کد خبر : 73110
/ 21:16

آیا موبایل‌های امروزی می‌توانند جایگزین لرزه‌نگار شوند؟

سیستم ‌های پیش‌بینی‌کننده زلزله، نیاز به سنسورهای زیاد و گران‌قیمتی دارند که نگهداری از آن‌ها نیز امری مشکل و هزینه‌بر محسوب می‌شود اما برخی کشورها نظیر ژاپن و مکزیک، از چنین سیستم‌های پرهزینه‌ای استفاده می‌کنند.

آیا موبایل‌های امروزی می‌توانند جایگزین لرزه‌نگار شوند؟

حال تحقیق جدیدی نشان می‌دهد که واقعا نیاز به این همه هزینه برای سنسورهای مخصوص زلزله‌نگاری نیست؛ موبایل‌های هوشمند امروزی به همان دقت می‌توانند این‌کار را انجام دهند.

سنسور زلزله‌نگار، در اصل همان سنسور شتاب‌سنج (accelerometer) در موبایل‌های امروزیست البته با مقیاسی بزرگ‌تر؛ محققان همواره تلاش داشته‌اند گوشی‌های هوشمند ما را به یک زلزله‌نگار نیز تبدیل کنند، حالا در این تحقیق جدید اذعان شده که آخرین نسل از پرچم‌داران امروزی، با همان دقت سنسورهای شتاب‌سنج عظیم‌الجثه، قادرند به عملیات زلزله‌نگاری نیز مشغول شوند. ارائه‌دهنده این تحقیق به نام Sarah Minson می‌گوید: زمانی که موبایل خود را ۱۵سانتی‌متر به سمت راست می‌کشید، گوشی هوشمند شما به‌شکلی کاملا دقیق می‌داند که ۱۵سانتی‌متر به سمت راست حرکت کرده و این همان تکنولوژی است که در تحقیقات مربوط زلزله‌نگاری به آن نیاز داریم. یکی از چالش‌ها در استفاده از موبایل‌های هوشمند به این منظور، تشخیص و تفاوت قائل شدن در میان نوع تکان‌های وارده به گوشی‌های هوشمند بود. تلفن همراه وسیله‌ای است که همواره در کنار ماست و آن را با خود به همه جا می‌بریم، در نتیجه به شکل طبیعی تکان‌هایی نیز به آن وارد می‌شود؛ در نهایت مشخص شد که به علت کثرت موبایل‌ها در مکان‌های عمومی، به راحتی می‌توان نوع یک ضربه را بر روی میز با یک لرزش واقعی (با استفاده از سنسور شتاب‌سنج موبایل‌های اطراف به شکل هم‌زمان) تشخیص داد. اگر این تحقیقات به نتیجه رسد، می‌توانیم شاهد یک تحول عظیم در لرزه‌نگاری و هشدارهای پیش از زلزله باشیم. فرض کنید به جای آن همه سنسور گران‌قیمت، یک نرم‌افزار بر روی موبایل بتواند به سادگی همان نتیجه را به‌دست آورد.

..........................................

 

تبدیل گوشی به زلزله‌سنج

اخیرا دانشگاه برکلی موفق به طراحی و ساخت یک نرم‌افزار اندرویدی شده است که به کمک سنسورهای داخلی گوشی، لرزش‌ها را تشخیص می‌دهد و با ارسال این اطلاعات به سرورهای اختصاصی نرم‌افزار و جمع‌آوری و تحلیل اطلاعات از کاربران مختلف، زلزله را پیش‌بینی می‌کند. به این ترتیب از روش جمع‌سپاری (Crowdsourced) امکان تشخیص زلزله در مناطق مختلف جهان میسر می‌شود. برای مشارکت در این‌کار فقط کافی است تا اپلیکیشن MyShake را نصب کرده و گوشی خود را روشن نگاه دارید. از آن به بعد شما می‌توانید بخشی از کمک جمعی برای تشخیص زلزله در مناطقی باشید که ایستگاه زلزله‌سنج در آن‌ مکان‌ها وجود ندارد. این‌کار هزینه‌ای به‌جز اندکی شارژ باتری نخواهد داشت. اگر این اپلیکیشن را روی گوشی خود نصب داشته باشید، قبل از باقی افراد از زلزله‌ آگاه خواهید شد تا فرصت کافی برای پناه‌گرفتن از آسیب‌های احتمالی را داشته باشید. هر چه تعداد کاربران این اپلیکیشن بیشتر شود، تشخیص دقیق‌تری از زلزله ارائه خواهد کرد.

دریافت نرم‌افزار: https://goo.gl/KyrCmM

 102100.jpg

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی