کد خبر : 73000
/ 00:41
با ارسال نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل متحد از مشهد؛

۳۰۰ تشکل دانشجویی خواستار آزادی شیخ زکزاکی شدند

روز گذشته نامۀ ۳۰۰ تشکل دانشجویی به دبیرکل سازمان ملل با محتوای مطالبۀ آزادی شیخ ابراهیم زکزاکی، رهبر شیعیان نیجریه، در حضور دختران شیخ رونمایی شد.

۳۰۰ تشکل دانشجویی خواستار آزادی شیخ زکزاکی شدند

به گزارش شهرآرا آنلاین

در این مراسم که در تالار جرجانی دانشکدۀ پرستاری مشهد برگزار شد جمعی از فعالان دانشجویی دربارۀ ابعاد مختلف دستگیری شیخ و حرکت اسلامی نیجریه به گفتگو پرداختند. در این مراسم عذرا رشیدنژاد، دبیر جنبش دانشجویی Join Hands (دست‌های متحد)، طی صحبت‌هایی حرکت اسلامی نیجریه را، برخلاف بوکوحرام، مسالمت‌آمیز، وحدت‌بخش و به دور از خشونت و آسیب دانست و عنوان کرد: «رسول گرامی اسلام(ص) می‌فرماید هرکس فریاد کمک‌خواهی کسی را بشنود و سکوت کند مسلمان نیست. مکتب ما این‌چنین است. ما نمی‌توانیم مقابل ظلم و بی‌عدالتی سکوت کنیم‌.». وی ادامه داد: «بدنۀ دانشجویی به عنوان خط مقدم فرهنگی کشور که حدود ۳۰۰تشکل دانشجویی را شامل می‌شود و نمایندۀ هزاران دانشجوی دغدغه‌مند است‌ نگران حقوق بشر، حق آزادی، حق امنیت و حق برابری انسان‌هاست.».

دبیر جنبش دانشجویی «دست‌های متحد» در ادامه مطالبۀ دانشجویی از سازمان ملل را بیان کرد و این سازمان را در مقابل بندهای اعلامیۀ حقوق بشر که خود را به آن متعهد می‌داند مسئول دانست و افزود: «اگر دولت نیجریه پنهان‌کاری نمی‌کند چرا شیخ زکزاکی حق ملاقات با خانوادۀ خود را ندارد؟ چرا به گروه‌های پزشکی اجازه نمی‌دهند وی را معاینه کنند؟».

این دانشجو خود و سایر دانشجویان پزشکی دغدغه‌مند را مقابل حق سلامتی شیخ که از حقوق اولیۀ هر انسانی ا‌ست مسئول و نگران دانست و مطالبۀ ۳۰۰تشکل را جهت اعزام گزارشگر ویژۀ حقوق بشر و یک گروه پزشکی به محل استقرار شیخ اعلام کرد.‌ وی در پایان صحبت‌هایش از وزارت خارجۀ جمهوری اسلامی ایران سوال کرد: «چرا وزارت خارجه، با وجود عکس‌العمل به مسائلی مثل ماجرای پاریس یا حتی مرگ ملک عبدا...، نسبت به این موضوع بی‌تفاوت است؟».

در ادامۀ مراسم بیش از هزار کارت‌پستال‌ که توسط مردم ایران و خطاب به مردم نیجریه نوشته شده بود به خانوادۀ شیخ زکزاکی تقدیم گردید.

 

هدف شیخ اتحاد مسلمانان بود

در ادامۀ این نشست بدیعه زکزاکی، دختر شیخ ابراهیم زکزاکی، این حرکت را نشانۀ برادری دانست. زکزاکی با اشاره به بیان خاطراتی از شیخ مبنی‌بر انتشار عکس امام خمینی(ره) در محیط دانشگاه و علاقه به ایشان، و تاثیرپذیری بسیار مردم از امام(ره) و ملاقات‌هایی که بعد از انقلاب در ایران داشته‌اند گفت: «شیخ زکزاکی آن زمان نمی‌دانست امام خمینی(ره) شیعه هستند و به خود قول داد هر مذهبی که ایشان از آن پیروی می‌کنند وی هم از همان پیروی کند چون می‌دانست امام(ره) بر حق بود.». وی در ادامه خاطر‌نشان کرد: «اگرچه حکومت از ابتدا شیخ را اذیت می‌کرد، از جمله اینکه مدرک دانشگاهی‌اش را نداد، از کار محرومش کرد، حدود ۹بار دستگیر و در مدت‌هایی چندساله زندانی شد، ولی نگرانی شیخ زکزاکی فقط این بود که چگونه حقیقت را به مردم بشناساند و اسلام را به نیجریه برگرداند چراکه اسلام برای مردم نیجریه آشناست. بنابراین هدف شیخ از این حرکت اتحاد مسلمانان بود.».

دختر شیخ زکزاکی با اشاره به مسائل اخیر تصریح کرد: «دو سال گذشته در مراسم روز قدس سه برادرشان و در عاشورای پارسال، ضمن مصدومیت و دستگیری شیخ و همسرش، سه برادر دیگرشان به شهادت رسیدند.».

وی در ادامه تاکید داشت که نگران وضعیت فعلی پدر است و بیم آن دارد که شیخ چشم دیگر خود را نیز، با توجه به احتمال کم‌کاری پزشک، از دست بدهد. دست ایشان بر اثر جراحت فلج شده و همسرشان نیز گلوله‌ای در شکم دارد که، به علت احتمال قطع نخاع، عمل نشده است.

 

پویش دانشجویی «دست‌های متحد» سرآغازی برای آزادی‌خواهی جهانی

محمدصادق میرزایی، دبیر جامعۀ اسلامی علوم پزشکی مشهد، در این نشست ضمن سخنانی ابراز امیدواری کرد این پویش برای آشناسازی بیشتر مردم نسبت به اتفاقات ناگوار ادامه یابد و تا حد ممکن از طریق رسانه‌های رسمی و غیررسمی پیگیری شود. مجتبی محمدی، مسئول بسیج دانشگاه علمی‌کاربردی، هم گفت: «نگاه ما بر این مبناست که دانشجویان آزادی‌خواه جهان این مطالب را در فضای قانون‌مداری بیان کنند، فضایی که دانشجویان در آن علم در اختیار مردم قرار می‌دهند، نه سازمان‌ها و دستگاه‌ها. ان‌شاءا... حمایت آن‌ها را نیز خواهیم داشت.». 

 

بینایی شیخ زکزاکی بعد از عمل بدتر شده است

در ادامۀ جلسه بدیعه زکزاکی، در پاسخ به سوالی دربارۀ وضع سلامتی شیخ، شرایط بینایی وی را نامطلوب توصیف کرد. زکزاکی افزود: «بینایی‌شان شفاف نیست و بسیار کم است. نمی‌توانند قرآن بخوانند. فقط همان‌هایی را که حفظ کرده‌‌اند می‌توانند بخوانند. بعد از عمل دوم بسیار شک کردیم چون قبلا می‌توانستند قرآن بخوانند اما اکنون نمی‌توانند. ما نمی‌دانیم چه اتفاقی افتاده که دیدشان بدتر شده. آن‌ها به ما نمی‌گویند.». یکی دیگر از دانشجویان حاضر در جلسه دربارۀ جابه‌جایی شیخ سوالی مطرح کرد که خانم زکزاکی در پاسخ تایید کردند: «می‌خواستند جابه‌جایشان کنند چون دادگاه حکم آزادی شیخ را داده و هیچ اتهامی علیه وی اثبات نشده‌ است ولی گفتند می‌خواهند جابه‌جایش کنند چون می‌خواهند محبت کنند، اما هنوز هیچ اقدامی نکرده‌اند. ما نمی‌دانیم. شاید به علت بیماری رئیس‌جمهور نیجریه بوده که نتوانسته‌اند جابه‌جایشان کنند. بیماری وی حدود دو ماه در لندن طول کشیده و شاید علت همین بوده است.».

 

به پزشک شیخ زکزاکی اعتماد نداریم

وی در ادامه و در پاسخ به سوالی دیگر گفت: «انتخاب پزشک شیخ زکزاکی توسط دولت و اطلاعات امنیت است. ما به او اصلا اعتماد نداریم چون پدر می‌گفتند هیچ چیزی در ارتباط با مشکلشان به پدر نمی‌گویند بلکه فقط به اطلاعات امنیت می‌گویند. پدر گفته من بیمارم، خودم باید مطلع باشم، اما هیچ توضیحی نمی‌دهند. باید بیشتر سوال کنی که جوابی بدهند. با این حال ما اطمینان هم نداریم که راست می‌گویند یا دروغ.». وی در ادامه افزود: «دست ایشان هم به خاطر تیری که خورده فلج شده است و نمی‌شود برایش کاری کرد. الان وضعیتشان خیلی بد است.»

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی