کد خبر : 73061
/ 13:14
جشنواره آشنایى با رسوم بومى نوروز ایرانی در منطقه 5 برگزار شد

دورهمی اقوام ایرانی در دبیرستان افشارنژاد

شناخت اقوام مختلفی که در یک کشور زندگی می‌کنند، از این نظر اهمیت زیادی دارد که از یک‌سو اختلاط اقوام در چند سال اخیر بسیار گسترده شده است و کمتر کسی را می‌توان یافت که در خانواده‌اش فردی از قومی‌ دیگر را نپذیرفته باشد و از سوی دیگر باعث می‌شود که ویژگی درست اقوام به شکلی مناسب شناخته شود و از شایعه‌ها یا گسترش شوخی‌های آزاردهنده جلوگیری گردد.

دورهمی اقوام ایرانی در دبیرستان افشارنژاد

هر سال در کشور، تعدادی همایش و جشنواره غذای محلی برگزار می‌شود، ولی به‌راستی تا چه اندازه درمورد شناخت و معرفی ویژگی‌های مختلف اقوام ایرانی صحبت می‌شود یا همایش و جشنواره به اجرا درمی‌آید؟ در حال حاضر آن‌قدر که مردم درمورد خوراک اقوام مختلف ایرانی می‌دانند، درباره نحوه پوشش، مراسم و دیگر خصوصیات قومی‌ آن‌ها اطلاعات ندارند. 
در همین راستا یکی از مدارس منطقه5 اقدام به برگزاری برنامه‌ای با محوریت معرفی و شناخت اقوام ایرانی کرد. این برنامه که در اواخر اسفند95 در دبیرستان نمونه‌دولتی دخترانه شریعه برگزار شد، استقبال زیاد دانش‌آموزان و مربیان و مسئولان آموزش‌وپرورش را درپی داشت.

شناخت قومیت‌ها موجب آشنایى دانش‌‌آموزان با هویت ملى‌ایرانى می‌شود
میری، مدیر مدرسه دخترانه شریعه، درباره اینکه شناخت قومیت‌ها در حال حاضر چقدر می‌تواند مسئله تربیتی باشد، به شهرآرامحله گفت: شناخت قومیت‌ها موجب آشنایى دانش‌‌آموزان با هویت ملى‌ایرانى مى‌شود.
وی افزود: برای برخورداری از زندگی بهتر لازم است که ویژگی‌های هر قوم و قبیله را بشناسیم تا رفتاری مناسب‌تر، مهربان‌تر و جامعه‌ای سالم‌تر داشته باشیم. متاسفانه یکی از ویژگی‌های نامناسب ما ایرانی‌ها بیان مطالبی است که در آن تمسخر قومی‌ وجود دارد. گاه از این موضوع به‌عنوان ابزاری برای تحقیر همدیگر استفاده می‌کنیم و به‌جای اینکه افراد را در جایگاهی که قرار دارند، قضاوت کنیم، به یک قوم یا نژاد توهین می‌کنیم و این موضوع، نسل‌به‌نسل ادامه می‌یابد.
میری چنین برنامه‌هایى را باتوجه‌به اهداف کتاب مطالعات اجتماعى، اجراشدنی خواند و گفت: ما به‌جای اینکه به فرزندانمان شناخت، آگاهی و تحمل را بیاموزیم، با تمسخر قوم‌های مختلف و نسبت دادن صفات زشت و ناپسند به آن‌ها تلاش می‌کنیم که ایرادهای شخصیتی خود را بپوشانیم یا به انگیزه انتقام‌گیری، اقدام به تحقیر شخص یا اشخاص مدنظرمان می‌کنیم و در این زمینه تعلقات قومی‌شخص مدنظر را هدف قرار می‌دهیم و به‌عنوان دستمایه توهین از آن استفاده می‌کنیم. چنین برنامه‌هایی، محمل خوبی است تا دانش‌آموزان با واقعیت اقوام ایرانی بیشتر آشنا شوند.

دانش‌آموزان و والدین، رضایت داشتند
میری همچنین در ادامه و در پاسخ به این سوال که واکنش دانش‌آموزان دربرابر این برنامه چه بود و وقتی قرار بود هرکدام لباس مخصوص به قوم خود را بپوشند و جلوی باقی دوستانشان حاضر شوند، چه احساسی داشتند، گفت: دانش‌آموزان از برگزارى این جشنواره، احساس رضایت و خرسندى داشتند؛ به‌خصوص دانش‌آموزانى که ایفاى نقش کرده و به زبان محلى آن استان گفتگو می‌کردند. براى بازدیدکنندگان بسیار جذاب بود و با نوع پوششِ قومیت‌هاى مختلف آشنا می‌‌شدند. از طرف دیگر آشنایى با قومیت‌هاى مختلف ایرانی باعث مى‌شود که دانش‌آموزان با هویت ایرانى آشنا شوند و با اتحاد و زندگى مسالمت‌آمیز و احترام به عقاید و آداب و رسوم یکدیگر موجب تقویت توانمندى‌های کشور شوند.
وی در پایان گفت: اولیای دانش‌آموزان و بازدیدکنندگان از جشنواره رضایت داشتند؛ چون دانش‌آموزان با اقوام مختلف و آداب و رسوم نوروز که جشنی ملى است، در استان‌های مختلف آشنا مى‌شدند. علاوه بر این کتاب مطالعات اجتماعى متوسطه اول در سه پایه به قومیت و آداب و رسوم جشن‌ها و مراسم و هویت ملی‌ایرانى اشاره کرده است.

9غرفه، 9استان مختلف
مریم وثوق، یکی از دبیران مطالعات اجتماعی مدرسه شریعه، هم در یادداشتی این جشنواره را بیشتر معرفی کرد؛ «در سال اقتصاد مقاومتى؛ اقدام‌وعمل و درراستاى تحقق بخشیدن به سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش و به‌منظور توجه به اهداف درس مطالعات اجتماعى، جشنواره‌اى با عنوان «آشنایى با آداب و رسوم بومى و فرهنگى نوروز در ایران» در روزهای 23 و 24اسفند95 در دبیرستان نمونه‌دولتى شریعه افشارنژاد در دوره متوسطه اول ناحیه5 مشهد برگزار شد.
این جشنواره به‌همت مدیر مدرسه، سرکار خانم مریم میرى، این‌جانب و خانم اعظم رضایى و دانش‌آموزان پایه هفتم و هشتم و نهم به اجرا درآمد.
در این جشنواره، دانش‌آموزان با برپایى 9غرفه از استان‌هاى مختلف ایران ازجمله گیلان، کرمانشاه، آذربایجان غربى، کرمان، بوشهر، خراسان رضوى، فارس، اصفهان و یزد به معرفى آداب و رسوم نوروز و اماکن دیدنى و جاذبه‌هاى گردشگرى و اماکن فرهنگى و تاریخى این استان‌ها پرداختند.
در جشنواره یادشده، دانش‌آموزان و بازدیدکنندگان با آداب و رسوم نوروز و اماکن دیدنى و جاذبه‌هاى گردشگرى و آثار تاریخى و فرهنگى آشنا شدند. علاوه بر صنایع دستى و معمارى، موقعیت جغرافیایى، غذاها و پوشاک و سنت‌هاى مردم این استان‌ها و شهرها را نیز دانش‌آموزان معرفى کردند.
نکته درخورتوجه در این نمایشگاه، علاقه دانش‌آموزان به معرفى آداب و رسوم نوروزی و معرفى استان‌هاى کشور و دادن اطلاعات کامل به زبان محلى استان‌ها بود.»
یک کارشناس حوزه گردشگری درباره لزوم شناخت اقوام ایرانی گفت: به‌طور کلی، اقوام ایرانی را به فارس‌ها، آذری‌ها، گیلکی‌ها و مازندرانی‌ها، کردها، سیستانی‌ها، عرب‌ها، بلوچ‌ها، ترکمن‌ها و قشقایی‌ها تقسیم‌بندی می‌کنند. البته قوم‌های اقلیتی دیگری همانند ارمنی‌ها و آسوری‌ها(آشوری ها) نیز وجود دارند.
مازیار شیبانی‌فر افزود: اقوام ایرانی از تفاوت‌های فرهنگی و اقتصادی برخوردارند که برخی از این تفاوت‌ها به ویژگی‌های محل زندگی آن‌ها مربوط می‌شود. برای نمونه، کردها مردمانی سرسخت و جنگ‌آور، مهمان‌نواز، علاقه‌مند به ویژگی‌های جوانمردی و پهلوانی و شاد زیستن هستند.
بلوچ‌ها افرادی امانت‌دار و شجاع، مرزدارانی غیرتمند و بسیار مهمان‌نواز محسوب می‌شوند. آذری‌ها مردمانی هستند در دوستی ثابت‌قدم، وطن‌دوست، به‌شدت پایبند مسائل دینی و قومی، مهمان‌نواز و تلاشگر برای رسیدن به هدف. گیلانی‌ها و مازندرانی‌ها کشاورزانی سخت‌کوش و مهربان، افرادی باهوش، ساده‌دل و دوستدار افراد خانواده، علاقه‌مند به پاکیزگی، اهل دانش و علم و هنر به حساب می‌آیند.
ساکنان اطراف کویر مردمانی آرام و مهربان، به‌دنبال تحکیم روابط خانوادگی، علاقه‌مند به محیط زیست، افرادی باسواد و کتاب‌خوان و بسیار قانع هستند و فارس‌ها معامله‌گرانی ماهر، افرادی علاقه‌مند به حفظ سنت‌های خانوادگی، دوستدار شادی و مهربانی، کوشا در توجه به درگذشتگان و حفظ حرمت‌های بزرگ‌ترها محسوب می‌شوند.
وی در ادامه گفت: اما به‌راستی ما وقتی قصد داریم از قومیتی خاص یا ساکنان منطقه‌ای از کشور صحبت کنیم، تا چه اندازه به این ویژگی‌ها توجه داریم؟ این بی‌توجهی ما به ویژگی‌های قومی‌ ساکنان مختلف ایران در شرایطی است که در خانواده‌های ایرانی، وابستگی افراطی و ازدواج‌های درون‌قومی‌ به‌جز در نمونه‌هایی معدود، کمتر دیده می‌شود. به‌خصوص ساکنان شهرهای بزرگ با نگاهی به اطرافیان خود، همسایه‌ها و همکارانشان به‌خوبی متوجه می‌شوند که اختلاط قومی‌ در ایران تا چه اندازه گسترده است.
 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی