• خانه
  • خبرهای سایت
  • رونمایی از سامانه سهام عدالت
کد خبر : 72863
/ 23:47
امروز در آستانه یازدهمین سال از مطرح شدن سهام عدالت صورت گرفت؛

رونمایی از سامانه سهام عدالت

آبان ماه‌۸۵ بود که محمود احمدی‌نژاد از واگذاری سهام عدالت خبر داد؛ سهامی که شاکله و هدف اصلی آن برپایه «کاهش فقر» ترسیم شده بود.

رونمایی از سامانه سهام عدالت

به گزارش شهرآرا آنلاین

خبرنگار: مهدیزاده

آن زمان احمدی‌نژاد واگذاری سهام عدالت را «تحولی بزرگ» می‌دانست که به عقیده وی مبنای آن «توزیع عادلانه ثروت دولت بین قشرها مختلف جامعه» است.

با همه این اوصاف و تعاریف سهام عدالت در مدت بیش از ده سال جز خبرهای گاه و بی‌گاه و وعده‌هایی که با ضمیمه تاریخ‌هایی منتشر می‌شد، نتوانست چیزی به جزو یک برگه‌ دست مردم را بگیرد. شاید همین بی‌خبری دستمایه آن شد که عده‌ای با ایجاد مافیای سهام عدالت این طرح عادلانه محور را زیرسوال ببرند و کار را به جایی برسانند که پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در اظهاراتی مطرح کند که؛ «سهام عدالت در دستان یک مافیای۲۵۰‌نفری است و باید منتظر فساد بزرگ بود.»

هنوز ۴۸ ساعت از اظهارات پورابراهیمی نگذشته که دیروز با حضور جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور و علی طیب‌نیا وزیر اقتصاد سامانه سهام عدالت رونمایی می‌شود.

 

۵۵هزار میلیاردی که دولتی‌ها به ملت دادند

معاون اول رئیس‌جمهور در این مراسم عنوان کرد که؛ «ارزش کل دارایی‌های زیرمجموعه سهام عدالت ۵۵‌هزار میلیارد تومان است.» او این را هم گفت که؛ «امروز ۵۰‌میلیون ایرانی این دارایی عظیم را از دولت جدا کرده و به مالکیت خود در می‌آورند.» جهانگیری در ضمیمه جملاتش به سود سهام عدالت نیز اشاره و بیان کرد: «تا سال‌۹۶ با سوددهی که این شرکت‌ها خواهند داشت دارایی مذکور به ۱۰۰ هزار میلیارد تومان افزایش خواهد یافت.» معاون اول رئیس‌جمهور با افزودن یک قول به اظهاراتش بیان کرد: «خرید و فروش، دریافت سود و دخالت در تصمیم‌گیری هیئت مدیره بنگاه‌های زیرمجموعه از حقوقی است که برای سهام‌داران طرح سهام عدالت در سال۹۶ محقق خواهد شد.» اما علی طیب‌نیا وزیر امور اقتصاد و دارایی نیز با بیان اینکه تاکنون ۲۵‌هزار و ۵۰۰‌میلیارد تومان بابت اقساط سهام عدالت به خزانه واریز شده، گفت: «بر این مبنا از سال آینده سود شرکت‌های سرمایه‌پذیر به جای آنکه به خزانه واریز شود، به مشمولان سهام عدالت ارائه خواهد شد.» وزیر اقتصاد و دارایی با بیان اینکه امروز ۵۰‌میلیون نفر پس از ۱۰‌سال طعم شیرین سهام‌داری را خواهند چشید و از سال‌۹۶ سود این سهم را دریافت می‌کنند، ادامه داد: همچنین ارزش اولیه سهام واگذار شده طی این ۱۰‌سال دو برابر شده است و مشمولان سهام عدالت از این موضوع نیز بهره‌مند خواهند شد. اما نکته‌ای که در کنار این اظهارات باید به آن اشاره کرد، آن است که دولتی‌ها در مراسم رونمایی از امروز سامانه سهام عدالت از مردم خواستند تا در صورت تمایل با پرداخت ۴۶۸‌هزار تومان مالک کل سهام عدالت شوند که این خواسته به اذعان برخی کارشناسان چراغ‌سازی برای جبران کسری بودجه دولت آن هم در روزهای پایانی سال است.

 

سهام عدالتی که دست مردم را گرفته

اما دکتر لطفی استاد اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد در گفتگو با خبرنگار شهرآرا توزیع سهام عدالت را عاملی در افزایش تورم دانست و گفت: سهام عدالت در دولت قبل و با هدف اجرای اصل‌۴۴ قانون اساسی و خصوصی‌سازی کشور اجرایی شد که در این حوزه هدف اصلی آن حمایت از اقشار آسیب‌پذیر و توزیع عدالت بود. این استاد دانشگاه فردوسی مشهد در ادامه به این نکته اشاره کرده که؛ «تا زمانی که سهام عدالت و شرایط خریدوفروش آن فراهم نشود، این سهام هیچ‌گونه ارزشی ندارد.» وی در ادامه اظهار کرد: در این ارتباط نیز بارها دولت اشاره به این موضوع داشته که سهام عدالت را می‌خواهد آزاد‌سازی کند اما هنوز این موضوع رخ نداده است.» دکتر لطفی در ادامه به راه‌اندازی سامانه سهام عدالت اشاره کرد و گفت: اما در مورد راه‌اندازی این سامانه نیز باید گفت که این رونمایی در آستانه انتخابات مطرح و در ادامه به موضوع آزادسازی سهام عدالت و پرداخت سود آن در اواخر سال آینده اشاره می‌شود اما در این رابطه مشکلی که وجود دارد، آن است که دولت در حال حاضر با کسری بودجه فراوانی روبه‌روست و همین مسئله مانعی برای اجرای این موضوع می‌شود.

 

خصوصی‌سازی در حد «صفر»

این استاد دانشگاه فردوسی در پاسخ به این سوال که دولت در اجرای اصل‌۴۴ و خصوصی‌سازی تا چه حد موفق بوده است، گفت: در این حوزه دولت چندان موفق نبوده و حتی می‌توان گفت که اجرای اصل‌۴۴ و خصوصی‌سازی توسط دولت در حد صفر است. به گفته دکتر لطفی دولت در اجرای خصوصی‌سازی ناموفق عمل کرده و در این ارتباط مواردی را هم که دولت با عنوان خصوصی‌سازی مطرح کرده است، در ظاهر خصوصی سازی شده اما در عمل بیشتر شامل مواردی است که به شبه دولتی‌ها واگذار شده است. بنابراین نمی‌توان به این موضوع تاکید کرد که دولت این شرکت‌های دولتی را خصوصی کرده است. این استاد اقتصاد دانشگاه فردوسی یادآور شد: بر اساس اصل‌۴۴ قانون اساسی می‌بایست آزادسازی سهام عدالت تا پایان سال‌۹۴ اجرایی می‌شد که با این رو‌نمایی سهام عدالتی که امروز توسط معاون اول رئیس‌جمهور صورت گرفته باز هم دولت از برنامه عقب است. وی ادامه داد: جدا از آن و با وجود راه‌اندازی این سامانه، هیچ‌گونه اطلاعاتی در ارتباط با آنکه آیا این سهام به بورس وارد می‌شود یا نه، ارائه نشده است.

 

راه‌اندازی سامانه سهام عدالت در استان

در همین رابطه مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین‌الملل استانداری خراسان‌رضوی نیز از راه‌اندازی سامانه سهام عدالت در استان خراسان‌رضوی خبر داد. علی رسولیان اظهار کرد: سامانه سهام عدالت به منظور تعیین وضعیت تسویه اقساط مشمولین طرح از یکشنبه ۲۹‌اسفند‌۹۵ فعال است. مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین‌الملل استانداری خراسان‌رضوی افزود: افراد می‌توانند با ورود به سامانه سهام عدالت به آدرس www.samanese.ir مشمول بودن یا نبودن در طرح سهام عدالت و صورت وضعیت تسویه اقساط خود اطلاع حاصل کنند. وی تاکید کرد: استفاده از این سامانه مستلزم ورود کد ملی و برخی مشخصات هویتی است؛ جدا از آن درج شماره تلفن همراه معتبر در سامانه جهت اطلاع‌رسانی سازمان خصوصی‌سازی الزامی است. مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین‌الملل استانداری خراسان‌رضوی تصریح کرد: مشمولان می‌توانند درباره باقیمانده ارزش سهام عدالت که در سامانه تعیین شده قبض پرداخت دریافت کنند و فقط از طریق بانک ملی نسبت به پرداخت اقدام کنند.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی