کد خبر : 73045
/ 20:33
۶باور غلط که شما را از ورود به دنیای تکنولوژی دور می‌کند؛

فوبیای تکنولوژی

افراد زیادی از واردشدن به حوزه‌ تکنولوژی واهمه دارند و فکر می‌کنند که در آن جایگاهی نخواهند داشت.

فوبیای تکنولوژی

افراد زیادی از واردشدن به حوزه‌ تکنولوژی واهمه دارند و فکر می‌کنند که در آن جایگاهی نخواهند داشت. درواقع خیلی از آن‌ها، بر این باورند که برنامه‌نویسی یا فناوری‌ مدرن، مناسب آن‌ها نیست. هر چند فناوری در سیطره‌ افراد مطرحی است که نقش رهبران آن را ایفا می‌کنند؛ اما این بدان معنا نیست که شما جایگاهی در این وادی ندارید.

در ادامه به معرفی شش باور غلطی خواهیم پرداخت که شما را نسبت به عرصه‌ تکنولوژی، در حاشیه نگه‌داشته است:

 

شما باید مدرکی در زمینه‌ کامپیوتر داشته باشید

چنانچه رشته‌ تحصیلی شما تاریخ، فیزیک، موسیقی یا هر چیز دیگری باشد و قصد بازگشت دوباره به دانشگاه و مدرسه را ندارید یا حتی اصلا به دانشگاه نرفته‌اید، باز هم می‌توانید در یک شرکت خوب در دنیای فناوری فعالیت کنید. شمار زیادی از متخصصان تکنولوژی مدرن مدرک خود را از کلاس‌های آنلاین گرفته‌اند که طیف گسترده‌ای از زمینه‌های مختلف را دربرمی‌گیرند. کارفرمایان فناوری بیش از هر چیز به‌دنبال مهارت هستند و لزوما تنها به مدرک توجه نمی‌کنند.

باور غلطی که در این میان جاافتاده، این است که اگر در دوران تحصیل و دانشگاه با تکنولوژی آشنا نشویم، هرگز قادر به برنامه‌نویسی یا ساخت نرم‌افزار نخواهیم شد. در حالی که بزرگ‌سالان زیادی موفق به نقض این باور غلط شده‌اند و تکنولوژی را به‌عنوان شغل دوم یا حتی سوم خود انتخاب کرده‌اند و مدرک تحصیلی آن‌ها هم ارتباطی به آن نداشته است.

 

ریاضی شما باید خوب باشد

در دوران مدرسه خاطره‌ خوبی از جبر و هندسه ندارید؟ این هم دلیل خوبی برای فاصله گرفتن از تکنولوژی نیست. هر چند کسانی که رابطه‌ بهتری با اعداد دارند، در زمینه‌ برنامه‌نویسی راحت‌تر هستند، اما باز هم نمی‌توان گفت برنامه‌نویسی فقط مخصوص این افراد است. همان‌طور که پاملافاکس، سرپرست برنامه‌ آموزشی محاسبات در آکادمی خان می‌گوید:

انواع خاصی از برنامه‌نویسی وجود دارد. شما می‌توانید برنامه‌ای در خصوص سفینه‌های فضایی بنویسید یا برنامه‌ای بنویسید که مربوط به بازی‌های تعاملی باشد یا به‌سراغ نوشتن برنامه‌هایی بروید که عملکرد وب‌سایت‌ها را کنترل کنند. در بعضی برنامه‌نویسی‌ها ریاضی دخیل است و در بعضی کاربردی ندارد. برای مثال با جاوا اسکریپت می‌توان وب‌سایت‌های تعاملی تولید کرد. برای این‌کار، شما فقط باید به‌سراغ منطق و ساختار مسئله بروید و نیازی نیست درگیر محاسبات ریاضی و مثلثات شوید.

اگر جمع، تفریق، ضرب، تقسیم و تفاوت علامت‌های درست و غلط را می‌دانید، می‌توانید در این عرصه شروع به کار کنید. پس از اینکه با این اصول اولیه پیش رفتید، می‌توانید وارد قسمت‌های پیچیده‌تر ریاضیات شوید.

 

باید تجربه‌ زیادی داشته باشید

خیلی از کارفرمایان، همان‌طور که به مدرک اهمیت نمی‌دهند به سابقه کار هم توجهی ندارند. آن‌ها فقط می‌خواهند مهارت خود را اثبات کنید. هر چند تجربه‌ کاری، خود اثباتی بر مهارت شماست، اما تنها راه ممکن نیست. شما به‌عنوان یک تازه‌کار می‌توانید متناسب با جایگاه شغلی که دنبالش هستید، پروژه‌ها و نمونه کارهای مرتبط را تهیه کنید. برای مثال اگر می‌خواهید در یک شرکت فناوری تقاضای کار بدهید، یک نسخه‌ جدید از اپلیکیشن آن‌ها را طراحی کنید. یا اگر تمایل به کار در بخش فروش دارید، یک برنامه‌ بازاریابی در جهت اهداف یک شرکت فراهم کنید. با انجام پروژه‌ها، فرصتی برای تجربه‌های جدید خواهید داشت.

 

یادگیری در عرصه‌ فناوری هزینه‌های زیادی دارد

هر چند در ابتدای مطلب، فرض را بر این گذاشتیم که قصد ادامه‌ تحصیل دوباره را ندارید، اما به هر حال نیاز به گذراندن دوره‌های آموزشی وجود دارد. ضمن اینکه برنامه‌های آموزشی زیادی برای یادگیری به‌صورت رایگان وجود دارد. بنابراین این امکان را دارید که به دنبال شیوه‌هایی باشید تا متناسب با بودجه‌ شما باشد و هزینه‌ زیادی به شما تحمیل نکند.

 

شما به دنیای فناوری تعلق ندارید

هادی پرتوی، بنیان‌گذار سایت Code.org می‌گوید: بیشترین دلیلی که افراد از ورود به حوزه‌ فناوری خودداری می‌کنند، ترس آن‌هاست. چرا که در ذهن خود، آن را بسیار سخت تصور می‌کنند یا گرفتار این کلیشه‌ مرسوم می‌شوند که برنامه‌نویسی کار من نیست! چنانچه اهل تماشای فیلم باشید، احتمالا متوجه شده‌اید که کاراکترهایی که نقش برنامه‌نویس را بازی می‌کنند، تیپ خاصی هستند. یکی از کلیشه‌های رایج در خصوص نمایش تکنولوژیست‌های موفق در تلویزیون، معرفی افرادی منزوی، غیراجتماعی و عجیب و غریب است. اما کلیشه‌هایی از این قبیل هم خود در حال تغییر هستند. پرتوی می‌گوید: بیش از صدمیلیون دانشجو از نقاط مختلف جهان در Code.org مشغول فراگیری هستند و نوعی تعادل در جنسیت و گروه سنی آن‌ها برقرار است. مهم‌ترین توصیه‌ ما این است که فقط وارد شوید و امتحان کنید! یک ساعت صرف آن کنید و سپس تصمیم نهایی را بگیرید.

 

برنامه‌نویس‌ها تنها کار می‌کنند و تعاملی با دیگران ندارند

همان‌طور که در بالا هم اشاره شد، شما لازم نیست یک انزواطلب باشید و در یک اتاقک انفرادی مشغول به کار شوید. البته ساعت‌هایی را در تنهایی تجربه خواهید کرد (خبر خوب به درون‌گراها!) اما این حالت در تمام شرایط نیست. این روزها معمولا برنامه‌نویس‌ها در کنار دیگر طراحان و مدیران تولید به صورت تیمی کار می‌کنند. کار تیمی در این برهه‌ زمانی از همیشه لازم‌تر است. چرا که بیشتر شرکت‌ها در حال راه‌اندازی سیستم‌های بزرگی هستند که به بیش از یک برنامه‌نویس نیاز است. از این رو برنامه‌نویس‌ها باید کار کردن با یکدیگر را یاد بگیرند. طوفان‌های مغزی در طی طراحی، مرور برنامه‌های یکدیگر و حتی همکاری‌های دو نفره در برنامه‌نویسی از جمله فرصت‌های همکاری‌ اعضا هستند. بنابراین می‌توان گفت دنیای مهارت‌های فنی و برنامه‌نویسی، وسیع‌تر از همیشه است. پس اجازه ندهید باورهای غلط مانع قرارگرفتن شما در این عرصه شوند.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی