کد خبر : 73173
/ 23:18
بغداد در واکنش به تهدید ترکیه به اقدام نظامی در شمال عراق:

به آنکارا اجازۀ انجام عملیات نمی‌دهیم

وزیر خارجۀ ترکیه در گفتگو با شبکۀ الجزیره اعلام کرد نیروهای ترکیه احتمالا به‌زودی عملیاتی نظامی را در شمال عراق برای مبارزه با پ‌ک‌ک آغاز خواهند کرد.

به آنکارا اجازۀ انجام عملیات نمی‌دهیم

مولود چاووش‌اوغلو با بیان این مطلب گفت: «تروریست‌ها خواهان ایجاد پایگاهی نظامی در شهر سنجار هستند اما ما اجازۀ این کار را نخواهیم داد.». وی افزود: «پ‌ک‌ک ترکیه را هدف قرار داده است و آنکارا علیه این گروه در داخل و خارج ترکیه مبارزه می‌کند.». رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، نیز طی روزهای گذشته از احتمال انجام عملیات نظامی جدید در شمال عراق خبر داده بود.

در همین حال، سخن‌گوی رسمی دولت عراق در سخنانی تاکید کرد: «بغداد به هیچ طرف خارجی، اعم از ترکیه یا هیچ کشور دیگری، اجازۀ انجام عملیات زمینی در خاک عراق را نمی‌دهد.». به گزارش العالم، سعد الحدیثی ابراز امیدواری کرد نیروهای ترکیه پایگاه بعشیقه را، پس از آزادی عراق از تروریست‌های داعش، ترک کنند. دولت عراق بارها بر ضرورت خروج نیروهای ترکیه از خاک این کشور تاکید کرده است. با این حال، آنکارا همچنان به ادامۀ حضور خود در خاک عراق اصرار دارد.

 

تنگ‌تر شدن حلقۀ محاصرۀ در غرب موصل

در صحنۀ میدانی، رئیس پلیس عراق اعلام کرد نیروهای امنیتی این کشور توانسته‌اند خطوط دفاعی داعش در منطقۀ مسجد النوری در غرب موصل را بشکنند و آن‌ها را محاصره کنند. به گزارش باشگاه خبرنگاران، رائد شاکر جودت با بیان اینکه ساکنان نینوا به نیروهای نظامی اطلاعات مهمی از اماکن و مواضع داعش می‌دهند که این، کار را برای اجرای تاکتیک‌های نظامی آسان می‌کند گفت: «عملیات آزادسازی موصل کند نشده است بلکه، به خاطر جان غیرنظامیان، با دقت و احتیاط بیشتری پیش می‌رود تا داعش از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده نکند. از سوی دیگر سخن‌گوی نیروهای مردمی عراق اخبار مربوط به شروع عملیات آزاد‌سازی تل‌اعفر در غرب موصل را تکذیب کرد و از آمادگی کامل نیروهای حشد شعبی برای شروع عملیات، هنگامی که دستور حمله صادر شود، خبر داد. در همین حال، تروریست‌های داعش، در اقدام جنون‌آمیزی دیگر، 50 غیرنظامی که قصد داشتند از منطقۀ تحت کنترل آن‌ها فرار کنند را اعدام کردند.

 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی