کد خبر : 72846
/ 23:50
مالکیت سازمان های دولتی‌ و غیردولتی بر ۹۰درصد اراضی ارتفاعات جنوبی ،مانعی برای گسترش کمربند سبز شده است؛

چنبره ادارات بر ارتفاعات

کمربند سبز مشهد، به عنوان مجموعه‌‌ای سبز در اطراف شهر، نه‌تنها در حکم تنفسگاه شهر و امیدی برای نجات و حفظ محیط زیست به شمار می‌رود بلکه حصاری طبیعی برای جلوگیری از کوه‌خواری و تصرفات غیر قانونی منابع طبیعی به شمار می‌رود، اقدامی که چشم امید مشهدی‌ها به آن دوخته شده است.

چنبره ادارات بر ارتفاعات

به گزارش شهرآرا آنلاین

خبرنگار: ندا علیزاده

کمربند سبز مشهد، به عنوان مجموعه‌‌ای سبز در اطراف شهر، نه‌تنها در حکم تنفسگاه شهر و امیدی برای نجات و حفظ محیط زیست به شمار می‌رود بلکه حصاری طبیعی برای جلوگیری از کوه‌خواری و تصرفات غیر قانونی منابع طبیعی به شمار می‌رود، اقدامی که چشم امید مشهدی‌ها به آن دوخته شده است تا در دراز‌مدت نتایج ارزشمند آن را بر کالبد شهر لمس کنند. در گزارش پیش رو، به مناسبت هفته درخت‌کاری، سعی کرده‌ایم به میزان پیشرفت این پروژه بزرگ، نقشی که در افزایش سرانه فضای سبز دارد و همچنین موانعی که بر سر راه پیشرفت سریع آن وجود دارد ‌بپردازیم.

در این راستا ابتدا برای اطلاع از وضعیت تملک اراضی، و موانع و محدودیت‌های پیش روی اجرای سریع‌تر این پروژه مهم با محسن شریعتی، مدیر حریم و ارتفاعات جنوبی شهرداری مشهد، گفتگو می‌کنیم. او با بیان اینکه همه اراضی ارتفاعات و مرز جنوبی مشهد به توسعه فضای سبز اختصاص یافته و منطقه استحفاظی شهر است می‌گوید: تا جایی که بتوانیم اراضی ارتفاعات را تحت پوشش گیاهی و توسعه فضای سبز در می‌آوریم اما با دو محدودیت تملک اراضی و منابع آبی روبه‌رو هستیم.

 

۹۰درصد اراضی ارتفاعات جنوبی مالکیت دولتی دارد

شریعتی در ادامه به تشریح محدودیت تملک اراضی می‌پردازد و با یادآوری اینکه حدود ۹۰درصد اراضی ارتفاعات جنوبی مالکیت دولتی دارد تصریح می‌کند: اراضی ارتفاعات جنوبی در مالکیت اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری، اداره‌کل راه و شهرسازی و آستان قدس رضوی است و هرقدر از این زمین‌ها را که به ما تحویل دهند اقدام به توسعه فضای سبز در آنجا خواهیم کرد. 

مدیر حریم و ارتفاعات جنوبی شهرداری مشهد در توضیح دلایل به تملک درنیامدن این زمین‌های دولتی مربوط به این ارگان‌ها اظهار می‌کند: اداره‌کل منابع طبیعی همکاری می‌کند اما مباحث مرتبط با اسناد و قوانین خاصی که برای اجرای رای اراضی دارند و بوروکراسی‌های اداری آن‌ها محدودیت‌هایی را برای واگذاری زمین‌ها به توسعه کمربند سبز ایجاد می‌کند که این مسائل زمان‌بر است.

او همچنین درباره اینکه چرا آستان قدس رضوی حاضر به همکاری برای توسعه کمربند سبز مشهد نیست این‌گونه توضیح می‌دهد: آستان قدس نیز آمادگی واگذاری اراضی خود را دارد اما مسئله این است که، براساس قوانین خودشان و وقف بودن زمین‌ها، درخواست هزینه و دریافت اجاره کرده‌اند که این خواسته کار را برایمان سنگین می‌کند.

شریعتی با اظهار اینکه در حال رایزنی هستند تا رقمی بابت اجاره به آستان قدس پرداخت نکنند درباره همکاری نکردن اداره‌کل راه و شهرسازی نیز این‌گونه می‌گوید: این اداره‌‌کل هم همکاری می‌کند اما زمان‌بر است زیرا به طور کلی گاهی که در زمین‌هایی که سند دولتی دارد شروع به کار می‌کنیم، بعد، متوجه می‌شویم متصرف دارد که باید برخورد کنیم یا اینکه فرد دارای سند مالکیت است.

 

بخشی از زمین‌هایی که در اختیار مجموعه‌های نظامی بوده درخت‌کاری شده است

او همچنین با یادآوری اینکه یکسری از اراضی مربوط به مجموعه‌های نظامی می‌شود اظهار می‌کند: بخشی از این اراضی آزاد شده‌اند اما هنوز یک سری از این زمین‌ها در اختیار مجموعه‌های نظامی است و برای آن‌ها نیز مالکیت و سند دارند. مدیر حریم و ارتفاعات جنوبی شهرداری مشهد در تکمیل توضیح خود اضافه می‌کند: در قسمت‌هایی از زمین‌هایی که در اختیار مجموعه‌های نظامی است، با مساعدت آن‌ها، اقدام به کاشت درخت کرده‌ایم و به صورت مشارکتی نیز از این درختان نگهداری می‌کنیم.شریعتی با اظهار اینکه آن‌ها نیز در برنامه‌های شورای حفظ حقوق بیت‌المال در حال رسیدگی هستند تصریح می‌کند: این مسائل مربوط به کمربند سبز جنوبی است اما با این حال خیلی برای ما محدودیت به شمار نمی‌رود و در توسعه کمربند سبز جنوبی پیشرفت خوبی داشته‌ایم. در حقیقت همین که توانسته‌ایم، در مقطعی، از رشد زمین‌خواری جلوگیری کنیم بسیار مهم است.

 

مشکل تملک در کمربند سبز شمالی و شرقی بیشتر است

او در تکمیل بحث تملک زمین‌ها گریزی هم به کمربند سبز شمالی و شرقی می‌زند و با بیان اینکه در اراضی شمالی و شرقی با مشکلات و محدودیت زیادی در بحث مالکیت و تملک مواجه هستیم می‌گوید: در قسمت‌های شمالی و شرقی مشهد مالکیت‌های دولتی زمین‌ها بسیار کم است و اراضی کشاورزی و متعلق به اشخاص هستند. بنابراین توسعه در این قسمت‌ها با محدودیت روبه‌روست. شریعتی با تاکید بر اینکه کمربند سبز نوار سبزی است که، با فاصله‌ای منطقی، دور شهر در حال اجراست توضیح می‌دهد: از آنجایی که بستر آن آماده بود در مجموعه جنوبی توسعه فضای سبز را پیش گرفتیم اما در قسمت‌های شرقی و شمالی نیز این کار به صورت لکه‌ای در حال انجام است، به این ترتیب که کمربند سبز شمالی توسط سازمان پارک‌ها به صورت خاص در حال اجراست. او درباره وضعیت اجرای کمربند سبز شرقی نیز اظهار می‌کند: در قسمت‌هایی از مجموعه شرقی کار در قالب کشف‌رود و با دو رویکرد اجرای کمربند سبز و جلوگیری از مصرف آب‌های آلوده در حال اجراست و رینگی از درختان غیرمثمر کاشته می‌شود.

 

چشم‌‌انتظار توجه برنامه پنج‌ساله ششم به توسعه فضای سبز

به اینجا که می‌رسد شریعتی گریزی هم به ابلاغیه مردادماه اداره‌کل مسکن و شهرسازی در بحث حریم مشهد می‌زند و می‌گوید: بر این اساس حریم افزایش یافته است و به‌ویژه در دامنه جنوبی مشهد، با واگذاری آن‌ها، اراضی گسترش یافته و وظیفه ما را در حوزه نظارت و جلوگیری از تصرف سخت‌تر کرده است اما توسعه کمربند سبز در این قسمت که وضعیت خاکی خوبی دارد از امتیازی مثبت برخوردار است.

نکته دیگری که مدیر حریم و ارتفاعات جنوبی شهرداری مشهد در همین زمینه مطرح می‌کند مصوبه هیئت وزیران برای توسعه فضای سبز در حاشیه و حریم شهر است: برنامه پنج‌ساله پنجم تا آخر سال۹۵ اجرایی است و ما امسال از همان مصوبه هیئت وزیران برای توسعه فضای سبز در اراضی حاشیه و حریم شهر استفاده کردیم و، اگر بحث توسعه فضای سبز و محدوده‌های استحفاظی سبز شهری در برنامه پنج‌ساله ششم نیز دیده شود، فعالیت خود را در سال‌های آینده ادامه خواهیم داد.

 

رایزنی برای تامین منابع آبی برای قسمت شرقی کمربند سبز

او سپس درباره محدودیت دوم که آن را در حوزه منابع آبی بیان کرده بود نیز می‌گوید: وضعیت منابع آبی دشت مشهد فوق‌بحرانی است و در تامین منابع آبی برای آبیاری کمربند سبز محدودیت داریم. بنابراین شهرداری برنامه‌ای برای تامین آب دارد. توضیح شریعتی می‌رسد به اینجا که بحث مخازن و تامین آب در قسمت غربی کمربند جنوبی حل شده است و می‌افزاید: برای قسمت شرقی کمربند جنوبی نیز در حال پیگیری هستیم که با توجه به گسترش محدوده حریم شهر بتوانیم با توافقات انجام‌شده در هفت‌حوض از منابع آب شرق مشهد و سد طرق برای آبیاری قسمت شرقی کمربند سبز جنوبی استفاده کنیم. او با بیان اینکه توانسته‌اند از روش‌های بهتری برای آبیاری کمربند سبز استفاده کنند تا با کمترین میزان مصرف آب بیشترین بهره‌وری را داشته باشند اظهار می‌کند: ایجاد منابع جدید آبی سخت است اما برای سال‌های آینده برنامه‌ای داریم که اگر محقق شود در برخی از قسمت‌ها آب را به صورت ایجاد مخازن، سدهای کوچک و اجرای طرح‌های آبخوان‌داری و آبخیزداری در اراضی برای مواقع موردنیاز نگهداری کنیم. مدیر حریم و ارتفاعات جنوبی شهرداری مشهد با تاکید بر اینکه، برای نجات شهر از آلودگی‌های احتمالی زیست‌محیطی، افزایش کیفیت زندگی و تصرفات، احداث کمربند سبز را در دستور قرار داده‌اند می‌افزاید: بدین ترتیب، با ایجاد فضای سبز، برای شهر محدوده و مرز استحفاظی در نظر گرفته شده است. او بحث را به اینجا ختم می‌کند: مشهد برای جلوگیری از انجام برخی کارهای مخرب محیط زیست پیش‌قدم شده است و باید جلوی فعالیت شن‌شویی‌ها در شمال مشهد، کوره‌پزخانه‌ها در حریم شهر و معادن در جنوب مشهد را بگیریم که مقداری نیز در این زمینه‌ها کار شده است. سازمان صنعت، معدن و تجارت هم همکاری کرده است و امیدواریم بتوانیم، علاوه‌بر جلوگیری از تخریب بیشتر محیط زیست، توسعه فضای سبز را نیز داشته باشیم.

 

پایان سال، کمربند سبز به ۲۶۰۰ هکتار می‌رسد

اما برای اینکه بدانیم پروژه کمربند سبز مشهد به طور کلی در قسمت‌های مختلف چه پیشرفتی داشته و چقدر بر سرانه فضای سبز اضافه کرده است سراغ دکتر خلیل‌ا... کاظمی، معاون خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد، می‌رویم.

او با بیان اینکه کمربند سبز جنوبی با اقدامات امسال به ۲۶۰۰هکتار خواهد رسید می‌گوید: کمربند سبز جنوبی از بند گلستان شروع می‌شود و در ضلع شرقی آن جزایر ویرانی و مسیر جاده شاندیز است که وصل می‌شود به ارتفاعات جنوبی انتهای آب و برق و بند گلستان و سپس ادامه می‌یابد تا هفت‌حوض که در آنجا توسط کمپوست و خواجه‌اباصلت به جزایر میانی اتصال می‌یابد که توسط جزایر میانی بهشت رضا به کمربند شمالی انجام می‌شود. کاظمی با یادآوری اینکه کمربندهای سبز شرقی و غربی مشهد شامل جزایر میانی می‌شود اظهار می‌کند: کمپوست، خواجه‌اباصلت و جزایر میانی آن و همچنین مقداری از کمربند سبز جنوبی احداث شده است.

او درباره کمربند سبز شمالی نیز توضیح می‌دهد: همچنین ۱۷کیلومتر از مسیر کمربند سبز شمالی در حاشیه کال کشف‌رود اجرا شده است که تا پایان سال به ۱۷۵هکتار خواهد رسید.

 

۱۴ متر مربع سرانه فضای سبز تا پایان سال

معاون خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد با بیان اینکه امسال برای دو مجموعه کمربند سبز شمالی و جنوبی اعتباری بیش از ۱۵میلیارد تومان در نظر گرفته شده است اعلام می‌کند: بدین ترتیب سرانه فضای سبز تا پایان سال به ۱۴مترمربع خواهد رسید.

کاظمی در پاسخ به اینکه برای احداث پارک‌های شهری همچون پارک خورشید در مسیر کمربند سبز چه برنامه‌ای دارند نیز می‌گوید: هنوز در حال مطالعه بر روی این مسئله هستیم.

 

گزارش کامل را در روزنامه شهرآرا بخوانید:
ورود به صفحه گزارش روزنامه شهرآرا ۱۷ اسفند

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی