کد خبر : 72900
/ 23:48
شهرداری مشهد موظف به دریافت مطالبات خود از دستگاه‌های دولتی شد؛

الزام به وصول ۵۰۰ میلیارد تا ۶ ماه آینده

صد و شصت و چهارمین جلسۀ علنی شورای اسلامی شهر روز پنجشنبه به صورت فوق‌العاده در محل تالار شهر برگزار شد تا تبصره‌های باقی‌مانده لایحۀ بودجه سال۹۶ شهرداری مشهد، به عنوان تنها دستورکار، مورد بررسی قرار گیرد.

الزام به وصول ۵۰۰ میلیارد تا ۶ ماه آینده

به گزارش شهرآرا آنلاین

خبرنگار: امیرعلی قاسمی‌مقدم

صد و شصت و چهارمین جلسۀ علنی شورای اسلامی شهر روز پنجشنبه به صورت فوق‌العاده در محل تالار شهر برگزار شد تا تبصره‌های باقی‌مانده لایحۀ بودجه سال۹۶ شهرداری مشهد، به عنوان تنها دستورکار، مورد بررسی قرار گیرد. در جلسۀ علنی سه‌شنبۀ هفتۀ گذشته شورا، ۲۲تبصرۀ اول لایحه بودجه به تصویب رسیده بود.

به گزارش خبرنگار شهرآرا، نخستین تبصره‌ای که ظهر پنجشنبۀ هفتۀ گذشته در جلسۀ علنی شورای اسلامی شهر مورد بررسی قرار گرفت به موضوع تاسیس سازمان زیباسازی در بدنۀ مدیریت شهری اختصاص داشت. قدیری طرقی، عضو شورا، اگرچه نظریۀ کمیسیون تلفیق را قبول داشت اما معتقد بود که یک کلمه در متن نظریه باید اصلاح شود. وی پیشنهاد داد که به جای کلمۀ «و» از کلمۀ «برای» در متن نظریۀ کمیسیون تلفیق استفاده شود. نخعی به عنوان مخالف این پیشنهاد گفت: «در این تبصره می‌خواهیم شهرداری مشهد را مکلف به تاسیس سازمان زیباسازی و اخذ مجورهای لازم از مراجع ذی‌صلاح کنیم اما، با اصلاح کلمه «و» در متن نظریه، این تکلیف از روی دوش مدیریت شهری برداشته می‌شود.». دیمه‌کار، دیگر عضو شورا، تاسیس سازمان زیباسازی را یک ضرورت برشمرد و گفت: «به‌هم‌ریختگی سیما و منظر شهری مردم را رنج می‌دهد؛ لذا شهرداری می‌بایست، قبل از تاسیس این سازمان، ساز و کار لازم برای زیباسازی پروژه‌های شهری را ایجاد کند.».

 

تاسیس سازمان زیباسازی و اخذ مجوز ۲ تکلیف جداگانه است

انتظاری هروی، دیگر عضو شورای شهر، هم به متن نظریۀ کمیسیون تلفیق اشاره کرد و افزود: «در این تبصره، علاوه‌بر الزام به تاسیس سازمان زیباسازی، اخذ مجوزهای لازم نیز به شهرداری مشهد تکلیف شده است اما اگر، به جای «و»، «برای» به کار برده شود در واقع یکی از این دو تکلیف از بین می‌رود.».

در نهایت، اعضا، با تصویب متن تبصره۲۳ نظریۀ کمیسیون تلفیق، با پیشنهاد قدیری طرقی مخالفت کردند. بر این اساس، شهرداری مشهد موظف شد نسبت به اخذ مجوز از مراجع ذی‌صلاح و تاسیس سازمان زیباسازی اقدام نماید. تبصرۀ بعدی لایحۀ بودجه سال۹۶ شهرداری مشهد به ایجاد مدیریت یکپارچه مطالعات و اجرا از طریق مدیریت پژوهش‌های شهرداری مشهد ارتباط داشت.سهیلی، رئیس کمیسیون تلفیق شورا، در این رابطه گفت: «در حال حاضر، مطالعات بخش‌های مختلف شهرداری یکپارچه انجام نمی‌گیرد اما باید به سمت مدیریت یکپارچۀ مطالعات در مدیریت شهری گام برداریم.».

وی افزود: «نظام‌نامۀ مدیریت یکپارچۀ مطالعات در بخش‌های مختلف شهرداری مشهد به شورای شهر ارائه شده است و در کمیسیون‌های تخصصی در حال بررسی است.».

 

چرا باید به برخی مشاوران ناکارآمد و بی‌سواد پول بدهیم؟

قدیری طرقی به عنوان مخالف این تبصره گفت: «افراد توانمند بسیاری در بدنۀ مدیریت شهری وجود دارند که به‌مراتب از استعداد و توانایی علمی بیشتری نسبت به برخی مشاوران بی‌سواد برخوردارند.».

وی از پیش‌بینی اعتبار ۴۰‌میلیارد تومانی در آلبوم بودجه۹۶ شهرداری مشهد خبر داد و افزود: «چرا باید به برخی مشاوران ناکارآمد و بی‌سواد پول بدهیم؟ متاسفانه برخی مشاوران به ماشین امضا تبدیل شده‌اند و فقط پول می‌گیرند تا زیر قراردادهای مطالعاتی را امضا کنند.». این عضو شورا، با تاکید بر ضرورت بهره‌مندی از نیروهای متخصص بدنۀ شهرداری برای انجام امور مطالعاتی، پیشنهاد داد که ۲۰تا۳۰درصد از اعتبارات حوزه پژوهش به این موضوع اختصاص یابد. 

جهانبخش هم از اجرای مدیریت یکپارچۀ مطالعات در شهرداری مشهد حمایت کرد و گفت: «با ایجاد مدیریت واحد، از موازی‌کاری در بخش‌های مختلف جلوگیری می‌شود.». بعد از اظهار نظر اعضا، تبصره‌های۲۴و۲۵ به رای گذاشته شد و به تصویب رسید. بر این اساس، شهرداری مشهد موظف است اقدامات لازم را، برای مدیریت یکپارچۀ مطالعات و اجرا انجام دهد و گزارش آن را هر سه ماه یک‌بار به شورای اسلامی شهر ارائه کند. همچنین پرداخت هرگونه مبلغ تحت عنوان ایاب و ذهاب به مدیران و پرسنل شهرداری و سازمان‌ها علاوه‌بر میزان مقرر در قانون استخدام کشوری ممنوع شد. در ادامه جلسۀ علنی شورا، با تصویب تبصره۲۶ لایحۀ بودجه ۹۶، شهرداری مشهد موظف شد هزینۀ طراحی و اجرای نمازخانه در کلیۀ پروژه‌های عمرانی سطح شهر را در اعتبارات همان پروژه پیش‌بینی کند.

 

هزینه‌‌کرد درآمد مازاد با موافقت کمیسیون تخصصی و تلفیق

صدور مجوز برای هزینه‌کرد درآمد مازاد در حوزۀ ذی‌ربط با موافقت کمیسیون تخصصی و کمیسیون تلفیق شورای اسلامی شهر و اعمال آن در اصلاح بودجه تبصرۀ بعدی بود که مورد بررسی قرار گرفت.

سهیلی، با اشاره به ارائۀ دیرهنگام لایحۀ اصلاح بودجه، به شورای شهر گفت: «در نظریۀ کمیسیون تلفیق، به شهرداری مشهد اجازه داده شده است نسبت به هزینه‌کرد درآمد مازاد خود با نظر کمیسیون‌های تخصصی و تلفیق اقدام کند.».

دیمه‌کار به عنوان مخالف گفت: «اجرای این تبصره باعث می‌شود هریک از بخش‌های شهرداری به صورت خودمختار اقدام به هزینه‌کرد درآمد مازاد خود کند و شورا هم در مقابل کار انجام‌شده قرار گیرد.».

نخعی راد در موافقت با تبصرۀ۲۵ لایحه بودجه گفت: «چه اشکالی دارد که درآمد مازاد بخش‌های مختلف شهرداری ابتدا با اجازۀ کمیسیون تخصصی و تلفیق هزینه شود و بعد در اصلاح بودجه لحاظ شود؟». وی افزود: «سال گذشته سازمان آتش‌نشانی ۵/۲‌میلیارد تومان درآمد مازاد خود را، بدون اخذ مجوز از شورای شهر، نردبان خرید. اگرچه این اقدام از سر دلسوزی انجام گرفته است و قابل تقدیر است، اما بر اساس ضوابط، باید این مبلغ یا به سال آینده منتقل می‌شد یا در اصلاح بودجه مدنظر قرار می‌گرفت.». رئیس کمیسیون اقتصادی شورا تصریح کرد: «اصلاح بودجۀ سازمان‌ها در اسفندماه به تصویب شورا می‌رسد. بنابراین اگر قرار بود ۵/۲میلیارد تومان درآمد مازاد سازمان آتش‌نشانی در اصلاح بودجه لحاظ می‌شد که به درد آن‌ها نمی‌خورد.». وی ادامه داد: «با این تبصره، درآمدهای مازاد شهرداری مشهد، به محض تحقق، می‌تواند با نظر کمیسیون تخصصی و تلفیق در محل موردنیاز هزینه شود.». موسی شربتدار، معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهرداری مشهد، نیز در موافقت با این تبصره اظهار کرد: «قبلا مجبور بودیم درآمد مازاد سازمان‌ها را که معمولا ابتدا یا اواسط سال محقق می‌شد تا آخر سال معطل نگه داریم و پس از تصویب اصلاح بودجه هزینه کنیم.». وی خاطرنشان کرد: «به‌هیچ‌عنوان بنا نداریم خارج از چهارچوب برنامه‌های پیش‌بینی‌شده از سوی شورای شهر حرکت کنیم.». در عین حال، شورای شهر با تصویب تبصرۀ۲۷ به شهرداری مشهد و سازمان‌های تابعه اجازه داد، به میزان افزایش درآمد مازاد، نسبت به هزینه‌کرد درآمد مازاد در حوزۀ ذی‌ربط، با موافقت کمیسیون تخصصی و کمیسیون تلفیق شهر، اقدام و در اصلاح بودجه اعمال نماید.

 

کمک به وصول مطالبات مدیریت شهری از دستگاه‌های اجرایی

در جلسۀ علنی پنجشنبۀ هفتۀ گذشتۀ شورای اسلامی شهر، اخلاقی پیشنهاد داد که شهرداری موظف به اخذ بخشی از مطالبات خود از دستگاه‌های دولتی در سال۹۶ شود. او درخصوص پیشنهاد خود گفت: «شهرداری مشهد حجم انباشته‌ای از مطالبات از دستگاه‌ها و نهادهای دولتی و عمومی دارد که سال‌های سال بلاتکلیف مانده است.». عضو شورای شهر با اشاره به تلاش‌های انجام‌گرفته برای وصول مطالبات مدیریت شهری خاطرنشان کرد: «اگر این موضوع به عنوان تبصره در لایحۀ بودجه گنجانده شود قطعا به وصول هرچه سریع‌تر مطالبات کمک می‌کند.». وی افزود: «امیدواریم، با پشتوانۀ قانونی مصوبه شورای شهر، اقدامات جدی در راستای وصول مطالبات مدیریت شهری انجام گیرد و روزی برسد که هیچ نهادی به شهرداری مشهد بدهی نداشته باشد.».در نهایت، با تصویب شورای اسلامی شهر، شهرداری مشهد موظف شد به گونه‌ای برنامه‌ریزی کند که طی مدت شش ماه حداقل ۵ هزار میلیارد ریال از مطالبات خود از دستگاه‌های دولتی و عمومی را اخذ کند و هر سه ماه گزارش آن به شورا ارائه شود.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی