• خانه
  • یادداشت
  • مشهدِ زیارتی یا کیشی؟! زائر مشهد یا مسافر؟!
کد خبر : 72781
/ 18:05
احسان رستگار

مشهدِ زیارتی یا کیشی؟! زائر مشهد یا مسافر؟!

به‌تواتر نقل شده که چند سال پیش در جلسه‌ای که مسئولان مشهدی در آن حاضر بوده‌اند یک مقام عالی‌رتبه به یکی از مدیران مشهد می‌گوید: «مشهد هم دارد می‌شود مثل کیش!».

مشهدِ زیارتی یا کیشی؟! زائر مشهد یا مسافر؟!

به‌تواتر نقل شده که چند سال پیش در جلسه‌ای که مسئولان مشهدی در آن حاضر بوده‌اند یک مقام عالی‌رتبه به یکی از مدیران مشهد می‌گوید: «مشهد هم دارد می‌شود مثل کیش!». این نقدی بود که پیش از آن جلسه هم بعضی از کارشناسان اجتماعی و فرهنگی به آن اشاره کرده بودند. 

وقتی رویکرد مدیران مشهد، فرهنگی نباشد و صرفاً درگیر تهران کردنِ مشهد باشد و وقتی که پیشرفت و رشد فقط از منظر توسعۀ اقتصادی مورد توجه قرار گیرد، بدیهی است که هدف اصلی بشود جذب گردشگر برای ریال و نه برای تبلیغ پایتخت فرهنگی جهان اسلام. 

جهان‌گردان یا توریست‌ها امروز بیشتر با اهداف زیارتی به مشهد می‌آیند یا غیر‌زیارتی؟! 

زمانی مشهد می‌شود مشهد زیارتی و زمانی مسافران به مشهد معادل «زائران» مشهد تلقی می‌شوند که هدف اصلی از سفر زیارت باشد. خدماتی هم که ارائه می‌شود در حد اعلای کیفیت و حداقل قیمت باشد، ولی بهره‌ای فرهنگی و عقیدتی هم به مسافران برسد.

امروزه در مشهد بیشتر مسافر داریم تا زائر. زائران مشهد هم بیشتر از نوع زائرانی هستند که در صحن حرم‌ امام رضا (ع) و مضجع نور و کنار پنجره‌فولاد عکس یادگاری می‌گیرند. این‌ همان‌ نگاهی است که پوسته دارد، ولی مغز ندارد، همان‌ نوع تربیت غلطی که باعث می‌شود مسافر مشهد امروز عکسِ در حرمش را در اینستاگرامش منتشر کند و فردا عکسِ در فلان پارتی.

زمانی می‌توان ادعای زیارتی بودن و پایتخت فرهنگی بودن مشهد را داشت که بتوان یک‌درصد به عمق و غنای فرهنگی و عقیدتی بخشی از مسافرانش افزود، نه اینکه زائران سابق را به مسافران امروز تبدیل کنیم و مسافران‌ امروز را به گشت‌و‌گذارکنندگان فردا.

تحقق این چشم‌انداز خیال و رؤیا نیست. ترسیمِ آن رسالت مدیران فرهنگی و اجتماعی مشهد است. نگارنده هم پیشنهادهایی را در نوشته‌های بعدی ارائه می‌کند.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی