کد خبر : 72970
/ 23:03
در بررسی بودجۀ سال آیندۀ مدیریت شهری عنوان شد؛

اختصاص یک‌سوم بودجۀ شهرداری به حوزۀ حمل‌ونقل

در صد و شصت و ششمین جلسۀ علنی شورای اسلامی شهر مشهد اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای حوزۀ حمل‌ونقل عمومی در لایحۀ بودجۀ سال ۹۶ شهرداری مورد بررسی قرار گرفت.

اختصاص یک‌سوم بودجۀ شهرداری به حوزۀ حمل‌ونقل

به گزارش شهرآرا آنلاین

خبرنگار: عادل افتخاری

سهیلی، رئیس کمیسیون تلفیق شورای شهر مشهد، در این رابطه گفت: «ما بخشی از انتظارات کمیسیون حمل‌ونقل شورا را برآورده کردیم به طوری که ۷۰میلیارد تومان به بودجۀ این بخش برای خرید اتوبوس و مینی‌بوس اضافه شد.».

وی ادامه داد: «بودجۀ حوزۀ حمل‌ونقل اتوبوس‌رانی و مینی‌بوس‌رانی از ۱۰۴میلیارد به ۱۷۴میلیارد تومان افزایش یافته است.».

عامری فرد، رئیس کمیسیون حمل‌ونقل و ترافیک شورا، هم در این‌باره گفت: «در کمیسیون تلفیق، به دلیل حجم بالای برنامه‌ها، فرصتی برای بررسی پروژه‌های حوزۀ حمل‌ونقل عمومی اختصاص داده نشد.». وی با اشاره به کاهش ۲۰درصدی بودجۀ حمل‌ونقل عمومی در سال۹۶ ادامه داد: «دوستان به ما گفته‌اند که بودجۀ حمل‌ونقل ۶ درصد افزایش یافته است در صورتی که اعتبار اختصاص‌یافته به این حوزه از ۱۸۲میلیارد تومان در سال۹۵ به ۱۵۸میلیارد تومان در سال آینده کاهش یافته است.». وی تصریح کرد: «البته ما قائل به این نیستیم که حتی یک برنامه هم به این حوزه اضافه شود بلکه فقط به دنبال اجرای مصوبات تکلیفی شورا در این حوزه هستیم. اگر زمینۀ اجرای این مصوبات فراهم نشود باید مجدد در صحن علنی مطرح و درخصوص لغو آن‌ها تصمیم گیری شود.».

سهیلی در واکنش به اظهارات عامری فرد گفت: «کمیسیون تلفیق بودجۀ پیشنهادی حوزۀ حمل‌ونقل را از ۱۰۴میلیارد تومان به ۱۷۴میلیارد تومان افزایش داده است. دوستان اگر مخالف هستند صراحتا بگویند.». وی با اشاره به اختصاص یک‌سوم بودجۀ سال۹۶ به حوزۀ حمل‌ونقل عنوان کرد: «ما نمی‌توانیم از منابع برنامه‌های دیگر برداریم و به حوزه این اختصاص دهیم.».

 

بازگشت برنامه‌های حوزۀ حمل‌ونقل به کمیسیون تلفیق

شربتدار، معاون برنامه‌ریزی و توسعۀ شهرداری مشهد، نیز گفت: «به نظر من این برداشت‌ها زمانی اتفاق می‌افتد که برنامه‌ها، ماموریت‌ها و حوزۀ معاونت را با هم یکی ببینیم.». وی افزود: «در حال حاضر ۹۹۵میلیارد تومان، یعنی یک‌سوم بودجۀ شهرداری مشهد در سال۹۶، به حوزۀ حمل‌ونقل عمومی اختصاص داده شده است.».در ادامۀ جلسه یکی از پیشنهادات عامری فرد به رای گذاشته شد اما به تصویب نرسید. 

در پیشنهاد مطرح‌شده مقرر بود که بودجۀ تعمیر و توسعۀ پایانه‌های اتوبوس‌رانی درون‌شهری از ۴۰۰میلیون تومان به ۸۰۰ میلیون تومان افزایش یابد.البته دیگر پیشنهاد رئیس کمیسیون حمل‌ونقل شورا به تصویب رسید و، بر اساس آن، برای تکمیل پروژۀ نیمه‌تمام احداث جایگاه سوخت سیدی، یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان اختصاص یافت. در نهایت، با رای اعضا، مقرر شد روز چهارشنبه جلسۀ کمیسیون تلفیق شورا تشکیل شود و برنامۀ حمل‌ونقل عمومی با پیشنهادات جدید کمیسیون حمل‌ونقل و ترافیک مورد بررسی قرار گیرد. بر این اساس نظریۀ جدید کمیسیون تلفیق در جلسۀ علنی روز پنجشنبۀ شورا مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 

ضرورت توجه به شبکۀ معابر شهری در بودجۀ سال ۹۶

برنامۀ بعدی‌ای که در جلسۀ علنی شورا مورد بررسی قرار گرفت به شبکۀ معابر شهری اختصاص داشت. سهیلی، رئیس کمیسیون تلفیق شورا، در این رابطه گفت: «پس از بررسی‌های کارشناختی در کمیسیون تلفیق، ۵۰۰ میلیون تومان به اعتبارات این برنامه افزوده شده و رقم آن برای سال۹۶ به ۳۸۹میلیارد تومان رسیده است.». وی افزود: «شهرداری برای احداث تقاطع‌های غیرهم‌سطح سواره‌رو، ۱۰میلیارد تومان اعتبار در آلبوم بودجه پیش‌بینی کرده بود که این رقم با تصویب کمیسیون تلفیق به ۱۳میلیارد تومان افزایش یافته است.».

سهیلی خاطرنشان کرد: «بودجۀ احداث پیاده‌روها هم، با کمی کاهش، از رقم پیشنهادی ۱۷میلیارد و ۷۰۰تومان به ۱۵میلیارد و ۱۰۰میلیون تومان رسیده است.».

در ادامۀ جلسه، اعتبارات پیش‌بینی‌شده برای این برنامه در قالب جدول۱۲ آلبوم بودجۀ سال۹۶ شهرداری مشهد به تصویب رسید. غلامحسین صاحبی هم در این‌خصوص گفت: «سال گذشته دو پروژه در معابر منطقۀ۶ وجود داشت که اجرایی نشده است و ما نسبت به این موضوع انتقاد داریم.».وی پیشنهاد داد از سرجمع اعتبارات نسبت به احداث پل کنار بازار حافظ برای اتصال ۷۵متری رضوی به بولوار کارمندان و همچنین دوربرگردان صدمتری به مصلی اقدام شود. 

در نهایت پیشنهاد مطرح‌شده به تصویب رسید. همچنین اخلاقی امیری، دیگر عضو شورا، پیشنهاد داد ۵/۳میلیارد تومان بودجۀ کاسته‌شده از اعتبارات حوزۀ پژوهش و مطالعات به سرفصل ایجاد و توسعۀ مسیرهای دوچرخه اضافه شود تا شهرداری بتواند برای اجرایی نمودن مصوبۀ شورا مبنی‌بر احداث ۱۰۰کیلومتر مسیر دوچرخه‌سواری اقدام کند که این پیشنهاد نیز تصویب شد. در نهایت، با اضافه شدن این مبلغ، برنامۀ شبکۀ معابر شهری با اعتبار ۳۹۲میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان به تصویب رسید و ردیف شبکۀ دوچرخه، با اضافه شدن این مبلغ، از ۷۶۵میلیون تومان به ۴میلیارد و ۲۶۵میلیون تومان افزایش یافت. پیشنهادات موحدی در‌مورد افزایش یک میلیارد تومان اعتبارات پیاده‌روسازی منطقۀ یک و اختصاص ۲میلیارد تومان جهت طراحی و اجرای پارک میدان کوثر در منطقۀ۹ در این برنامه، جهت بررسی بیشتر، به کمیسیون تلفیق ارجاع شد.

 

تصویب بودجۀ ۲۱ میلیاردی برای ترافیک شهری 

در ادامۀ جلسه، برنامۀ فضای سبز شهری مورد بررسی قرار گرفت. صاحبی، عضو شورا، در این رابطه اظهار کرد: «در لایحۀ بودجۀ سال۹۶ شهرداری مشهد بودجۀ فضای سبز منطقۀ۲ با کاهش ۳۵درصدی، منطقۀ۴ با کاهش ۵۸ درصدی و منطقۀ۷ نیز با کاهش ۵۴ درصدی رو‌به‌رو بوده است.». وی پیشنهاد داد: «۷۰میلیارد تومان به بودجۀ این برنامه افزوده شود تا کاهش ارقام این ردیف‌ها جبران شود. البته این پیشنهاد با مخالفت اعضای شورا مواجه شد.».

در نهایت برنامۀ فضای سبز شهری با بودجۀ ۱۳۳میلیارد و ۶۰۶ میلیون تومانی به تصویب رسید که، از این مبلغ، ۲۷میلیارد تومان به پارک‌های شهری، ۳۳میلیارد تومان به احداث و توسعۀ پارک‌های محلی، ۱۱میلیارد تومان به فضای سبز معابر، ۲۰میلیارد و ۶۶۱ میلیون تومان به منابع آبی فضای سبز شهری و ۲۴میلیارد تومان به راهبری و نظارت بر فضای سبز اختصاص یافت. 

گفتنی است،شورای شهر عصر روز گذشته هم جلسۀ علنی داشت و در آن بودجۀ سال۹۶ چند سازمان و موسسۀ شهرداری مشهد از جمله روزنامۀ شهرآرا را به تصویب رساند. جزئیات این جلسه در شمارۀ آتی شهرآرا به چاپ خواهد رسید.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی