کد خبر : 73090
/ 21:39
خراسان‌رضوی جایگاه سومی خانه‌خالی‌ها در کشور را دارد؛

احتکار مسکن یا رکود مسکن؟

نتایج آخرین سرشماری نفوس مسکن در سال۹۵ نشان می‌دهد که تعداد ۲میلیون و ۵۸۷هزار و ۶۰۷ واحد مسکونی در کشور خالی است.

احتکار مسکن یا رکود مسکن؟

به گزارش شهرآرا آنلاین

خبرنگار: الهام مهدیزاده

نتایج آخرین سرشماری نفوس مسکن در سال۹۵ نشان می‌دهد که تعداد ۲میلیون و ۵۸۷هزار و ۶۰۷ واحد مسکونی در کشور خالی است که دراین‌میان استان خراسان‌رضوی با ۱۹۴هزارو ۴۸۰ خانه خالی در جمع ۳رکورددار بیشترین خانه خالی کشور وجود دارد. استان تهران با ۴۸۹ هزار و ۹۸۶ واحد و اصفهان با ۲۴۲هزارو۹۰ واحد نیز رتبه اول و دوم را از آنِ خود کرده‌اند.

این تعداد واحد خالی درحالی برای سرشماری نفوس و مسکن سال۹۵ ثبت شد که نسبت به سرشماری سال۹۰ آمار خانه‌های خالی بیشتر قد علم کرده و آن‌گونه که مرکز آمار ایران، آمار داده است، ظرف ۵ سال گذشته (از سال۹۰ تا ۹۵) خانه‌های خالی در کشور یک‌میلیون بیشتر شده است.

 

احتکار مسکن 

البته این آمار رو‌به‌رشد خانه‌های خالی درحالی است که خانه‌ملتی‌ها اسفندماه سال گذشته برای خانه‌خالی‌ها قانون «مالیات بر خانه‌های خالی» را به‌منظور جلوگیری از احتکار مسکن و دامن‌زدن به رکود این بخش به تصویب رساندند تا با اهرم این قانون از دپوی مسکن که به اعتقاد کارشناسان یکی از عوامل اصلی در رکود بازار مسکن است، جلوگیری کنند.

اما مقداد همتی، مشاور وزیر راه و شهرسازی دولت دهم در گفتگو با خبرنگار شهرآرا افزایش تعداد خانه‌های خالی را به‌علت رکود حاکم بر بازار مسکن در سه سال اخیر دانست و گفت: نکته نخستی که برای افزایش تعداد خانه‌های خالی کشور باید به آن اشاره کرد، آن است که تقاضای خرید مسکن باتوجه به شرایط اقتصادی حاکم و کم‌شدن قدرت خرید مردم در سه سال اخیر کاهش یافته است و فروشندگان نیز به‌دنبال افزایش حاشیه سود خود خانه‌های را به امید رونق خرید‌وفروش نگه داشته‌اند که این مسئله به انباشت مسکن منجر شده است.

مشاور وزیر راه و شهرسازی دولت دهم افزود: ساخت‌وسازها نیز ارتباط مستقیمی با درصد تقاضاها دارد و به‌همان‌میزان که تقاضا کاهش یابد، ساخت‌وساز نیز به‌تبع آن کاهش می‌یابد.

 

درد کلان‌شهرها در رشد خانه‌خالی‌ها

همتی در ادامه تصریح کرد: اگر نگاهی به اقتصاد مسکن سایر کشورها داشته باشیم، نکته‌ای که درمورد خانه‌های خالی وجود دارد، آن است که باید حدود ۱۰درصد خانه‌های موجود خانه‌خالی باشد تا مشکلاتی در عرضه مسکن و گرانی حبابی آن بروز نکند.

به گفته این کارشناس مسکن درحال‌حاضر بیش از ۲۲میلیون واحد مسکن در کشور وجود دارد که وجود ۲میلیون خانه خالی را می‌توان متناسب با همان درصد مورد تاکید اقتصاد جهانی برای جلوگیری از گرانی بیش‌از‌اندازه خانه‌ها دانست؛ اما موضوعی که نگران‌کننده است، پراکندگی این خانه‌های خالی است.مشاور سابق وزیر مسکن در دولت دهم ادامه داد: هم‌اکنون بیشترین واحدهای خالی در کلان‌شهرها وجود دارد و این درحالی است که در برخی از شهرها با مشکل مسکن روبه‌رو هستیم و نیاز به ساخت واحد مسکونی وجود دارد.

 

قانون مالیات بر ارزش افزوده و اهرم نیمه‌کاربردی

وی در ادامه گریزی به قانون مالیات بر ارزش افزوده زد و افزود: این قانون کاربرد آن‌چنانی ندارد، چراکه درصد مالیات تعیین‌شده رقم ناچیزی است و همین مسئله نمی‌تواند یک سیاست تنبهی برای جلوگیری از افزایش خانه‌های خالی به‌ویژه در کلان‌شهرها باشد.

مشاور سابق وزیر مسکن دولت دهم تصریح کرد: با اصلاح این قانون به‌نحوی‌که ۸۰درصد ارزش اجاره آن خانه به‌عنوان مالیات وضع شود، افراد بی‌شک به اجاره یا فروش واحدهای خود ترغیب خواهند شد.

این کارشناس مسکن به سیاست‌های تشویقی در کنار سیاست‌های تنبهی نیز اشاره کرد و افزود: یکی از این سیاست‌های تشویقی می‌تواند سیاست ارائه مسکن به شیوه نقد اقساط باشد تا افراد با تمکن مالی اندک نیز بتوانند مسکن موردنیاز خود را خرید کنند.

 

بخش عمده از هزارهزارمیلیارد تومان نقدینگی در بخش مسکن

وی در پاسخ به درصد سرمایه‌های راکد در حوزه مسکن عنوان کرد: آمار دقیقی در این حوزه وجود ندارد؛ اما بسیاری از بانک‌ها سرمایه‌های خود را به‌جای تولید در حوزه مسکن سرمایه‌گذاری کردند که بی‌شک از آن رقم هزار‌هزارمیلیارد‌تومانی نقدینگی که در کشور به آن اشاره شده است، درصد غالبی از آن را سرمایه‌گذاری‌های راکد در بخش مسکن به خود اختصاص داده است.

 

آمارها بیش از واقعیت است

اما علی بمانی، عضو هیئت‌رئیسه انجمن انبوه‌سازان خراسان‌رضوی در گفتگو با خبرنگار شهرآرا معتقد است که آمار ارائه‌شده در این طرح نفوس و مسکن۹۵ برای استان خراسان‌رضوی و خانه‌های خالی این استان بیش از آن چیزی است که وجود دارد.

عضو هیئت‌رئیسه انجمن انبوه‌سازان خراسان‌رضوی در بیان دلایل خود عنوان کرد: در اطراف حرم مطهر رضوی بسیاری از افراد خانه‌هایی خریداری کردند که در زمان سفر به مشهد برای اسکان خود استفاده ‌کنند. حتی در منطقه ثامن شهرداری مشهد پروژه‌هایی برای ساخت واحدهایی با متراژ کم و برای خرید این افراد ساخته شده است.

وی در ادامه متذکر شد: این موضوع را نباید از یاد برد که در گذشته افراد سرمایه‌های خود را به بخش مسکن یا پیش‌خرید ماشین صفر می‌بردند و چندین واحد به امید بالارفتن قیمت خریداری می‌کردند تا در گرانی بفروشند؛ اما اکنون این موضوع دیگر وجود ندارد و اگر خریدی هم صورت می‌گیرد، توسط مصرف‌کننده حقیقی است.

 

انجماد سرمایه ها

شایان ذکراست،براساس اظهار نظر کارشناسان اقتصادی ورود سرمایه های در مشهد به بخش لوکس سازی و مجتمع تجاری سازی در سال های گذشته سبب شده تا امروز تعداد زیادی مجتمع مسکونی خالی در سطح شهر وجود داشته باشند که بدون استفاده مانده اند از این رو به نظر می رسد اخذ مالیات از این واحدها بتواند مالکان را به عرضه ارزان تر این واحدها و خروج سرمایه ها از آن ها راغب کند.

همچنین بخش دیگری از واحدهای مسکونی خالی در مشهد ناشی از کاهش قدرت خرید مردم در سال های اخیر است. در واقع جهش قیمت مسکن در سال های ۸۶ و ۹۰ باعث شد تا بسیاری از اقشار متوسط قدرت خرید خانه را از دست داده و بخش مسکن با خانه هایی مواجه شود که خریداری ندارد.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی