کد خبر : 72790
/ 23:23
پایگاه های طرح «اسباب خوشحالی» تا بیستم اسفند ماه برای اهدای کالاهای شهروندان دایر است؛

هدیه‌ای برای همسایه

جشن مهربانی‌های امسال در شهر مشهد زودتر از موعد مقرر در قالبی دیگر شکل گرفته است تا «تبسمی بر لبی نشاند» و «به رسم احسان به شام تاریک مستمندان پرتویی از شمع جان فشاند».

هدیه‌ای برای همسایه

به گزارش شهرآرا آنلاین

خبرنگار: علیزاده

«الا که داری ز فیض مالی توان و قدرت به جسم و جان، بیا به امداد ناتوانان به شکر بازوی پرتوان. بگیر دست فتادگان را به حکم وجدان تو مهربان و...». این شعر در جشن عاطفه‌های هر سال و حتی در طول هفته زمزمه لحظاتمان بود، مخصوصا زمانی که کودکانه اسباب‌بازی، دفتر یا لباسی را برای دوستان هم‌سن‌وسال ندیده‌مان در گوشه‌گوشه این سرزمین کادو می‌کردیم. شهریور تمام می‌شد و جشن مهربانی دیگری با عنوان «نیکوکاری» در اسفندماه از راه می‌رسید تا دوباره این ترانه به شور درآید و شعرهایی دهان به دهان بچرخد و دیگران را دعوت کند که: «بیا با گرمیِ دست محبت بگیریم دست هر شرمنده‌ای را».

حال جشن مهربانی‌های امسال در شهر مشهد زودتر از موعد مقرر در قالبی دیگر شکل گرفته است تا «تبسمی بر لبی نشاند» و «به رسم احسان به شام تاریک مستمندان پرتویی از شمع جان فشاند». کمپینی به نام «اسباب خوش‌حالی» شکل دیگری از دستگیری مشهدی‌ها از نیازمندان به نیت سپاس از هم‌جواری با امام مهربانی‌ها علی‌‌بن‌موسی‌الرضا(ع) است. این طرح فرصتی شده است تا این بار لوازم منزل نو و دست دومی که هنوز کارایی دارند را به دست نیازمندان برسانند و این‌گونه «ز کار دل‌ها مشکلی بگشایند» و «امید قلب شکسته‌ای باشند». گزارش پیش رو به چگونگی اجرای این طرح، خروجی‌ای که تاکنون داشته، استقبال مشهدی‌ها و برنامه‌ای که برای آینده آن متصور است می‌پردازد.

 

بهره‌گیری از ظرفیت مردمی

در همین زمینه علی قناویزچی، مدیر گردشگری و امور زائران شهرداری مشهد، می گوید : طرح «اسباب خوش‌حالی» با شعار «هدیه‌ای برای همسایه» یکی از خدمات زیرمجموعه «خادمان افتخاری حریم رضوی» است. به گفته وی این طرح با هدف جمع‌آوری و توزیع کالاها و لوازم منزل در میان نیازمندان و در ادامه ماموریت آخر صفر و در راستای استفاده از ظرفیت مردمی به مرحله اجرا درآمده‌است.

او با اشاره به سابقه تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی برای اجرای طرح «اسباب خوش‌حالی» با استفاده از ظرفیت‌های مردمی تصریح می‌کند: جلسات مختلفی با مناطق شهرداری، افراد فعال در این حوزه و صاحب‌نظران برگزار شد و به این نتیجه رسیدیم که در هر فصلی برنامه‌ای خاص با هدف فراهم کردن فضای خدمت‌رسانی به مجاوران را تعریف کنیم که یکی از آن‌ها طرح «اسباب خوش‌حالی» است.

قناویزچی با بیان اینکه سرانجام این طرح از ابتدای اسفندماه جاری شروع شد و بناست در بیستم همین ماه به پایان برسد اظهار می‌کند: در این راستا در سه حوزه اهدای لوازم، جمع‌آوری و تعمیر لوازم و توزیع آن‌ها فراخوان مشارکت منتشر کرده‌ایم و افراد متقاضی در این حوزه از طریق سایت ثبت‌نام کرده‌اند. همچنین زیرساخت‌هایی در سطح مناطق سیزده‌گانه شهرداری فراهم کرده‌ایم.

 

۴هزار اقلام اهدایی در پایگاه و توزیع خودجوش چندین سری جهیزیه

نتیجه این تلاش‌ها تا لحظه انجام مصاحبه، آن‌گونه که قناویزچی اظهار می‌کند، تحویل حدود ۴هزار لوازم منزل به پایگاه‌هاست که هرروز بر تعداد آن‌ها افزوده می‌شود.او با یادآوری اینکه لوازمی که به صورت خودجوش و مردمی به طور مستقیم به نیازمندان تحویل داده شده بیشتر از آن چیزی است که به پایگاه‌ها داده شده است تصریح می‌کند: برای نمونه، در این مدت، مردم به صورت خودجوش چند سری جهیزیه را به طور مستقیم به افراد نیازمندی که خودشان شناسایی کرده بودند تحویل داده‌اند.قناویزچی با بیان اینکه برای اجرای این طرح از همه دستگاه‌ها و سازمان‌های متولی دعوت شده است که این بین آموزش و پرورش و کمیته امداد جدی‌تر ورود یافته‌اند توضیح می‌دهد: کمیته امداد در بحث توزیع اقلام و آموزش و پرورش نیز در حد اطلاع‌رسانی توسط دانش‌آموزان اعلام آمادگی کرده و وارد عمل شده‌اند.

 

تلنگری به شهروندان شهر امام رضا(ع)

او با اظهار اینکه شهرداری فقط در حوزه سامان‌دهی امور وارد شده است و بیشتر فعالیت‌ها در راستای فرهنگ‌سازی و ایجاد تلنگر در مردم و جامعه است می‌گوید: طرح توسط مردم در سطح محلات انجام می‌شود به گونه‌ای که بعدها نیز هر کسی در هر زمانی که تمایل داشت می‌تواند آن را اجرا کند زیرا شهروندان، دور و بر خود، در بین دوستان، همسایگان و بستگان، افراد نیازمندی را می‌شناسد و می‌توانند این کمک را به آن‌ها بکنند.

به عقیده مدیر گردشگری و امور زائران شهرداری مشهد همین که شهروندی بداند وسیله‌ اضافه‌ای دارد که می‌تواند آن را به فرد نیازمندی اهدا کند کافی است و نیازی نیست که همه در سامانه ما ثبت‌نام کنند یا وسایلشان را به ما بدهد بلکه تلاش ما یادآوری و تلنگر وجود این توانمندی برای انجام این کمک در مردم است.

 

تلاشی برای تبدیل شدن به عادت و فرهنگی غنی و ارزشمند

مدیر گردشگری و امور زائران شهرداری مشهد با بیان اینکه طرح‌هایی همچون «آخر صفر» و «اسباب خوش‌حالی» آموزش‌های شهروندی هستند توضیح می‌دهد: ابتکار اصلی در این است که طرح و برنامه‌ای تهیه و سپس تبدیل به عادت و فرهنگ شود تا هرکسی هر زمان که توانست آن را انجام دهد.

او در تکمیل بحث خود، با تاکید بر اینکه شهرداری به دنبال این است که موضوعی را به نوعی یادآوری و فرهنگ‌سازی کند، برای روشن‌تر شدن مسئله به طرح «آخر صفر» گریزی می‌زند و تصریح می‌کند: معتقدیم، اگر سال آینده شهرداری دیگر برای برنامه آخر صفر ثبت نام نکند، مردم خودجوش به میدان می‌‌آیند چون با این فضای معنوی آشنا شده‌اند. بنابراین هدف ما برای نوروز و طرح «اسباب خوش‌حالی» نیز همین است.

دنباله توضیحات قناویزچی می‌رسد به اینجا که: همیشه نباید و درست هم نیست که شهرداری همه‌جا وارد شود بلکه زیرساخت‌های آن را فراهم و فضایی را یک‌بار ایجاد کرده که ۱۰روزی هم به اوج خود رسیده است و از این پس شهروندان، با توجه به ظرفیت خود، می‌توانند در تمام سال آن را انجام دهند که همین هدف در طرح «اسباب خوش‌حالی» نیز دنبال می‌شود.

او با تاکید بر اینکه این مسائل به رشد و افزایش سطح نگاه شهر و پیوستن آن به فرهنگ رضوی کمک می‌کند می‌گوید: ما به این قائلیم که فقط خادم داخل حرم نداریم و مجاوران نیز به نوعی خادم هستند زیرا وجود حرم مطهر رضوی وظیفه‌ای را برای همه مجاوران ایجاد می‌کند که همه امرار معاش، فعالیت‌ها و کارهای روزانه آن‌ها به امام رضا(ع) بازمی‌گردد.

 

101601.jpg

 

هماهنگی با ادارات کمیته امداد در سطح استان

در ادامه گزارش برای دریافت نظر و نوع مشارکت کمیته امداد امام خمینی(ره)، به عنوان متولی کمک‌رسانی به نیازمندان و یکی از سازمان‌های مشارکت‌کننده در این طرح، با محسن مسعودیان‌راد، مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) خراسان رضوی، گفتگو می‌کنیم. او با بیان اینکه این طرح با ابتکار شهرداری مشهد انجام شده است و سعی کرده‌اند در این اقدام و کمپین ارزشمند مشارکت کنند می‌گوید: با شهرداری تعامل کرده‌ایم که مراکز نیکوکاری و سایر مراکزی که قابلیت جذب و توزیع درست و بهینه کمک‌ها را دارند مشخص کنیم. همچنین ساز و کارهایی برای برقراری ارتباط ما با شهرداری و جریان کمپین سنجیده و توافقاتی انجام شده است.

مسعودیان‌ راد درباره جزئیات مشارکت کمیته امداد با کمپین «اسباب خوش‌حالی» توضیح می‌دهد: برای توزیع بهینه و قرار گرفتن کالاها در اختیار نیازمندان واقعی، با ادارات خود در سطح شهر و استان برنامه‌ریزی کرده‌ایم. همچنین با مراکز نیکوکاری هماهنگ شده‌ایم تا با گروه‌های مردم‌یاری که به کمک کمیته امداد می‌آیند و در کنارمان هستند ارتباط برقرار کنیم تا کار به بهترین شکل به سرانجام برسد.

 

هماهنگی دستگاه‌های حمایتی برای هفته نیکوکاری

بخش دیگری از گفتگو به برنامه‌های کمیته امداد استان برای هفته نیکوکاری اختصاص می‌یابد. مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) خراسان رضوی در این زمینه نیز تصریح می‌کند: سامان‌دهی خاصی برای کمک‌های پایان سال انجام شده است به گونه‌ای که برای نخستین‌بار بین دستگاه‌های مختلف حمایتی در موضوعات مختلف هماهنگی‌ای به وجود آمده است و در این راستا جلسات متعددی داشته‌ایم.

او با بیان اینکه تعامل بسیار خوبی بین دستگاه‌های حمایتی شکل گرفته و نگاه‌ها فرا دستگاهی شده است اظهار امیدواری می‌کند: امیدوارم این روحیه بین خیریان و خیریه‌های مختلف به وجود آید، تا با داشتن نگاهی وسیع، کمکی به نیازمندان واقعی شود.

 

 

گزارش کامل را در روزنامه شهرآرا بخوانید:

ورود به صفحه گزارش روزنامه شهرآرا ۱۴ اسفند

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی