کد خبر : 73012
/ 22:35
یادی برای سفرکرده‌های هنر و ادب مشهد و خراسان رضوی در سال۹۵؛

در فراق رفتگان هنر خراسان

در سالی که گذشت، سال تلخی برای هنر و ادب مشهد و خراسان رضوی رقم خورد و متاسفانه چهره‌های فرهیخته‌ای از این دیار دار فانی را وداع گفتند.

در فراق رفتگان هنر خراسان

به گزارش شهرآرا آنلاین

خبرنگار: سیدجواد اشکذری

 

سال۹۵، چهره‌های بسیاری چون جابر عناصری، داوود رشیدی، عباس کیارستمی، مهدیه الهی‌قمشه‌ای، احمد عزیزی، فرهنگ شریف، علی معلم و افشین یداللهی از دنیا رفتند. همچنین در سالی که گذشت، سال تلخی برای هنر و ادب مشهد و خراسان رضوی رقم خورد و متاسفانه چهره‌های فرهیخته‌ای از این دیار دار فانی را وداع گفتند. هنوز یک روز به تحویل سال۹۵ مانده بود که خبر درگذشت نورمحمد درپور، خنیاگر، راوی و نوازنده دوتار که از معدود بازماندگان صاحب‌سبک در منطقه جنوب خراسان است را شنیدیم. در این نوشتار نگاهی به بخشی از درگذشتگان عرصه هنر و ادب خراسان رضوی داریم.

 

تعزیه‌خوان و تعزیه‌گردان باسابقه مشهدی

زنده‌یاد مهدی تقدیمی، پیش‌کسوت تعزیه‌خوان مشهدی اولین هنرمند خراسانی بود که دوم فروردین۹۵ بر اثر سکته قلبی درگذشت. تقدیمی، متولد۱۳۲۸ است. او از تعزیه‌خوانان و تعزیه‌گردانان باسابقه مشهدی و خراسانی محسوب می‌شود که شاگردان بسیاری را در این عرصه تربیت کرد. مهدی تقدیمی، پیش‌کسوت نمایش تعزیه مشهد، به همراه گروهش ظهر جمعه هر هفته در آرامگاه خواجه‌ربیع مشهد تعزیه‌خوانی می‌کرد.

 

پدر شعر انقلاب

حمید سبزواری شاعر شعرهای مشهور دوران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، ۲۲خرداد در ۹۱سالگی در بیمارستان آسیای تهران از دنیا رفت. سبزواری زاده ۱۳۰۴ در سبزوار بود که قبل از مدرسه، قرآن را در خانه و نزد مادرش آموخته بود. از آثار حمید سبزواری می‌توان به «دیوان اشعار»، «کاروان سپیده»، «یاد یاران»، «سرود درد»، «گزیده ادبیات معاصر» و «سرود سپیده» اشاره کرد. او برای انقلاب شعر و شعار می‌ساخت که در راهپیمایی‌ها و نمازجمعه خوانده می‌شد؛ برخی از آن‌ها عبارت‌اند از: «آمریکا آمریکا ننگ به نیرنگ تو»، «خمینی ای امام» و « ا...اکبر خمینی رهبر».

 

معلم هنرمند

در نهم تیرماه سال۹۵ یکی از معلمان هنرمند خراسان رضوی درگذشت. این هنرمند موسیقی مشهد در قطعه هنرمندان بهشت رضا(ع) به خاک سپرده شد. آقاپور درحوزه موسیقی به‌طور جدی فعالیت می‌کرد و از آهنگ‌سازان پرتلاش دهه۶۰ استان محسوب می‌شد. او در محضر استادانی چون زنده‌یاد پورتراب و کامبیز روشن‌روان به فراگیری هنر آهنگ‌سازی پرداخت، ازجمله آثارش می‌توان به آهنگ‌سازی برای فیلم دیوار به کارگردانی آقای خلج اشاره کرد. استاد آقاپور درزمینه موسیقی کودک و نوجوان آثارمتعددی برای صداوسیمای خراسان تولید کرد.

 

کمال تئاتر مشهد

سیدرضا کمال‌علوی از هنرمندان پیش‌کسوت تئاتر و سینمای خراسان رضوی جمعه ۱۶مهرماه سال۹۵ به علت عارضه قلبی در ۵۹سالگی درگذشت. وی دارای مدرک کارشناسی هنرهای نمایشی از دانشکده هنرهای دراماتیک و همچنین دارای مدرک درجه۳ هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود. او به‌عنوان مدیرعامل کانون هنرمندان خراسان و رئیس انجمن هنرهای نمایشی خراسان رضوی به فعالیت پرداخته بود. کمال‌علوی در زمینه کارگردانی تئاتر نیز در نمایش‌هایی از جمله پسرای عمو صحرا و دخترای ننه دریا، باغ آرزوها، میراث، عاقبت قلم‌فرسایی، مسافران، خانه روشنی، در حضور باد، طوبی، ناگسستنی، خودکشی، خواستگاری، فرشته برف و روزنامه‌دیواری به فعالیت پرداخته بود.

 

101960.jpg

 

خنیاگر نسل طلایی موسیقی خراسان

ابراهیم شریف‌زاده یکی از سه خنیاگر باقی‌مانده از نسل طلایی موسیقی خراسان، جمعه ۲۱آبان دار فانی را وداع گفت. زنده‌یاد شریف‌زاده یکی از سه خنیاگر باقی‌مانده از نسل طلایی موسیقی خراسان بود که در شهرستان باخرز زندگی می‌کرد. البته سال۹۱ که زوج هنری شریف‌زاده، استاد حسین سمندری درگذشتند به نوعی کوچ کاروان موسیقی خراسان آغاز شد. وی چندی پیش به همراه فرزند زنده‌یاد سمندری ویژه‌برنامه‌ای را در آیین اختتامیه فستیوال موسیقی نواحی ایران اجرا کرده بود. 

 

پیرمردی از جنس صفا

علی‌اکبر اکبری از بازیگران باسابقه تئاتر و تلویزیون خراسان رضوی ۱۷آذر در مشهد درگذشت. او پیرمردی از جنس صفا و صمیمیت بود که صداوسیمای خراسان رضوی و هنرمندانش از او خاطرات بسیاری دارند. بازیگر تئاتر و تلویزیون در بسیاری از تولیدات سیمای خراسان رضوی از جمله مادر در باران آمد، حبیب، سفربخیر، دکتر شیخ، داور قاطع است، فراموشی، تابستان آرزوها، مجموعه نمایشی خانواده خراسانی و... به ایفای نقش پرداخت. 

 

بقا شعر خراسان

علی باقرزاده(بقا) شاعر، ۱۸آذرماه دچار ایست قلبی شد و درگذشت. شعرهای او در قالب جرایدی مثل یغما، مشکوه و مجله فرهنگ و آموزش و پرورش و نیز برخی کتاب‌های درسی چاپ شده است. همچنین چندین کتاب به نام‌های «لطیفه‌ها در باب حاضرجوابی‌های شاعران»، «تراز یزدی در باب زندگی عبدالوهاب تراز»، «چهل حدیث» که ترجمه منظوم چهل حدیث رضوی است، در کتاب سال مشهد چاپ شد، «نسیمی از دیار خراسان» که گزیده شعرهای اوست، «یاد مادر» شامل برترین آثار اندیشمندان درباره مادر، «زلال بقا» که دیوان شعر است، «سفری به مسکو و سن‌پترزبورگ» به همراهی دکتر رزم‌جو، «سیر آفاق» در باب سفر به کشورهای آسیا و اروپا و آفریقا و آمریکا و «بزم محبت» در مدایح و مراثی و کلمات ائمه اطهار(ع) را منتشر کرده است.

 

دکتر شیخ در زمستان

رضا جوان، کارگردان و بازیگر تئاتر و تلویزیون خراسان، سوم بهمن سال۹۵ در بخش آی‌سی‌یو بیمارستانی در زادگاهش مشهد، به علت نارسایی قلبی درگذشت و پنجم بهمن در قطعه هنرمندان بهشت رضا(ع) به خاک سپرده شد. رضا جوان متولد۱۳۳۱ در مشهد است. او اوایل دهه پنجاه در تئاتر مشهد آغاز به کار کرد. جوان از تئاتری‌های نسل سوم تئاتر مشهد است که پیش از انقلاب در نمایش‌هایی مثل آسیدکاظم بازی کرده بود. او در سریال «خانه پدری» از تولیدات سیمای مرکز خراسان رضوی نقش اصلی این مجموعه یعنی دکتر شیخ را بازی کرد.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی