• خانه
  • خبرهای سایت
  • حداقل دستمزد روزانه ۳۱ هزار تومان
کد خبر : 72999
/ 00:07
در حالی که هزینه تامین معیشت ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است، حداقل حقوق ۹۳۰ هزار تومان تعیین شد؛

حداقل دستمزد روزانه ۳۱ هزار تومان

با وجود اینکه طی روزهای گذشته مسئولان وعده‌های مختلفی درباره ترمیم حقوق کارگران در سال آینده داده بودند اما نتایج نشست دستمزد با وعده‌های داده شده هم‌خوانی ندارد؛ به‌طوری‌که خروجی این جلسه فقط ۱۱۸هزارتومان حداقل حقوق کارگران را افزایش داد.

حداقل دستمزد روزانه ۳۱ هزار تومان

به گزارش شهرآرا آنلاین

خبرنگار: موسوی‌زاده

علاوه براین دولت برای اولین بار حداقل دستمزد کارگران برای سال۹۶ با افزایش ۱۴.۵‌درصدی، رقم ۹۳۰هزار تومان تعیین شد اما برای سایر سطوح افزایش ۱۲درصدی به اضافه روزانه ۶۷۶۸ ریال مقرر کرد تا بدین وسیله افراد شاغلی که چندین سال سابقه دارند، حقوقشان چندان افزایشی نیابد.حداقل دستمزد روزانه از ۲۷۰۷۲۲ ریال در سال جاری به ۳۰۹۹۷۷ ریال برای سال‌۹۶ افزایش یافت. با این تفاصیل حداقل عیدی سال‌۹۶ مبلغ یک میلیون و ۸۶۰هزار تومان و حداکثر عیدی برای سال‌۹۶ نیز دو میلیون و ۷۹۰ هزار تومان محاسبه می‌شود. 

 

جزئیات مصوبات شورای عالی

جزئیات کامل مصوبات شورای عالی کار برای دستمزد‌۹۶ به شرح زیر است:

۱- حداقل دستمزد سال‌۱۳۹۶ روزانه ۳۰۹۹۷۷ ریال تعیین می‌شود.

۲- سایر سطوح مزدی از ابتدای سال ۱۳۹۶ به میزان ۱۲ درصد آخرین مزد (ثابت یا مبنا موضوع ماده ۳۶ قانون کار) سال ۱۳۹۵ به اضافه روزانه ۶۷۶۸‌ریال افزایش می‌یابد.

تبصره - با اعمال افزایش این بند مزد شغل کارگران مشمول طرح‌های طبقه‌بندی مشاغل مصوب وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نیز مزد ثابت سایر کارگران نباید از مبلغ روزانه ۳۰۹۹۷۷ ریال کمتر شود.

۳- نرخ پایه سنوات در سال ۹۶ در مورد کارگران دارای قرارداد دائم و موقت مشمول قانون کار که دارای یک سال سابقه کار شده یا یک سال از دریافت آخرین پایه (سنوات) آنان در همان کارگاه گذشته باشد، اعم از اینکه حق سنوات یا مزایای پایان کار خود را تسویه کرده باشند یا خیر، روزانه ۱۷ هزار ریال تعیین می‌شود.

تبصره (۱)- نرخ پایه(سنوات) کارگران مشمول طرح‌های طبقه‌بندی مشاغل برای گروه یک مبلغ مذکور و سقف آن در گروه ۲۰ مبلغ ۲۲۶۰۰ ریال همانند سال گذشته خواهد بود و برای سایر گروه‌ها بر اساس جدول اعلامی اداره کل روابط کار و جبران خدمت اقدام خواهد شد.

تبصره (۲)- به کارگران فصلی به نسبت مدت کارکردشان در سال ۱۳۹۵ میزان مقرر در این بند (یا تبصره ۱ آن حسب مورد) تعلق می‌گیرد. مبلغ کمک هزینه اقلام مصرفی خانوار به عنوان مزایای رفاهی و انگیزه‌ای موضوع تبصره‌۳ ماده‌۳۶ قانون کار، ماهیانه یک میلیون و ۱۰۰ هزار ریال از سوی کارفرمایان پرداخت می‌شود.شایان ذکراست طی یک دهه اخیر، حداقل دستمزد در سال‌های ۸۶، ۸۷، ۸۹، ۹۴، ۹۵ و ۹۶ بیش از تورم سالانه و در سال‌های ۸۸، ۹۰، ۹۱، ۹۲ و ۹۳ حداقل دستمزد کمتر از نرخ تورم سالانه تعیین شده است.در رابطه با این مصوبات،ربیعی،وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: مزایای بن کارگری و حق مسکن نیز همان مبالغ ۱۱۰‌هزار تومان و ۴۰‌هزار تومان سابق تعیین شد که در مقایسه با سال جاری تغییر نکرده است. 

 

حقوق کارگران تحت‌الشعاع مصلحت‌اندیشی

دبیر کانون شوراهای اسلامی کار خراسان‌رضوی در گفتگو با شهرآرا با بیان اینکه افزایش ۵/۱۴درصدی حداقل حقوق مورد رضایت کارگران نیست، گفت: در شرایطی که هزینه معیشت بیش از دو میلیون و ۲۰۰هزار تومان است، حداقل حقوق ۹۳۰هزار تومانی به هیچ عنوان جواب‌گوی زندگی کارگران نیست.حمید زینلی افزود: تعیین حداقل حقوق اندک باعث می‌شود تا کارگران برای تامین هزینه‌های زندگی خود به شغل دوم روی بیاورند که این مسئله روی بهره‌وری آن‌ها در حوزه کار تاثیر منفی می‌گذارد.

دبیر کانون شوراهای اسلامی کار خراسان‌رضوی حقوق کارگران همواره تحت الشعاع مصلحت اندیشی قرار می‌گیرد، گفت: همیشه به بهانه‌های مختلف مسئولان از ترمیم شکاف تورم و دستمزد طفره می‌روند، این مسئله سبب می‌شود تا کارگران همچنان نیز تحت فقر باقی بمانند.وی تصریح کرد: این روزها مدام مسئولان از خروج از رکود صحبت می‌کنند، این در حالی است که اگر خواهان رونق اقتصادی هستیم باید قدرت خرید کارگران و اقشار حقوق بگیر را افزایش دهیم تا ان‌ها بتوانند محصولات تولیدی کارخانه‌ها را خریداری کنند.

 

حق مسکن جوابگوی یک روز اجاره نیست

دبیرکانون شوراهای اسلامی کار خراسان‌رضوی با اشاره به ثابت ماندن حق مسکن کارگران در سال آینده گفت:در سال جاری نیز دولت چندین ماه افزایش حق مسکن را ابلاغ نکرد این در حالی است که رقم ۴۰هزارتومان حق مسکن جواب‌گوی کرایه یک روز یک خانه نیست. وی بیان کرده بود: حق مسکن ۴۰‌هزار تومانی کمک هزینه آن‌چنانی نیست که برای کارگران قابل توجه باشد و اکنون کارگران باید با قرض گرفتن یا دریافت وام از بانک‌ها پول پیش مسکن خود را مهیا کنند تا بتوانند از پس اجاره‌بها بربیایند.وی با بیان اینکه حداقل دستمزد کارگران ۵/۱۴ درصد افزایش اما برای سایر سطوح ۱۲درصد افزایش داشته است، گفت: این مسئله به ضرر نیروهای با سابقه است؛ چراکه حداقل حقوق آن‌ها فقط ۱۲درصد افزایش می‌یابد، از‌این‌رو دولت باید حداقل حقوق همه را ۵/۱۴درصد افزایش می‌داد.

 

کارگران همچنان زیر خط فقر می‌مانند

همچنین رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس با انتقاد از افزایش ۵/۱۴ درصدی حقوق پایه کارگران در سال‌۹۶، گفت: تصمیمات مسئولان در افزایش دستمزد با واقعیت‌های جامعه هم‌خوانی ندارد.

خدادادی گفت: افزایش ۱۴.۵ درصد حقوق پایه کارگران بسیار ناچیز است‌ زیرا دستمزد کارگران در سال ۹۵ حدود ۱۴ درصد افزایش داشت لذا افزایش کنونی به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست.وی با اشاره به اینکه طبق آماردولت، نرخ تورم درحال حاضر ۱۰درصد است، افزود: واقعیت در جامعه چیز دیگری است و دولت با دست‌کاری در سبد کالای مردم و افزایش و کاهش برخی اقلام، نرخ تورم را مطابق خواسته خود تعیین می‌کند؛ این درحالی است که نرخ تورم درجامعه ۱۴ تا ‌۱۵درصد است بنابراین افزایش ۱۴.۵ درصدی نرخ تورم به دستمزد پایه کارگران معادل افزایش صفر درصدی است.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی