کد خبر : 72838
/ 18:27
شور خرید در بازارهای ۱۷شهریور در واپسین روزهای سال؛

تبِ اسفند

سال کهنه، آماده رفتن است. همه‌چیز روی دور تند افتاده است. از حرکت تند دستگاه‌های پول‌شمار گرفته تا عقربه‌های ساعت. این ویژگی ماه آخر سال است؛ اسفند که از راه می‌رسد، همه‌چیز می‌افتد روی دور تند...

تبِ اسفند

به گزارش شهرآرا آنلاین

خبرنگار: یگانه

محله‌های ۱۷شهریور و المهدی که شامل خیابان‌های ۱۷شهریور، یاران، مهدی، قائم و... است و همچنین بازار رضا و سراهای ۱۷شهریور، ازجمله مراکز خرید پوشاک و دیگر ملزومات نوروز در منطقه ما هستند. این همه مغازه، فروشگاه و پاساژ، برخی محله‌های منطقه‌مان به‌ویژه ۱۷شهریور را به یک قطب تجاری و اقتصادی تبدیل کرده است که هر روز از صبح زود تا ۱۲شب، تکاپویشان بی‌وقفه ادامه دارد. 

حالا در همین روزهایی که روزگار قرار است قبایی نو به تن کند، تب رنگ سال هم در مراکز خرید شهر، بالا گرفته و به مراکز خرید منطقه ما نیز کشیده شده است. رنگ‌ سال که هنوز فروشندگان هم بر سر آن به اشتراکی نرسیده‌اند، به خیلی از ویترین‌های فروشگاه‌های پوشاک منطقه‌مان، وجه مشترک می‌بخشد و به‌یک‌باره همه ویترین‌ها به یک رنگ خاص درمی‌آیند. لباس‌های تن مردم نیز هم‌رنگ می‌شود؛ سبز، زرشکی، آلبالویی، بادمجانی، قرمز و... 

به همین مناسبت و در آستانه نوروز، سری به محله ۱۷شهریور و بازارهای بزرگ آن زده‌ایم تا از دغدغه مردم و فروشندگان باخبر شویم.

..........................................

 

وقت هم‌رنگ شدن با دنیا

اگر گذرتان به یکی از فروشگاه‌های بزرگ عرضه پوشاک در شهرمان افتاده باشد که بیش از نیم‌قرن است در تولید و عرضه مستقیم انواع محصولات داخلی تلاش می‌کند، می‌بینید که در هر فصل از سال، ویترین فروشگاه را با یک رنگ ویژه تزیین می‌کند و مثلا همه تولیداتش را در ویترین به رنگ سبز به نمایش می‌گذارد. این کار مشابه اقدام شرکت‌های معتبر پوشاک دنیاست. این شرکت‌ها همیشه در آستانه سال نوی میلادی، رنگ سال را در پایگاه‌های اینترنتی‌شان اعلام می‌کنند و بلافاصله ویترین نمایندگی‌هایشان را پر می‌کنند از انواع‌واقسام پوشاکی که به رنگ سال دوخته شده است. کمی متفاوت‌تر از این شیوه، تولیدکنندگان پوشاک در کشور ما هم تابع این رفتار هستند. فروشندگان پوشاک و شرکت‌های معتبر داخلی، تا قبل از اسفند، رنگ‌های جذاب شرکت‌های خارجی را لو نمی‌دهند! صبر می‌کنند تا مردم پول‌هایشان را برای خرید شب‌ عید جمع کنند. آن‌وقت درست در روزهای پرتب‌و‌تاب اسفند، با نگاه به رنگ سال میلادی، رنگ سال خودمان را اعلام می‌کنند و سپس نوبت آن‌هایی است که دوست دارند هم‌رنگ دنیا بشوند.

 

اسفند و چالش بزرگ اهالی مد

ما دقیقا در روزهایی به‌سر می‌بریم که بیشتر آن‌هایی که اهل خرید آخر سال و یافتن مد هستند، رنگ سال، چالش بزرگ زندگی‌شان شده است. این روزها هر کسی از رنگی دَم می‌زند؛ یکی می‌گوید سبز، دیگری می‌گوید بنفش؛ البته هیاهویی که بازارهای پوشاک به راه انداخته‌اند، نیز روی شهروندان بی‌تاثیر نیست. هرکدام از این رنگ‌ها درقالب جنس‌های مختلف، درون ویترین برخی مغازه‌های خیابان ۱۷شهریور جا خوش کرده‌اند. 

فروشنده‌ باصداقتِ یکی از پاساژ‌های معروف ۱۷شهریور به ما می‌گوید: شاید تا وقتی که مطلب شما در روزنامه چاپ شود، رنگ سال مشخص شده باشد، اما طبیعی است تا رنگ جدید بتواند جایگاهش را پیدا کند، کمی طول بکشد. این کار، یک روال شده است؛ هر سال رنگ سال گذشته، آرام‌‌آرام ناپدید می‌شود و رنگ‌های جدید جای آن‌ را می‌گیرد؛ البته هنوز هم ویترین برخی مغازه‌های مراکز خرید پوشاک منطقه، پر است از لباس‌هایی که مدل و رنگ سال گذشته را دارد. 

باغبان ادامه می‌دهد: این همه مانتویی که به رنگ(...) در بازار می‌بینید، از انبار مغازه‌دارها یا تولیدی‌هایی بیرون آمده است که نتوانسته‌اند آن را بفروشند. حالا ویترین را به این رنگ‌ها می‌چینند که مردم فکر کنند مد سال۹۶ این است. از من می‌شنوید، هیچ‌وقت دنبال رنگ و مد نباشید. برای من جالب است؛ خیلی‌ها را دیده‌ام که مثلا فلان مدل لباس، اصلا بهشان نمی‌آید اما اصرار دارند که حتماً همان مدل را بخرند. 

 

101671.jpg

 

مد و رنگ؛ دغدغه جوانان

یکی از بانوانی که در حال انتخاب لباس مدنظرش است، درباره فراگیر شدن تب «رنگ سال پوشیدن» دربین جوانان می‌گوید: این موضوع، به‌نوعی همان گرایش جوانان به مد و چیزهای جدیدی است که به بازار می‌آید. جوان‌ها دوست دارند هر چیز جدیدی را تجربه کنند و در دوره‌ای از زندگی‌شان با هم‌سن‌و‌سالانشان برابر باشند، حتی دوست دارند با چیزهای ساده‌ای مثل مد و رنگ، گفتگوی جدیدی بین خودشان به راه بیندازند.

این شهروند، دست‌اندرکاران فرهنگی را مسئول رسیدگی به این موضوع می‌داند و می‌گوید: تازمانی‌که مسئولان فرهنگی کشور با فکر باز و برنامه‌های حساب‌شده درگیر این موضوع نشوند، نمی‌توان توقع داشت که این پدیده مثل دیگر پدیده‌هایی که متاسفانه به ناهنجاری تبدیل شده است، سامان‌دهی شود.

 

کیفیت اجناس به خوبی گذشته نیست

خانم جوانی به‌همراه دخترش برای خرید آمده است. خودشان می‌گویند پای ثابت خرید از این بازار در تمام روزهای سال هستند و به‌خاطر تنوع کیف و کفش به این بازار می‌آیند. این خانم ادعا دارد که کیفیت اجناس به خوبی گذشته نیست و شلوغی باعث شده است که برخی فروشنده‌ها اجناس نامرغوب را با تخفیفی که سود اصلی ضربه نخورد، به مردم می‌فروشند. او تابع مد نیست ولی از موجی که آخر سال بین مردم و کاسبان ایجاد می‌شود و اندکی خوشحال‌کننده است، راضی است.

 

مدل‌های عجیب 

سینا غفوری، با چند نفر از دوستانش سرگرم تماشای ویترین‌هاست. آ‌ن‌ها مثل همه آقایان، شروع کرده‌اند به تجزیه و تحلیل رفتار مردم و بازارهای شب عید. می‌گوید: عید که می‌آید، همه دوست دارند تغییری در روزهایشان ایجاد کنند و معمولا جوان‌ها به‌دنبال مد روز هستند. از مد امسال که می‌پرسیم، نگاهی به دوستان همراهش می‌کند و می‌گوید: فکر می‌کنم رنگ سال، سبز باشد اما بعضی مدل‌ها خیلی عجیب است. او برای خرید همیشه به‌دنبال لباس‌های ساده بوده است؛ چون فکر می‌کند این نوع لباس‌ها هیچ‌وقت از مد نمی‌افتد؛ هرچند تنوع خیلی زیاد هم گیج‌کننده است.

 

رنگ سال 

مغازه‌داران پاساژهای ۱۷شهریور معمولا تابع رنگ سال نیستند. آن‌ها اجناسی دارند که به قول خودشان، مشتری خودش را دارد، اما بعضی‌هایشان می‌گویند که رنگ سال، سبز است. در این میان فروشندگان جوان‌تر از رنگ «سبز گرینی» هم حرف می‌زنند. 

یکی از کسبه باتجربه که در کار فروش مانتوست، می‌گوید: برخلاف تصور بیشتر مردم، رنگ سال، یک رنگ واحد نیست؛ اتفاقاً در طول سال با توجه به شرایط آب‌وهوایی تغییر می‌کند. بعضی رنگ‌ها هیچ‌وقت نتوانسته‌اند در بوتیک‌ها دوام بیاورند؛ مثلا شاید آلودگی هوا، به مردم اجازه سفیدپوشی را نمی‌دهد یا مثلا سرمای هوا و حالت خشک و سرد آب‌وهوای مشهد در زمستان، باعث می‌شود که مردم بیشتر به رنگ‌های تند و خیلی گرم یا تیره روبیاورند.

 

مسئولان فرهنگی! به‌هم‌ریختگی‌ها و تناقض‌ها را دریابید‌

با یک نگاه گذرا می‌توانید متوجه شوید چگونه تصمیم‌هایی که شرکت‌های پوشاک خارجی می‌گیرند، بر فرهنگ ایرانی ما غالب می‌شود. خوب یا بد، باید بپذیریم که مسئولان فرهنگی کشور از موضوعی به نام «رنگ سال» غافل شده‌ و شاید این دغدغه‌ برحق جوانان را نادیده گرفته‌اند. 

برنامه خاصی برای عرضه پوشاک نیست، حتی در بازارهایی که به‌طور تخصصی به تولید، عرضه و فروش پوشاک روی آورده‌اند و نتیجه‌اش چیزی می‌شود شبیه به‌هم‌ریختگی‌ها و تناقض‌هایی که می‌بینیم، فقط در بهترین حالت و شاید در چند نقطه شناخته‌شده و قسمت‌های بالای شهر، هرچند وقت یک‌بار یک جشنواره مد و لباس برگزار می‌شود که آن هم تأثیری بر کلیت ماجرا نمی‌گذارد. شاید تا چند سال قبل، تب رنگ سال فقط در مراکز خرید بالای شهر وجود داشت، اما حالا به محله‌های جنوبی و همه قسمت‌های شهر رسیده است و مسئولان فرهنگی باید برای گرفتن تصمیمی درست که متناسب با فرهنگ پوشش کشور ما باشد، فکری جدی بکنند. 

..........................................

 

  • برای همه مشتاقانی که به خرید پایان سال می‌اندیشند

 

حلاجی کنید چه می‌خواهید

این روزهای اسفند، همه فروشگاه‌ها، نوید حراجی‌های آخر سال را می‌دهند، اما فریب این حراجی‌های‌ آخر سال منطقه را نخورید. از این ضرب‌المثل «هیچ ارزانی‌ بی‌حکمت نیست.» غافل نشوید و برای تهیه اجناسی که نیاز واجب ندارید، شتاب‌زده نشوید؛ البته حواستان را جمع کنید؛ چون می‌شود از همین حراجی‌ها، پوشاکی خرید که برای ماه‌های آینده سال پیش‌رو قابل استفاده باشد و سود کنید.

توصیه نخست ما به شما این است که نترسید. هیچ کالایی تمام نمی‌شود. آرامش داشته باشید و زمان مناسب را انتخاب کنید. می‌دانیم که دیدن این همه آدم با کیسه‌هایی که از نو بودن لباس‌ها و مارک‌های مختلف روی دست‌هایشان خبر می‌دهد، وسوسه‌کننده است، اما این دلیل نمی‌شود که زمان مناسب برای خرید را فراموش کنید. تولید‌کننده‌ها برای نوه‌های ما هم جنس تولید کرده‌اند و ریخته‌اند توی بازارهای پوشاک منطقه. گول این تبلیغ‌ها را که از تمام شدن اجناس خبر می‌دهد، نخورید. فکر کنید و نیازهایتان را دسته‌بندی کنید. حلاجی کنید که برای هر سن چه می‌خواهید و هرکدام از فرزندانتان چه نیازی دارند. نیازهایتان را اولویت‌بندی کنید و بودجه‌بندی هم از یادتان نرود؛ چون برخی فروشنده‌ها با زبان چرب‌ونرمشان، در یک چشم برهم‌زدن چنان کلاه گشادی سرتان می‌گذارند که در همان مغازه اول، پولتان به پایان می‌رسد و این قضیه تا پایان سال هم از یادتان نمی‌رود.

 

101673.jpg

 

به خودروی شخصی‌تان، نه بگویید

برای تجربه یک خرید خوب و آسوده، بی‌خیال خودروی شخصی شوید. این روزها در محله ۱۷شهریور، ترافیک، کلافه‌کننده‌تر از قبل شده است و گاهی باید برای پیدا کردن یک جای پارک، حتی ساعت‌ها در خیابان‌ها سرگردان شد. کلی از مسیرهای مجاورِ مراکز خرید بزرگ به‌دلیل همین خرید شب‌ عید، جای سوزن انداختن ندارند، حتی احتمال می‌رود که شرایط ترافیکی‌شان تغییر کند و مثلاً ورودممنوع شوند. پیدا کردن جای پارک در آن حوالی هم چنان شانسی می‌خواهد که فقط نصیب خوش‌شانس‌ها خواهد شد. می‌توانید برای رفت‌و‌آمد، روی قطارشهری و اتوبوس حساب کنید. تاکسی‌های خطی، گزینه دیگری است که حداقل در این روزهای شلوغ منطقه ما که زواری نیز هست، می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید و دست از خودروی شخصی‌تان بردارید.

روی اتوبوس‌‌های تندرو و ایستگاه‌های متروی منطقه هم حساب ویژه‌ای باز کنید. اگر شلوغی مترو و اتوبوس خیلی اذیت‌تان می‌کند، باز هم عقلانی این است که از تاکسی‌های منطقه استفاده کنید. باور کنید دردسرش از خودرو شخصی بسیار کمتر است.

 

برای خرید به جایی سر بزنید که نزدیک‌تر است

برای اینکه خرید خوبی انجام دهید، باید گزینه‌های زیادی را مورد توجه قرار دهید؛ یکی‌‌اش همین ترافیک، پس بهتر است از روی نقشه ابتدا به جایی سر بزنید که به شما نزدیک‌تر است و می‌توان پیاده یا حداقل با فاصله کمی به آنجا رسید. منطقه ما چند مرکز خرید پوشاک دارد که کارتان را راه می‌اندازد. یادتان باشد ترافیک و شلوغی و گرانی برای همه وجود دارد ولی برای شما کمتر و تحمل‌‌پذیرتر است. ازآنجاکه خانم‌ها در خرید کردن وسواس بیشتری نشان می‌دهند و باید حسابی همه مغازه‌ها را بگردند تا همه مدل‌ها را ببینند، توصیه می‌کنیم قبل از بسیج کردن همه اعضای خانواده برای خرید، اول خودشان سری به مغازه‌های موردعلاقه‌شان بزنند. با این کار هم قیمت‌ها دستشان می‌آید هم مدل‌ها و رنگ‌ها.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی