کد خبر : 72992
/ 20:41
با همکاری شهرداری منطقه‌۱۲ و میراث فرهنگی، شهر تاریخی توس به استقبال زائران رفت؛

سنت خانه‌تکانی ایرانی در مانور پاک‌سازی

در آستانه نوروز و فرارسیدن سال نو شهرداری منطقه‌۱۲، اداره کل میراث فرهنگی و جمعی از گروه‌های مردم‌نهاد در مانوری هماهنگ با پاک‌سازی محوطه تاریخی توس به استقبال زائران نوروزی رفتند.

سنت خانه‌تکانی ایرانی در مانور پاک‌سازی

به گزارش شهرآرا آنلاین

خبرنگار: شیما سیدی

به گزارش شهرآرامحله، هم‌زمان با بیستم اسفند که به‌عنوان «روز پاک‌سازی محوطه‌ پایگاه‌های میراث جهانی» نام‌گذاری شده، زارع‌صفت مدیرکل میراث فرهنگی، اکبریان شهردار منطقه و دکتر یاحقی دبیر قطب علمی فردوسی‌شناسی و رئیس موسسه فرهنگی سرای فردوسی با حضور در شهر تاریخی توس، مانور پاک‌سازی اراضی این محوطه را مدیریت کردند.

..........................................

 

آماده‌سازی مقدمات برای بازدید گردشگران از باره و ارگ تاریخی توس

حسین زارع‌صفت، مدیر کل میراث فرهنگی خراسان رضوی در مراسم پاک‌سازی آرامگاه فردوسی که با مشارکت شهرداری مشهد و تشکل‌های فعال محیط زیست صبح جمعه ۲۰‌اسفند برگزار شد، گفت: امروز یکی از روزهای خوب تاریخ پاک‌سازی مجموعه تاریخی توس است که خوشبختانه با کمک شهرداری و گروه‌های مردم‌نهاد علاقه‌مند به فردوسی و شهر تاریخی توس رقم می‌خورد. وی سپس از حضور شهرداری منطقه۱۲ در این مانور تشکر کرد و با تأکید بر نقش تأثیرگذار مشارکت مردم گفت: اگر ما دست‌به‌دست هم دهیم و به داشته‌های تاریخی خود بیشتر توجه کنیم، می‌توانیم به تقویت هویت ملی کشورمان کمک شایانی کنیم. زارع‌صفت با نام‌بردن از شهر تاریخی توس و فردوسی بزرگ به‌عنوان قله داشته‌های تاریخی در خراسان بزرگ ادامه داد: این‌ها هم سرچشمه فرهنگی است و هم ظرفیت اقتصادی که به کمک آن می‌توانیم به آموزه‌های دینی و اخلاقی پنهان در این شهر تاریخی و به‌ویژه شاهنامه بازگردیم.

زارع‌صفت تصریح کرد: امروز، محوطه پیشخوان و داخل باغ آرامگاه فردوسی و همچنین باره تاریخی و ارگ شهر توس، توسط علاقه‌مندان به محیط زیست و میراث فرهنگی پاک‌سازی خواهد شد. وی افزود: شهرداری هم با بسیج امکانات در این مانور شرکت کرده تا شهر تاریخی توس را برای میزبانی زائران نوروزی آماده کنیم. مدیر کل میراث فرهنگی خراسان رضوی با اشاره به هم‌زمانی آغاز سال‌۹۶ با ولادت حضرت فاطمه‌(س) گفت: لازمه آمادگی و صحنه‌آرایی برای بهار، توجه‌به ظرفیت‌های فرهنگی و تاریخی شهر مشهد و استان خراسان رضوی است که با‌توجه‌به هم‌زمانی روز مادر و نقش زن در فضاسازی‌ها امیدواریم سال آینده، سال باروریِ داشته‌های فرهنگی در عرصه‌های مختلف از‌جمله میراث فرهنگی باشد. زارع‌صفت در پاسخ به سوال خبرنگار ما درباره امکان بازدید گردشگران در نوروز امسال از باره و ارگ تاریخی توس گفت: ما در میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در‌حال آماده‌سازی مقدمات هستیم تا گردشگران و مسافران نوروزی بتوانند از تمام امکانات و ظرفیت‌های آرامگاه فردوسی و منطقه توس استفاده کنند.

 

101921.jpg

 

فتح بابی برای احیای بلدیه پرقصه و غصه توس

سعید اکبریان، شهردار منطقه‌۱۲ در حاشیه برگزاری این مانور، با اشاره‌به حضور گروه‌های مردم‌نهاد، رئیس اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی و مدیر قطب علمی فردوسی‌شناسی گفت: در آستانه نوروزی که معطر به عطر فاطمی و هفته‌ای که به نام درخت‌کاری مزین است، با عزمی عمومی و همگانی، برنامه مانور مشترک پاک‌سازی و پیرایش ارگ تاریخی شهر توس را آغاز می‌کنیم و امیدواریم فتح بابی باشد برای احیای بلدیه پرقصه و غصه توس که سال‌ها قدمت دارد. وی افزود: افتخار داریم به‌عنوان خدمتگزار مردم در جایی خدمت می‌کنیم که تمدنی هفت‌هزار‌ساله دارد و سابقه مدنیت آن به حدود ۳‌هزار سال پیش می‌رسد. اکبریان سپس با نام‌بردن از بزرگانی چون فردوسی، خواجه‌نصیرالدین‌توسی گفت: توس در هر حوزه‌ای از علم و فن، یک صاحب‌نام دارد و این‌ها همه باعث افتخار ماست و امیدوارم از این ظرفیت و سرمایه‌ای که ایجاد شده است، استفاده کنیم و شاهد رشد و بالندگی شهر مشهد باشیم. شهردار منطقه سپس با تأکید بر هدف مشترک میراث فرهنگی و شهرداری در احیای ارزش‌های دینی و اسلامی و توجه به محیط زیست و به‌ویژه دستور و تکلیف بیست‌ساله مقام معظم رهبری در احیای توس گفت: برای دستیابی به این سه‌اصل مشترک، کارگاه‌های منظمی با همراهی میراث فرهنگی برگزار کردیم و در حال تنظیم سندی راهبردی برای تمرکز‌بخشی بر سیاست‌ها و اقدامات همه نهادهای مسئول در توس هستیم و امیدواریم پس‌از تأیید، ملاک عمل همه دستگاه‌های استانی بر احیای این مجموعه قرار گیرد.

 

پلمب همه معادن غیرمجاز توس

شهردار منطقه با اشاره‌به برگزاری جلسه‌ای با حضور مدیرکل صنعت و معدن و دادستانی، از تعطیلی همه معادن غیرمجاز خبر داد. سعید اکبریان در گفتگو با شهرآرامحله گفت: در جلسه‌ای که در سازمان صنعت و معدن برگزار شد، مقرر گشت معادن غیرمجاز از‌طریق اکیپی مشترک متشکل از منابع طبیعی، جهاد کشاورزی، سازمان صنعت و معدن و دادستانی، شناسایی و برای تعطیلی و پلمب همه معادن غیرمجاز اقدام شود. وی افزود: دوره گذشته در جلسه شورای سلامت مصوب شد که از تردد کامیون‌هایی که به‌صورت غیرمجاز زباله تخلیه می‌کنند، ممانعت شود. در این جلسه بر رسیدگی بر این موضوع دوباره تأکید شد تا دیگر شاهد تردد این همه کامیون و کمپرسی از روی شهر دوران سلجوقی و محل سکونت امروز شهروندان نباشیم.

 

آماده‌ایم درِ ارگ تاریخی توس را به روی مشتاقان باز کنیم

شهردار منطقه سپس با اشاره فهرست‌وار به برنامه‌های مشترک میراث و شهرداری برای سال آینده گفت: امیدواریم با حمایت میراث فرهنگی و آب منطقه‌ای بتوانیم سال آینده، بخش‌هایی از رودخانه تاریخی کشف‌رود واقع در پل کشف‌رود و همچنین دروازه تاریخی رودبار را که دروازه ورودی شهر تاریخی توس بوده و هنوز بقایای آن استوار مانده است، احیا کنیم. اکبریان در ادامه با اعلام آمادگی شهرداری برای بهسازی و مناسب‌سازی مسیر گردشگری باره و ارگ واقع در محدوده منفصل توس گفت: چنانچه میراث فرهنگی آمادگی داشته باشد، شهرداری آماده بهسازی مسیر گردشگری است تا ان‌شاءا... درِ ارگ تاریخی توس به روی همه مشتاقان و علاقه‌مندان این آب و خاک باز شود. گفتنی است ارگ توس، یکی از معدود ارگ‌های به‌جا‌مانده در ایران از حدود قرن چهارم هجری است که زمانی، محل حکومت بسیاری از حاکمان تاریخ چون سامانیان، سلجوقیان، غزنویان، مغول‌ها، ازبک‌ها و... بر ولایت خراسان و گاه هم ایران بوده و در این هزار‌سال پس‌از حمله‌های خانمان‌برانداز مغول‌ها، تیموریان و... برجای مانده است اما متأسفانه ارگ تاریخی توس امروز حال خوبی ندارد. نبود بودجه، مهم‌ترین عاملی است که موجب شده این ارگ با کمترین امکانات، مورد محافظت قرار گیرد و از نگاه بسیاری از گردشگران و حتی مشهدی‌ها دور بماند. امید می‌رود با این اقدام مشترک، امکان بازدید گردشگران از این مکان تاریخی فراهم آید.

 

101919.jpg

 

ما این هستیم

دکتر یاحقی، مدیر قطب علمی فردوسی‌شناسی و موسسه فرهنگی سرای فردوسی به تمام کسانی که برای آبرومند‌کردن توس در مانور پاک‌سازی حضور یافتند، تبریک گفت و افزود: شاهنامه، فضای فرهنگ ماست و انتظار می‌رود آنچه متعلق به شاهنامه است، معرف واقعیت فرهنگ ما نیز باشد. وی افزود: هر نوع بهسازی و بازسازی در این منطقه برای استقبال از زائران، در‌واقع معرفی خودمان به جهانیان و دوستداران فرهنگ ایران است. ما باید با نیرویی بیشتر و تمیزی و آراستگی به استقبال نوروز و فرهنگ خودمان برویم. هرچه برای این کار آماده‌تر باشیم، در‌واقع بیشتر به خودمان بازگشته‌ایم. این واقعیتی است که در اسلام نیز با عبارت «النظافه من الایمان» بر آن تأکید شده است. دکتر یاحقی در پایان با تأکید بر انتخاب مشهد به‌عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال‌۲۰۱۷ گفت: امسال معماران خارجی بیشتری به مشهد خواهند آمد و به همین دلیل، لازم است چنین حرکت‌هایی را منحصر به نوروز نکرد؛ اینجا باید همیشه تمیز و مرتب باشد تا بتوانیم بگوییم ما این هستیم.

 

آغاز عملیات با رمز «یاعلی بن موسی‌الرضا(ع)»

کاشت نهالی در پیشخوان آرامگاه فردوسی به دست زارع‌صفت، اکبریان، دکتر یاحقی و جمعی از گروه‌های مردم‌نهاد، حرکتی نمادین بود که از آغاز عملیات گسترده درخت‌کاری طبق طرح میراث فرهنگی با مشارکت شهرداری در آینده‌ای نزدیک خبر می‌داد. پس‌از مراسم درخت‌کاری، مانور مشترک پاک‌سازی اراضی اطراف شهر تاریخی توس با زمزمه شعر «یا علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع) ای پاک‌مرد یثربی در توس خوابیده/ من تو را بیدار می‌دانم» سروده مهدی اخوان‌ثالث، شاعر معروف آرمیده در آرامگاه فردوسی توسط شهردار منطقه۱۲ و با رمز «یا علی ابن موسی الرضا (ع)» آغاز شد تا در آستانه ورود زائران نوروزی به مشهد مقدس، فضای شهر تاریخی توس، آماده میزبانی از علاقه‌مندان به فرهنگ و میراث باستانی و تاریخی شود.

 

بیش‌از ۱۵ ماشین و ۴۰ پاکبان

چراغی، رئیس ناحیه‌۳ شهرداری منطقه، تعداد خودروهای سنگین و نیمه‌سنگین حاضر در این مانور را بیش‌از ۱۵‌عدد و تعداد پاکبانان را بیش‌از ۴۰ نفر اعلام کرد و افزود: دو دستگاه لودر، دو دستگاه کمپرسی ۱۰چرخ، ۲دستگاه توماس، ۳‌دستگاه بازو غلتان، یک دستگاه گریدر از‌جمله ماشین‌آلاتی بودند که از ساعت ۱۰‌صبح جمعه، فعالیت خود را برای پاک‌سازی محوطه تاریخی شهر توس آغاز کردند. وی افزود: این عملیات، طی روزهای آتی هم با نظارت پلیس ساختمان و نیروهای حفاظت میراث فرهنگی ادامه خواهد یافت تا با‌توجه‌به اهمیت تاریخی این محدوده، مشکلی پیش نیاید. چراغی در ادامه با اشاره به خانه‌ای که به‌صورت غیرقانونی روی باره تاریخی شهر توس ساخته شده است، گفت: گرچه این خانه به‌صورت غیرقانونی روی دیوار هزار‌ساله توس ساخته شده است و در حال حاضر نیز کسی در آن سکونت ندارد، باتوجه‌به اینکه ملک مسکونی محسوب می‌شود و ممکن است موضوع ورود غیرقانونی به ملک مطرح شود، پس‌از کسب دستور قضایی و در زمان مقتضی، تخریب آن را در برنامه قرار خواهیم داد.

 

101918.jpg

 

فرهنگ‌تکانی، قبل از خانه‌تکانی!

در این روزهای آخر سال که همه مشغول خانه‌تکانی هستند، جمعی از گروه‌های مردم‌نهاد، صبح جمعه با حضور در محوطه پیشخوان آرامگاه فردوسی، آمادگی خود را برای زدودن گرد روزگار از این مجموعه تاریخی اعلام کردند. برخی از ساکنان محله فردوسی و به‌ویژه کودکانی که در ابتدای ورود با شاهنامه‌خوانی توجه حضار را به خود جلب کرده بودند، با پوشیدن دستکش‌های پلاستیکی در نظافت محله‌شان شریک شدند. انجمن همیاران محیط زیست و حیوانات، از‌جمله انجمن‌هایی بود که با بیشترین تعداد عضو در این امر خیر، شرکت جست. مدیر این انجمن در گفتگو با شهرآرامحله از فعالیت‌های آن گفت: ما سفیران پاکیزگی هستیم و عملیاتمان فقط محدود به ایران نیست و قصد داریم برنامه‌های فرهنگی خود را در سایر کشورها نیز ادامه دهیم. وی افزود: رایزنی‌هایی با سفیران سایر کشورها انجام داده‌ایم اما اولویتمان با ایران و به‌ویژه مشهد است. این انجمن به‌جز فعالیت‌های محیط زیستی در سایر امور خیرخواهانه چون بازدید از سالمندان، آموزش به دانش‌آموزان در مدارس، کمک به خانواده‌های بی‌بضاعت و... نیز شرکت دارد. برگزاری مانورهای مختلف در مناسبت‌های خاص مانند مانور هوای پاک در روز ۲۹‌دی امسال، برگزاری جشنواره در روستاهای مختلف و... از دیگر فعالیت‌های این انجمن است. گفتنی است انجمن همیاران محیط زیست با ۹۰‌عضو ثابت، ۲۰‌عضو همراه و ۵هزار عضو در شبکه‌های اجتماعی از گروه‌های فعال مشهدی در‌زمینه محیط زیست به شمار می‌رود.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی