کد خبر : 73014
/ 23:05
آیت‌ا... علم‌الهدی با انتقاد از دولت نسبت به عدم توجه کافی به موضوع اقتصاد مقاومتی مطرح کرد؛

بازار کشور تسلیم ترکیه

خطبه‌های آخرین نمازجمعه شهر مشهد درحالی به امامت آیت‌ا... سیداحمد علم‌الهدی برگزار شد که نماینده ولی‌فقیه در خراسان‌رضوی و خطیب جمعه شهر امام‌رضا(ع)، انتقادی جدی را نسبت به نبود اهتمام لازم درخصوص اجرایی‌شدن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ازسوی دولتمردان عنوان کرد.

بازار کشور تسلیم ترکیه

به گزارش شهرآرا آنلاین

خبرنگار: بنیامین یوسف‌زاده

نماینده ولی‌فقیه در خراسان‌رضوی در خطبه‌های نمازجمعه این هفته مشهد با بیان اینکه نوروز مردم مشهد چه مجاور و چه زائر با تمامی نوروزها در سایر شهرهای ایران متفاوت است، گفت: تفاوت این موضوع در میزبانی شهر مشهد از ولی‌امر‌مسلمین جهان است و درهمین‌راستا همه زائران و مجاوران حضرت‌رضا(ع) حضور رهبر معظم انقلاب در روز سه‌شنبه در مشهد مقدس را مغتنم بدانند و همه با حضور در پای سخنان حکیمانه ایشان راهبردهای یک‌ساله اجتماعی و سیاسی امت را دریافت کنیم. آیت‌ا... سیداحمد علم‌الهدی با تاکید بر اینکه امسال برحسب اعلام مقام معظم رهبری، سال «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» نام‌گذاری شده بود، عنوان کرد: رهبر معظم انقلاب در ابتدای سالی که به آخر و پایانش رسیده‌ایم، با قاطعیت و جدیت زیادی اصرار بر اقدام و عمل در عرصه اقتصاد مقاومتی داشتند و امروز که جمعه آخر سال است، ما باید ارزیابی کنیم که کارنامه ما در این اقتصاد مقاومتی که مورد تاکید رهبری بود، به چه صورت بود. 

وی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی فقط کارنامه دولت نیست و کارنامه ما نیز هست، و با طرح این سوال که در عرصه زندگی خودمان چقدر در عرصه اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل کردیم، افزود: البته این موضوع کارنامه مجلس شورای اسلامی نیز باید باشد و باید دید آن‌ها چقدر توانستند اقتصاد مقاومتی را دنبال و بر آن نظارت کنند و چه اندازه دغدغه اقتصاد مقاومتی وجود داشت؟ 

عضو مجلس خبرگان رهبری بااین‌حال کارنامه دولت را به‌دلیل زمام‌داری امور این مجموعه در این عرصه از همه مهم‌تر دانست و بیان کرد: مقام معظم رهبری در اجلاس خبرگان که به محضر ایشان رسیدیم، در میان نکات برجسته‌ای که فرمودند، مسئله اقتصاد مقاومتی را مطرح کردند.

 

برنامه‌های زیادی که باید اجرایی می‌شد

وی اذعان کرد: ایشان عنوان کردند در سال۹۴ نیز سال، سال «اقتصاد مقاومتی» بود؛ اما بیشتر به حرف و شعار گذشت و قدمی در اقتصاد مقاومتی برداشته نشد و سال۹۵ قید «اقدام و عمل» اضافه شد؛ زیرا آنچه برای ما مهم است، مسئله اقدام و عمل در اقتصاد مقاومتی است و سپس فرمودند دولت در گذشته زحماتی کشیده و ستاد اقتصاد مقاومتی را تشکیل داده، اما مجموعه‌کارهایی که دولت انجام داده، نشان داده نشد و در جامعه در عرصه زندگی مردم نمود نداشت. 

به‌گفته آیت‌ا... علم‌الهدی، ستاد اقتصاد مقاومتی که با مسئولیت معاون‌اول رئیس‌جمهور در دولت تشکیل شد، فعالیت‌های زیادی داشت و در دو مرحله سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی این ستاد فعالیت کرد و در یک مرحله حدود ۶۰۰ برنامه و در مرحله دیگر ۲۰۰ برنامه تهیه کردند و ۱۲۰ برنامه این‌ها باید در سال۹۵ اجرا می‌شد. وی با بیان اینکه سال۹۵ سال اقدام و عمل بود نه برنامه‌ریزی، اضافه کرد: میدان، میدان جنگ است و نباید دائما برنامه‌ریزی کرد؛ بلکه باید حرکت کرد و جلو رفت و به دشمن پاتک زد.

 

مشکلی به‌نام انحراف

خطیب جمعه مشهد با ابرازتاسف از اینکه در مرحله عمل آنچه در امسال صورت گرفت، انحراف از اقتصاد مقاومتی بود، اظهار کرد: برنامه براساس اقتصاد مقاومتی بود؛ اما اجرا به‌نحوی بود که در اقتصاد مقاومتی انحراف شکل گرفت. وی موارد انحراف را به‌معنای مجموعه‌عملیاتی که در تقابل با اقتصاد مقاومتی وجود دارد، در دو گروه نام برد و یادآور شد: اعمال و حرکاتی که در انحراف از اقتصاد مقاومتی بود و همچنین برنامه‌های متضاد در زمره این دو گروه است. وی با انتقاد از تاکید بیش‌ازحد فروش نفت خام توسط دولت، ادامه داد: مقام معظم رهبری در مولفه‌های اقتصاد مقاومتی عنوان فرمودند نباید تاکید بر فروش نفت خام داشته باشیم و باید روی فراوری نفت کار کنیم و دولت امسال تاکید بر فروش نفت خام داشت و تازه همه پول هم برنگشت. آیت‌ا... علم‌الهدی با تاکید بر اینکه باید روی توانمندی‌های داخلی کار کنیم، گفت: برنامه‌ریزی کنید تا تحریم دشمن اثر نکند؛ یعنی دشمن در تحریم بی‌اثر شود، نه اینکه برنامه‌ریزی کنیم تا دشمن تحریم نکند. دشمن، دشمن است. بزرگ‌نمایی اثرات تحریم در تضاد با اقتصاد مقاومتی است و ازسوی‌دیگر در طول این مدت حساب بی‌اندازه‌ای روی سرمایه‌گذاری خارجی داشتیم.

 

برنامه‌ریزی با پیش‌فرض نبود تحریم‌ها

وی انحراف بعدی را انجام برنامه‌ریزی با پیش‌فرض نبود تحریم‌ها برشمرد و اذعان کرد: دشمن تحریمش را توسعه داد و برجام هم جلوی تحریم را نگرفته که هیچ، بیشتر هم کرده است و تمام جنایات دشمن در طول این دو سال با تمام ۳۸سال برابری می‌کند. نماینده ولی‌فقیه در خراسان‌رضوی با اشاره به بی‌توجهی به مقاوم‌سازی اقتصاد، تاکید کرد: قدمی برنداشتیم که دشمن تهدیدش اثر نکند؛ چرا امروز از نظر دفاعی در شرایطی هستیم که تهدید دشمن اثر ندارد؟ در اقتصاد هم باید این‌گونه باشیم. وی با انتقاد از اینکه کاری کردیم که در داخل تولید ما تضعیف شد، گفت: افزایش وارادت کالا در بخش دولتی را شاهد بودیم و دستگاه‌های دولتی کالای خارجی وارد کردند و تشویق واردات با برنامه‌های تجارت کشور ناهمخوان است. آیت‌ا... علم‌الهدی با طرح این سوال که صادرات ما به ترکیه چیست، متذکر شد: بازار کشور تسلیم ترکیه و حتی خیاطی‌های ما تعطیل شده است. وی با اشاره به واگذاری قراردادهای نفت و گاز به خارجی‌ها بیان کرد: قرارگاه خاتم در مسئله نفت و گاز تجارب فراوانی دارد، اما در مقابل، خارجی‌ها را بیاوریم و با آن‌ها پیمانکاری کنیم؟ واگذاری برخی طرح‌های سازندگی به شرکت‌های خارجی هم مغایر با اقتصاد مقاومتی است. امام‌جمعه مشهد گفت: به مردم می‌گوییم تی‌شرت خارجی نخرید، اما ازآن‌طرف ماشین پورشه چند‌صد‌میلیونی وارد می‌شود. حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان نیز که به‌عنوان سخنران پیش از خطبه‌های نمازجمعه این هفته مشهد سخن می‌گفت، عنوان کرد: برخی به سطح رویین نظام غربی نگاه می‌کنند و می‌گویند ببینید چه استحکامی دارد؟ اما این همان تار عنکبوت است؛ زیرا این‌ها نمی‌توانند مشکلات اساسی بشریت را حل کنند. وی با بیان اینکه کشور ما نیز متاسفانه تا حد نظام سرمایه‌داری اداره می‌شود، افزود: نظام سرمایه‌داری آماده فروپاشی است و چون شکننده است، می‌توان این فروپاشی را حدس زد؛ اما انسان‌های ابله تازمانی‌که این نظام فرونپاشد، آن را باور نمی‌کنند.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی