کد خبر : 72898
/ 22:41
یازدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر با معرفی برگزیدگان به کار خود در مشهد پایان داد؛

شعر مرز نمی‌شناسد

اختتامیه یازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی شعر فجر، ۱۸اسفندماه، در تالار نور مشهد با تجلیل وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از جامعه شعری برگزیده در این جشنواره، برگزار شد.

شعر مرز نمی‌شناسد

به گزارش شهرآرا آنلاین

 

شعر مرز نمی‌شناسد

در این مراسم سیدرضا صالحی‌امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: شعر و شاعری بخشی از هویت جامعه فرهنگی ایران و جامعه جهانی است، اینکه در این جشنواره هفت کشور حاضر شدند یک پیام روشن دارد که شعر مرز نمی‌شناسد و شعر در جغرافیا خلاصه نمی‌شود و شاعر متعلق به زمان و مکان خاص و محدود نیست. 

وی یادآوری کرد: باعث خرسندی است که مشهد پرافتخار که پایتخت جهان اسلام است، میزبان مهم‌ترین جشن سالانه در حوزه شعر است. جشنواره بین‌المللی شعر فجر با حضور همدلانه شاعران فارسی‌زبان از همه کشورها در مشهد، زیست مشترک ما و همه کسانی که فارسی را به شیرینی خیام صحبت می‌کنند، نوید می‌دهد.

 

حُسن‌ابتکار برگزاری جشنواره در مشهد

همچنین مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان‌رضوی در این مراسم گفت: حُسن ابتکار دوستان مبنی‌بر برگزاری اختتامیه یازدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر در مشهد که پایتخت فرهنگی جهان اسلام است، را می‌ستاییم.

سیدسعید سرابی افزود: خراسان خطه‌ای است که از دیرباز به‌نام شعر و شاعری بوده است. این استان پیشینه بلند شاعرانی مانند حکیم ابوالقاسم فردوسی، حکیم عمر خیام نیشابوری و عطار نیشابوری را به‌همراه دارد و معاصرینی همچون اخوان‌ثالث و بزرگان عرصه شعر و ادب از این خطه برخاسته‌اند.

 

قدرت شعر جوان فارسی همچنان محسوس است

در ادامه دبیر علمی یازدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر گفت: واقعیت این است که قدرت شعر جوان فارسی همچنان محسوس است، این را هم در شعر ایران و هم در شعر افغانستان می‌توان دید.محمدکاظم کاظمی افزود: در این جشنواره چنان‌که قاعده هم بر این بود، همه کتاب‌های سال۱۳۹۴ که با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر شده بود، بدون هیچ مرزبندی یا ارجحیت محتوایی به داوری گذاشته شد.

دبیر علمی یازدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر افزود: ما کوشیدیم که در داوری‌ها امانتداری و انصاف رعایت شود، به‌عنوان دبیر علمی جشنواره که از آغاز تا پایان بر مراحل داوری نظارت داشته‌ام، می‌توانم بگویم که تنهاملاک انتخاب، تشخیص داوران بود و نه هیچ عامل تاثیرگذار دیگری.

 

تقدیر از برگزیدگان جشنواره فجر

در پایان آیین اختتامیه یازدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر، برگزیدگان معرفی و تقدیر شدند. در بخش شعر کودک و نوجوان، مهدی مرادی برای «آوازهای سیب‌زمینی» شایسته تقدیر شد و طیبه شامانی برای «قچ‌قچ» و مریم هاشم‌پور برای«وای اگر دم داشتم»، به‌صورت مشترک به‌عنوان برگزیده معرفی شدند.

در بخش شعر بزرگ‌سال که داوری آن را قربان ولیئی، بهمن ساکی و فریبا یوسفی برعهده داشتند، علیرضا سپاهی‌لائین برای «فواره‌ها» شایسته‌تقدیر شد و سمانه کهرباییان برای «ولی به این دیری» و عبدالحمید ضیایی برای «کتاب تردید» به‌صورت مشترک به‌عنوان برگزیده معرفی شدند. در بخش درباره شعر که داوری آن را محمدسرور مولایی، مریم حسینی و زیبا اشراقی برعهده داشتند، نصرا... پورجوادی برای باباطاهر، شرح احوال و نگاهی به آثار به‌عنوان برگزیده معرفی شد.

در بخش ویژه شعر افغانستان که داوری آن را محمدکاظم کاظمی، غلامرضا طریقی، جواد محقق، علی‌محمد مودب و محمدمحسن سعیدی برعهده داشتند، عفیف باختری برای «صد غزل»، قنبرعلی تابش برای «راه ابریشم آزادی»، ابوطالب مظفری برای «عقاب چگونه می‌میرد؟»، روح‌الامین امینی برای «در خواب‌هام کودک غمگینی‌ست» و سیده‌تکتم حسینی برای «دوشنبه‌های کوهی» به‌عنوان برگزیده معرفی شدند.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی