کد خبر : 72918
/ 23:36
با وجود تحریم در زمینه‌های مختلف حتی دارویی و پزشکی، اصلا در لوازم آرایشی تحریم نشدیم؛

هویت‌سازی با آرایش غلیظ!

در ادامه در خصوص میزان مصرف لوازم آرایشی در کشور و تامین آن از طریق واردات و یا محموله‌های قاچاق با دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استانداری خراسان رضوی گفتگو می‌کنیم.

هویت‌سازی با آرایش غلیظ!

به گزارش شهرآرا آنلاین

خبرنگار: ندا علیزاده

«ایران رکورددار مصرف لوازم آرایشی در خاورمیانه است.»، «ایران رتبۀ هفتم دنیا در مصرف لوازم آرایشی را دارد.»، «زنان ایرانی ۳۰درصد درآمد خود را خرج محصولات زیبایی می‌کنند.»، «سن استفاده از لوازم آرایشی در جامعۀ ایران به ۱۴ سال رسیده است.»، «مشهد، پس از تهران، دومین شهر پرمصرف لوازم آرایشی کشور است.» و «ایرانی‌ها بیشتر از سه‌برابر تفریح و امور فرهنگی برای آرایش هزینه می‌کنند.». این‌ها بخشی از خبرهایی است که مدام در رسانه‌های مختلف به آن‌ها پرداخته می‌شود. آمارهای غیررسمی و رسمی فراوان و متفاوتی از افزایش مصرف لوازم آرایشی در ایران و مشهد به چشم می‌خورد اما، با این حال، همۀ آن‌ها گویای یک مسئله است: تمایل شدید بانوان و دختران ایرانی به مصرف بیش‌ازاندازۀ لوازم آرایشی.

در ادامه در خصوص میزان مصرف لوازم آرایشی در کشور و تامین آن از طریق واردات و یا محموله‌های قاچاق با دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استانداری خراسان رضوی گفتگو می‌کنیم.همچنین،در خصوص چرایی و چگونگی گرایش شدید بانوان به خرید روزافزون لوازم آرایشی، حضور هرچه پررنگ‌تر آن‌ها با آرایش‌های نامتعارف در جامعه، کاهش سن مصرف‌کنندگان لوازم آرایشی و استفاده از آن توسط نوجوانان و همچنین راهکارهای مدیریت درست این مسئله را از منظر جامعه‌شناختی همراه با دکتر آتوسا محمدی مزینانی، دکترای جامعه‌شناسی، بررسی می‌کنیم.

 

اول در خاورمیانه، هفتم در دنیا

ابتدا،محمدابراهیم افشاری،دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استانداری خراسان رضوی با اشاره به اینکه در گذشته ایران رتبۀ دوم مصرف لوازم آرایشی را بعد از عربستان در خاورمیانه داشت می‌گوید: «اکنون ایران اولین کشور مصرف‌کنندۀ لوازم آرایشی در خاورمیانه به شمار می‌رود و در دنیا نیز هفتمین کشور مصرف‌کننده است.». افشاری دربارۀ جایگاه مشهد در این گردونه نیز اظهار می‌کند: «مشهد نیز، به عنوان دومین شهر بزرگ ایران و با لحاظ وجود سالانه ۲۷میلیون زائر، دومین مصرف‌کنندۀ لوازم آرایشی در کشور بعد از تهران به شمار می‌رود و ، با توجه به آمار موجود، متاسفانه مصرف لوازم آرایشی در استان ما بخصوص در مشهد بالاست.».

 

بیش از ۲۵۰ پروندۀ قاچاق لوازم آرایشی در ۱۰ ماه گذشته

او در ادامۀ گفتگو به آمار ۱۰ماه گذشته نیز گریز می‌زند و می‌گوید: «در این مدت، بیش از ۲۵۰پروندۀ قاچاق در برخورد با لوازم آرایشی تشکیل و ۳۵۱ هزار و ۹۶۲ قلم لوازم آرایشی به ارزش ۳۵میلیارد و ۹۱۶میلیون و ۱۵۰هزار ریال جمع‌آوری شده است و، به دلیل غیر استاندارد و سالم نبودن این کالاهای قاچاق، همۀ آن‌ها امحا شده است.».

گفتگو که به اینجا می‌رسد، گفتۀ رئیس اتحادیۀ لوازم آرایشی و بهداشتی مشهد مبنی‌بر وجود نداشتن کالای قاچاق جدید در بازار را پیش می‌کشم که افشاری در پاسخ تصریح می‌کند: «کالاهای اصلی اورجینال قیمت‌های زیادی دارند اما آنچه در بازار با این قیمت‌های نازل می‌بینیم هیچ‌وقت نمی‌تواند ارجینال و اصل باشد و معمولا با تقلب و سوءاستفاده از عناوین برندها، بسته‌بندی می‌شوند.».

او در تحلیل اینکه چرا اگر کالایی اصل است از مبادی قاچاق وارد کشور می‌شود می‌گوید: «اگر واقعا این کالاها ارجینال و از برندهای مطرح دنیا هستند چرا به شکل قاچاق وارد می‌شوند آن هم در شرایطی که تعرفۀ ورود این نوع اجناس خیلی زیاد نیست و می‌توانند بسیار راحت از مبادی قانونی آن را وارد کنند.».

افشاری سپس این‌گونه نتیجه می‌گیرد: «این کالاها از راه قاچاق وارد می‌شوند چون استاندارد نیستند و کسی سلامت آن‌ها را تایید نمی‌کند و، اگر به طور رسمی آن‌ها را وارد کنند، اجازۀ ورود دریافت نمی‌کنند.».

نکتۀ دیگری که در این گفتگو به آن می‌پردازیم این است که چرا لوازم آرایشی مشمول تحریم نشده است که او در پاسخ اظهار می‌کند: «منافعی اقتصادی پشت این مسئله است زیرا ایران بازار مصرف بسیار خوبی به شمار می‌رود و آن‌ها نیز سعی می‌کنند آن را از دست ندهند. از طرفی، لوازم آرایشی کالایی استراتژیک محسوب نمی‌شود و فرمول مواد اولیۀ آن نیز در دست خودشان است. برای همین آن را مشمول تحریم نکرده‌اند.».

در ادامه،دکتر آتوسا محمدی مزینانی، دکترای جامعه‌شناسی، به دلایل گرایش شدید جامعه ما به مصرف لوازم آرایشی می‌پردازد.

او استفادۀ بیش‌از‌اندازه از آرایش در بانوان و بخصوص کاهش سن مصرف لوازم آرایشی به سن نوجوانی را در گروی وجود بحران هویت و هویت‌یابی در آن‌ها می‌داند و می‌گوید: «وقتی افراد نتوانند هویت مثبت، منسجم و قابل‌تایید در جامعه را از زوایا و زمینه‌های متفاوت برای خود پیدا کنند، دنبال کوتاه‌ترین راه‌ها می‌روند تا بتوانند بیشتر در جامعه حضور یابند و به نوعی خودنمایی و ابراز وجود کنند.».

 

101822.jpg

 

معرفی الگوهای نامناسب از رسانه‌های مختلف

دکتر محمدی مزینانی با بیان اینکه زنان و دختران تصور می‌کنند که هرچه زیباتر باشند در جامعه مقبول پسندتر می‌شوند اظهار می‌کند: «رشد فزایندۀ ارتباطات جمعی و تولید خوراک‌های مختلف در این زاویه‌ها و زمینه‌ها، از طریق رسانه‌های مختلف، موجب می‌شود که الگوهایی 

در جوامع مختلف از جمله جامعۀ ما مطرح شوند که از نظر ظاهری برتر هستند که این مسئله مردم را به سمت زیباتر شدن ظاهرشان سوق می‌دهد.».

او سپس با تاکید بر اینکه اگر کالایی در جامعه خریدار نداشته باشد به طور اتوماتیک حذف خواهد شد این‌گونه نتیجه می‌گیرد: «به طبع، خریدارانی با تقاضای فزاینده برای این‌گونه چهره‌های به‌اصلاح آراسته در جامعه وجود دارند که افراد هم بر این اساس هویت‌یابی می‌کنند و، اگر تقاضایی وجود نداشته باشد، به‌مرور این عرضه هم کاهش می‌یابد.».

این جامعه‌شناس با اشاره به الگوسازی‌های اشتباه توسط رسانه‌ها می‌گوید: «مسئله‌ای که جای تاسف دارد این است که نتوانسته‌ایم در جامعه برای بانوان الگوسازی کنیم که حالا زنان خاص غربی تبدیل به الگوهای آن‌ها شده‌اند.».

البته او با اظهار اینکه معضل و مشکل جامعۀ ما فقط محدود به آرایش و خرید لوازم آرایشی نیست یادآور می‌شود: «بسیاری از خانم‌ها حاضرند عمل‌های جراحی زیبایی با صرف هزینه‌های گزاف، تحمل درد و پذیرش ریسک و خطر مرگ را انجام دهند تا مورد قبول نظر جامعه قرار بگیرند.».

دکتر محمدی مزینانی با اظهار اینکه در جامعه‌ای که برای نمونه ۸۰ درصد بانوان آن دنبال سواد و تحصیل هستند حتما این مسئله مقبول‌ پسند جامعه است که آن‌ها به این سمت کشیده شده‌اند می‌گوید: «بسیاری از بانوان ما با آرایش‌هایی در خیابان‌های کشوری اسلامی ظاهر می‌شوند که در اروپا دیده نمی‌شود و، اگر در اروپا فردی با این شکل بیرون بیاید، به عنوان خانمی با ظاهری نامتعارف شناخته می‌شود.».

او، پس از تشریح دو مشکل ریشه‌ای هویت‌یابی بانوان و وجود خریداران این نوع آرایش و ظاهر خانم‌ها به عنوان عوامل اصلی بروز چنین وضعیتی در جامعه، این نکته را شفاف‌سازی می‌کند که چرا آن‌هایی که با این موج همراه نمی‌شوند از طرف جامعه پس زده می‌شوند: «همه به دنبال موج‌های جامعه می‌روند و خود‌به‌خود به سمت آن کشیده می‌شوند که این مسئله مشکل بسیاری از افراد فرهیخته و تحصیل‌کرده نیز هست زیرا، هنگام مراجعه برای یافتن کار، با ارزیابی داشتن ظاهری آراسته مواجه می‌شوند و، در نتیجه، به جای آن‌ها، فردی که دارای این ویژگی باشد پذیرفته می‌شود.».

 

سدهای مقاومتی به جای الگوسازی درست

این جامعه‌شناس با بیان اینکه نباید انسان‌ها را در حوزه‌های خصوصی و شخصی تحت فشار قرار دارد تاکید می‌کند: «باید انسان‌ها را در انتخاب‌های خود، بخصوص در حوزۀ سبک زندگی، آزاد گذاشت اما برای آن‌ها الگوسازی مناسب نیز انجام داد.».

همۀ این‌ها در حالی است که، بر اساس توضیحات دکتر محمدی مزینانی، مشکل عمدۀ ما این است که نه‌تنها الگوسازی مناسب و در‌خور جامعه و افرادی که امروز می‌خواهند بهتر و برتر باشند انجام نشده است بلکه وقتی مردم خودشان الگوها را پیدا می‌کنند نیز جلوی آن‌ها سدهای مقاومتی ایجاد می‌کنیم.».

او، با پارادکسیکال خواندن این روند، بهترین و مناسب‌ترین راه برای خروج از این وضعیت را، در گام نخست، ساختن و ارائۀ الگوهای موفق و سبک‌های مناسب زندگی و هماهنگ با سیستم ارزشی کشور به مردم بیان می‌کند و می‌گوید: «با توجه به حجم اطلاعاتی که مردم روزانه از رسانه‌های مختلف و اقسام جوامع دریافت می‌کنند، اگر پیش پای آن‌ها روش‌ها و مسیرهای زندگی بسته را قرار دهیم، یقینا آن را قبول نمی‌کنند و، اگر بخواهیم به آن‌ها فشار بیاوریم که حرف نهایی و برتر آن چیزی است که ما می‌گوییم، باز هم با همان مقاومتی که تا امروز مواجه بوده‌ایم روبه‌رو می‌شویم.

..........................................

 

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارزخراسان رضوی هشدار داد

  • تهدید سلامت مردم با لوازم آرایشی قاچاق

 

علیزاده- دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استانداری خراسان رضوی دربارۀ آمار واردات لوازم آرایشی می‌گوید: «آمار واردات رسمی لوازم آرایشی خیلی پایین است اما بیشتر از ۶۰ درصد این لوازم به صورت قاچاق وارد کشور می‌شود و البته مقداری را نیز مسافران با خود می‌آورند.».

محمدابراهیم افشاری در گفتگو با خبرنگار شهرآرا، این بین، هشداری می‌دهد که قابل‌تامل است: «متاسفانه ۹۵درصد لوازم آرایشی قاچاق، یا تقلبی یا غیراستاندارد یا تاریخ‌گذشته هستند و صدمۀ بسیار زیادی از نظر سلامتی به مردم وارد می‌کنند.».

او با بیان اینکه لوازم آرایشی جزو کالاهای سلامت‌محور به شمار می‌روند و مصرف آن‌ها مستقیم و غیرمستقیم بر سلامت مردم تاثیر می‌گذارد تصریح می‌کند: «سعی کرده‌ایم از طریق کارگروهی در همین زمینه با مسئولیت معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی و با همراهی اتحادیۀ لوازم آرایشی و بهداشتی و سازمان صنعت، معدن و تجارت این مسئله را مدیریت کنیم که در این راستا بارها مراکز عمدۀ ‌فروش لوازم آرایشی قاچاق را جمع‌آوری و لوازم را امحا کرده‌ایم.».

 

هنوز هم کالای قاچاق وارد می‌شود

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استانداری خراسان رضوی با اعلام اینکه با وجود همۀ اقدامات و برخوردها باز هم کالای قاچاق وارد می‌شود توضیح می‌دهد: «چون ما در سطح عرضه برخورد می‌کنیم در حالی که استان‌های جنوبی و غربی کشور مبدا ورود این نوع کالاها هستند و باید مرزها در این استان‌ها کنترل شوند.».

افشاری در تکمیل توضیح خود با بیان اینکه آن‌ها با ورود کالای قاچاق از مرز افغانستان برخورد می‌کنند اظهار می‌کند: «بیشترین حجم لوازم آرایشی قاچاق از مرز‌های استان‌های غربی وارد کشور می‌شود و ابتدا در تهران تجمیع و سپس توزیع می‌شود که، در راستای برخورد با این کالاهای قاچاق، باربری‌ها را کنترل می‌کنیم و از اتحادیۀ لوازم آرایشی و بهداشتی نیز تعهد گرفته‌ایم که دقت بیشتری داشته باشند تا آسیبی به مردم نرسد.».

با همۀ این تفاسیر، افشاری، در نهایت، به مردم هشدار می‌دهد و توصیه می‌کند: «لوازم آرایشی قاچاق با مواد نامرغوب و غیراستانداردی تولید شده‌اند که، به شکلی هدفمند، سلامت آن‌ها را نشانه رفته است. بنابراین مردم باید بدانند که مواد آرایشی‌ای را که با قیمتی بسیار کم از کنار خیابان می‌خرند عین سرطان است و سرب موجود در آن‌ها سرطان‌زاست و باید در مصرف آن‌ها بیشتر دقت کنند.».

 

گزارش کامل را در روزنامه شهرآرا بخوانید:
ورود به صفحه گزارش روزنامه شهرآرا ۲۲ اسفند

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی