کد خبر : 73001
/ 01:09
بودجۀ سال ۹۶ سازمان آتش‌نشانی، فردوس‌ها، فضای سبز،معاونت اقتصادی و موسسۀ شهرآرا به تصویب رسید؛

بودجۀ حوزۀ اقتصادی و سرمایه‌گذاری ۲۶۰۱میلیارد تومان تعیین شد

شورای اسلامی شهر مشهد روزهای داغ بودجه‌ای را پشت سر می‌گذارد. ضرورت اتمام بررسی و تصویب آلبوم بودجۀ سال ۹۶ شهرداری مشهد و سازمان‌ها و شرکت‌های تابعۀ مدیریت شهری باعث شده که شورا در روزهای پایانی سال در دو شیفت کاری صبح و عصر جلسۀ علنی داشته باشد.

بودجۀ حوزۀ اقتصادی و سرمایه‌گذاری ۲۶۰۱میلیارد تومان تعیین شد

به گزارش شهرآرا آنلاین

خبرنگار: عادل افتخاری

یکصدو‌شصت‌و‌هفتمین جلسۀ علنی شورای اسلامی شهر هم عصر روز سه‌شنبه با دستور‌کار بررسی لایحۀ بودجۀ سازمان‌ها و شرکت‌های تابعۀ شهرداری مشهد برگزار شد.

در ادامه، بررسی بودجۀ سازمان آتش‌نشانی شهرداری مشهددر دستور‌کار قرار گرفت.پس از بحث و بررسی، شورای شهر بودجۀ ۱۱۸میلیارد تومانی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی در سال ۹۶ را به تصویب رساند.

در قالب تبصرۀ بودجۀ این سازمان مقرر شد که شهرداری مشهد به گونه‌ای برنامه‌ریزی کند که سرانۀ پرداخت حقوق و مزایا به کارکنان سازمان آتش‌نشانی، با لحاظ شرایط و ضوابط فرادستی و بر مبنای ساعات کارکرد موظفی، نسبت به سایر سازمان‌های مدیریت شهری حداقل ۲۰درصد بالاتر باشد. 

همچنین با تصویب شورای شهر مقرر شد که پرداختی به کلیۀ کارکنان آتش‌نشانی با هر نوع قرارداد کاری، با عنایت به سنوات شغلی، همسان‌سازی شود. 

در ادامۀ جلسۀ علنی بودجۀ سال ۹۶ سازمان فردوس‌های شهرداری مشهد مورد بررسی قرار گرفت. موحدی، عضو شورا، در این‌خصوص بیان کرد: «باید هزینه‌های آرامستان‌ها از کسانی که تمکن مالی دارند دریافت شود و برای قشر ضعیف راهکار دیگری اندیشیده شود.». 

صاحبی در ادامه خاطرنشان کرد: «هزینۀ کفن و دفن در مشهد تقریبا دو‌برابر دیگر شهرهای کشور است و آیا خانوادۀ متوفیان راضی هستند از جیب آن‌ها فضای سبز در آرامستان‌ها ایجاد شود؟». 

جهانبخش نیز گفت: «آرامستان‌ها باید زیبا و تمیز باشند نه مانند خرابۀ شام که در روضه‌ها عنوان می‌شود.».

کریم دادی، مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری مشهد، در این‌خصوص گفت: «افزایش ۳۰درصدی حقوق گورکن‌ها و غسال‌ها رقمی نمی‌شود و در حال حاضر دریافتی غسال‌ها یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است که این میزان در شهر تهران ۸ میلیون تومان بوده است. باید به این قشر توجه شود.» 

در پایان، اعضا با افزایش ۳۰درصدی حقوق غسال‌ها و گورکن‌ها و ۲۰درصدی کارکنان آرامستان‌ها موافقت کردند.

 

هزینۀ کفن و دفن در بلوک‌های عمومی افزایش نمی‌یابد

صاحبی در ادامۀ جلسه پیشنهاد داد که هزینۀ کفن و دفن در بلوک‌های عمومی در سال آینده افزایش نداشته باشد  اما جهانبخش در مخالفت گفت: «افزایش حدود ۱۰۰هزار تومانی رقمی نیست و باید در سبد کفن و دفن دیده شود.».

در پایان، اعضا با افزایش نیافتن هزینۀ کفن و دفن در سال آینده موافقت کردند و مقرر شد بخش هزینه‌های فضای سبز نیز از دریافتی مردم کسر شود. 

با پیشنهاد سهیلی ۱۰میلیارد تومان از بودجۀ سال آیندۀ سازمان فردوس‌ها کاسته شد و بودجۀ این سازمان در نهایت با ۱۷میلیارد تومان اعتبار به تصویب رسید. 

همچنین انتظاری هروی پیشنهاد کرد از خدام متوفی که در حرم مطهر رضوی قبر رایگان دریافت می‌کنند هزینۀ توسعۀ آرامستان‌ها گرفته نشود. همچنین بودجۀ سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری مشهد با اعتبار ۱۴میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومانی و رشد ۲۶درصدی در منابع و مصارف تصویب شد.

 

تصویب بودجه حوزه اقتصادی و سرمایه گذاری

در ادامۀ بررسی لایحۀ بودجۀ سال ۹۶ شهرداری مشهد بودجۀ حوزۀ معاونت اقتصادی و سرمایه‌گذاری نیز بررسی شد و به‌تصویب رسید.

سهیلی، رئیس کمیسیون تلفیق شورای شهر، در این باره گفت: «سال گذشته بودجۀ ۵هزارو۱۰۰میلیاردتومانی برای معاونت اقتصادی شهرداری در نظر گرفته شده بود که امسال این رقم به ۵هزارو۲۰۰میلیارد تومان افزایش یافته است.».

وی افزود: «عملا ۲هزارو۶۰۰میلیارد تومان از این بودجه در آلبوم بودجۀ معاونت اقتصادی و سرمایه‌گذاری گنجانده شده و الباقی آن نیز به‌شرط تحقق در تبصره‌ها آمده است.».

با تصویب جدول شمارۀ یک، بودجۀ حوزۀ اقتصادی و سرمایه‌گذاری ۲هزارو۶۰۱میلیارد تومان تعیین شد که از این رقم مبلغ یک‌هزار‌و۹۰۶میلیارد تومان شامل واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای است و ۶۹۵میلیارد تومان نیز باید از طریق واگذاری دارایی‌های مالی تأمین شود.

 

تصویب بودجه موسسۀ فرهنگی شهرآرا

در ادامۀ جلسۀ علنی شورای شهر، بررسی آلبوم بودجۀ سال ۹۶ موسسۀ فرهنگی شهرآرا در دستور کار قرار گرفت. سهیلی، رئیس کمیسیون تلفیق شورا، در این رابطه گفت: «بودجۀ موسسۀ فرهنگی شهرآرا در جهت تحقق سیاست خودکفایی تنها یک درصد نسبت به سال ۹۵ افزایش یافته است.». وی افزود: «خودکفایی موسسۀ فرهنگی شهرآرا از ۳۲درصد در سال۹۲ به ۷۵درصد در سال جاری رسیده است که نشان‌دهندۀ روند مثبت در تحقق سیاست خودکفایی است.». در ادامۀ جلسه، با تصویب شورای شهر مشهد، مقرر شد همۀ آگهی‌های شهرداری مشهد، سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه در روزنامۀ شهرآرا به چاپ برسد و آن دسته از آگهی‌های مدیریت شهری که بنا به ضرورت قانون باید در روزنامه‌های سراسری درج گردد، علاوه‌بر شهرآرا، در دیگر روزنامه‌ها نیز چاپ شود. در مصوبۀ شورای شهر تاکید شد که، در صورت پرداخت نشدن مطالبات موسسۀ فرهنگی شهرآرا توسط مجموعه‌ها و سازمان‌های تابعۀ شهرداری مشهد، مدیریت شهری موظف است ظرف مدت حداکثر یک ماه نسبت به برداشت بودجه از سازمان مربوطه و تخصیص بودجه به موسسۀ شهرآرا اقدام کند. همچنین مقرر شد که شهرداری مشهد نسبت به واگذاری ساختمان مناسب جهت تجمیع فعالیت‌های موسسه در سال ۹۶ اقدام کند.

مدیرعامل موسسۀ فرهنگی شهرآرا هم در ادامه،گفت: «شهرآرا در راستای سیاست‌های شورای اسلامی شهر، برای دستیابی به خودکفایی، به سمت کسب درآمدهایی از جمله چاپ بنر روی آورده است.». حجت‌الاسلام بذرگری هاشمی افزود: «برخی رسانه‌ها به دلیل شرایط رکود با مشکلات جدی در تامین منابع مالی مواجه شده‌اند اما ما تلاش کردیم با برنامه‌ریزی و انجام اقدامات لازم با چنین مشکلی مواجه نشویم.». 

وی با اشاره به حذف ۳۰درصد بودجۀ یارانه‌ای موسسۀ فرهنگی شهرآرا در سال جاری تصریح کرد: «ما ناگزیر هستیم که برای کسب درآمد و تامین منابع مالی موردنیاز در جهت ارائۀ خدمات گام برداریم.». وی خاطرنشان کرد: «امسال علی‌رغم اینکه امتیاز چاپ همۀ بنرها و تبلیغات شهرداری مشهد به این موسسه اختصاص یافته بود اما کمتر از ۴۰درصد حجم سفارشات به موسسۀ فرهنگی شهرآرا ارجاع شد.».وی ادامه داد: «در حال حاضر تنها ۳۵درصد از بودجۀ موسسۀ فرهنگی شهرآرا از محل یارانۀ مدیریت شهری تامین می‌شود و مابقی آن مربوط به درآمدهای موسسه است.».

در عین حال، پس از اظهار نظر موافقان و مخالفان، با رای اعضای شورا، پیشنهاد غفوری به تصویب رسید. همچنین قدیری طرقی پیشنهاد داد که ۱۰درصد از بودجۀ فرهنگ شهروندی توسط موسسۀ فرهنگی شهرآرا جذب شود. این پیشنهاد هم به تصویب رسید. لایحۀ اصلاح و متمم بودجۀ سال۹۶ موسسۀ فرهنگی شهرآرا نیز با رای موافق اعضای شورای شهر به تصویب رسید.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی