• خانه
  • خبرهای سایت
  • دخل و خرج یک میلیون میلیاردی کشور
کد خبر : 72828
/ 23:35
نمایندگان مجلس لایحۀ بودجۀ ۹۶کشور را با تقویت حوزه های دفاعی ، امدادی و آموزشی تصویب کردند؛

دخل و خرج یک میلیون میلیاردی کشور

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی عصر روز یکشنبه و در نهمین روز بررسی لایحه بودجه ۹۶ با ‌۱۶۰رای موافق، ‌۱۹‌رای مخالف و ۴‌رای ممتنع از مجموع ۲۰۰ نماینده حاضر بودجه یک میلیون و ۱۵۲‌هزار میلیارد تومانی سال‌۹۶ را به تصویب رساند.

دخل و خرج یک میلیون میلیاردی کشور

به گزارش شهرآرا آنلاین

 

بودجه یک میلیون و ۱۵۲‌هزار میلیارد تومانی

به موجب ماده واحده لایحه بودجه سال ۹۶ کشور که به تصویب مجلس رسید، بودجه سال ۱۳۹۶ کل کشور از حیث منابع بیش‌از ۱۱میلیون و ۵۲۷‌هزار ۱۰۸میلیارد و ۹۶۹‌میلیون ریال و از حیث مصارف بالغ بر ۱۱ میلیون و ۵۲۷‌هزار و ۱۰۸‌میلیارد و ۹۶۹‌میلیون ریال به شرح زیر است:

الف- منابع بودجه عمومی دولت از لحاظ درآمدها و واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای و مالی و مصارف بودجه عمومی دولت از حیث هزینه‌ها و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و مالی، بیش‌از ۳ میلیون و ۹۸۳هزار و ۸۳۳‌میلیارد و ۳۳۵‌میلیون ریال شامل:

۱- منابع عمومی بیش از ۳ میلیون و ۴۶۷هزار و ۵۲۱‌میلیارد ریال

۲- درآمد اختصاصی وزارتخانه‌ها و مؤسسات دولتی بیش از ۵۲۳هزار و ۵۵۳‌میلیارد و ۳۳۵میلیون ریال

ب- بودجه شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت از لحاظ درآمدها و سایر منابع تأمین اعتبار بیش‌از ۸ میلیون و ۵ هزار و ۲۱‌میلیارد و ۴۸‌میلیون ریال و از حیث هزینه‌ها و سایر پرداخت‌ها بیش‌از ۸ میلیون و ۵ هزار و ۲۱‌میلیارد و ۴۸ میلیون ریال. بر این اساس ماده واحده، تبصره‌ها و جداول لایحه بودجه ۹۶ کل کشور به تصویب مجلس رسید.

 

تشریح جزئیات بودجه

رئیس مجلس شورای اسلامی، مهم‌ترین نکات مصوب در بودجه سال۹۶ در بخش‌های مختلف را تشریح کرد. علی لاریجانی گفت: در بودجه سال۹۶، مجلس از سهم صندوق توسعه ملی صیانت کرد؛ به‌نوعی که علی‌رغم پیشنهاد دولت مبنی‌بر سهم ۲۰درصدی این صندوق همان سهم ۳۰درصدی صندوق توسعه ملی را مطابق با سیاست‌های کلی قرار دادیم. رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: تطبیق بودجه سال۹۶ با برنامه ششم توسعه از دیگرنکات مهم است، درواقع تا‌جایی‌که شرایط یاری کرد، مصوبه بودجه سال آینده با برنامه ششم توسعه تطبیق داده شد؛ هرچند ای کاش پیشنهاد آقای فرهنگی برای تطبیق احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور با بودجه نیز تصویب می‌شد.

 

معافیت‌های مالیاتی

وی معافیت‌های مالیاتی را که درراستای سیاست‌های کلی رهبری برای توجه به عدالت اجتماعی بود، از دیگرنکات دانست و گفت: در همه شهرها مشکلاتی به‌ویژه برای بازنشستگان وجود داشت؛ بنابراین معافیت مالیاتی را از یک‌ونیم‌میلیون به دومیلیون تومان رساندیم، درواقع معافیت مالیاتی دومیلیون تومان مصوب شد.لاریجانی تلاش برای همسان‌سازی حقوق بازنشسته‌ها را یادآور شد و گفت: این مصوبه به‌دنبال افزایش رقم حقوقی طبقات پایین بازنشسته برای تحقق عدالت بیشتر انجام گرفت، همچنین سهم اعتبارات استان‌ها به بیش از ۳۰درصد رسانده شد تا مشکلات استانداران و مردم رفع شود.

 

افزایش مستمری مددجویان کمیته امداد

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: افزایش مستمری مددجویان کمیته امداد امام‌خمینی(ره) و سازمان بهزیستی از ۸۰هزار تومان به ۲۰۰هزار تومان از نکات مثبت بودجه سال۹۶ بوده و درواقع این اقدام در شرایط فعلی جامعه، کمکی جدی به طبقات پایین است. رئیس مجلس شورای اسلامی معتقد است یکی از اقدامات مهم مجلس در جریان بررسی بودجه۹۶، توجه به ریزگردها و مشکلات محیط‌زیستی کشور به‌ویژه وضعیت پیش‌آمده برای مردم شریف خوزستان بود تا حمایت جدی لحاظ شود؛ ازاین‌رو ۳۳۰میلیارد تومان برای مقابله با ریزگردها علاوه‌بر بودجه پیشنهادی دولت در لایحه اضافه شد. 

دکتر لاریجانی با بیان اینکه از افزایش قیمت فراورده‌ها در بودجه جلوگیری شد، تصریح کرد: بارها متذکر شدیم که نباید قیمت‌ها به مردم آسیب بزند؛ ازاین‌رو برای ازدواج جوانان وام ۱۰میلیون‌تومانی تصویب شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: کار جدیدی که دولت و مجلس برای سال۹۶ در بودجه درنظر گرفت، تخصیص منابعی برای اتمام پروژه‌های عمرانی نیمه‌تمام بود؛ ازاین‌جهت ساز‌وکاری در نظر گرفته شد که با کمک بخش خصوصی بانک‌ها و پروژه‌ها تکمیل شوند، درواقع این سازوکار برای پروژه‌هایی است که با منابع موجود قابل‌تحقق نبودند. رئیس مجلس شورای اسلامی، تعیین‌تکلیف خدمت نظام‌وظیفه را یادآور شد و گفت: علاوه‌بر این موضوع، تخصیص ۹۹۰میلیارد تومان جهت آب‌رسانی روستایی، یکی از مسائلی است که در سال‌های پیش، مجلس پیشگام آن بوده و امسال نیز به لطف مقام معظم رهبری با کسب اجازه از ایشان در بودجه مندرج شد تا نسبت به رفع مشکلات این حوزه اقدام شود. وی ادامه داد: بسیاری از روستاها مشکل آب‌رسانی دارند. در سال‌های گذشته نیز با عنایت رهبری این کار انجام شد؛ ازاین‌رو برای سال آینده نیز این اقدام مدنظر واقع شد، البته برای آبیاری تحت‌فشار یا نوین نیز ۹۹۰میلیارد تومان تخصیص داده شد. وزیر جهاد کشاورزی نیز معتقد است اگر این رقم طی چند سال افزایش یابد، با مشکلات کمبود آب در کشور می‌توان محصولات موردنیاز را تامین کرد. لاریجانی یادآور شد: در بودجه سال۹۶ برای رفع مشکلات رادیو و تلویزیون ۳۳۰میلیارد تومان به صدا‌وسیما برای تولید فیلم، سریال و رفع مشکلات جاری اضافه شد.

 

کمک مجلس به بخش‌های فرهنگی

وی کمک مجلس به بخش‌های فرهنگی را یادآور شد و گفت: سعی کردیم بیشترین کمک به بخش فرهنگی به‌عنوان بخش زیربنایی کشور شود؛ ازاین‌رو تلاش شد تا حد ممکن بودجه این بخش نیز افزایش داشته باشد. رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مجلس نیز در جریان بررسی بودجه سال۹۶ با توجه به شرایط منطقه‌ای و بین‌المللی بودجه مناسبی برای بنیه دفاعی کشور در نظر گرفت. درواقع فراست نمایندگان شرایط منطقه‌ای را در بودجه ترجمه کرده تا از آرمان‌ها دفاع شود. وی شفاف‌سازی و تمرکز حساب‌ها و درآمدهای دولتی را یادآور شد و گفت: نمایندگان مصوب کردند تا همه دستگاه‌ها منابع درآمدی خود را به خزانه واریز کنند تا دراختیار همه کشور قرار گیرد و همه شفاف بدانند حتی استثنائات نیز برداشته شد؛ به‌نوعی که همه دستگاه‌ها حسابشان را در خزانه افتتاح کنند.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی