کد خبر : 72937
/ 22:34
بهتر است برای میهمانان عید امسال به فکر یک برنامه ویژه باشید؛

عیـد و عیدی‌

چیزی به عید نوروز نمانده و در این میان هرکسی در تکاپوی چیزی است. یکی از دغدغه‌ها عیدی است. امسال فامیل ما ایده جدیدی داده‌اند. به این نتیجه رسیده‌اند که بهتر است رسم پول عیدی‌دادن را منسوخ کنیم.

عیـد و عیدی‌

شهرآرا آنلاین

خبرنگار: تکتم جاوید

چیزی به عید نوروز نمانده و در این میان هرکسی در تکاپوی چیزی است. یکی از دغدغه‌ها عیدی است. امسال فامیل ما ایده جدیدی داده‌اند. به این نتیجه رسیده‌اند که بهتر است رسم پول عیدی‌دادن را منسوخ کنیم، چون هرکدام از ما می‌رویم خانه یک فامیل و بچه‌هایمان از صاحبخانه پول می‌گیرند و بعد وقتی آن‌ها می‌آیند، پول‌ها را به بچه‌هایشان پس می‌دهیم.

آخر عید یا پولی برایمان باقی نمانده یا همانی که مانده دست مامان و بابا می‌ماند و نصیب بچه‌ها نمی‌شود. خوشحالی بچه‌ها در حد همان گرفتن پول باقی می‌ماند و تمام می‌شود. فامیل تصمیم گرفته‌اند عیدی ندهند و عیدی نگیرند اما هرکسی می‌تواند برای بچه‌ها یا بزرگ‌ترها هدیه بخرد.

چندسال است که عید‌ی‌ها به پول خلاصه می‌شود. از یک مبلغی شروع شده و هر سال کمی به آن اضافه می‌شود. برخی خانواده‌ها بنا به دلایل مختلفی چون مشکلات اقتصادی، کدورت‌‌های خانوادگی، تجدد‌گرایی و... از فرهنگ و سنن دیرینه فاصله گرفته، از عید دیدنی و عیدی دادن شانه خالی می‌کنند. ضمیر ناخودآگاه کودک هر فرهنگ و عادتی را به صورت خودکار ضبط می‌کند و این فرهنگ را می‌توان به صورت دادن یک کتاب یا یک هدیه کوچک نهادینه کرد.

طبیعی است که نمی‌توان از یک نوجوان ۱۲ یا ۱۳‌ساله بعد از سال‌ها عیدی نقدی گرفتن توقع داشت امسال بعد از گرفتن کتاب خوشحال شود اما می‌توان این فرهنگ را به تدریج درمیان خانواده‌ها رواج داد. خانواده‌ایی که شما به فرزندشان هدیه غیرنقدی می‌دهید حتما سال بعد برای فرزند شما هدیه می‌‌آورد. از‌‌آنجایی‌که عیدی‌دادن در لذت‌بخش‌بودن دست کمی از عیدی گرفتن ندارد، می‌توانید امسال عیدی‌دادن‌ها را جذاب‌تر کنید و واکنش جالب بچه‌ها و بزرگ‌ترها را ببینید. 

..........................................

 

عیدی‌دادن‌های نوروزی از قدیم می‌آید

عیدی دادن یکی از رسم‌‌های متداول در میان بسیاری از مردم جهان و از آیین‌‌های دیرین فرهنگ ماست. در جوامع سنتی رسم بر این است که خانواده‌ داماد برای عروس هدیه و پیشکش‌ عید را به‌ شکل کالا (گوسفند، کله قند، پارچه، آجیل و‌...) می‌فرستند. اما در جوامع مدرن بیشتر خانواده‌ها تمایل دارند به‌ عنوان عیدی پول هدیه دهند. رسم سکه عیدی دادن در زمان هرمز دوم، شاه ساسانی در سال ٣٠٤ میلادی آغاز شد و بر اساس کتب تاریخی ایران باستان داریوش دوم به مناسبت نوروز، در سال ٤١٦ پیش از میلاد سکه زرین ویژ‌ه‌ای ضرب کرد. این رسوم به دلیل افزایش مشکلات اقتصادی مردم آرام‌آرام جای خود را به هدایای سنتی و کشاورزی داد. در میان ایرانیان عیدی دادن فقط به افراد خانواده و فامیل خلاصه نمی‌شود. عیدی دادن به سرایدار، رفتگر محل، نامه‌رسان و‌... (طبقه کم درآمد و زحمتکش جامعه) دارای تبرک و شگون است.

نکته مهم و قابل تامل این است که هم اکنون بیش از نیم قرن است که پول و وجوه نقدی جایگزین عیدی‌‌های شب عید شده است. رسمی که به گفته کارشناسان هم خوب است و هم بد و به نوعی اقتصادی، برای خانواده‌ها مبدل شده است. امروزه عیدی‌ها بیشتر به صورت نقدی و اسکناس است؛ به‌طوری‌که در روز‌های پایانی سال مراجعان بانک‌ها بیشتر خواهان اسکناس‌‌های نو هستند. لازمه تغییر این سنت، شناخت والدین از نیاز‌های فرزندان در خرید و اهدای هدایای نوروزی مناسب و تشویق جامعه در تغییر الگوی عیدی دادن و عیدی گرفتن است.

 

آنچه برای انتخاب عیدی به کارتان می‌آید

افراد را لیست کنید و بودجه را کنار بگذارید: اول از همه باید لیست کسانی را که می‌خواهید برایشان عیدی بدهید، بنویسید. رده سنی هر شخص را در جلوی نام او بنویسید. مانند بچه نوپا، کودک، نوجوان، جوان، میان‌سال و مسن. میزان بودجه مالی خود را هم برای هزینه‌کردن برای عیدی مشخص کنید. وقت آن است که از قدرت حافظه خود استفاده کنید. در کنار هر نام، نقطه‌عطف و وضعیت هر فرد را بنویسید تا بر اساس آن هدیه مناسب را انتخاب کنید. به عنوان مثال؛ فارغ‌التحصیل از دانشگاه، شروع به کسب و کار جدید، بازنشسته و...

کنجکاوی کنید: برای این‌که یک عیدی دوست‌داشتنی بدهیم، باید از قبل یک کنجکاوی خوب انجام داده باشیم. وقتی که دوستمان را می‌بینیم، وقتی برادرزاده‌مان با ما درد‌دل می‌کند، وقتی مادرمان با خانم همسایه حرف می‌زند، به صدایشان گوش کنیم و از لابه‌لای حرف‌هایشان بفهمیم چه چیزی نیاز دارند یا دلشان چه چیزی می‌خواهد.

هدیه پرکارآمد و بلند‌مدت بدهیم: بهتر است هدیه‌ای را انتخاب کنیم که مخاطبمان مدت بیشتری بتواند از آن استفاده کند و برایش سود و زایشی هم داشته باشد. مثلا هدیه دادن یک نهال کوچک یا چند بذر گل می‌تواند در تمام طول مدت رشدش، شادی و طراوت را به عزیزمان ببخشد. هدیه دادن میل بافتنی، کاموا و کتاب آموزش بافتنی به کسی که همیشه عاشق شال‌گردن، دستکش و ژاکت است یا هدیه دادن یک جعبه ابزار به کسی که به کارهای فنی علاقه دارد، می‌تواند تا آخر عمر یک دوست را به یاد ما بیندازد.

زیبا و دوست‌داشتنی جلد کنیم: نباید پوسته یا «بسته‌بندی» آن را فراموش کنیم. یادمان باشد چیزی که خیلی‌وقت‌ها باعث می‌شود ما از چیزی خوشمان یا بدمان بیاید، ظاهر آن است. حالا که توانسته‌ایم یک هدیه خوب غیر نقدی انتخاب کنیم، خوب است برای بسته‌بندی آن هم فکری کنیم. هدیه را می‌توانیم در کاغذی که خودمان نقاشی کرده‌ایم، جعبه‌ای که خودمان ساخته‌ایم یا کیف پارچه‌ای که خودمان دوخته‌ایم، قرار بدهیم تا آن را از همه نظر بیمه کنیم.

کارت‌پستال نوروزی یادت نرود: خیلی از بزرگ‌ترها هنوز کارت‌پستال‌هایی را که روزی از دوست یا فامیل خود هدیه گرفته‌اند، نگه‌ می‌دارند. هر هدیه‌ای‌ را که می‌خرید، کنارش یک کارت‌پستال بگذارید. همه کادو هم که خراب شود باز آن کارت لای قفسه کتاب‌ها باقی خواهد ماند.

هدیه‌های دخترانه و پسرانه را با دقت انتخاب کنید: دخترها در عین حال که وسایل و علایق زیادی دارند‌ اما به هر چیزی علاقه نشان نمی‌دهند. پس بهتر است قبل از اقدام حتما پرس‌وجو کنید، به حرف‌هایش خوب گوش دهید و مطمئن باشید که بالاخره می‌توانید عیدی محبوبش را بشناسید. همه انواع پوشیدنی‌ها برای دخترها جذاب است‌ اما بیشتر آن‌ها به انگشتر، گوشواره و زینتی‌هایی از این قبیل به شدت علاقه نشان می‌دهند. انواع لوازم بهداشتی شامل اسپری، کرم آرایشی و بهداشتی و چیزهایی از این قبیل هم عیدی‌های کاربردی به نظر می‌رسند.

پسرها هرچند به اندازه دخترها سخت‌گیر نیستند‌ اما به کاربردی بودن یک هدیه بیشتر از هر چیزی فکر می‌کنند. این روزها بیشتر آن‌ها به دنبال نرم‌افزارهای بازی‌های کامپیوتری هستند. هر شلوار یا پیراهنی برایشان جذاب نیست. پس بهتر است ریسک نکنید و از سلیقه، رنگ و مدل مورد علاقه‌اش مطمئن شوید. این وسط چیزهای مشترکی هم بین دخترها و پسرها وجود دارد که می‌توانند هدیه‌های خوبی باشند. انواع لوازم‌التحریر، کیف‌های مدرسه یا دانشگاه، کتاب‌ها و... . اگر اهل خواندن مجله یا نشریه خاصی هستند، به عنوان عیدی اشتراک ۶‌ماهه یا یک ساله آن را به او هدیه دهید.

 

ایده‌های نو را به کار بگیرید

همیشه هم قرار نیست هدیه ما وسیله آماده و خریدنی باشد باید پای خودمان را وسط بکشیم. می‌توانیم گاهی سلیقه خودمان را هم به میان بیاوریم. بعضی وقت‌ها هدیه دادن یک مجموعه از آهنگ‌هایی که خیلی دوستشان داریم، فیلمی که خیلی تحت تاثیرمان گذاشته، بهترین کتابی که خوانده‌ایم یا یک دفترچه پر از تک‌بیتی‌هایی که خودمان انتخاب کرده‌ایم، می‌توانند بهترین هدیه‌ها باشند.

کتاب و کتاب و کتاب: حتی اگر اهل کتاب نیستید، باز هم سعی کنید کتاب عیدی بدهید. شاید این جمله کمی مستبدانه به نظر برسد اما باور داشته باشید کتاب و هر هدیه فرهنگی که بتواند کمی بیشتر ما را به فکر بیندازد، ارزشمند است. البته منظور از این پیشنهاد این نیست که به مادربزرگ‌تان که ممکن است سواد و حوصله کتاب‌خوانی را نداشته باشد هم کتاب عیدی بدهید. برای کودکان، نوجوانان و جوانان خانواده، دوست و فامیل به عنوان عیدی کتاب، آلبوم‌های موسیقی و فیلم‌های ماندگار سینمای جهان و ایران را هدیه بگیرید.

جعبه هدیه خیاطی: به دوست خیاطتان هدیه‌ای بدهید که در طول سال الهام‌بخش او باشد. داخل یک جعبه چوبی را رنگ کنید و از قالب‌های رنگارنگ سیلیکونی کیک برای پر‌کردن قطعات و لوازم پروژه‌های خیاطی از جمله قرقره‌های نخ، دکمه و توپ‌های پنبه‌ای استفاده کنید. از یک طرح کمانی روی در جعبه برای هماهنگی با داخل آن استفاده کنید.

یک گلدان پرگل: یک گلدان زیبا هدیه‌ای مناسب برای روز عید است، آن را در جلوی پنجره‌اش می‌گذارد و از آن لذت می‌برد. گلدان را در یک پارچه کرباس مربعی شکل بپیچید، دقت کنید که پارچه به اندازه کافی بزرگ باشد که گلدان را احاطه کند. پارچه پیچیده شده به دور گلدان را با نخ قلاب‌دوزی قرمز رنگ در جای خود ثابت کنید و به هدیه جلوه دهید.

بسته‌های کوچک دوست‌داشتنی: هدیه‌تان را در لیوان قرار دهید، بالای آن را با انواع کاغذهای کیک بپوشانید و با نخ رنگی یا روبان گره بزنید. برای هدیه دادن جواهرات، بلیت فیلم، شکلات یا شعر مورد علاقه می‌توانید از طرح این هدایای کوچک درون لیوان استفاده کنید.

نامه‌هایی برای پست: برای هر شخص یک نامه بنویسید و برایش پست کنید. حتی اگر پست سخت است، ایمیل بنویسید اما نه این‌طور که یک متن و عکس تکراری را برای همه ارسال کنید. به گیرنده نشان بدهید برایش وقت گذاشتید. از بودن آدم‌ها در سالی که گذشت تشکر کنید، آرزوهای خوب بکنید، از کمک‌ها و مهربانی‌هایی که کردند، قدردانی کنید.

..........................................

 

لابه‌لای عیدی‌دادن‌ها، اعضای اصلی خانه را از قلم نیندازید

پدر، مادر و همسر

101845.pngقبل از بعد از نوروز امسال مناسبت‌های زیبای روز مادر یا زن و روز پدر یا مرد را هم در پیش دارید، پس در خریدن عیدی کمی دست و دلبازی به خرج بدهید.

نفر اول: مادرها هیچ‌گاه از فرزندانشان توقع هدیه ندارند و تاکید می‌کنند همین که سالم و موفق باشید برای آن‌ها کافی است. اگر دست‌تان در جیب خودتان است، بهتر است به فکر یک عیدی خوب باشید. همه ما کم‌و‌بیش سلیقه مادرمان را می‌دانیم، بالاخره آن‌ها به یکی از هدیه‌های معمول شامل کتاب، لباس، وسایل منزل یا طلا علاقه دارند، اما با این حال یک عمر به مادرتان زحمت داده‌اید، حالا وقت عیدی به دنبال چیزی باشید که راحتی‌اش را فراهم کند، اگر راحتی و آرامش مادرتان با یک سفر یا زیارت به دست می‌آید، دریغ نکنید و به عنوان عیدی او را به مسافرتی که دوست دارد، ببرید.

نفر دوم: به نظر می‌رسد خرید عیدی برای پدرها سخت‌تر از مادرها باشد. علاوه بر اینکه همان گزینه‌های گفته شده درباره عیدی مادرها را می‌توانید در نظر بگیرید، اما باز هم می‌توانید فهرستی تهیه کنید. تکلیف پدرهای کتاب‌خوان و فرهنگی مشخص است. در حال حاضر مجموعه‌های زیادی از موسیقی سنتی و اصیل در بازار وجود دارد که پدرها معمولا از داشتنشان استقبال می‌کنند. همه آن چیزی که به عنوان پوشاک شناخته می‌شود، برای پدرها هدیه مناسبی محسوب می‌شود. وسایل اصلاح را هم به این فهرست اضافه کنید.

نفرسوم: آقایان بهتر است برای خرید هدیه همسرشان زیرکانه عمل کنند، زیرا بانوان از هر هدیه‌ای که توسط همسرانشان دریافت می‌کنند، می‌توانند علاقه و صد چیز دیگر را استنباط کنند! خرید شما بسته به مبلغی که می‌خواهید هزینه کنید، می‌تواند بسیار متفاوت باشد. اما اگر همسرتان در مورد هدیه گرفتن وسواسی است، می‌توانید از خودش بپرسید که به طور دقیق دوست دارد چه چیزی هدیه بگیرد. با آنکه مردها از هر گونه هدیه‌ای خوشحال می‌شوند، اما هدیه مورد علاقه‌شان بیشتر وسایل ماشین، بلیت استخر، بلیت بازی فوتبال یا مسابقات دیگر است.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی