کد خبر : 73011
/ 22:27
مروری بر کارنامه اتفاقات ورزشی استان در سالی که گذشت؛

ورزش خراسان‌رضوی بر مدار۹۵

سال۹۵ درحالی آخرین ساعات خود را پیگیری می‌کند که ورزش مشهد سال پرفراز‌ونشیبی را پشت‌سر گذاشت.

ورزش خراسان‌رضوی بر مدار۹۵

به گزارش شهرآرا آنلاین

خبرنگار: حمید معصومیان

در سالی که اتفاقات بد بیش از رویدادهای خوب بود، ورزش مشهد هم حال‌وروز قابل‌تعریفی نداشت و در قیاس خبرهای خوب و بد، کفه ترازو به‌سمتی سنگینی کرد که کسی دوست نداشت. انحلال و کناره‌گیری دو نماینده استان از لیگ برتر بسکتبال، وضعیت اسفناک ابومسلم و پیام، اوضاع نه‌چندان‌خوب سیاه‌جامگان و بروز حواشی عجیب پدیده از‌این‌‌قبیل خبرها هستند که بازتاب رسانه‌ای بیشتری داشت. در کنار این خبرها حضور چند ورزش‌کار و داور خراسانی در مسابقات المپیک و پاراالمپیک ریو۲۰۱۶ هم موجب مسرت جامعه ورزش شد. درخشش حسن تفتیان، دوو‌میدانی‌کار تربتی، سرآمد این خبرها بود. سریع‌ترین دونده ایران سالی خوبی را پشت‌سر گذاشت و این‌روزها در فرانسه زیر‌نظر مربی حرفه‌ای خود سودای دست‌یافتن به رکورد کمتر از۱۰ ثانیه را در سر می‌پروراند. موفقیت‌های محمد دانشور در مسابقات بین‌المللی دوچرخه‌سواری هم دیگراتفاق خوب ورزش خراسان در سال۹۵ بود.

 

اتفاق بزرگ سال، افتتاح ورزشگاه امام‌رضا(ع)

بزرگ‌ترین اتفاق ورزشی خراسان‌رضوی در حوزه مسائل زیرساختی بدون تردید افتتاح ورزشگاه امام‌رضا(ع) بود. این ورزشگاه که حالا باید گفت مدرن‌ترین و شیک‌ترین استادیوم ایران است، از ابتدای سال تقریبا آماده افتتاح بود؛ اما به دلایل مختلف زمان افتتاح آن تا چند روز مانده به عید عقب افتاد. سرانجام درحالی‌که زمان‌های متعددی برای افتتاح این ورزشگاه گمانه‌زنی شده و هر بار به مرحله عمل نمی‌رسید، در آخرین سه‌شنبه سال این استادیوم با حضور تولیت آستان قدس رضوی و تنی چند از مسئولان ورزشی استان و کشور افتتاح شد. افتتاح این استادیوم زیبا که علاوه‌بر فوتبال پتانسیل برگزاری مسابقات ۲۶رشته دیگر ورزشی را هم دارد، بدون‌شک می‌تواند تاثیرات زیادی بر بدنه ورزش خراسان‌رضوی بگذارد که آثار آن در آینده هویدا خواهد شد. این استادیوم که با همت آستان قدس رضوی ساخته شده است، درحالی سرانجام درهای خود را بر روی مردم گشود که چند پروژه مهم زیر‌ساختی دیگر در همین شهر مشهد همچنان خاک می‌خورد؛ ازجمله مهم‌ترین آن می‌توان به استخر شهید هاشمی‌نژاد اشاره کرد که سال‌هاست نیمه‌کاره مانده است. این استخر که جنب ورزشگاه تختی و استخر سرپوشیده این مجموعه قرار دارد، در آخرین وعده وزیر، سال آینده افتتاح می‌شود.

 

میزبانی بزرگ سال ،مسابقات کشتی جام تختی

مهم‌ترین رویداد ورزشی امسال در خراسان‌رضوی هم برگزاری مسابقات بین‌الملی کشتی در رشته‌های آزاد، فرنگی و پهلوانی بود. سی‌وهفتمین دوره این مسابقات درحالی بهمن‌ماه در سالن بهشتی مشهد برگزار شد که مشهد بیش از دو دهه میزبان مسابقات بین‌المللی نبود. مشارکت شورای شهر و شهرداری در برگزاری این مسابقات و اختصاص بودجه یک‌میلیاردی به آن هم اتفاق شایان‌‌توجهی بود که نشان داد هر وقت مدیریت شهری به یاری مدیریت ورزش استان بیاید، اتفاقات بزرگی در ورزش رقم می‌خورد.

 

اتفاق بد سال‌، درگذشت داور فوتبال و مربی کشتی

بدترین اتفاق ورزش خراسان‌رضوی در سالی که گذشت، درگذشت سیدجعفر موسوی، مربی نامدار کشتی خراسان بود. مرحوم موسوی به‌مدت سه دهه به‌عنوان یک مربی سازنده در کشتی خراسان فعالیت کرد و سرانجام در سن شصت‌سالگی جان‌به‌جان‌آفرین تسلیم کرد. مرحوم موسوی سابقه مربیگری کشتی‌گیران مطرحی چون برادران خادم، ناصر زینل‌نیا، امیرتوکلیان و مجید خدایی را در کارنامه داشت. سعید جمشیدیان، داور ملی و دبیر کمیته فوتبال ساحلی استان هم در این سال درگذشت. این داور بااخلاق و جوان بعد از چهار سال دست‌وپنجه‌نرم‌کردن با سرطان، به دیار باقی شتافت.

 

شوک بزرگ سال، خداحافظی محسن ترکی

شوک بزرگ ورزش خراسان‌رضوی در سالی که گذشت هم بی‌شک خداحافظی محسن ترکی از دنیای داوری بود. داور بااخلاق مشهدی با اینکه طبق قانون چند سال دیگر می‌توانست در دنیای توپ گرد باشد، درحالی خداحافظی کرد که در اوج آمادگی بدنی قرار داشت. ترکی که قضاوت‌ دیدارهای بزرگی را در ایران و آسیا برعهده داشته، پس از اینکه شایعاتی درباره مردود‌شدنش در تست‌های داوری مطرح شد، ابتدا در تست آمادگی جسمانی داوران شرکت کرد و بعد از اثبات این موضوع که از این نظر مشکلی ندارد، سوت داوری را آویخت.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی