافران در پرواز ماهان در فرودگاه مشهد است. این حوادث تاسف‌بار و این شدت تاخیر‌ها و نارضایتی مردم چرا در فرودگاه شهر ما گویا حتی از پایتخت هم بیشتر است؟ کجای مدیریت آنجا، کجای کار و برنامه‌ریزی موجود ایراد دارد؟ آیا مشکل نداشتن امکاناتی خاص است؟ آیا مشکل از مدیریت‌های بالادستی است؟ خلاصه به مردم چه پاسخی باید داد؟ برای شروع، پیشنهاد می‌کنم مدیریت محترم فرودگاه مشهد، در محفلی صمیمی، رسانه‌ها را فرابخواند و اوضاع را برای آن‌ها تشریح کند تا آن‌ها نیز به مردم و به خوانندگان خویش حقیقت را گزارش دهند.

 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی